Решение по дело №1445/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1033
Дата: 13 юни 2018 г. (в сила от 22 ноември 2018 г.)
Съдия: Виолета Веселинова Низамова
Дело: 20185330201445
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 март 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 1033

гр. Пловдив, 13.06.2018г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на тринадесети април, две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА НИЗАМОВА

                                                                                        

при участието на секретаря Сийка Радева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 1445/2018г. по описа на ПРС, XXV нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

                                                                                        

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 1106 от 11.12.2017г. издадено от Г. Д. М., на длъжност З.-к. ОР в Община Пловдив, упълномощен със Заповед № 15ОА3157/24.11.2015г. на Кмета на Община Пловдив, с което на А.Ж.Г., ЕГН **********, е наложена глоба в размер на 50,00лв. /петдесет лева/, на основание чл. 43, ал. 3 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив, за нарушение на чл. 6, ал. 2 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив.

В жалбата се застъпва становище за незаконосъобразност на наказателното постановление като се излагат съображения в подкрепа на твърдяното. В съдебно заседание се явява лично жалбоподателя като моли да бъде отменено обжалваното НП като излага допълнителни съображения.

Ответната страна Община Пловдив редовно и своевременно призована се представлява от гл.юрк. Т.Т. която оспорва жалбата и моли НП да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.  

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното: 

По допустимостта на жалбата:

Жалбата е с правно основание чл. 59, ал.1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, като наказателното постановление е връчено на 24.02.2018г., видно от разписката, а жалбата е подадена чрез Община Пловдив до Районен съд Пловдив, на 28.02.2018г. съгласно входящия номер. Жалбата също така е подадена от легитимиран субект /срещу когото е издадено атакуваното НП/, при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд /по местоизвършване на твърдяното нарушение/, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество се явява ОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна съдът установи следното:

На 20.10.2017г., в 10.00ч., в гр. Пловдив, на ул. „Полковник Дрангов“ срещу № 2, свидетелят И.Д.Б., в качеството му на о. в ОП „Общинска охрана“ установил, че на същото място било паркирано МПС марка „Форд“, с Рег.№ …, върху тротоара, без разрешение от собственика на пътя или администрацията. Ето защо, на място и в отсъствието на лице нарушител, свидетелят Б. съставил фиш № **********  от 20.10.2017г. за глоба в размер на 50 лева, за нарушение на чл. 6, ал. 2 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив. Като нарушител бил отразен собственикът на установеното МПС -  А.Ж.Г..

Срещу същия фиш постъпила жалба от А.Ж.Г., пред Директора на Общинска охрана Пловдив. Във връзка с нея на жалбоподателя Г. бил съставен АУАН № 036375 от 13.11.2017г., за нарушение по чл. 6, ал. 2 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив. Акта бил съставен в присъствието на нарушителя и бил подписан от него на датата на която бил съставен. В акта било отразено че нарушението било установено с глоба с фиш № 00021836 от 20.10.2017г. Същия е запознат с правото си по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, като в тридневния срок направил възражения до административно наказващия орган. В самия АУАН жалбоподателят е написал като възражение че не е съгласен с направените в акта констатации, законността на фиша и размера на глобата.

Въз основа на същия акт било издадено облажваното наказателно постановление. В него нарушението било описано и квалифицирано по сходен начин, с даденото в АУАН, като било уточнено че НП се издава на основание чл. 53, ал. 2 от ЗАНН тъй като в АУАН съставената глоба с фиш не е описана правилно и е следвало да бъде записан фиш с № ********** от 20.10.2017г.

Така описаната и възприета от съда фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на разпитания в хода на съдебното следствие свидетел И.Д.Б., доколкото той заявява че не помни конкретната ситуация при която е извършено нарушението, но заявява че след като е съставен фиш значи колата е била паркирана в нарушение. В последствие си припомня че колата е била паркирана перпендикулярно на оста на пътя. Показанията на разпитания свидетел съдът кредитира като истинни и непротиворечиви, както и от всички писмени доказателства по делото.

При така установената фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи:

След преценка на цялата доказателствена съвкупност,  не се установяват достатъчно данни за извършено деяние, с което А.Ж.Г., виновно е нарушил разпоредбата на чл. 6, ал. 2 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив, за това, че на 20.10.2017г., в 10.00ч., в гр. Пловдив, на ул. „Полковник Дрангов“ срещу № 2 е паркирал МПС марка „Форд“, с Рег.№ …, върху тротоара, без разрешение от собственика на пътя или администрацията.

В тежест на наказващия орган е да обезпечи доказателствена съвкупност, обосноваваща достатъчно данни за извършено нарушение, при издаване на наказателно постановление.

В случая от разпита на актосъставителя се установява, че в гр. Пловдив., на ул. „Полковник Дрангов“ срещу № 2 е имало паркиран автомобил върху тротоара перпендикулярно на оста на пътя за който е съставил фиш. Същия заявява че подкрепя всичко описано в акта. Жалбоподателя не оспорва извършеното нарушение доколкото в направеното възражение срещу съставения фиш е отразил че той е паркирал. Посоченото обстоятелство обаче не се съдържа в жалбата до съда. Следва да се отбележи, че в случая е неприложима разпоредбата на чл.189, ал.2 от ЗДвП, доколкото не се касае за АУАН, съставен по ЗДвП, а такъв по Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив.

Отделно от горното, наказващия орган твърди не само, че МПС марка „Форд“, с Рег.№ …, е било паркирано върху тротоара, без разрешение от собственика на пътя или администрацията, но и че това е сторил лично жалбоподателя А.Ж.Г.. Последното е видно от описанието на нарушението, отразено в наказателното постановление, съставено против Г., съгласно което г-н Г. е паркирал МПС марка "Форд" с ДК № върху тротоара на посочения адрес без разрешение от собственика на пътя или администрацията. За подобни действия в лично качество от страна на жалбоподателя Г., не са установени никакви данни, такива явно не са събирани и в хода на административно-наказателното производство.

Следва да се има предвид, че съгласно чл. 39, ал. 2 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив, отговорност за извършено нарушение по същата наредба може да носи както лицето, управлявало МПС, така и собственикът на същото МПС, ако водачът не бъде установен. Въпреки това, ако в случая се вменява отговорност на жалбоподателя Г. като собственик на МПС, а не като водач, то същото следва да бъде отразено както в АУАН, така и наказателното постановление. Подобно посочване обаче в същите липсва, напротив – твърдят се лични действия на Г., за които няма събрани доказателства. Впрочем липсват доказателства и за това че същия е собственик на посоченото МПС.

За пълнота следва да се посочи, че наказващият орган незаконосъобразно е определил и наказанието за твърдяното нарушение. Съгласно разпоредбата на чл. 43, ал. 3 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив актуална към датата на извършеното нарушение 20.10.2017г. – „На нарушителите на забраната на чл. 4, ал.2 и ал.3, т.2, т.3 и т.4, чл.5, чл.6, ал.2, чл. 7, ал.1 и чл.8, ал.1 от настоящата Наредба, се налага глоба в размер от 30 (тридесет) до 50 (петдесет) лева“. В случая е определено наказание в размер на 50 лева, или над минималния предвиден размер. Същия размер на глобата е незаконосъобразен като необоснован, до колкото не се сочат никакви мотиви за определяне на наказание по-високо от минималното – нито във връзка с обществената опасност на деянието, нито предвид личността на дееца. Не се твърди поредност на нарушението, определени неблагоприятни последици от деянието, разкриващи по-висока степен на обществена опасност от типичната, не се коментира личността на дееца и др.

Предвид горното настоящия състав счита атакуваното наказателно постановление за незаконосъобразно като неправилно, издадено при липса на данни за осъществено нарушение.

Воден от изложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът,

 

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 1106 от 11.12.2017г. издадено от Г. Д. М., на длъжност З.-к. ОР в Община Пловдив, упълномощен със Заповед № 15ОА3157/24.11.2015г. на Кмета на Община Пловдив, с което на А.Ж.Г., ЕГН **********, е наложена глоба в размер на 50,00лв. /петдесет лева/, на основание чл. 43, ал. 3 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив, за нарушение на чл. 6, ал. 2 от Наредба за реда за спиране, престой и паркиране на пътни превозни средства на територията на град Пловдив.

 

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред  Административен съд гр.Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

                                      

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.Р.