Определение по дело №2783/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264160
Дата: 15 август 2021 г. (в сила от 28 септември 2021 г.)
Съдия: Жаклин Димитрова Комитова
Дело: 20191100902783
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 23 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-9 СЪСТАВ,

закрито заседание на  тринадесети август

две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАКЛИН КОМИТОВА

 

 

при секретаря Славка Димитрова, като изслуша докладваното от Председателя т.д. № 2783 по описа за 2019 г., И ЗА ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕ, ВЗЕ ПРЕДВИД СЛЕДНОТО

 

 

ПРЕДЯВЕН Е ИСК С ПРАВНО ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 29, АЛ. 1, ПРЕДЛ. 3 ОТ ЗТРРЮЛНЦ, ВЪВ ВРЪЗКА С ЧЛ. 365, т. 3 ГПК.

Ищците К.Н.Ч., ЕГН **********, с адрес: ***, Г.М.Ц., ЕГН **********, с адрес: ***, и К.Г.Г., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез процесуалния си представител адвокат д-р А.С., САК, per. №**********, съдебен адрес:***, офис 2, са предявили на 23.12.2019 г. искова молба срещу СДРУЖЕНИЕ „А.с.НА Б..", ЕИК *********.

Ищците заявяват, че в качеството си членове на Управителния съвет и учредители на СНЦ „А.с.на Б..", ЕИК *******, при проверка по партидата на сдружението в ТРРЮЛНЦ са установили, че е вписано ново обстоятелство от 09.10.2019 г. (вписване с № 20191009142643) относно промяна на представителството на сдружението, а именно вписване на нов съпредседател и представляващ М.Д.Би освобождаване на съпредседателя Т.Д.Т.. Твърди се, че решението за това е взето на нередовно и противоуставно заседание на УС, проведено на 02.10.2019 г. Освободеният съпредседател Т.Т.не е бил уведомен и поканен за участие на заседанието на УС. Решението на УС е взето при отсъствие на 5 члена на УС, които не били уведомени и поканени за участие т.ч. и ищците по това дело).

            На основание чл. 29, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ ищците оспорват направеното вписване, като противоречащо на закона, тъй като според тях е налице хипотеза на вписване на несъществуващо обстоятелство, тъй като липсва взето решение на Управителния съвет на сдружението - поради липса на кворум, а освен това е налице порок при самото свикване на УС.

Валидно решение за промяна на представителството на сдружението не е вземано, тъй като към датата на твърдяното провеждане на заседанието на УС на 02.10.2019 г. участвалите лица не формират кворум за вземане на уставни решения

Ищците поддържат, че съществен порок на извършеното вписване е, че заявителят не е представил доказателства за редовно уведомяване на всички членове на УС за насроченото заседание на 02.10.2019 г. Членовете на УС, които не са получили редовни покани за заседание, поради което и не са участвали в заседанието са: Т.Д.Т. - съпредседател, К.Н.Ч., Г.М.Ц., Т.Д.Т., К.Г.Г.. Т.Т.е декларирал писмено, че не е получавал покана за свикване на заседание на УС на 02.10.2019 г., не е участвал в такова заседание, нито е гласувал за взетите решения.

В представения и публикуван в ТРРЮЛНЦ протокол не се съдържа информация за ефективно уведомяване на всички членове на УС (изпращане на покани по установения ред). Твърди се, че липсата на уведомяване е целенасочена - да се изолира една група членове на УС, несъгласни с провеждани еднолични действия от съпредседателя Д.В., от процеса на вземане на решения.

Ищците поддържат, че неучастието в проведеното събрание на изброените 5 члена води до липса на кворум, а следователно да липса на редовно проведено заседание на УС и липса на взети уставни решения, подлежащи на вписване в ТРРЮЛНЦ.

В исковата молба се прави извод, че поради липсата на изискуемия от устава кворум (чл. 34 от Устава), проведеното на 02.10.2019 г. събиране на членове на УС не е редовно заседание на УС, а обикновена среща, на която не могат да се вземат уставни и обвързващи сдружението правни решения.

Следователно вписаната промяна на представителството на сдружението относно освобождаването на съпредседателя Т.Т.и избор на нов съпредседател М.Б. (вписване с № 20191009142643) е при хипотезата на вписано несъществуващо обстоятелство, което следва да бъде отменено,

В допълнение към извършените нарушения, на проведената среща на 02.10.2019 г., отразена в протокола като „заседание на УС", са взети „решения" за масово изключване на членове на сдружението (16 члена), част от които са учредители, включително и един от ищците по това дело - К.Ч. (учредител и член на УС). Изключените членове не са уведомени за основанията за изключване, нито са имали възможност да защитят своите членствени права и интереси пред УС. Реалното основание за предприетите действия е, че изключените не подкрепят едноличните самоуправни действия на съпредседателя Д.В..

Ищците поддържат, че от юридическа гледна точка това „решение" е нищожно, тъй като е взето в противоречие с чл. 15, ал. 2 от Устава, който изисква мнозинство от 2/3 от всички членове на УС за вземане на решение за изключване на членове.

Твърди се, че в своята съвкупност обявените за взети решения на проведеното на 02.10.2019 г. събрание, при липсата на изискуемия кворум и мнозинства, не могат да породят правно действие, поради което липсва и основание за вписване на обстоятелства в ТРРЮЛНЦ. Поддържа се също, че поради липса на доказателства за редовното свикване на УС с отправяне на покана до всички членове, длъжностното лице по вписванията е следвало да откаже вписване на заявените обстоятелства.

Ищците молят да бъде постановено решение на основание чл. 29, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ във вр. с чл. 365, т. 3 ГПК, с което да бъде отменено вписване с № 20191009142643 по партидата на Сдружение „А.с.на Б.." ЕИК *******.

 

На 31.01.2020 г. ищеците са депозирали по делото становище, с което поддържайки първоначално заявеното, правят уточнение на исковата молба. В този смисъл, заявяват, че предявеният иск е с правно основание чл. 29, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ във чл. 365, т. 3 ГПК - за установяване на несъществуване на вписано обстоятелство. Направено е и уточнение относно правния интерес на ищците - той произтичал от членството им в УС на сдружението, при което те носят пряка отговорност за спазване на устава и етичния кодекс на организацията. Същевременно са били нарушени техните уставни права да бъдат уведомявани за свикване на заседания на УС (дори реално да не се проведе заседание поради липсата на кворум) със съответния дневен ред, да упражнят правото си на глас при вземане на важни за сдружението решения, както и да не допуснат вмешателство в процеса на гласуване на външни за организацията лица (нечленове).

 

Ответникът СДРУЖЕНИЕ „А.с.НА Б..", ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр. София 1373, р-н „Красна поляна" ж.к. „Красна поляна" 1 Част, *******, представлявано от Д.Ж.В., съпредседател на УС, е депозирал на 09.03.2020 г. отговор на исковата молба (наречен Становище). В същия е заявено, че направените с исковата молба искания са неоснователни, съобразно ЗЮЛНЦ, както и Устава на сдружението, тъй като са били спазени законовите процедури. Заявено е, че съгласно чл. 25, ал. 5 от ЗЮЛНЦ, Решенията на органите на Сдружението, които са взети в противоречие със закона, устава или предходното общо събрание, могат да бъдат оспорвани пред Общото събрание по искане на заинтересованите членове на сдружението или негов орган, отправено в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението. Посочено е също така, че на основание чл. 28 от Устава на Сдружението, Решенията на УС, които са взети в противоречие със закона, устава или решения на Общото събрание може да бъдат оспорвани пред Общото събрание по искане на заинтересованите членове на сдружението, отправено в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на вземането на решението. Твърди се още, че -  процедурата по промяната в Управителния съвет не е завършена, тъй като за това е необходима санкцията на Общото събрание, което съгласно чл. 19 от Устава на Сдружение АСБ „избира и освобождава членовете на Управителния съвет“, което ще стане на предстоящо Общо събрание. Счита, че позоваването на чл. 369 от ГПК е неотносимо към този спор, тъй като не става дума за „производство по търговски спорове“. Заявено е също така, че съгласно ЗТРРЮЛНЦ - Чл. 7. (1) - Действие на вписаното обстоятелство се смята, че е станало известно на третите добросъвестни лица от момента на вписването. До изтичането на 15 дни от вписването то не може да се противопостави на трети лица, които докажат, че им е било невъзможно да го узнаят.

Ответникът заявява, че няма никакво фактическо и правно отношение към действията на Агенцията по вписванията и длъжностното лице по вписването. Действията на сдружението били извършени при строго спазване на ЗЮЛНЦ и Устава на сдружението.

Ответникът СДРУЖЕНИЕ „А.с.НА Б..'*, ЕИК *******, представлявано от Д.Ж.В., в качеството си на Съпредседател на УС, е депозирал по делото на 23.06.2020 г. и молба, с която е направил уточнения на отговора на исковата молба /наречен „Становище”/.  Ответникът поддържа, че предявеният иск е недопустим по отношение на ищеца К.Ч., тъй като той няма правен интерес от воденето на делото. Това е така, тъй като към настоящият момент, той не само не е член на Управителния орган на сдружението, но не е и член на сдружението. Твръди се, че всички членове на УС били надлежно уведомени за заседението лично от Д.Ж.В.. Оспорено е и твърдението, че към датата на провеждане на заседанието на УС, чиито решения се оспорват като незаконосъобразни, С.И.С.и М.Б.А.не са били членове на УС поради подадени от тях преди това оставки. Ответникът поддържа, че е налице законен кворум на УС на заседанието проведено на 02.10.2019 г., поради което то може да взема законни решения. Относно решението за изключване на членове заявява, че същото е влязло в сила, а освен това то не подлежи на обжалване по този ред, тъй като не е сред обстоятелствата, подлежащи на вписване в ТР. Същевременно от уточнението към ИМ е видно, че ищецът не поддържа същата в тази й част.

 

            Ищците К.Н.Ч., ЕГН **********, Г.М.Ц., ЕГН **********, К.Г.Г., ЕГН **********, чрез процесуалния си представител адвокат д-р А.С., САК, редовно увдомени на 01.07.2020 г., са се възползвали от възможността да подадат на 13.07.2020 г. допълнителна искова молба, с която, поддържайки първоначално заявеното, вземат становище и по изложените от ответната страна твърдения и доказатества.

 

Съдът, като се запозна и прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа и правна страна:

            По делото е представен Уставна Сдружение А.с.НА Б.. (АСБ), видно от който, ответникът е независимо самоуправляващо се сдружение с нестопанска цел в обществена полза на физически лица, при възможно участие и на юридически лица, обединени за постигане на целите, посочени в чл. 5 на Устава. Уставът е приет с решение на Учредителното събрание на Сдружение с нестопанска дал в обществена полза, наречено А.с.на Б.., проведено на 15 юни 2017 г. в гр. София.

По делото е представен  ПРОТОКОЛ от заседание № 16 на Управителния съвет на Сдружение „А.с.на Б.." проведено на 02.10.2019 г., в гр. София. Видно от съдържанието на същия на заседанието  са присъствали: Д.В., С. С., М.Д., О.К., М. А., А. Й.; Отсъстват: Г.Ц., К.Ч., Т. Т., Т. Т., К.Г.. Според данните отразени в Протокола, от 11 членове на Управителния съвет присъстващите са били 6 членове, което представлява повече от половината от неговите членове, съгл. изискванията на чл. 32, ал. 2 от ЗЮЛНЦ и чл. 34 от Устава на Сдружението. Посочено е, че Членовете на Управителния съвет А. Й. и М. А. присъстват на заседанието чрез двустранна телефонна и видеовръзка, съгласно разпоредбите на чл. 32, ал. 3 от ЗЮЛНЦ. А. Й. участва от Брюксел поради командировка, а М. А. от дома си, поради здравословни проблеми. Прието е, че  Управителният съвет е в състав, което прави заседанието редовно и му дава право да взема законни решения съгласно Устава на Сдружение А.с.на Б... Заседанието на УС е открито от  Съпредседателят на Управителния съвет Д. при следния Дневен ред: 1. Обсъждане на информация за проведена среща на група членове на УС проведена на 25.07.2019г. и вземане на решение относно законността й; 2. Освобождаване от поста съпредседател на Управителния съвет на Т.Д.Т.; 3. Избор на един съпредседател на Управителния съвет, съгл. чл. 32 т. 3 от Устава на Сдружение А.с.на Б..; 4. Разглеждане на предложение и приемане на решение за промяна на адреса на управление на Атлантическия съвет на Б.., съгл. чл. 31, т. 7 ЗЮЛНЦ и чл. 32, т. 14 от Устава; 5. Обсъждане на проблема с натрупаните задължения към Сдружението от членски внос и приемане на решение относно членове на Сдружението неизпълняващи задълженията си съгласно чл. 21, ал. 3 от ЗЮЛНЦ и чл. 12. т. 3 от Устава на АСБ. Поради липсата на други предложения за изменения и допълнения в предложения дневен ред той е бил подложен на гласуване, в резултат на което е приет единодушно с 6 гласа „за", 0 - „против", 0 -„въздържали се".; По т.1 от девния ред е взето Решение № 1, според което Управителният съвет обявява за нелегитимни, незаконни и недействителни всичките т.нар. решения, взети на сбирката на петима от общо единадесет членове на Управителния съвет на Атлантическия съвет на Б.., проведена на 25 юли 2019 г. в София, некоректно и неоснователно наречена "Заседание на Управителния съвет на Атлантическия съвет на Б..", поради неизпълнение на изисквай, ал. 2 от ЗЮЛНЦ и чл. 34 от Устава на Сдружението. Решението е прието единодушно с 6 гласа - „за", 0 - „против", 0 - „въздържали се".; По т.2 от девния ред е взето Решение № 2, според което Управителният съвет освобождава Т.Д.Т. от поста съпредседател на Управителния съвет на Сдружението А.с.на Б... Решението е прието единодушно с 6 гласа - „за", 0 - „против", 0 - „въздържали се".; По т.3 от девния ред е взето Решение № 3, според което На основание чл. 32 т. 3 от Устава на Сдружение А.с.на Б.. Управителният съвет избира за свой съпредседател М.Д.Б.. Решението е прието единодушно с 6 гласа - „за", 0 - „против", 0 - „въздържали се"; По т.4 от девния ред е взето Решение № 4, според което Управителният съвет на Атлантическия съвет на Б.. на основание чл 31 т 7 ЗЮЛНЦ и чл. 32, т. 14 от Устава променя адреса на Сдружение Атлантически лвет на Б.. и той става : гр. СоФия, ж.к. „*******. Решението е прието единодушно с 6 гласа - „за", 0 - „против", 0 - „въздържали се"; По т.5 от девния ред е взето Решение № 5, според което за неспазване на задълженията по чл. 21, ал. 3 от ЗЮЛНЦ и чл. 12 ал. 3 от Устава, на основание чл. 15, ал. 3, изр. 1 от Устава на Сдружението, Управителният съвет на Атлантическия съвет на Б.. изключва от Сдружението общо 16 членове на СНЦ, сред които и ищецът - К.Ч. за невнесени 24 месечни членски вноски към 30.06.2019г. Решението е прието единодушно с 6 гласа - „за", 0 - „против", 0 - „въздържали се". След изчерпване на точките от дневния ред, редовното заседание на Управителния съвет е закрито от съпредседателя Д.В..

            Във връзка с горните промени в заявените обстоятелства, по партида на сдружението в регистъра на ЮЛНЦ към АВ са били предприети действия по съответното вписване, видно от приетите по делото -  Декларация по чл. 13, ал.4 от ЗТР; Препис от Решения на УС на Сдружение АСБ от заседание № 16/02.10.2019 г.; Съгласие и образец на подписа на представляващ Сдружение АСБ от 02.10.2019 г.; Заявление обр. А 15 и история от регистъра на ЮЛНЦ по отношение на вписванията на УС на сдружението към 13.12.2020 г.

 

Представени по делото са и 2 бр. Уведомления от 23.12.2019 г. по електронна поща, съответно -  2 бр. Жалби с дати 13.03.2020 г., от името на К.Ч., учредител и член на УС на АСБ и доц.д.р. А.С. – учредител на АСБ, против Решение на УС на Сдружението от 02.10.2019г., във връзка с изключването им като членове на Сдружението, подадени по е-поща до ОС на Сдружение „А.с.на Б..“, чрез УС;

 

В хода на делото е представен, респ. приет като доказателство, ПРОТОКОЛ от ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА СДРУЖЕНИЕ „А.с.НА РЕПУБЛИКА Б.." с дата 14.03.2020г., проведено при следния обявен и приет, в резултат на разискване и гласуване дневен ред, а именно: 1. Приемане на Отчет на Управителния съвет на АСБ за дейността през 2019 г.; 2. Приемане на Финансов отчет на УС на АСБ за 2019 г.; 3. Обсъждане и приемане на промени в Устава на АСБ; 4. Приемане на решение за освобождаване на членовете на Управителния съвет, във връзка с приетите промени в Устава на АСБ; 5. Избор на нов състав на Управителния съвет съгласно Устава; 6. Други въпроси от компетентността на Общото събрание. Видно от Решението по т.5 от дневния ред – ОС на СНЦ е избрало Управителен съвет на Сдружение „А.с.на Б.." в следния състав състав: М.Д.Б., Д.Ж.В., А. Й. А., О. И. К., М. В. Н., С. С. С., В. С. М.. Конкретното Решение е прието от Общото събрание с пълно единодушие при резултат: 35 гласа „за", 0 -„против" и 0 „въздържали се".

            За промените, настъпили в резултат на горните Решения и тяхното отразяване по партида на Сдружението в регистъра на ЮЛНЦ към АВ от 22.04.2020г., по делото са приложени:   актуално състояние на сдружението към 02.06.2021, история от регистъра на ЮЛНЦ по отношение на вписванията на УС на сдружението;

Представен е и Протокол от Заседания на новия УС с дата 14.03.2020 г., проведено при следния дневен ред, а именно: т.1 Избор на двама съпредседатели на Управителния съвет на Сдружение „ А.с.на Б..“, и  във връзка с който е прието Решение 1, според което Управителният съвет на Сдружение „А.с.на Б..“ е избрал за свои съпредседатели М.Д.Би Д.Ж.В.. Решението е прието с пълно единодушие при резултат : 6 гласа „за", 0 -„против" и 0 „въздържали се".

 

Приложени като печетен материал по делото са представените с исковата молба – заявления на лицата С. С. от 19.07.2019 г., съответно - 05.09.2019 г. и на М. А.от 02.07.2019 г. за прекратяване на членството в УС и в Сдружението, подадени по е-поща до членовете на УС.

Като имаща характер на свидетелски показания  не е допусната по делото представената с исковата молба – декларация за обстоятелества от Т.Д.Т..

 

Поради липсата на отношение към правния спор, съгласно изготвеното на основание чл. 374 от ГПК Определение на Съда от 11.12.2020г., не приети като писмени доказателства в производството са и приложените към ДИМ електронни изавления, а именно: покани за свикване на заседения на УС от 21.01.2019г., 23.06.2019г., 14.11.2019г.

 

При тези фактически данни съдът намира следното от фактическа страна:

Съдът е сезиран с иск с правно основание чл. 29, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ във вр. с чл. 365, т. 3 ГПК, за отмяна вписване с № 20191009142643 по партидата на Сдружение „А.с.на Б.." ЕИК *******, относно промяна на представителството на сдружението, а именно вписване на нов съпредседател и представляващ в лицето на М.Д.Би освобождаване на съпредседателя Т.Д.Т.. Ищците твърдят, че решението за това е взето на нередовно и противоуставно заседание на УС, проведено на 02.10.2019г. Заявявят, че вписаната промяна на представителството е в хипотезата на вписано несъществуващо обстоятелство, като поддържат още, че от юридическа гледна точка процесното „решение" е нищожно, тъй като е взето в противоречие с чл. 15, ал. 2 от Устава, който изисква мнозинство от 2/3 от всички членове на УС за вземане на решение за изключване на членове.

По същността си исковете по чл. 29 ЗТРРЮЛНЦ са процесуален способ за защита срещу порочни вписвания в търговския регистър, предоставен на всяко лице, което има правен интерес да установи нищожност или недопустимост на конкретно вписване или несъществуване на вписано обстоятелство. Вписване на несъществуващо обстоятелство е налице, когато е вписано обстоятелство, което въобще не е възникнало или не е възникнало валидно. В зависимост от възникването на обстоятелството, са възможни две хипотези на такъв вид порочно вписване. Едната хипотеза касае вписване на обстоятелство, което е съществувало, но по-късно по исков ред е установена недействителността му. Във втората хипотеза е налице вписване на поначало липсващо обстоятелство – невзето решение на орган на дружеството или на неосъществен факт, за което е допуснато вписване в съответния регистър към АВ. Чрез  иска, заинтересуваното лице, което не е участвало в охранителното производство, би могло да установи порочността на вписаното с охранителния акт обстоятелство.

 Съобразно спецификата на охранителното регистърно производство, чрез този иск би могла да бъде установена нищожност или недействителност на вписването в съответния регистър към АВ или несъществуването на вписаното обстоятелство. Вписването е положително охранително регистърно вписване, което не подлежи на обжалване. Заинтересованият от установяването на тази недопустимост би могъл да го атакува единствено по реда на чл. 29 от ЗТРРЮЛНЦ. Успешно проведеният иск води не до отмяна на решението, а до заличаване на съответните обстоятелства от съответния регистър към АВ, което има действие занапред в правната сфера на дружеството/СНЦ.

Разпоредбата на чл. 29, ал. 1 от ЗТРРЮЛНЦ урежда активната легитимация по исковете по чл. 365, т. 3 от ГПК за защита срещу порочните вписвания в регистъра, като овластява освен прокурора всяко трето лице с правен интерес да предяви иск за защита срещу незаконосъобразните (извършени при отсъствие на законовите предпоставки) вписвания. Активно легитимирано да проведе установителните искове по чл. 365, т. 3 от ГПК във връзка с чл. 29 от ЗТРРЮЛНЦ е това трето лице, чието правно положение е засегнато от вписаното обстоятелство и би се променило вследствие на заличаването му. Заинтересовано е лице, което не е било страна в охранителното производство, т.е. трето за регистърното производство лице, като преценката за наличие на правния му интерес от предявения иск е винаги конкретна и обусловена от твърденията за засегнати негови съществуващи реални права и вида на търсената защита и кумулативно – от възможността като последица при успешно провеждане на иска да се постигне целеното изменение в съществуващото правно положение на ищеца. Наличието на активна легитимация трябва да бъде обосновано в обстоятелствената част на исковата молба с твърдение за конкретно накърнени права и доказано.

Освен горното, абсолютна положителна процесуална предпоставка за допустимост на исковете е и наличието на правен интерес, които трябва да съществува не само към момента на тяхното предявяване, но и във всеки момент от развитието на исковия процес като условие за допустимост на съдебното решение, с което съдът се произнася по същество относно валидността и допустимостта на оспорваното вписване и/или относно съществуването на вписаните обстоятелства. Определящи за правния интерес са твърденията, с които ищецът обосновава необходимостта от търсената с исковете по чл. 29 ЗТРРЮЛНЦ защита, но отсъствието на такива твърдения не лишава съда от правомощието да изследва служебно наличието на правен интерес, преценявайки дали и в каква степен положителното произнасяне по исковете, т.е. признаването на извършеното вписване за нищожно или за недопустимо и/или на вписаното обстоятелство – за несъществуващо, ще рефлектира благоприятно в правната сфера на ищеца и ще доведе до настъпване на целения от него правен резултат.

Съобразявайки изложеното до момента, съдът намира следното:

Активната си процесуална  легетимиция ищците обосновават като членове, съответно учредители на ответното сдружение. По отношение на правния си интерес, същите уточняват, че той произтича от членството им в УС на сдружението, при което те носят пряка отговорност за спазване на устава и етичния кодекс на организацията. Същевременно в твърденията им е посочено, че са били нарушени техните уставни права да бъдат уведомявани за свикване на заседания на УС (дори реално да не се проведе заседание поради липсата на кворум) със съответния дневен ред, да упражнят правото си на глас при вземане на важни за сдружението решения, както и да не допуснат вмешателство в процеса на гласуване на външни за организацията лица (нечленове).

Доколкото, обаче за наличието на абсолютните процесуални предпоставки, съдът следи служебно, съдът съобрази представените с молба на ответника Решения и тяхното отразяване по партида на Сдружението в регистъра на ЮЛНЦ към АВ от 22.04.2020 г., данни за актуално състояние на сдружението към 02.06.2021г., история от регистъра на ЮЛНЦ по отношение на вписванията на УС на сдружението, както и Протокол от Заседания на новия УС с дата 14.03.2020 г., тъй като те се явяват такива, засягащи последващи промени, касаещи вписането на същите обстоятелства, които се атакуват, но настъпили след депозиране на исковата молба.

Съгласно Устава на ответното сдружение с нестопанска цел в обществена полза, негови членове могат да бъдат дееспособни физически лица и юридически лица, които приемат и спазват Устав (чл.8). Членството се придобива с решение на Управителния съвет, взето с мнозинство от 2/3 от всички членове.(чл.10.) В чл.11 от Устава са уредени правата на членовете на сдружението, а задълженията им са изброени  в чл.12от Устава. Едно от основните задължения на членовете на сдружението е редовното плащане на членския  внос.

Съгласно чл.14 от сдружението членството се прекратява с едностранно писмено заявление, отправено до Управителния съвет на Сдружението. В този случай членството се счнга прекратено от датата на депозиране на заявлението; със смърта или с поставянето под пълно запрещение; за членовете - юридически лица - с прекратяването им; с изключване; при отпадане; с прекратяване на Сдружението.

Член на Сдружението може да бъде изключен с решение на Управителния съвет (чл.15), когато: нарушава предвидените в чл.12 задължения; при поведение, което прави по-нататъшното членство несъвместима. Решението за изключване се приема от Управителния съвет на Сдружението с мнозинство от 2/3 всички негови членове и може да бъде обжалвано пред Общото събрание на Сдружението в едномесечен срок, считано от получаване на писменото съобщение за изключване. От Сдружението се изключват членове, които не внесат дванадесет вноски на членския си внос.

Върховен орган на Сдружението е Общото събрание (чл.17); То се състои от всички членове на Сдружението (чл.18). Съобразно разпоредбата на чл.19 ОС може да изменя и допълва Устава; приема други вътрешни актове; избира и освобождава членовете на Управителния съвет, приема решение за преобразуване и прекратяване на Сдружението; приема бюджета на Сдружението, приема отчета за дейността на Управителния съвет и програма за следващия отчетен период; отменя решения на Управителния съвет, които противоречат на закона, Устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на Сдружението; взема решения за дължимостта и размера на членския внос; взема решения по всички други въпроси, поставени в негова компетентност от закона или настоящия Устава.

Управителен орган на Сдружението е Управителния съвет (чл.30).  Той се състои от 11 члена, които се избират от Общото събрание за срок от 5 години. Управителният съвет (чл.32) свиква Общото събрание и определя дневния ред; Осъществява ръководна дейност в съгласие с Устава и закона и осигурява изпълнението; избира двама съпредседатели на Управителния съвет, имащи равни права, отговорности и компетентности, които представляват Сдружението пред национални и международни юридически и физически лица, във връзка с осъществяване на целите и предмета на дейността на Сдружението. Прави предложения за промяна в Устава на Сдружението; Разглежда постъпили заявления за членство в сдружението и взема решения за приемане на нови членове; Взема решения по всички въпроси, свързани с дейността на Сдружението, освен тези, които са изключително от компетентността на Общото събрание;

Съгласно чл. 36 от Устава Управителният съвет взема решенията си с мнозинство от всички присъстващи членове, като решеният по чл. 32, т.4 в т.8 се вземат с мнозинство от всички членове на Управителния съвет. Всеки заинтересован член на Сдружението може да оспорва решение на Управителния съвет, което е взето в противоречие със закона, Устава или предходно решение на Общото събрание, като внесе жалба до Общото събрание на следващото му заседание - чл.37.

 

Според представения по делото Протокол от ОС на СНЦ от 14.03.2020 г., членовете на сдружението са приели нови решения, част от които, са пряко свързани както с промени Устава - за изменение чрез намаляване състава на УС, и с избор и освобождаване членовете на стария Управителния съвет, в резултат на което съобразно Решението по т.5 от дневния ред, ОС на СНЦ е избрало нов Управителен съвет на Сдружение „А.с.на Б.." в следния състав състав: М.Д.Б., Д.Ж.В., А. Й. А., О. И. К., М.В.Н., С.С.С., В.С.М.Сред освободените от състава на УС на Сружението са тримата ищци, както и лицето Т.Д.Т., чието заличаване като съпредседател на УС с процесното Решение се атакува. Промяната, настъпила в резултат на Решенията на ОС от 14.03.2020 г. е вписана по партида на Сдружението в регистъра на ЮЛНЦ към АВ на 22.04.2020г., като няма доказателства за евентуална негова отмяна.

 Същевременно, липсват данни и доказателства за успешно проведен иск против Решение на УС от 02.10.2019 г., в частта за изключването на ищеца К.Н.Ч. като член на сдружението, като последното е предпоставка определяща процесуалната легитимация на страната в настоящия процес. 

От друга страна заличаването предвидено в чл.30,ал.1 от ЗТР, като императивна последица от уважаването на иска по чл.29,ал.1 от ЗТР, произвежда своите същински правни последици, само ако няма последващи вписвания относно същото обстоятелство, извършени след подлежащото, в следствие на уважаване на иска, заличаване.

В този смисъл, с обсъденото по – горе Решение на върховния орган на сдружението, взето на проведеното на 14.03.2020 г., мандатът на стария УС е прекратен, като представляващите към момента ответното сдружение - Д.В. и М.Б., изпълняват функциите си на ново, различно от атакуваното основание, а по-конкретно - поради качеството им на избрани за съпредседатели, на основание ново (последващо атакуваното) Протоколно Решение от заседение, проведено на 14.03.2020 г. на вече новосформирания с решение на Общото събрание на сдружението от 14.03.2020 г. Управителен съвет;

Освен това, фактът на освобождаването на ищците като членове на УС, съобрзано последващото исковата молба Решение на върховния орган на сдружението, взето на проведеното на 14.03.2020 г., препяства установяване на съществуване на техни накърнени или застрашени субективни права, респ. съдът не може да направи обоснован от доказателствата по делото извод, че уважаването на иска ще доведе до благоприятна промяна в правната им сфера. Те заедно със съпредседателя Т.Д.Т., са престанали да бъдат членове в състава на управителния орган, поради което не разполагат с възможността за участвие в дейността на същия.

При това положение уважаванетото на процесния иск няма да доведе до промяна в правното положение на ищците, защото няма да бъде възстановен статутът им отпреди порочното вписване. Освен това, оспорваното вписване на практика вече е прекратило своето действие, тъй като съгласно последващо вписване с дата 22.04.2020 г. в Регистъра, сдружението има вписан нов Управителен съвет, в състава на които ищиците не участват, а представителството му произтича не от атакуваното, а от последващо Решение на новосформирания управителен орган, взето на проведеното от него на 14.03.2020 г. заседение. Ето защо,  заличаването на вписване с № 20191009142643 по партидата на Сдружение „А.с.на Б.." ЕИК *******, относно промяна на представителството на сдружението, а именно вписване на нов съпредседател и представляващ в лицето на М.Д.Би освобождаване на съпредседателя Т.Д.Т., няма да породи  желания правен ефект и не е обусловено от него.

 

Предвид всичко изложено, съдът приема, че за ищците липсва правен интерес от водене на процесния  иск, а по отношение на ищеца Ч., поради прекратеното членствено правоотношение – и надлежна активна процесуална легитимация. Искът е недопустим, поради което същият следва да се остави без разглеждане по същество и да се прекрати производството по делото.

 

ПО РАЗНОСКИТЕ:

При този изход на делото и с оглед разпоредбата на чл 78, ал.4 ГПК, ответникът има право на сторените в процеса разноски.

Искането в тази посока е направено своевременно, представят се списък по реда на чл. 80 ГПК, както и доказатествата са извършването им. Притендираният размер е 800 лв., представляващи разноски по възнаграждение за процесуално представителство и защита.

Срещу размера на претенция е направено ответно възражение за прекомерност.

Във връзка с така изложеното и като съобрази разпоредбата на чл.7, ал.1, т. 4, вр. с чл.7, ал. 8 от Наредба №1/09.07.2004г., относима към конкретния вид проиводство, фактическата и правно сложност на делото, както и предяваните обективно кумулативно съединени искове, ведно с изхода по всеки един от тях, както и броя на проведените ОСЗ,  решаващият състав намира, че в полза на ответника следва да бъдат присъдени разноски в общ размер на 600 лв.

 

Водим от горното, СЪДЪТ

                                                   

 О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определението си от съдебно заседание от 02.06.2021 г. по т.д. № 2783/2019 г., с което е даден ход по същество на делото.

ПРЕКРАТЯВА  КАТО НЕДОПУСТИМО производството по т.д. № 2783 от 2019 по описа на СГС, ТО, VІ-9 св. по предявен от  К.Н.Ч., ЕГН **********, адрес: ***, Г.М.Ц., ЕГН **********, адрес: ***, и К.Г.Г., ЕГН **********, адрес: ***, чрез процесуалния им представител адвокат д-р А.С., САК, per. №**********, съдебен адрес:***, офис 2 против СДРУЖЕНИЕ „А.с.НА Б..", ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр. София 1373, р-н „Красна поляна" ж.к. „Красна поляна" 1 Част, *******, представлявано от Д.Ж.В., съпредседател на УС,  иск с правно основание чл. 29, ал. 1 ЗТРРЮЛНЦ във вр. с чл. 365, т. 3 ГПК, за отмяна вписване с № 20191009142643 по партидата на Сдружение „А.с.на Б.." ЕИК *******, при заявено несъществуващо обстоятелство, касаещо промяна в представителството на СНЦ „А.с.на Б..", ЕИК *******, а именно освобождаване на съпредседателят и представляващ Т.Д.Т., при избран за нов съпредседател и представляващ  - М.Д.Б.,.

ОСЪЖДА К.Н.Ч., ЕГН **********, адрес: ***, Г.М.Ц., ЕГН **********, адрес: ***, и К.Г.Г., ЕГН **********, адрес: *** да заплатят на СДРУЖЕНИЕ „А.с.НА Б..", ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр. София 1373, р-н „Красна поляна" ж.к. „Красна поляна" 1 Част, *******, представлявано от Д.Ж.В., съпредседател на УС, на основание чл. 78, ал.4 ГПК, сторените по делото разноски в размер на 600 (шестстотин ) лева.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му пред Софийски апелативен съд.

 

                                                                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ: