Разпореждане по дело №3307/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7736
Дата: 7 юни 2018 г. (в сила от 28 март 2019 г.)
Съдия: Радостина Владимирова Данаилова
Дело: 20171100903307
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 7 декември 2017 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

 

№…………………..

гр. София,

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-21 състав, в закрито заседание, в състав:

                                                     СЪДИЯ:РАДОСТИНА ДАНАИЛОВА

като разгледа  т.д.3307/2017 г. по описа на СГС, намери следното:

 

 

Подадена е искова молба от С. ЕООД, с която са предявени искове по чл.694 ТЗ срещу М.АД – в несъстоятелност.

В хода на производството съдът е констатирал, че ответното дружество М.АД – в несъстоятелност няма вписани законни представители, а съгласно чл.635, ал.3 ТЗ в производството по чл.694 ТЗ длъжникът извършва действия именно чрез законните си представители или упълномощени от тях лица, поради което и с оглед разпоредбата на чл.29, ал.2 ГПК с разпореждане от 15.05.2018 г.  на ищеца са дадени указания за представяне на доказателства за внесен депозит за назначаване на особен представител на длъжника.  

Разпореждането е връчено 28.05.2018 г.  чрез служител на ищеца,  като в срока за изпълнение на дадените указания е постъпила молба от ищеца, с която се оспорва законосъобразността на дадените указания с доводи, че няма основание за назначаване на особен представител, тъй като настоящата хипотеза не попада в изрично изброените в чл.29 ГПК – подаването на искова молба не е неотложно действие, разпоредбата касае само физически лица, не може да се прилага служебно, оспорва, че липсва законен представител, тъй като дружеството имало назначен ликвидатор, както и други органи – общо събрание и надзорен съвет, чиито членове не са назначени. На следващо място поддържа, че дори и да има необходимост от назначаване на особен представител, то не следва той да понася разноските с оглед разпоредбата на чл.694, ал.7 ТЗ.

Искането на ищеца за отмяна на разпореждането от 15.05.2018 г. е неоснователно по следните съображения:

Не е допустимо извършването на каквито и да било процесуални действия спрямо страна, която не може да извършва лично процесуални действия, каквито са всички юридически лица, включително търговските дружества и не съществува лице, което  съобразно процесуалните правила има право да я представлява. В тези случаи съдът, който дължи служебно проверка относно процесуалната легитимация и представителната власт, е длъжен да предприеме мерки по назначаване на особен представител, като се прилага по аналогия именно разпоредбата на чл.29, ал.2 ГПК, макар и същата да се отнася до процесуалната недееспособност на физическите лица.

В случая, доколкото исковете са с правно основание чл.694 ТЗ и с оглед разпоредбата на чл.635, ал.3 ТЗ, ответното дружество не може да бъде представлявано от синдика, а се представлява от своите органи. Представителството се на търговец се определя от закона и устройствените му актове, като в случая ответното дружество е било с двустепенна система на управление, респективно представителството е осъществявано от управителен съвет, като всички негови членове са заличени в търговския регистър и дружеството М.АД/н./ няма органни представители.

Неоснователни са доводите, че представителството може да се осъществява от всеки друг орган – общо събрание или надзорен съвет, тъй като съгласно чл.30, ал.1 ГПК процесуално представителство могат да осъществяват само лицата, които представляват юридическите лица по закон или според устройствените им правила и следователно не е възможно процесуално представителство от органи, за които нито законът, нито уставът предвиждат представителни функции.

Неоснователни са и доводите на ищеца, че представителството следва да се осъществява от ликвидатор, тъй като преди откриване на производството по несъстоятелност, по отношение на ответника е открито производство по ликвидация и е назначен ликвидатор. Решението за откриване на производство по несъстоятелност е влязло в сила, поради което и на основание чл.272а ТЗ производството по ликвидация е прекратено, както и правомощията, включително представителната власт, на ликвидатора.

Следователно са налице предпоставките за назначаване на особен представител на ответника, съответно разноските по назначаването му следва да се понесат именно от страната, инициирала производството, в което следва да се учреди представителството и това е ищецът.

Не следва друг извод от разпоредбата на чл.694, ал.7 ТЗ, която касае единствено държавната такса по делото, като вид разноски, но не и останалите разноски по делото, каквито са възнаграждението за особен представител, депозитите за експертиза и свидетел и др.

Ищецът не е изпълнил в срок дадените му указания, поради което са налице предпоставките на закона за връщане на исковата молба.

Така мотивиран и на основание чл.129, ал.3 ГПК, съдът

 

РАЗПОРЕДИ

 

ВРЪЩА исковата молба на С. ЕООД с вх. № 164820/06.12.2017 г., по която е образувано т.д. 3307/2017   г. на СГС, ТО, VІ-21 състав.

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийския апелативен съд в едноседмичен срок от съобщението.

 

 

                                                                       СЪДИЯ