Решение по дело №5/2020 на Районен съд - Тополовград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 март 2020 г. (в сила от 5 юни 2020 г.)
Съдия: Иван Христов Христов
Дело: 20202320200005
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 10

 

гр.Тополовград, 11.03.2020 год.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

          ТОПОЛОВГРАДСКИЯТ районен съд в публично заседание на двадесети февруари  през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ХРИСТОВ

 

при участието на секретаря: А.А.

 

като разгледа докладваното от съдията АНД № 5 по описа на 2020 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано на основание чл. 59 и сл. от ЗАНН.  

           Жалбоподателят С.Н.П. твърди, че издаденото против него наказателно постановление е незаконосъобразно, тъй като са нарушени материалният и процесуалният закон при издаването на АУАН и НП, в смисъл че е налице противоречие в самото описание на фактическата обстановка, на нарушенията, които са извършени, не са доказани  нарушенията от обективна и субективна страна и не са установени по надлежния ред. Поради което се претендира да бъде отменено изцяло като незаконосъобразно издаденото НП на Началника на РУ – Тополовград.

          В съдебно заседание жалбоподателят се явява лично, заедно с пълномощника си, поддържат изложеното в жалбата и доразвиват твърденията си по същество.

          ОД на МВР – Хасково не изпращат представител в съдебно заседание и не вземат становище по жалбата.

От събраните по делото доказателства съдът приема за установено следното от фактическа и правна страна: 

На 27.10.2019 г. е съставен АУАН № 168379. на жалбоподателя, за това че на същата дата е управлявал лек автомобил „Опел Зафира” с рег.№ ******** в село **********, по ул.”**********”, като участник в ПТП с материални щети с лек автомобил „Фолксваген Пасат” с рег.№ Х 7260 КК, собственост и управляван от А.П.М. е напуснал местопроизшествието, като между двамата няма разбирателство за вина. Същият е напуснал ПТП и не е уведомил службата за контрол, както и не е изпълнил указанията им, с което виновно е нарушил чл.123 ал.1 т.3 б”в” от ЗДвП.  В акта са посочени като нарушени чл.123 ал.1 т.3 б“в“ от ЗДвП. Актът е съставен от актосъставителя Д., в присъствието на св.С., за когото е подчертано, че е присъствал при установяване на нарушението и при съставяне на акта. Актът е подписан от актосъставителя, свидетеля и нарушителя без възражения и съответно връчен срещу разписка. Въз  основа на този акт е издадено НП № 19-0358-000423/09.12.2019 г. от Началника на РУ – Тополовград, с което на жалбоподателя са наложени наказания: „глоба“ в размер на 100 лева и „лишаване от правото да управлява МПС“ за срок от три месеца, по чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП. В НП е записано, че водачът виновно е нарушил чл.123 ал.1 т.3, б“в“ от ЗДвП. В НП в обстоятелствената част е записано, че водачът напуска местопроизшествието като няма разбирателство между двамата, а по-надолу в текста на обжалваното НП е записано: „при наличие на разногласие относно обстоятелствата за ПТП го напуска, не уведомява службите за контрол, както и не изпълнява указанията“. НП е връчено срещу разписка на 16.01.2020 г. На 21.01.2020 г. е входирана жалба в РУ на МВР - Тополовград.

По делото са разпитани актосъставителя и свидетеля С., както и  по искане на жалбоподателя св.Г.С.Г. и А.Д.А. Всички те по различен начин посочват фактите и обстоятелствата и между техните показания, както и между тях и изложеното в АУАН и НП съществуват противоречия.

 Актосъставителят посочва: „Обади ми се колегата С.С. и ми каза, че в с.******* е станало ПТП между жалбоподателя П. и още един господин. Казах да си попълнят двустранен протокол. След малко пак се обади и ми каза, че няма да се разберат и трябва да посетя ПТП. Отидох там и видях, че двамата бяха преместили автомобилите от мястото на ПТП и тъй като и двамата бяха напуснали мястото на ПТП съставих и на двамата АУАН”.

Св.С. посочва : „Същият ден бях назначен като охрана на изборна секция в село ********* Бях отвън пред секцията, беше след обяд. Дойде кандидата за кмет С.П. *** е настъпило ПТП между него и още един автомобил, управляван от А.М. П. нямал телефон и затова дошъл при мен да съобщи. Не съм присъствал при извършване на нарушението. Свидетел съм при съставяне на акта. Не съм давал никакви указания на П..”

Свидетелите Г.Г. и А.А. в показанията си описват произшествието между двата автомобила и заявяват, че автомобила управляван от другия участник в ПТП е напуснал местопроизшествието.

  Актосъставителят Д. и свидетелят вписан в акта, за когото е подчертано, че е присъствал при установяване на нарушението, обаче не е присъствал на описаното в АУАН и НП ПТП, нито пък е бил свидетел при неговото установяване. Св.С. изрично посочва, че е присъствал единствено и само при съставяне на акта, а в самия АУАН е подчертано, че той е свидетел и при установяване на нарушението, и при съставяне на акта. Актосъставителят изрично посочва в съдебно заседание, че той е съставил акта въз основа на обяснения, които са дали водачите, как е станало, когато са отишли на мястото на произшествието.

          Така установената фактическа обстановка се доказва от приложените към делото писмени доказателства, които съдът кредитира, тъй като са издадени в съответната форма и ред, и от показанията на актосъставителя и свидетелите,  на които съдът дава вяра.

          С оглед на изложеното и като прецени събраните доказателства, съдът достигна до следните правни изводи:

          Жалбата е допустима, тъй като е подадена от лице, имащо правен интерес, в законно установения срок и са спазени всички изисквания за нейното редовно разглеждане.

          Жалбата е основателна и доказана, и следва да бъде уважена, а обжалваното НП да бъде отменено като незаконосъобразно и необосновано. Съображенията за това са следните:

          На жалбоподателя е съставен АУАН и съответно НП за  извършено нарушение на чл.123 ал.1 т.3 б“в“ от ЗДвП, като е ангажирана административнонаказателната отговорност  по чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП.

            От събраните по делото доказателства се установи, че при настъпване на ПТП актосъставителя и свидетелят не са очевидци. В случая е била приложима разпоредбата на чл.40 ал.3 от ЗАНН, като същата не е била спазена. Установява се, че липсват свидетели очевидци при извършване или установяване на административното нарушение, посочено в акта, поради което е приложима хипотезата на тази разпоредба. Безспорно от показанията на свидетеля – актосъставител и свидетеля по акта, те не са присъствали при извършване и установяване на вмененото нарушение. При липса на такива свидетели или при невъзможност да се състави акт в тяхно присъствие, актът следва да се състави в присъствието на други двама свидетели, като това изрично се отбелязва в акта. В конкретният случай тази разпоредба не е изпълнена, тъй като е присъствал само един свидетел при съставяне на акта, което от своя страна представлява съществено процесуално нарушение, което само по себе си води до отмяна на атакуваното НП. Също така не е приложена разпоредбата на чл.42 ал.1 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, като е посочено само, че водачът напуска местопроизшествието, а в НП са посочени други обстоятелства, а именно, че при наличие на разногласие за обстоятелствата при ПТП го напуска, не уведомява службата за контрол , както и не изпълнява указания, като това са съвсем нови обстоятелства в наказателното постановление, които не са посочени в АУАН. Също така, с оглед доказателствената тежест АНО не е посочил доказателствата, установяващи административното нарушение, не е посочил писмени документи или други доказателства, въз основа на които е приел, че водачът е извършил административното нарушение.

          В случая, по никакъв начин не е установено и доказано, че жалбоподателят е субект на нарушението по смисъла на чл.123 ал.1 т.3, б”в” от ЗДвП, тъй като не е установено въобще дали той е участник в ПТП. В АУАН е записано, че няма разбирателство между двамата и жалбоподателят напуска местопроизшествието, а в НП е записано, че при наличие на разногласие, жалбоподателят напуска ПТП, не уведомява службата за контрол, както и не изпълнява указанията й, т.е. описанието на нарушението е противоречиво.

          С оглед на всичко гореизложено, освен че административнонаказващият орган не е установил и доказал по безспорен и категоричен начин извършването на визираното нарушение от жалбоподателя, той е допуснал и съществени нарушения на процесуалните правила при издаването на АУАН и НП и всичко това води до незаконосъобразност и необоснованост на обжалваното НП и като такова то следва да се отмени изцяло.

          Водим от гореизложеното и на основание чл.63 от ЗАНН, съдът

 

                                      Р  Е  Ш  И  :

 

          ОТМЕНЯ като незаконосъобразно и необосновано НП № 19-0358-000423 от 09.12.2019 год. на Началника на РУ на МВР – Тополовград, с което на  С.Н.П. ***, с ЕГН ********** е наложена „глоба“ в размер на 100 лв./сто лв./ и „лишаване от правото да управлява МПС“ за срок от три месеца, на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП.

 

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Ямбол  в 14-дневен срок от съобщението на страните.

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: