Решение по дело №748/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 519
Дата: 12 септември 2019 г. (в сила от 12 септември 2019 г.)
Съдия: Миглена Илиева Площакова
Дело: 20195300900748
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   

 

№ 519

 

    гр. Пловдив, 12.09.2019 година

 

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХІ състав, в закрито заседание на дванадесети септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                       СЪДИЯ: МИГЛЕНА ПЛОЩАКОВА

               

     като разгледа докладваното от съдията т. д. 748 / 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ.

 

Образувано е въз основа на жалба, подадена от „ПИУ“ АД, действащо чрез пълномощник на представляващия дружеството, против отказ № 20190530133720/22.08.2019 год. на Агенция по вписванията. Жалбоподателят моли съда да отмени обжалвания отказ като незаконосъобразен и да постанови вписването на заявените обстоятелства относно действителни собственици по реда на ЗМИП. Жалбата е окомплектована с преписката, водена пред Агенция по вписванията, по повод на която е постановен обжалвания акт. 

 

Съдът, след като разгледа жалбата и приложените доказателства, намери за установено следното:

                 Съгласно чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ отказът на длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписванията подлежи на обжалване в седмодневен срок от връчването му на търговеца. Отказът е постановен на 22.08.2019 год., връчен по ел. път, а жалбата, видно от входящия ѝ номер, е постъпила в деня на постановяването на отказа – също на 22.08.2019 год. Поради това следва да се приеме, че жалбата е депозирана своевременно. Подадена е при наличие на правен интерес от оспорване на негативния за заявителя акт на длъжностното лице. Подписана е от пълномощник, снабден с изрична представителна власт да обжалва откази на АВп., постановени по заявления, подадени по партидата на дружеството „ПИУ“ АД. Внесена е и дължимата държавна такса, определена при отчитане на обстоятелството, че заявлението, по което е постановен обжалвания отказ, е било подадено по електронен път.

От данните по делото е видно, че на 30.05.2019 год. по електронен път в Агенцията по вписванията е постъпило заявление образец Б7 за вписване на обстоятелства по чл. 63, ал. 4 от Закона за мерките срещу изпиране на пари - за вписване на действителни собственици, участващи пряко или косвено в дружеството. Заявени за вписване действителните собственици – физически лица /Ф.Б. и С.Ф./, като са посочени имената им, гражданството им и датата на раждане. Описан е и начинът, по който тези лица косвено притежават достатъчен процент от акциите в това юридическо лице. Към заявлението е приложена нотариално заверена декларация по образец /Приложение № 3 към чл. 38/, подписана от представляващия дружеството.

            Указания от длъжностното лице не са давани. Постановеният на 22.08.2019 год. отказ е основан на обстоятелството, че освен физическите лица действителни собственици, е следвало да бъдат заявени за вписване и данните за юридическите лица, чрез които пряко и непряко се упражнява контрол от физическите лица – действителни собственици; това следвало да бъде отразено и в декларацията, а не било сторено.

Законът за мерките срещу изпирането на пари поставя изисквания с разпоредбите на чл. 59, ал. 1, чл. 61, ал. 1 и чл. 63, ал. 1 за идентифициране на физическите лица, които са действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание, съответно въвеждането на ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици, чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Съгласно чл. 63, ал. 3 от Закона за мерките срещу изпирането на пари за производството, редът и сроковете за вписването на обстоятелствата относно действителните собственици се прилагат съответно Законът за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и Законът за регистър БУЛСТАТ.

С разпоредбата на чл. 31 Законът за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел предвижда Наредба за воденето, съхраняването и достъпа до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, с която да бъдат определени образците на заявления и да бъдат посочени изчерпателно приложенията към тях за всеки вид вписване, заличаване или обявяване съгласно изискванията на закона, както и формата на електронните документи. Следователно към процесното вписване е приложима Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, която следва да определи образеца на заявлението и приложенията към него.

Съгласно чл. 50а, ал. 1 от Наредба № 1 от 14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, подлежащите на вписване обстоятелства относно действителните собственици се посочват в заявление по образец съгласно приложение № Б7. Заявлението се състои от две части: Част I. "Обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари" и Част II. "Обстоятелства по чл. 6, ал. 3 от Закона за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, контролираните от тях лица и техните действителни собственици", като се попълва само частта, съответстваща на обстоятелствата, подлежащи на вписване по съответния закон. Съгласно ал. 2 в зависимост от заявените за вписване обстоятелства към заявлението се прилагат съответно: 1. декларация по чл. 63, ал. 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари; 2. документ, установяващ съществуването на дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, и удостоверяващ лицата, които го представляват по националния му закон; 3. документите, установяващи съществуването на юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол, и удостоверяващи лицата, които ги представляват по националния им закон, ако не са учредени по българското право или не са вписани в търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел или регистър БУЛСТАТ; 4. нотариално заверено съгласие на физическото лице за контакт по чл. 63, ал. 4, т. 3 от Закона за мерките срещу изпирането на пари.

Съответно, в пар. 2, ал. 1, т. 1 от ДР на ЗМИП, на който длъжностното лице се е позовало, се дава дефиниция на понятието „Действителен собственик“ – той е физическо лице или физически лица, което/които в крайна сметка притежават или контролират юридическо лице или друго правно образувание, и/или физическо лице или физически лица, от чието име и/или за чиято сметка се осъществява дадена операция, сделка или дейност, и които отговарят най-малко на някое от изброените в разпоредбата условия: По отношение на корпоративните юридически лица и други правни образувания действителен собственик е лицето, което пряко или косвено притежава достатъчен процент от акциите, дяловете или правата на глас в това юридическо лице или друго правно образувание, включително посредством държане на акции на приносител, или посредством контрол чрез други средства, с изключение на случаите на дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, което се подчинява на изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти, осигуряващи адекватна степен на прозрачност по отношение на собствеността. Индикация за пряко притежаване е налице, когато физическо лице/лица притежава акционерно или дялово участие най-малко 25 на сто от юридическо лице или друго правно образувание. Индикация за косвено притежаване е налице, когато най-малко 25 на сто от акционерното или дяловото участие в юридическо лице или друго правно образувание принадлежи на юридическо лице или друго правно образувание, което е под контрола на едно и също физическо лице или физически лица, или на множество юридически лица и/или правни образувания, които в крайна сметка са под контрола на едно и също физическо лице/лица.

При съпоставка на заявените за вписване обстоятелства и приложените към заявлението документи с нормативните изисквания, съдът приема, че не са налице пречки за осъществяване на поисканото вписване.

В подаденото заявление жалбоподателят е описал както физическите лица – действителни собственици, като е посочил изискуемите според чл. 63, ал. 4, т. 1 техни данни, така и юридическите лица, чрез които тези физически лица косвено упражняват контрол върху дружеството – това са „Фаст Ливинг“ АД, и „Джи.Отто Ливинг Софа“ ЕООД. И двете юридически лица са регистрирани по българското законодателство, имат седалище в страна, като е посочен техния ЕИК. Горното е достатъчно за индивидуализацията им, съобразно чл. 23, ал. 6 ЗТРРЮЛНЦ. Съставът на ОС - Пловдив приема за проява на краен формализъм изискването данните за юридическите лица, чрез които косвено се упражнява контрол по см. на чл. 63, ал. 4, т. 2 ЗМИП, да бъдат изписани единствено и само в раздел втори от декларацията по образец, след като тези данни са изложени още в раздел първи от тази декларация по достатъчен за индивидуализацията на юридическите лица начин. По начина, по който са попълнени заявлението и декларацията, се удовлетворява целта на закона за надлежно идентифициране както на физическите лица – действителни собственици така  и на юридическите лица, чрез които непряко се упражнява контрол върху дружеството.

Ето защо съдът приема отказът за вписване на заявените обстоятелства за необоснован и незаконосъобразен.

Още повече, че от служебна проверка по партидата на юридическото лице, декларирано като такова, чрез което се осъществява косвен контрол – „Фаст ливинг“ АД, вече е извършено вписване на действителните собственици, въз основа на заявление и декларация с почти идентично съдържание и структуриране на информацията в тях. Основен принцип при регистрацията, воденето, съхраняването и достъпът до ТР е прилагането на еднакви критерии при равни условия по закон – чл. 2а, т. 3 ЗТРРЮЛНЦ. А според чл. 13 АПК основен принцип в административния процес е принципът за последователност и предвидимост. След като вече е допуснато вписване на същите обстоятелства по партидата на посоченото дружество, резонно е този критерий да се приложи и по отношение на свързаното с него лице – жалбоподател в производството.

 

По изложените съображения, съдът намира, че постановеният отказ по поисканото вписване на действителни собственици, с оглед разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари, е незаконосъобразен и като такъв следва да се отмени.

 

     Мотивиран от горното, съдът

 

                                           Р Е Ш И:

 

   ОТМЕНЯ отказ рег. № 20190530133720 / 22.08.2019 год., постановен от  длъжностно лице към Агенция по вписванията по партидата на „ПИУ“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Асеновград, обл. Пловдив, ул. „Възрожденци“ № 10, постановен по заявление вх. 20190530133720 / 30.05.2019 год.

                                                                                                    

  ЗАДЪЛЖАВА АГЕНЦИЯ ПО ВПИСВАНИЯТА да извърши исканото вписване на действителни собственици по реда на чл. 63 от Закона за мерките срещу изпирането на пари по заявление вх. 20190530133720 / 30.05.2019 год. по партидата на „ПИУ“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Асеновград, обл. Пловдив, ул. „Възрожденци“ № 10.

 

                        Решението е окончателно.

 

 

                                                             СЪДИЯ:…………………………………..