Решение по дело №6559/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1476
Дата: 2 август 2019 г. (в сила от 17 септември 2019 г.)
Съдия: Боян Димитров Кюртов
Дело: 20185330206559
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 октомври 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

Номер 1476                            02.08.2019г.                   Град  ПЛОВДИВ

В ИМЕТО НА НАРОДА

Пловдивски районен съд                                   ХІV наказателен състав

 

На единадесети декември                     двехиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЯН КЮРТОВ

Секретар: Катя Чокоевска

като разгледа докладваното от съдията

АН дело номер    6559  по описа за    2018   година

намира и приема за установено следното:

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление № 18-1030-007052/07.09.2018г. на *** група в Сектор ПП - гр.Пловдив, с което на Е. С.М., с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 200 / двеста / лв. за нарушение по чл.37, ал.3, вр. с чл.179, ал.2, вр. ал.1, т.5, пр.4 от ЗДвП.

          Жалбоподателят М. лично и чрез своя процесуален представител  - адв.М., моли Съда да отмени атакуваното наказателно постановление като незаконосъобразно, по съображения подробно изложени в жалбата и съдебно заседание.

          Въззиваемата страна - ПП - Пловдив, не изпраща представител и не взема становище по делото, въпреки предоставената й възможност.

          Съдът след преценка на събраните и приложени по делото доказателства и във връзка с направеното оплакване, намира следното от фактическа и правна страна:

          ЖАЛБАТА Е ОСНОВАТЕЛНА.

          На 03.08.2018г. около 08.15 ч.  жалб.М. управлявал МПС –товарен автомобил марка „Мазда ” 6, с рег. № ***собственост на съпругата му – свид.С.М.. Последната пък била на предна дясна седалка като пътник. Двамата тръгвали от дома си като от паркинга се насочили в южна посока към ул.Лазар Стоев по изграденото пътно платно пред входовете на блока находящ се на бул.Македония № 33 в гр.Пловдив. Достигайки посоченото кръстовище жалб.М. предприел ляв завой, за да се насочи към кръстовището с бул. Македония. В този момент обаче от там идвал друг автомобил – Сузуки Лиана с рег.№ ***. Приемайки, че се намира на кръстовище и той е дясно стоящ, при липса на каквито и да било знаци за предимство, жалбоподателя извършил маневрата и при това настъпило ПТП с другия автомобил. На место бил извикан автопатрул на ПП Пловдив, в чийто състав влизал свид. С.П.. Последният приел, че жалбоподателя всъщност излиза от крайпътна територия, не се намира в кръстовище по смисъла на ЗДвП, ето защо няма предимство като дясно стоящ и е извършил нарушение по чл.37, ал.3 от ЗДвП. Ето защо за горното ПТП съставил АУАН от същата дата срещу жалбоподателя. В него отразил, че произшествието настъпило в близост до кръстовище на бул.Македония и ул.Трети март, като Сузикито се движело по ул.Трети март. Въз основа на този акт било издадено процесното НП, което преповтаря фактическата обстановка описана в акта.

          Тази фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на актосъставителя С.С.П. и С.Г.М. разпитани като свидетели в настоящото производство, както и от писмените доказателства представени по делото - АУАН, справка АНД, извлечение от регулационен план №197 на кв.Въстанически – север, гр.Пловдив, които Съдът възприема и кредитира с доверие. Безспорно се установи настъпилото ПТП и разположението на двете МПС. Фактически спорен по делото е въпросът жалбоподателя движил ли се е по улица и представлява ли пространството заключено между находящия се в района магазин на мобилен оператор, пробационната служба и жилищна сграда кръстовище или не. Следва да се посочи, че от показанията на свидетелите се изясни, че настилката е била асфалтова, има изградени бордюри и на външен вид терена по който се движи жалбоподателя изглежда именно като улично платно. На извлечението от регулационния план също е изчертана като улично платно. Същата дори се разклонява пред намиращата се там детска градина като от една страна преминава покрай входовете на жилищен блок на бул.Македония с номера 31-37, а в източна посока преминава покрай блока находящ се на ул.Лазар Стоев с номера 23-27. На следващо място следва да се отбележи, че улица „Трети март“ и бул.“Македония“ нямат общо кръстовище. Всъщност първата има кръстовище с ул.“Лазар Стоев“, а последната в последствие образува кръстовище с бул.Македония.

При тези установени факти Съдът констатира, че на първо място налице е разминаване в мястото на нарушението възприето като такова и описано в АУАН и НП. Напрактика описаното място на ПТП не съществува в действителността. Последното е ограничило възможността на жалбоподателя да изгради надлежна защитна позиция, с което е нарушено правото му на защита.

На следващо място действително пространството от където идва жалбоподателя по смисъла на закона не представлява улица, не е наименувана и като такава. Явно същата обслужва живущите в района, както и двора на детската градина. Фактически обаче изглежда като улично платно, защото има изградени бордюри, асфалтирана е и има тротоари. В близост има и паркинги, двор на детска градина и т.н., които са достъпни по така изградения локал. По това напрактика липсва разлика с определението на „път“, което е дадено в §6, т.1 от ЗДвП. Същото обаче не е позволило на жалбоподателя правилно да оцени ситуацията, поради което е приел, че се намира на нерегулирано кръстовище и като дясностоящ има предимство. В случая не е налице и кръстовище между равнозначни пътища, защото ул.Лазар Стоев е с друг габарит и с активно движение, докато жалбоподателя излиза от обслужващ паркингите локал напрактика. Предвид изложеното по-горе обаче процесното НП следва да бъде отменено.

Ето защо и поради горните мотиви, Пловдивският районен съд, ХІV н. с.

 

Р  Е  Ш  И  :

 

          ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-1030-007052/07.09.2018г. на *** група в Сектор ПП - гр.Пловдив, с което на Е. С.М., с ЕГН ********** *** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 200 / двеста / лв. за нарушение по чл.37, ал.3, вр. с чл.179, ал.2, вр. ал.1, т.5, пр.4 от ЗДвП.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл.12 от АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

ВЯРНО С ОРИГНАЛА!

С.И.