Решение по дело №2977/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2584
Дата: 11 декември 2019 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20197180702977
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

               № 2584/11.12.2019г.                        гр. Пловдив                           11.12.2019 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав, в открито заседание на двадесет и първи ноември, през две хиляди и деветнадесета година в състав:   

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                                       ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

                                                                            ПЕТЪР КАСАБОВ

Секретар: Станка Журналова

Прокурор: Петър Петров

като разгледа докладваното от Председателя КАНД № 2977 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Д.А.Д., ЕГН ********** против съдебно решение № 1581/23.08.2019г., постановено по АНД № 8142/2018г. на Районен съд – Пловдив, ХХ н.с., с което е потвърдено Наказателно постановление № 18-0432 -00301 от 01.11.2018 г., с което на жалбоподателя за нарушение на чл. 174, ал. 3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП е наложено административно наказание "глоба" в размер на 2000 лв. и "лишаване да управлява МПС" за срок от 24 месеца, както и административно наказание "глоба" в размер на 10, 00 лв за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 2 от ЗДвП на основание чл. 183, ал. 1, т. 1 пр. 3 от ЗДвП и на основание Наредба №Iз-2539 на МВР са отнети общо 12 контролни точки.

Жалбоподателят излага касационни основания за отмяна на решението. Моли за неговата отмяна и съответно отмяна на НП.

Ответникът Първо РУ на МВР към ОД на МВР Пловдив, редовно призован не изпраща представител и не дава становище по жалбата.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив дава заключение, че жалбата е неоснователна.

Съдът, като се запозна с обжалваното съдебно решение, обсъди наведените касационни основания, намира за установено  следното:

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок по чл.211 ал.1 от АПК и от лице, имащо правен интерес - страна в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Районният съд е бил сезиран с жалба против Наказателно постановление № 18-0432 -00301 от 01.11.2018 г., с което на жалбоподателя за нарушение на чл. 174, ал. 3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП е наложено административно наказание "глоба" в размер на 2000 лв. и "лишаване да управлява МПС" за срок от 24 месеца, както и административно наказание "глоба" в размер на 10, 00 лв за нарушение на чл. 100, ал. 1, т. 2 от ЗДвП на основание чл. 183, ал. 1, т. 1 пр. 3 от ЗДвП и на основание Наредба №Iз-2539 на МВР са отнети общо 12 контролни точки.

От фактическа страна в хода на въззивното производство е установено, че на 27.08.2018 г. около 15: 00 ч. в гр. Пловдив на бул. "Никола Вапцаров" № **жалбоподателят е управлявал лек автомобил Мерцедес ЦЛК 230 КОМПРЕСОР с рег. № ***, като при извършена проверка от полицейски служители е отказал да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и не изпълнил предписание за химико-токсилогично лабораторно изследване за употребата на наркотични вещества и техни аналози. Жалбоподателят не носил и свидетелство за регистрация на МПС, което управлява.

Въз основа на това е съставен АУАН,а въз основа на него и обжалваното НП.

За да го потвърди, районният съд, след като е разгледал събраните по делото гласни и писмени доказателствени средства, е приел,че описаната в АУАН и в НП фактическа обстановка съответства на обетивно случилите се факти. Била е извършена проверка от служители на МВР, описани като свидетели очевидци в акта, която проверка завършила в сградата на 01 Районно управление, където от надлежно оправомощен за това служител е и съставен АУАН.Приел е за установен,а не е и спорен, фактът на управление на МПС от санкционираното лице, отказът да бъде извършена проверка, липсата на медицинско изследване въз основа на издадения талон, с което се е осъществил и съставът на вмененото нарушение по чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП.

Мотивирано е, че съпоставянето на свидетелските показания с писмените доказателства,води до несъмнен извод за извършено нарушение. Мотивирано е и,че  съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното, а доказателства, опровергаващи направените констатации, не са представени, като самият жалбоподател не отрича, че не е посетил медицинското заведение, посочено му в талона, по причини, които не могат да се приемат за уважителни, а именно иззети в деня на проверката документи за управление на МПС.

По отношение на второто констатирано и санкционирано нарушение, а именно, че в деня на проверката водачът не е носел свидетелство за регистрация на МПС, което управлява, то е прието за безспорно доказано въз основа на гласните доказателства и твърденията на самия жалбоподател.

От процесуална страна е констатирано да не извършени съществени процесуални нарушения.  В тази връзка са представени към административната преписка надлежни доказателства за компетентност,а именно Заповед № 317з-147 от 11.01.2018 г. на Директора на ОД на МВР-Пловдив,както и заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на министъра на вътрешните работи. Възраженията на жалбоподателя относно отразените в АУАН свидетели са неоснователни. С оглед разпоредбата на чл.40 от ЗАНН не е налице процесуална пречка свидетел да е присъствал при установяване на нарушението и да е свидетел и на съставянето на АУАН. Още повече,че в случая органите установили нарушението не са разполагали с правомощия да съставят АУАН и проверката е продължила след спиране на водача и в сградата на РУ,за което законът също не поставя процесуална пречка. Правилно е прието,че единият от свидетелите е отразен като очевидец при установяване на нарушението и при съставянето на акта, а другият като очевидец на нарушението, което   кореспондира с показанията на свидетелите.

Изложено е още от районния съд,че нарушенията са описани по ясен начин, даващ възможност на нарушителя да разбере за какво е санкциониран и да организира защитата си, а определените наказания са в съответствие с приложимите санкционни норми.

Касационния съд намира обжалваното решение за правилно и законосъобразно. Направените касационни възражения не кореспондират със събраните доказателства и с приложимия материален и процесуален закон,поради което и са неоснователни. По отношение на същите е даден правилен отговор с обжалвания съдебен акт.

Ето защо жалбата е неоснователна,а решението на районния съд следва да се остави в сила.

Водим от горното, Съдът

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1581/23.08.2019г., постановено по АНД № 8142/2018г. на Районен съд – Пловдив, ХХ н.с.

 

 

Решението е окончателно.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: