Решение по дело №18/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1
Дата: 22 януари 2020 г.
Съдия: Таня Яворова Букова
Дело: 20195330700018
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 1, 22.01.2020 г., гр. Пловдив

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН съд – ......., ХІХ гр. с.

На 04.12.2019 г. в публично заседание в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТАНЯ БУКОВА

 

при участието на секретаря : МАРИЯНА МИХАЙЛОВА

като разгледа докладваното от съдията а. н. д. № 18 по описа на съда за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производство по реда на чл. 145 Административнопроцесуален кодекс /АПК/ във връзка с чл. 72, ал. 4 от Закон за Министерството на вътрешните работи /ЗМВР/.

Делото е образувано по жалба на адвокат С.Ж.П., в качеството му на пълномощник на Д.В.К. с ЕГН **********, срещу ....................рег. № ......../15.10.2019 г. издадена от .........орган С.Х.Д. на длъжност ............... при ОД на МВР – ........ В жалбата се твърди, че заповедта не отговаря на императивната разпоредба на чл. 74, ал. 2, т. 2 ЗМВР, тъй като в нея няма изложени мотиви, не са посочени фактически данни и обстоятелства, които да обосновават издаването й, а освен това жалбоподателят не е извършил ............ по чл. 237, ал. 1 НК и не е имало необходимост от .......... му, поради което е направено искане за отмяната й и за присъждане на разноски по производството.

Ответникът – .........орган С.Х.Д. на длъжност ............... при ОД на МВР – ......., оспорва жалбата, като твърди, че : заповедта има съдържанието посочено в чл. 74, ал. 2 ЗМВР, издадена е от компетентен орган, в предвидената от закона форма, при спазване на административно-производствените правила, приложен е действащият материален закон и съответства на целта на закона; на 15.10.2019 г., около 4.00 ч., бил уведомен от ... при РУ – .........., че служители от дежурния автопатрул са спрели за проверка лек автомобил марка ..., модел, ....., рег. № ....., с водач Д.К. и пътници В.С. и З.К. и при проверка в багажното отделение на автомобила намерили 1 брой ловно дългоцевно огнестрелно оръжие и 1 брой убито животно – сърна, поставена в найлонов чувал, поради което бил изпратен за оказване на съдействие, като били извършени претърсване и изземване на огнестрелното оръжие, боеприпаси за него, приспособен супресор /заглушител/, гилзи, фенери и ..............., а водачът на автомобила и пътниците били задържани за срок до 24 часа за изясняване на случая. Направено е искане при уважаване на жалбата претендираното адвокатско възнаграждение да бъде намалено до размера на минималния дължим такъв съгласно Наредба за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Съдът като обсъди твърденията и доводите на страните и събраните по делото доказателства намира следното:

Не се спори, а и се установява от изпратената от полицейския орган преписка по издаване на атакуваната заповед, че на 15.10.2019 г. С.Д. - ............... при РУ–..........., е издал ....................№ ........, с която на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР е задържал за срок до 24 часа Д.В.К. в помещение за временно ................РУ – ......., като посоченият в заповедта мотив .............е следният : „.......... на ............ по ................“

Законът – чл. 72, ал. 1 ЗМВР, допуска ...........лица от полицейските органи, но само в изрично предвидените в него случаи, сред които попада и процесният – ...........лице, за което има данни, че е извършило ............ – чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР, като за законосъобразното упражняване на това правомощие следва да се спазят стриктно императивните изисквания регламентирани в чл. 72 – чл. 74 ЗМВР.

Съобразно чл. 74, ал. 1 ЗМВР при ...........лице, за което има данни, че е извършило ............ се издава писмена заповед, която трябва да отговаря на изискванията за съдържание визирани в чл. 74, ал. 2 ЗМВР, според който : „В заповедта по ал. 1 се посочват: името, длъжността и местоработата на полицейския орган, издал заповедта; фактическите и правните основания .............; данни, индивидуализиращи задържаното лице; датата и часът на ..........;  ...........то на правата на лицето по чл. 73; правото му: а) да обжалва пред съда законността на ..........; б) на адвокатска защита от момента на ..........; в) на медицинска помощ; г) на телефонно обаждане, с което да съобщи за своето .........; д) да се свърже с консулските власти на съответната държава, в случай че не е български гражданин, както и по негово искане незабавно се уведомяват консулските органи на държавата, чийто гражданин е задържаният, чрез Министерството на външните работи; ако задържаният е гражданин на две или повече държави, той може да избере консулските органи на коя държава да бъдат уведомени .............му и с които желае да осъществи връзка; е) да ползва преводач, в случай че не разбира български език.

Установи се по-горе в настоящото изложение, че в атакуваната заповед е посочено правно основание .............– чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР, но в разрез с императива на чл. 74, ал. 2, т. 2 ЗМВР в нея не са описани фактическите основания .............– единственото упоменаване в заповедта, че лицето се задържа като „.......... на ............ по ................“ не е достатъчно да се приеме, че заповедта е мотивирана, като липсата на този задължителен реквизит от съдържанието й води до невъзможност да бъде извършена преценка доколко законосъобразно органът е упражнил законовото му правомощие по чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР, дори и в действителност да се е осъществил фактическият състав на чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР, което е основание за отмяна на заповедта само на формално основание.

Неоснователно е възражението на ответника за прекомерност на заплатеното от жалбоподателя адвокатско възнаграждение в размер на 400 лв., тъй като същият е съобразен с минималния дължим такъв по чл. 8, ал. 2, т. 3 от Наредба за минималните размери на адвокатските възнаграждения, с оглед на което и на основание чл. 143, ал. 1 АПК, постановяващ, че когато съдът отмени обжалвания административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на жалбата е имал такъв, се възстановяват от бюджета на органа, издал отменения акт, Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – ...... следва да бъде осъдена да заплати на жалбоподателя направените от него разноски по производството в размер на 410 лв., в това число 10 лв. държавна такса по производството и 400 лв. адвокатско възнаграждение.

По изложените мотиви съдът :

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразна издадената от С.Х.Д. – ............... „КОС“ в Районно управление –........... при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – ...... Заповед № ......../15.10.2019 г. ..............лице, с която на основание чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР е заповядано .........за срок до 24 часа на Д.В.К. с ЕГН ********** в помещение за временно ............... РУ на МВР – ........

ОСЪЖДА Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – ......, с адрес – гр. ......, ул. ........... № ...., да заплати на Д.В.К. с ЕГН **********, сумата от 410 лв. /четиристотин и десет лева/ разноски по производството.

Решението може да бъде обжалвано пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

СЪДИЯ : /п./ Таня Букова

 

Вярно с оригинала!

                ММ