Решение по дело №2378/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 222
Дата: 25 февруари 2022 г.
Съдия: Дарина Неделчева Рачева Генадиева
Дело: 20217050702378
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

№…………      

 

Гр. Варна, ……………………… 2022 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

            

Административен съд – гр. Варна, III касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и седми януари две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                  

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:      Янка ГАНЧЕВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:     Дарина РАЧЕВА

Даниела НЕДЕВА

 

при секретаря Калинка Ковачева и в присъствието на прокурора от ВОП Александър Атанасов, като разгледа докладваното от съдия Д. Рачева к.н.а.х.д. № 2378 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от П.Д.Й. ***, ЕГН **********, срещу Решение № 566/14.09.2021 г. на Варненски районен съд, ХХХІІ състав, постановено по н.а.х.д. № 2462 по описа на съда за 2021 г., с което е потвърден Електронен фиш К № 4512695 на ОД на МВР – Варна.

В жалбата се твърди, че решението на районния съд е неправилно, незаконосъобразно и немотивирано. По-конкретно касаторът счита, че районният съд не е изложил собствени мотиви по съществото на правния спор, че е посочил за дата на извършване на нарушението дата, която не кореспондира с доказателствата, както и че не е обсъдил и преценил събраните по делото доказателства. Счита, че районният съд е следвало да установи допуснатите в административнонаказателното производство съществени нарушения на процесуалните правила, изразяващи се в издаване на фиша повече от половин година след нарушението и два месеца след получаване на данните за нарушителя от собственика на МПС. Моли да бъдат отменени решението на районния съд и потвърдения с него електронен фиш.

Ответникът в производството, Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи – Варна изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Моли за оставяне в сила на въззивното решение и претендира юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата, пледира за оставяне в сила на решението на ВРС като правилно и законосъобразно.

 

Административен съд - Варна намира, че касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срока по чл. 211 от АПК от надлежна страна, която има правен интерес от обжалване на първоинстанционното решение. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Предмет на обжалване пред Районен съд — Варна е бил Електронен фиш К № 4512695 на ОД на МВР – Варна, с който на Й. за извършено при управление на л.а. с ДК № В **** НТ нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, установено с автоматизирано техническо средство 11743с9, на основатие чл. 189, ал. 4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лева.

От събраните в административнонаказателното производство доказателства районният съд е приел за установено от фактическа страна, че на 29.12.2020 г. в 21,46 ч, в гр. Варна, по бул. „***“ до автосервиз „***“ АТСС е регистрирало движение на л.а. с ДК № В **** НТ със скорост 84 км/ч, при разрешена скорост 50 км/ч. На собственика на автомобила Д. С. Д. е съставен и изпратен за връчване електронен фиш. В 14-дневен срок от връчване на фиша, собственикът е представил декларация по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП за това, че на датата и часа на установеното нарушение автомобилът е бил във владение на П.Д.Й.. Първият издаден електронен фиш е анулиран и е издаден нов на жалбоподателя.

Въз основа на тези факти, районният съд приема, че в хода на съдебното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, фишът съдържа надлежно описание на извършеното нарушение и изискуемите реквизити по чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, както и посочване на контролния орган, издал фиша.

Предвид спецификата на електронния фиш районният съд приема, че разпоредбата на чл. 34 от ЗАНН е неприложима по отношение на електронния фиш, а давностните срокове са тези по чл. 80 и 81 от НК.

От изготвената от АТСС снимка районният съд приема за установена датата и часа на нарушението, както и измерената скорост на движение на МПС, след приспадане на отклонението от 3 км/ч. Констатира, че АТСС е одобрен тип средство за измерване, преминало метрологичен контрол. Съставеният протокол по чл. 10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. на министъра на вътрешните работи е приет за валиден, съдържащ всички реквизити и индивидуализиращи данни на техническото средство, период на действие, местоположение, номера на първо и последно изображение. Въз основа на тези доказателства районният съд приема за безспорно установено извършеното нарушение, а авторството на деянието не е оборено от въззивника. При преценката за наличие на обстоятелства по чл. 28 от ЗАНН районният съд не констатира такива, а по размера на наложеното наказание излага мотиви, че същият е правилно определен с оглед установената скорост на движение. По тези съображения потвърждава електронния фиш и в съответствие с резултата от производството и направеното искане от ответника осъжда Й. да заплати юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева.

 

Настоящата инстанция възприема изцяло изводите на районния съд от фактическа и правна страна. При постановяване на  съдебния акт решаващият съд е извършил цялостна проверка на обжалвания електронен фиш, като подробно и задълбочено е обсъдил в мотивите си всички доказателства.

Настоящата инстанция споделя изцяло мотивите на първоинстанционния съд по въпроса за неприложимостта на сроковете по чл. 34 от ЗАНН към електронните фишове, доколкото са свързани единствено с производството по издаване на наказателни постановления. След като липсват законоустановени срокове за издаване на електронни фишове, няма как по аналогия да се приложат тези по чл. 34 от ЗАНН и да бъде отменен електронният фиш на това основание.

Във връзка с датата на извършване на нарушението, касационният състав намира, че не се установяват противоречия в мотивите относно индивидуализацията на акта-предмет на съдебен контрол. Посочването на датата 07.03.2018 г. за дата на извършване на нарушението е при обсъждането на сроковете по чл. 80 и чл. 81 от НК. Тези мотиви са изложени по съображения за изчерпателност и не променят правилността на крайните изводи на съда.

По тези съображения, касационният състав намира, че не са налице твърдяните касационни основания, и жалбата като неоснователна следва да бъде отхвърлена.

При този изход на спора и предвид актуалната редакция на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН (ДВ бр. 94/2019 г.), направеното от процесуалния представител на ответника искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение следва да бъде уважено. Съдът определя възнаграждение в размер на 80 лв. на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК, вр. чл. 37 от ЗПП, вр. чл. 27е от НЗПП, вр. чл. 144 от АПК, тъй като в настоящото производство е депозирано писмено становище от юрисконсулт, не е осъществено процесуално представителство в съдебно заседание и делото не е с фактическа и правна сложност.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – гр. Варна, ІІІ касационен състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 566/14.09.2021 г. на Варненски районен съд, ХХХІІ състав, постановено по н.а.х.д. № 2462 по описа на съда за 2021 година.

 

ОСЪЖДА П.Д.Й. ***, ЕГН **********, да заплати на Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи – Варна сумата от 80 (осемдесет) лева за юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:                                                            Членове:      1.

 

2.