Определение по дело №658/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1933
Дата: 23 май 2019 г.
Съдия: Даниела Димова Томова
Дело: 20193101000658
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 30 април 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№………./........ 05.2019 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 23.05.2019 г., в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ТОМОВА

ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА ЧАВДАРОВА

МИЛА КОЛЕВА

като разгледа докладваното от съдия Д. Томова

въззивно търговско дело № 658 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

Образувано е по въззивна жалба вх. №21001/21.03.2019г. по описа на ВРС, на „ОЗК ЗАСТРАХОВАНЕ” АД, ЕИК *********, със седалище град София, подадена чрез пълномощник адвокат Т.С., срещу решение №970/08.03.2019г. на Варненски районен съд, 40 състав, постановено по гр.д. №10891/2018г. по описа на ВРС, в частта му, с която застрахователното дружеството – жалбоподател е осъдено да заплати на ищеца П.А.А., ЕГН **********,***, сумата 5 000 лева, представляваща неплатен остатък от дължимото обезщетение за за причинените й на 02.12.2015г. неимуществени вреди в общ размер на 10 000 лв. вследствие на ПТП настъпило в гр. Варна, сп. „Автогара”, по вина на водач на автобус „Мерцедес 405”, с peг. № ***застрахован по договор за гражданска отговорност при ответното дружество, ведно със законната лихва върху главницата от деня на подаване на исковата молба – 13.07.2018г. до окончателното й изплащане, сумата 1 325,35 лева - обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главницата от 5000 лв. за период от 02.12.2015г. до 12.07.2018г. вкл., както и сумата 337,35 лева – сторени разноски по делото по съразмерност с уважената част на исковете, на основание чл.226, ал.1 от КЗ (отм.), във вр. с чл.45 и чл.52 от ЗЗД, чл.86, ал.1 ЗЗД и чл.78, ал.1 ГПК.

 

І. По допустимостта на въззивното производство.

Въззивната жалба е подадена в преклузивния двуседмичен срок, визиран в чл.259, ал.1 ГПК, и е процесуално допустима. Същата е редовна, съдържа изискуемите по чл.260 ГПК реквизити и приложения по чл.261 ГПК и е надлежно администрирана. Дължимата държавна такса за въззивното производство в размер на 126,51 лева е внесена.

Препис от въззивната жалба е бил надлежно връчен на насрещната страна – ищеца П.А. чрез пълномощника му по делото адвокат В.Д., АК-Варна. В срока по чл.263 ГПК е подал писмен отговор вх. №30310/24.04.2019г.

Легитимацията на страните съответства на произнасянето по обжалваното решение на районния съд. Сезиран е компетентен въззивен съд за проверка на подлежащ на обжалване акт. Съдът приема, че въззивното производството е допустимо.

 

ІІ. По предварителните въпроси.

Основните оплаквания, обосновани във въззивната жалба, са за неправилност и необоснованост на обжалваното решение и за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди се, че първоинстанционният съд е направил необосновани изводи от фактическа страна за характера, интензитета и времетраенето на претърпените от ищцата неимуществени вреди и в противоречие с чл.52 от ЗЗД е определил общ размер на дължимото обезщетение от 10 000 лв. Същевременно в разрез с установените от закона правила не е разгледал възражението на ответника и не е отчел наличието на съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалата, което е дало отражение и върху правилността на обжалваното решение. Иска се от въззивния съд да отмени обжалваното решение и да постанови ново, с което исковите претенции да бъдат отхвърлени в цялост. Претендира и присъждане на разноските, сторени за производството по делото.

Обосновани са и доказателствени искания – да бъдат допуснати поисканите още с отговора на исковата молба съдебна автотехническа експертиза и гласни доказателства за установяване на фактическата обстановка при настъпване на процесното произшествие от 02.12.2015г. и точния му механизъм, което е от значение за направеното възражение за съпричиняване на вредите от страна на пострадалата ищца. Допустимостта на тези доказателствени искания се аргументира с допуснатото от районния съд нарушение на процесуалните правила, довело до лишаване на ответника от възможността да установи твърдени от него релевантни за спора факти.

 

В отговора си на въззивната жалба въззиваемата страна П.А. оспорва въззивна жалба. Подробно излага коментара си по оплакванията на ответника и приложимите към спора законови разпоредби и обосновава искане въззивната жалба да бъде оставена без уважение като неоснователна.

 

По оплакването за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и обоснованите с оглед на това доказателствени искания.

Становището на първоинстанционния съд, изразено в определението му по чл.140 от ГПК, че заявеното от ответника възражение за съпричиняване на вредите от страна на пострадалата ищца и оспорването в тази връзка на механизма на ПТП е недопустимо за разглеждане съобразно нормата на чл.300 ГПК не може да бъде споделено.

Влязлото в сила решение на наказателния съд, постановено по реда на чл.78а от НК, има за гражданския съд същата задължителна сила, каквато съгласно чл.300 от ГПК има постановената присъда. В този смисъл е и застъпеното становище в постановеното тълкувателно решение от 06.11.2013г. по тълк. дело №6/2012г. на ОСГТК на ВКС. Следователно, влязлото в сила решение №1147/30.05.2017г. по НАХД №1528/2017г. на Варненски районен съд, е задължително за гражданския съд, разглеждащ гражданските последици от деянието, единствено относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. В случая това са обстоятелствата, свързани с извършено от дееца Стефан Митков Иванов противоправно деяние и неговата вина.

Според последователната и непротиворечива съдебна практика по приложението на чл.300 от ГПК в случаите, когато съпричиняването не е елемент от състава на престъплението, присъдата на наказателния съд не е задължителна за гражданския съд, който самостоятелно следва да реши този въпрос. Именно такъв е настоящият случай - твърдяното от ответника съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищцата, не е елемент от състава на престъплението, извършено от третото лице Стефан Митков Иванов, поради което е допустимо неговото разглеждане в исковия процес и събирането на доказателства за неговото установяване.

Понастоящем обаче това възражение се преценява като недостатъчно ясно обосновано, доколкото от страна на ответника липсват твърдения за конкретно поведение на пострадалата ищца - действие или бездействие, което е в пряка причинна връзка с произлезлите вреди и без което не би се стигнало до настъпване на вредоносния резултат.

С оглед на това на ответника следва да се даде възможност в срок най-късно до съдебното заседание пред въззивния съд да поясни и конкретизира това свое възражение.

В съответствие с това и доколкото допустимостта на направените доказателствени искания от въззивника е обусловена от приемането за разглеждане в процеса на възражението му за съпричиняване на вредите от страна на пострадалия, произнасянето по тях следва да се отложи за открито съдебно заседание.

Във връзка с исканията на страните за присъждане на разноски за въззивното производство, следва да се укаже необходимостта от представянето на списък на разноските най-късно до приключване на последното заседание по делото (чл.80 от ГПК). Искането на страна, представлявана от юрисконсулт, за плащане на адвокатско възнаграждение – чл.78, ал.8 от ГПК, ще се разгледа само ако е претенцията е достатъчно конкретизирана по основание и размер в списъка по чл.80 от ГПК.

За събиране на становищата на страните делото следва да бъде насрочено в открито съдебно заседание, поради което и на основание чл.267 от ГПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРИЕМА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ въззивна жалба вх. №21001/ 21.03.2019г. по описа на ВРС, на „ОЗК ЗАСТРАХОВАНЕ” АД, ЕИК *********, със седалище град София, подадена чрез пълномощник адвокат Т.С., срещу решение №970/08.03.2019г. на Варненски районен съд, 40 състав, постановено по гр.д. №10891/2018г. по описа на ВРС, в частта му, с която на основание чл.226, ал.1 от КЗ (отм.), във вр. с чл.45 и чл.52 от ЗЗД, чл.86, ал.1 ЗЗД и чл.78, ал.1 ГПК дружеството – жалбоподател е осъдено да заплати на ищеца П.А.А., ЕГН **********,***, сумата 5 000 лева, представляваща неплатен остатък от дължимото обезщетение за за причинените й на 02.12.2015г. неимуществени вреди в общ размер на 10 000 лв. вследствие на ПТП настъпило в гр. Варна, сп. „Автогара”, по вина на водач на автобус „Мерцедес 405”, с peг. № ***застрахован по договор за гражданска отговорност при ответното дружество, ведно със законната лихва върху главницата от деня на подаване на исковата молба – 13.07.2018г. до окончателното й изплащане, сумата 1 325,35 лева - обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главницата от 5000 лв. за период от 02.12.2015г. до 12.07.2018г. вкл., както и сумата 337,35 лева – сторени разноски по делото по съразмерност с уважената част на исковете.

 

УКАЗВА на въззивника „ОЗК ЗАСТРАХОВАНЕ” АД  в едноседмичен срок, считано от датата на получаване на съобщението, но не по-късно от насроченото открито съдебно заседание пред въззивния съд, с писмена молба, с препис за насрещната страна, да конкретизира и поясни

1. направеното с отговора на исковата молба възражение за съпричиняване като обоснове надлежно твърдения за конкретно поведение на пострадалата ищца - действие или бездействие, което е в пряка причинна връзка с произлезлите вреди и без което не би се стигнало до настъпване на вредоносния резултат;

2. заявеното оспорване на механизма на осъществяване на процесното ПТП като обоснове допустимостта на това оспорване (с оглед наличието на влязла в сила присъда на наказателния съд), съответно конкретни твърдения за начина, по който според него същото се е реализирало.

 

ОТЛАГА произнасянето по исканията на въззивника „ОЗК ЗАСТРАХОВАНЕ” АД да бъде допусната и назначена съдебна автотехническа експертиза за установяване вероятния механизъм на ПТП и евентуалното му съпричиняване от ищцата, съответно да бъде допуснат един свидетел, при условията на призоваване, за открито съдебно заседание след изслушване на становищата на страните и евентуалното приемане за разглеждане на направеното от ответника възражение за съпричиняване на вредите от страна на пострадалата ищца.

 

НАСРОЧВА открито съдебно заседание за 18.06.2019г. от 14,00 часа, за която дата и час да се призоват страните на посочените по делото съдебни адреси чрез пълномощници.

 

УКАЗВА на страните, че следва най-късно до приключване на последното заседание по делото, ДА ПРЕДСТАВЯТ списък на разноските (чл.80 ГПК). В случай, че се претендира присъждане на адвокатско възнаграждение на основание чл.78, ал.8 от ГПК, в списъка по чл.80 от ГПК същото следва да е достатъчно конкретизирано по основание и размер.

 

Препис от определението да се връчи на страните ведно със съобщението за насроченото открито съдебно заседание, представляващо Приложение №2 към Наредба №7 от 22.02.2008г. на Министерство на правосъдието.

 

На въззивника ДА СЕ ВРЪЧИ и препис от подадения отговор на въззивната жалба.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                2.