Определение по дело №1177/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 декември 2018 г.
Съдия: Цвета Живкова Попова
Дело: 20182100601177
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 19 декември 2018 г.

Съдържание на акта

                                        О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Бургаският окръжен съд, наказателно отделение, в закрито заседание на 31 декември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                               Председател: Цвета Попова

                                                                      Членове:  Събчо Събев

                                                                                      Ваня Ванева

разгледа докладваното от съдия Попова в.ч.н.дело № 1177/2018 г. по описа на Бургаския окръжен съд и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава двадесет и втора от НПК. Образувано е по частен протест от прокурор при Районна прокуратура- гр. Айтос срещу определение от 14.11.2018 г., постановено в разпоредително заседание по н.о.х.д.№ 322/2018 г. по описа на Районен съд- Айтос. С посоченото определение съдът е върнал делото на Районната прокуратура за отстраняване на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване на процесуалните права на подсъдимия и на пострадалата.

В протеста са изложени доводи в подкрепа на твърдението, че обвинителният акт не съдържа пороците, посочени от районния съд. Претендира се отмяна на атакуваното определение като незаконо-съобразно.

Бургаският окръжен съд, след като се запозна с материалите по делото и съобрази закона, прие следното:

Производството по н.о.х.д.№ 322/2018 г. по описа на Районен съд-Айтос е образувано на 17.09.2018 г. по обвинителен акт на Районна прокуратура-Айтос срещу Г.Й.А., ЕГН **********, с обвинение за престъпление по чл.210, ал.1, т.5 вр. чл.209, ал.2 вр. ал.1 вр. чл.26, ал.1 НК.

В проведеното на 14.11.2018 г. разпоредително заседание първостепенният съд е констатирал, че на досъдебното производство са допуснати отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, изразяващи се в следното: 1) неясно формулирано обвинение в постановлението за привличане на обвиняем и в обвинителния акт – не са изведени общите обективни и субективни елементи на продължаваното престъпление, няма посочен период на продължаваното престъпление, а единствено дати на отделните деяния, не са посочени от обективна страна времето, мястото и обстановката, които да бъдат идентични и да обуславят наличие на продължавано престъпление; 2) при извършени няколко оценъчни експертизи на отделните имоти, прокурорът не е обосновал защо е предпочел едно заключение пред другите и защо въз основа на него е повдигнал обвинение за конкретни стойности; 3) допуснат съществен пропуск в постановлението на привличане на обвиняем, изразяващ се в липса на посочена стойност на настъпилата вреда за пострадалата при прехвърляне на всеки един от земеделските имоти по т.3, с което „пряко е нарушено правото на защита на пострадалата“; 4) в обстоятелствената част на обвинителния акт „не е разписано от субективна страна умисъла“ - не са посочени фактите и обстоятелствата, които сочат, че подсъдимият е съзнавал наличието на психично заболяване на пострадалата и че е целял настъпването на съставомерните последици; 5) в постановлението за привличане на обвиняем и в обвинителния акт неправилно е посочено името на третото лице, на което подсъдимият е прехвърлил имотите – името на малолетния син на подсъдимия е Д. а не Д.; посоченото лице „не съответства с всички обективно събрани доказателства“. По тези съображения районният съд е е върнал делото на Районна прокуратура-Айтос.

         Въззивният съд намира, че не са налице приетите от районния съд непълноти, посочени в т.2, т.3 и т.4 от настоящото изложение.

В хода на досъдебното производство е назначена само една оценъчна експертиза (т.2, л.37-43), а приложените заключения на други две експертизи – съдебно-техническа (оценителска) и съдебно-техническа, са изготвени по в.гр.д.№ 1338/2015 г. по описа на Бургаския окръжен съд и по гр.д.№ 553/2013 г. по описа на Айтоския районен съд (т.2, л.93-95 и л.96-99). След като последните две експертизи не са били назначени в наказателното производство по предвидения за това процесуален ред, то техните заключения не могат да послужат за изграждане на каквито и да е фактически или правни изводи. Затова е неоснователен упрекът към прокурора, че в обстоятелствената част на обвинителния акт липсва аргументация защо не са кредитирани тези експертни заключения.

В атакуваното определение неправилно е прието, че в пункт 3 от постановлението за привличане на обвиняем не е посочена конкретната стойност на настъпилата вреда за пострадалата при прехвърляне на всеки един от земеделските имоти, с което е нарушено правото й на защита. Привличането на обвиняем е процесуално действие, което е насочено към гарантиране на правото на защита на обвиняемия. За това действие, както и за престъплението, в което конкретното лице е привлечено като обвиняем, дори не е задължително да се уведоми пострадалия. Наред с това, съгласно задължителните указания, дадени с ТР № 2/2002г. на ВКС, ОСНК- т.4.1., в постановлението за привличане на обвиняем е достатъчно причинените съставомерни вреди да бъдат посочени в обобщен вид. В случая тези указания са изпълнени с отразяването на общия размер на причинената вреда по пункт 3 от постановлението.

Относно посочените от районния съд неясноти и непълноти на обви-нителния акт за периода време и място на извършване на престъплението, предмет на обвинението, въззивният съд намира протестираното определение за законосъобразно.

Както в постановлението за привличане на обвиняем, така и в заклю-чителната част на обвинителния акт не са посочени мястото и периодът от време, през който са осъществени инкриминираните деяния. Вярно е, че е направено кратко описание на отделните деяния, включени в продължаваното престъпление, но от това описание не става ясно къде и кога според прокурора е довършено престъплението – когато подсъдимият „уговорил {пострадалата} да го упълномощи с нотариално заверено пълномощно“ или когато А. „прехвърлил собствеността“ на съответния недвижим имот на себе си, или пък когато „впоследствие дарил същите на малолетния си син Д.Г.А.“. Същевременно в обстоятелствената част на обвинителния акт веднъж е посочено, че инкриминираният период е от 16.01.2012 г. до 21.04.2012 г. (стр.4 от акта), а след това  е отбелязан друг период – от 16.01.2012 г. до 04.04.2012 г. (стр.5). Не е отразено кога подсъдимият е дарил недвижимите имоти на малолетния си син, като от съдържанието на обвинителния акт не е ясно дали това действие на подсъдимия е относимо към изпълнителното деяние. При отрицателен отговор на този въпрос допуснатата грешка в името на малолетния син не може да обоснове извод за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила.

Времето и мястото на извършване на престъплението, предмет на обвинението, спадат към категорията факти, които безусловно подлежат на изследване и доказване, което налага същите задължително да бъдат посочени в обвинителния акт конкретно и недвусмислено (ТР № 2/2002 г. на ВКС – т.4.2.). Неизпълнението на това задължение винаги представлява съществено нарушение на процесуалните правила и следва да бъде отстранено чрез връщане на делото на прокурора, включително и чрез съставяне на ново постановление за привличане на обвиняем.

В протестираното определение неправилно е посочено, че в обвини-телния акт не са изложени фактите, които обуславят субективните признаци на престъплението, предмет на обвинението. По мнение на настоящия съдебен състав в обстоятелствената част на обвинителния акт се съдържат фактите и обстоятелствата, въз основа на които прокурорът е формирал извод за субективно съставомерно поведение на подсъдимия. В акта обаче не са описани ясно и конкретно действията на подсъдимия, с които е прието, че е осъществено изпълнителното деяние на престъпле-нието. В тази насока прокурорът се е ограничил до буквалното пресъздаване на текста на постановлението за привличане на обвиняем в частта му относно описанието на фактическите обективни признаци на престъпните деяния. Ако тези факти са били достатъчни за формулиране на обвинението при привличането на обвиняем, то в обвинителния акт прокурорът е длъжен да опише подробно хронологично и фактологично събитията на престъплението, предмет на обвинението. В случая това не е сторено, което е довело до ограничаване правото на защита на подсъдимия. Допуснатото процесуално нарушение е съществено и същото следва да бъде отстранено чрез изготвяне на нов обвинителен акт.

С оглед на изложените съображения, въззивният съд намира, че атакуваното определение следва да бъде потвърдено, поради което и на основание чл.345 НПК 

 

 

 

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА определение от 14.11.2018 г., постановено по н.о.х.д.№ 322/2018 г. по описа на Айтоския районен съд, с което делото е върнато на прокурора.

Определението е окончателно.

 

Председател:

 

                                                                                  Членове: 1.

 

                                                                                                  2.