Решение по дело №83/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 260045
Дата: 22 октомври 2021 г.
Съдия: Милена Петкова Вълчева
Дело: 20204300900083
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 2 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                     Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

                                           Гр.Ловеч,……….2021 г.

 

                                    В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, граждански състав, в открито съдебно заседание на седемнадесети септември две хиляди двадесет и първа година в състав:  

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ВЪЛЧЕВА

 

при секретаря Елена Пенчева като разгледа докладваното от съдия Вълчева т.д.  № 83  по описа за 2020 година и за да се произнесе, съобрази:

 

Производство по чл.74 от ТЗ.

Съдът е сезиран с искова молба от М.В.С., ЕГН **********, с адрес: ***, чрез адв.Н.П. от САК, със съдебен адрес:***, срещу „Петрол" АД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр. *******, представлявано от Г.И.Т.и М.К.Д. с правно основание чл.74 от ТЗ.

Излага, че е акционер в „Петрол" АД, ЕИК *******, притежаващ 30 287 броя безналични поименни акции.

Твърди, че на 28.09.2020 г. е проведено редовно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД, на което са взети следните решения и са заявени в TP за вписване със Заявление Г2 с № 20200930153453 по партидата на дружеството, а именно:

1. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД одобрява и приема годишния доклад на Управителния съвет за дейността на „Петрол" АД през 2019 година.

2. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД приема доклада на независимия одитор за извършения одит на индивидуалния годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година.

3. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД одобрява и приема одитирания индивидуален годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година.

4. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД одобрява и приема консолидирания годишен доклад на Управителния съвет на „Петрол" АД през 2019 година.

5. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД приема доклада на независимия одитор за извършения одит на консолидирания годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година.

6. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД одобрява и приема одитирания консолидиран годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година.

7. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД, като взема предвид, че „Петрол" АД отчита загуба за 2019 година, взема решение да не бъде разпределян дивидент в полза на акционерите на дружеството, а отчетената загуба за 2019 година да бъде отнесена към натрупаната загуба на дружеството от минали години.

8. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД освобождава от отговорност следните членове на Надзорния съвет за дейността им през 2019 година - „Петрол Корект" ЕООД и г-н Н. Б.Г., в качеството му на законен представител на „Петрол Корект" ЕООД в Надзорния съвет на „Петрол" АД, „Петрол Асет Мениджмънт" ЕООД и г-н А.Л.Н., в качеството му на законен представител на „Петрол Асет Мениджмънт" ЕООД в Надзорния съвет на „Петрол" АД.

9. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД освобождава от отговорност следните членове на Управителния съвет за дейността им през 2019 година - г-н К.Е.Ш., г-н Л.Н.Г., г-н Г.И.Т., г-н Г.Д.Г.и г-н М.К.Д..

10. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД приема отчета на директора за връзка с инвеститорите на „Петрол" АД за 2019 година.

11. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД приема годишния отчет за дейността на Одитния комитет на „Петрол" АД за 2019 год.

12. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД избира одиторското дружество „ИсаОдит" ООД, peг. № 130, което да провери и завери индивидуалния и консолидирания годишни финансови отчети за дейността на „Петрол" АД за 2020 год.

13. Общото събрание на акционерите приема доклада по чл. 12, ал. 1 от Наредба № 48 от 20.03.2013 г. относно прилагането на Политиката за възнагражденията на „Петрол" АД през 2019 год.

14. Общото събрание на акционерите на „Петрол" АД допълва Политиката за възнагражденията на „Петрол" АД по следния начин:

(а) В чл. 4 се правят следните изменения и допълнения:

Създава се нова ал. 5 със следното съдържание: „При промяна на възнаграждението на лицата, избрани за членове на УС и НС гаранцията се актуализира, като чл. 3, ал. 1 и 2 и чл. 4, ал. 3 и 4 се прилагат съответно." Досегашната ал. 5 става ал. 6. Досегашната ал. 6 става ал. 7.

(б) В чл. 9 се създава нова ал. 2 със следното съдържание: „При изготвяне на политиката за възнагражденията и определяне на възнагражденията на членовете на Надзорния съвет и Управителния съвет са отчетени и възнагражденията и условията на труд на служителите в Дружеството."

(в) В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения:

Създава се нова ал. 2 със следното съдържание: „При необходимост от допълнения и/или изменения в Политиката за възнагражденията. Надзорния съвет чрез Управителния съвет, предлага същите за утвърждаване от ОС на акционерите на дружеството."

Създава се нова ал. 3 със следното съдържание: „Независимо от действията по ал. 2, Политиката за възнагражденията се преразглежда поне веднъж на всеки четири години."

Създава се нова ал. 4 със следното съдържание: „Предложенията за изменения и/или допълнения в Политиката за възнагражденията или за преразглеждането й се включват като самостоятелна точка в дневния ред на общото събрание на акционерите, обявен в поканата по чл. 115, ал. 2 от ЗППЦК, и се приемат от общото събрание на акционерите."

(г) В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения:

В т. 7 думата „директора" се заменя с думите „съответния след на управителния или контролен орган".

Създава се нова т. 16 със следното съдържание: „годишното изменение на възнаграждението, резултатите на дружеството и на средния размер на възнагражденията на основа пълно работно време на служителите в дружеството, които не са директори, през предходните поне пет финансови години, представени заедно по начин, който да позволява съпоставяне;"

Създава се нова т. 17 със следното съдържание: „ информация за упражняване на възможността да се изиска връщане на променливото възнаграждения;"

Създава се нова т. 18 със следното съдържание: „информация за всички отклонения по процедурата при прилагането на политиката за възнагражденията във връзка с извънредни обстоятелства по чл. 11, ал. 13 от Наредба № 48, включително разяснение на естеството на извънредните обстоятелства и посочване на конкретните компоненти, които не са приложени;"

(д) В чл. 16 се създава нова ал. 2 със следното съдържание: „Приетата Политика за възнагражденията с посочените в нея дата на приемането и дата на влизането й в сила и резултатите от гласуването на общото събрание се публикува незабавно в интернет страницата на дружеството и е достъпна безплатно най-малко докато е в сила.

Твърди, че заявените за вписване обстоятелства са несъществуващи, а решенията, въз основа на които са извършени процесиите вписвания, са нищожни. Решенията на Общото събрание от 28.09.2020 г. са нищожни и се приравняват на невзети, поради следното:

1. Акционерът „АЛФА КЕПИТЪЛ" АД/н./, притежаващ 7 879 187 броя акции с право на глас, представляващи 28.85% от капитала на „ПЕТРОЛ"АД е в несъстоятелност съгласно Решение № 83 от 18.12,2015 г. по т.д. №12/2015 г., вписано в Търговския регистър на 21.12.2015 г. с Акт 20151221141242, с което Окръжен съд - Ловеч е прекратил правомощията на органите на „АЛФА КЕПИТЪЛ"АД/н/.

С Определение от 09.07.2020 г. по т.д. № 12/2015 г., съдът е назначил нов синдик на дружеството, а именно В.С.С.. Посочва, че на процесното събрание синдикът В.С.е упълномощила свой представител с изрично разрешение на съда да участва на РОСА на „Петрол" АД съгласно изискваният на разпоредбата на чл. 660, ал. 2 от ТЗ, но същият не бил допуснат да участва на събранието от представители на „Петрол" АД. На събранието бил допуснат като представител на „АЛФАКЕПИТЪЛ" АД /н./ изпълнителният директор с прекратени правомощия - К.Т.К..

Счита, че правата на кредиторите на „АЛФА КЕПИТЪЛ" АД /н./, вписано в списъка на акционерите, са сериозно накърнени, тъй като правата на представляващите юридическото лице са прекратени, считано от датата на вписване в Търговския регистър на решенията на съда по несъстоятелността, като правото да представлява „АЛФА КЕПИТЪЛ" АД /н./ принадлежи единствено и само на вписания в търговския регистър синдик - В.С.С..

2. Акционерът „Корект Фарм" ЕООД /н./, притежаващ 3 000 000 броя акции с право на глас, представляващи 10,98% от капитала на „ПЕТРОЛ"АД, се представлявало на РОСА от 28.09.2020 г. от неговия управител - Т.С.С., който е с прекратени правомощия и лишен от разпоредителна власт, считано от 08.06.2015 г. С Определение № 58 от 30.01.2015 г. по т.д. № 74/2014 г., Окръжен съд - Ловеч е назначил за постоянен синдик на дружеството Г.Г.Ч., встъпил в правомощия на 09.02.2015 г.

Счита, че правата на кредиторите на „Корект Фарм" ЕООД /и./, вписано в списъка на акционерите, са сериозно накърнени, тъй като правата на представляващите юридическото лице са прекратени, считано от датата на вписване в Търговския регистър на решенията на съда по несъстоятелността, като правото да представлява „Корект Фарм" АД /н./ принадлежи единствено на вписания в TP синдик - Г.Ч., който не се е явил на РОСА, проведено на 28.09.2020 г.

3. Твърди, че е член на борда на директорите на „Петрол Холдинг" АД /н./. По искова молба до Окръжен съд - Ловеч с правно основание чл. 124 от ГПК във вр. с чл. 26 от ЗЗД, депозирана от „Петрол Холдинг" АД /н./ с вх. № 8132/28.11.2018 г. срещу „АЛФА КЕПИТЪЛ" АД и „Петрол" АД, е образувано т.д. № 113/2018 г. по описа на Окръжен съд -Ловеч с предмет признаване за установено, че прехвърлянето на 51 516 746 акции, извършено на 04.12.2013 г. от капитала на „ПЕТРОЛ" АД с номинална стойност на всяка акция 1 (един) лев, код на емисия (ISIN код) BG11PESOBT13, собственост на „ПЕТРОЛ ХОЛДИНГ" АД, на „АЛФА КЕПИТЪЛ"  АД е  нищожно.  До  приключването на този спор  за собствеността на 51 516 746 броя акции, представляващи 47,16 % от капитала на „Петрол" АД, тази част от капитала на дружеството не би могла да бъде надлежно представлявана в общото събрание на акционерите.

4. На следващо място излага, че т.д. № 1517/2017 г. по описа на СГС е образувано по искова молба от 21.04.2017 г., с която са предявени искове по чл. 60а, ал. 1 от Закона за банковата несъстоятелност, както следва: 1) срещу ответника „ВИП Пропъртиз" ЕООД за връщане в масата на несъстоятелността на „Корпоративна търговска банка" АД /н./ на 2 469 483 поименни безналични акции от капитала на „Петрол" АД, и 2) срещу ответника „Перфето Консултинг" ЕООД за връщане в масата на несъстоятелността на „Корпоративна търговска банка" АД /н./ на 17 530 517 поименни безналични акции от капитала на „Петрол" АД. С Решение № 11573 от 17.07.2020 г. на Апелативен съд - София по търговско дело № 347/2020 г., образувано по въззивна жалба от синдиците на „Корпоративна търговска банка" АД /н./, съдът осъжда на осн. чл. 60а, ал. 1, т. 1 от ЗБН „ВИП Пропъртиз" ЕООД да върне в масата на несъстоятелността на „Корпоративна търговска банка" АД /н./ 2 469 483 броя безналични поименни акции от капитала на „Петрол" АД и „Перфето Консултинг" ЕООД да върне в масата на несъстоятелността на „Корпоративна търговска банка" АД /н./ 17 530 517 броя безналични поименни акции от капитала на „Петрол" АД. В този случай и тази част от капитала, представляваща 18,31%, не би могла да бъде надлежно представлявана в общото събрание на акционерите на „Петрол" АД от „ВИП Пропъртиз" ЕООД и „Перфето Консултант" ЕООД. Същевременно решенията, взети на РОСА, проведено на 28.09.2020 г., са одобрени именно с гласовете на „ВИП Пропъртиз" ЕООД и „Перфето Консултинг" ЕООД.

Изтъква, че Общото събрание на акционерите на „ПЕТРОЛ" АД е колективен орган. За да се конституира и да формира воля, следва да са изпълнени изискванията на Устава и закона, включително изискванията за кворум и мнозинство при вземането на решения. Счита, че в случая кворум и мнозинство може да има след приключване на производствата с влезли в сила решения по т.д. № 113/2018 г. по описа на Окръжен съд - Ловеч и по т. д. № 347/2020 г. по описа на Апелативен съд - София.

Твърди, че е в разрез с чл. 15, ал. 6 от Устава на „Петрол" АД провеждането на редовно общо събрание на акционерите на дружеството и вземане на решения, когато не е представен повече от половината от капитала. В случая „Алфа Кепитъл" АД (28.85%), „Корект Фарм" ЕООД (10,98%), „КТБ" АД (18,31%), притежаващи общо 58,14 % от капитала на „Петрол" АД, не са били представлявани надлежно на РОСА, проведено на 28.09.2020 г.

Моли съда да постановите съдебен акт, с който да отмени на основание чл. 74 от ТЗ като незаконосъобразни решенията на редовното общото събрание на „ПЕТРОЛ" АД, проведено на 28.09.2020 г., като при уважаване на иска с правно основание чл. 74 от ТЗ да се постанови заличаване на евентуалното вписване на решенията Прави доказателствени искания.

В срока по чл.367, ал.1 от ТЗ е постъпил отговор на исковата молба от „Петрол"АД, чрез пълномощника адв.А.В., в който оспорва изцяло предявените от М.В.С. искове.

На първо място изразява становище, че предявените искове са недопустими. Излага доводи, че ищецът не е посочил кои негови права и законни интереси като акционер са засегнати в резултат от приемането на решенията па редовното годишно общо събрание на акционерите на ..Петрол" АД, проведено на 28.09.2020 г. Счита, че упражняването на правото на иск във всички случаи е обусловено от наличието на правен интерес за ищеца, какъвто в случая не съществува. В исковата молба са наведени оплаквания единствено за нарушаване на правата на трети лица -кредиторите на акционерите „Алфа Кепитъл" АД (н) и „Корект Фарм" ЕООД (н.), а не права на самия ищец в настоящото производство. Затова счита, че М.С. не е легитимиран да води иск за защита правата на трети лица, в т. ч. правата на други акционери и техните кредитори, а акционерът, чиито права се твърди, че са нарушени. Позовава се на разпоредбата на чл.26, ал.2 от ГПК, като цитира и разясненията, дадени в т.2 от TP № 5/12.12.2016 г. на ОСГТК на ВКС по тълк. дело № 5/2014 г.

Счита за недопустимо и искането за заличаване на евентуално вписване на решенията, приети на 28.09.2020 г. на редовното общо събрание на акционерите на „Петрол" АД, защото не твърди подобно вписване да е извършено.

На следващо място твърди, че исковата молба е нередовна, тъй като не отговаря на изискванията на чл.127, ал.1, т.4 и 5, вр. чл.377 от ГПК. Ищецът от една страна твърди, че процесите решения на ОСА са нищожни, а в същото време иска тяхната отмяна по реда на чл.74 от ТЗ вместо обявяване на тяхната нищожност. Налице е противоречие между обстоятелствената част и петитума на исковата молба, което налага оставяне на последната без движение и даване на указания на ищеца да отстрани посочената нередовност.

По същество счита, че предявеният иск е неоснователен, защото ищецът не сочи материалноправни или процедурни нарушения, които да водят до нищожност или незаконосъобразност на взетите решение на ОС на акционерите на „Петрол" АД. Последният обосновава нищожността на взетите от общото събрание на акционерите на „Петрол" АД решения с аргументите, че пълномощник на синдика на „Алфа Кепитъл" АД (н) не е бил допуснат до участие в събранието, вкл. че акционерите Алфа Кепитъл" АД (н) и „Корект Фарм" ЕООД не са били надлежно представлявани на общото събрание, както и че не са били изпълнени изисквания на закона и устава за кворум и мнозинство при приемане на решенията на общото събрание.

Счита, че решенията на ОС на акционерите на „Петрол" АД от 28.09.2020 г. не страдат от пороци, които да водят до нищожността им. Дори да се приеме, че изложените от ищеца нарушения при провеждането на общото събрание са налице, което оспорва, то те не биха могли да послужат като основание за прогласяването на нищожността на решението. Подобни нарушения биха могли да бъдат релевирани единствено като основание за отмяна на взетите на общото събрание решения. Съгласно задължителната практика на ВКС, обективирана в Тълкувателно решение №1 от 06.12.2002 г. по тълкувателно дело №1 от 2002 г. на ОСГК на ВКС, порочните решения на общото събрание са отменяеми и квалифицирането им като нищожни е допустимо само по критериите на ТЗ. Търговският закон изрично квалифицира като нищожни само решенията на ОС, посочени в разпоредбата на чл.75, ал.2, вр с ал.1 ТЗ, съгласно която решения или действия на органите на дружеството, извършени в противоречие с влязло в сила решение на съда, са нищожни. В случая ищецът не е посочил в исковата си молба влезли в сила съдебни решения, които да се намират в противоречие с процесиите решения на общото събрание на акционерите, тъй като такива не съществуват.

На следващо място счита, че релевираният от ищеца „порок", изразяващ се в недопускането на пълномощник на синдика на „Алфа Кепитъл"АД (н) до участие в събранието, не представлява и основание за отмяна на взетите решения на проведеното на 28.09.2020 г. ОС на акционерите н „Петрол" АД. Явилият се пълномощник на синдика на „Алфа Кепитъл"АД (н) не е бил допуснат до участие в събранието, тъй като не синдикът, а законният представител е бил компетентен да представлява дружеството и да гласува от негово име по въпросите от дневния ред на редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД на 28.09.2020 г. Това е и причината, поради която акционерът „Корект Фарм" ЕООД (н) също е бил представляван от законния представител на дружеството, а не от синдика.

Оспорва становището на ищеца, че акционер - юридическо лице, което се намира в производство по несъстоятелност, следва да бъде представлявано в общото събрание на друго търговско дружество от синдика, а не от неговия законен представител, тъй като не намира опора в закона и трайно установената практика на ВКС. Излага доводи, че прекратяването на правомощията на органите на длъжника - юридическо лице по реда на чл. 711 от ТЗ е институт на производството по несъстоятелност и поради това подобно прекратяване се отнася само за онези правомощия, които имат значение за постигането на целите на това производство. Позовава се на разпоредбата па чл.658, ал.2 от ТЗ, предвиждаща, че синдикът осъществява правомощията си съобразно с развитието на производството по несъстоятелност и постановеното от съда, като цитира опр. № 373/ 13.06.2014 г. па ВКС, ТК, II ТО по ч.т.д. № 1665/2014 г. Счита, че синдикът не може да упражнява онези правомощия, които не са свързани с удовлетворяването на кредиторите, т.е. с попълване на масата на несъстоятелността и осребряването на имуществото на длъжника, защото липсва законоустановен критерий, въз основа на който да формира волята си по тези въпроси. Поради това и след постановяването на решение по чл.711 от ТЗ, управителните органи продължават да упражняват онези правомощия, несвързани с постигането на целите на производството по несъстоятелност. В случая решенията, взети на редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД, проведено па 28.09.2020 г., са свързани с текущото управление на „Петрол" АД и затова изпълнителният директор на „Алфа Кепитъл" АД (н), съответно управителят на „Корект Фарм" ЕООД са били легитимирани да гласуват по тях. Цитира съдебна практика и моли съдът да съобрази съдебно решение на ОС Ловеч по търговско дело № 70/2016 г. по идентичен казус. В него съдът е приел, че с постановяване на съдебния акт по чл. 711 от ТЗ не настъпва абсолютно прекратяване на правомощията на органите на дружеството, обявено в несъстоятелност, и законният представител на дружеството може да упражнява ограничени правомощия, включително да представлява дружеството-акционер, което е обявено в несъстоятелност, в общото събрание на друго търговско дружество относно приемане на ГФО. С тези мотиви съдът е приел, че законните представители на „Алфа Кепитъл" АД (н) и „Корект Фарм" ЕООД /н/ правилно и законосъобразно са представлявали дружеството в ОС на акционерите на „Петрол" АД на 30.06.2016 г. при приемането на годишния финансов отчет на дружеството за 2015 г., защото приемането на ГФО не би се отразило по никакъв начин на масата на несъстоятелността на тези дружества.

Изтъква, че регистрационната комисия е действала законосъобразно, като не е допуснала до регистрация пълномощник на синдика на „Алфа Кепитъл" АД (н), позовавайки се на обстоятелството, че предмет на разглеждане и гласуване от редовното годишно ОСА на 28.09.2020 г. са въпроси, свързани с приемането на ГФО на дружеството за 2019 г., които нямат отношение към масата на несъстоятелността на „Алфа Кепитъл" АД (н). По същите съображения до участие в общото събрание е допуснат и законният представител на акционера „Корект Фарм" ЕООД (н). Затова счита, че ОСА е проведено при спазване на изискванията за кворум по чл. 15, ал. 6 от устава, а решението за приемане на ГФО за 2019 г. е взето с установеното в чл. 16, ал. 2, изр. 4, вр. чл. 16, ал. 1, т. 6 от устава на „Петрол" АД мнозинство.

Намира за необосновано твърдението на ищеца за нарушаване правата на кредиторите, защото приемането на ГФО на „Петрол" АД за 2019 год. няма отношение към попълването и осребряването на масата на несъстоятелността на „Алфа Кепитъл" АД (н) и „Корект Фарм" ЕООД (н).

На следващо място излага , че до окончателното приключване с влязъл в сила съдебен акт на т.д. №113/2018 г. по описа на Окръжен съд -Ловеч, което има за предмет прогласяване нищожността на извършеното на 04.12.2013 г. прехвърляне на 51 516 746 акции, представляващи 47.16 % от капитала на „Петрол" АД от „Петрол Холдинг" АД на „Алфа Кепитъл" АД, за собственик на процесиите акции се счита лицето, което ги е придобило и което е вписано като техен собственик в регистрите на „Централен депозитар" АД. Тези акции участват при формирането на кворум на ОС, а вписаните като собственици в регистъра на Централен депозитар, могат да упражняват правото си на глас по тях по въпросите от компетентността на общото събрание.

Оспорва и твърдението на ищеца, че акциите на „Вип Пропъртиз" ЕООД и „Перфето Консултинг" ЕООД, съставляващи общо 18,69 % от капитала на „Петрол" АД, не са били надлежно представлявани на ОС на акционерите на „Петрол" АД на 28.09.2020 г. Твърди, че цитираното от ищеца решение № 11573/17.07.2020 г. на АС - София по т.д. № 347/2020 г. не е влязло в сила, поради което същото не е породило твърдените правни последици. Освен това решението не е вписано в регистрите на Централния депозитар и не е отразено във водената от него книга на акционерите на „Петрол" АД, поради което същото не е обвързващо за публичното дружество по аргумент от чл. 1156, ал. 1 от ЗППЦК при преценката кои лица и с какъв обем акции да бъдат допуснати до участие и гласуване в ОС на акционери. Посочва, че в опр. № 648/ 15.12.2017 г. на ТК, I ТО на ВКС по ч.т.д.№ 2209/2017 г. е прието, че искът по чл.60а, ал.1 от ЗБН е осъдителен за защита на облигационно право, а не за собственост, т.е дори уважаването му с влязло в сила съдебно решение не би довело до различен извод по отношение на собствеността върху акциите. Отбелязва, че посоченият брой акции на „Вип Пропъртиз" ЕООД и „Перфето Консултинг" ЕООД в диспозитива на съдебното решение по чл. 60а, ал.1, т.1 от ЗБН не съответства на броя акции, които притежава всяко от тези дружества според акционерните книга на „Петрол" АД, издадена от Централен депозитар 14 дни преди провеждане на ОС, а именно към 14.09.2020 г.

Поддържа, че при провеждане на редовното годишно ОСА на „Петрол" АД на 28.09.2020 г. са спазени изискванията за кворум по чл. 15, ал. 6 от Устава, а решенията са надлежно приети с установеното в закона и Устава мнозинство.

Прави искане съдът да остави без разглеждане като недопустими предявените от М.В.С. искове, с които се иска да бъдат отменени като незаконосъобразни решенията, взети от редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД, проведено на 28.09.2020 г. и да прекрати производството по делото.

Ако съдът приеме, че предявените искове са допустими, моли да ги отхвърли като неоснователни, тъй като не са налице нарушения на повелителни норми на закона или учредителния акт на „Петрол" АД, които да водят до нищожност и отмяна на взетите решения от редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД, проведено на 28.09.2020 г.

Претендира присъжда на направените по делото разноски, вкл. адвокатски хонорар.

В срока по чл.372, ал.1 от ГПК е подадена допълнителна искова молба от ищеца М.С., чрез пълномощника адв.Н.П., в която оспорва твърденията на ответника като неоснователни.

По възраженията за допустимостта на предявения иск изтъква, че абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на такъв иск е качеството „акционер", което не се оспорва от ответника, поради което М.В.С. е легитимиран да предяви иска с правно основание чл. 74 ТЗ. Счита, че това качество също така определя и правният му интерес от предявяване на иска, защото той възниква по силата на закона, даващ право на всеки акционер да предяви иск пред съда за отмяна на решенията на общото събрание.

На следващо място счита, че твърденията на ответника, че с исковата молба се защитават правата на други акционери - „АЛФА КЕПИТЪЛ" АД /н./ и „КОРЕКТ ФАРМ" ЕООД/н/ са неоснователни. Незаконосъобразното провеждане на общо събрание на акционерите засяга правата и законните интереси на абсолютно всички притежатели на акции. Всички обстоятелства, свързани с начина на упражняване на правото на глас от „АЛФА КЕГТИТЪЛ" АД/н/ и от „КОРЕКТ ФАРМ" ЕООД/н/ по притежаваните от тях акции, са свързани с основателността на иска, а именно, че ОСА е проведено в нарушение на чл. 227, ал. 1 ТЗ във вр. с чл. 15, ал. 1 от Устава на „Петрол" АД. Твърдението, че с настоящия иск са предявени чужди права, са напълно несъстоятелни и моли съда да остави без уважение искането, основано на това възражение.

По възраженията за редовност на исковата молба уточнява, че поддържа исковата претенция за отмяна на решенията на общото събрание на „Петрол" АД, проведено на 28.09.2020 г. по реда на чл. 74 от ТЗ, тъй като противоречат на повелителните разпоредби на закона и на учредителния договор, съответно чл. 15, ал. 6 от Устава на дружеството.

Оспорва твърденията на ответната страна, че дружествата „АЛФА КЕПИГЬЛ" АД и „КОРЕКТ ФАРМ" ЕООД е следвало да бъдат представлявани от законните си представители - изпълнителен директор, респ. управител. Счита, че с решението за обявяване в несъстоятелност съдът прекратява правомощията на органите на длъжника - юридическо лице. От момента на вписване на Решение № 83 от 18.12.2015 г. на Окръжен съд - Ловеч по т.д. № 12/2015 г. по партидата на „АЛФА КЕПИТЪЛ" АД /н./ в TP, дружеството се представлява единствено от синдика, изпълняващ задълженията си по чл. 658, aл. 1, т. 1 от ТЗ. Допуснатият до събранието г-н К.Т.К. е трето лице за дружеството, което от 21.12.2015 г. до 28.09.2020 г. няма никакви правоотношения с „АЛФА КЕПИТЪЛ" АД /н./ и не е компетентен да го представлява и да гласува на ОСА.

Излага, че лишените от правомощия органи на дружеството запазват своите представителни и управителни функции само за целите, посочени в чл. 635, ал. 3 от ТЗ - извършване лично или чрез упълномощено от тях лице на процесуални действия в производството по несъстоятелност на длъжника, както и в производствата по чл. 621а, ал. 2, чл. 649 и чл. 694 от ТЗ, които действия не са изрично предоставени на синдика. С обявяването в несъстоятелност търговецът запазва своята правосубектност, но тя е ограничена в рамките на осъществяване защита в производството по несъстоятелност, като органите на управление на обявеното в несъстоятелност дружество са с ограничен обем правомощия и с ограничена дееспособност. Те са лишени от материални правомощия по управление и разпореждане с имущество от масата на несъстоятелността. Твърди, че законът изрично посочва правата, които длъжникът може да осъществява в производството по несъстоятелност /напр. чл.728, чл.679, чл.736,ал.2 ТЗ/ и правата, които са предоставени изрично на синдика. Обемът на правомощията на синдика се определя от фазата, в която производството по несъстоятелност се намира, от постановеното от съда и от правата на длъжника във връзка с управлението и разпореждането с имуществото от масата на несъстоятелността. Поддържа твърдението в исковата молба, че правото да представлява „АЛФА КЕПИТЪЛ" АД /н./ принадлежи на вписания в търговския регистър синдик - В.С.С., като цитира и практика на ВКС в тази насока. Аналогични съображения излага и за акционера „КОРЕКТ ФАРМ" ЕООД/н/, който на РОСА от 28.09.2020 г. е представляван от неговия бивш управител - Т.С.С., който е с прекратени правомощия и лишен от разпоредителна власт, считано от 08.06.2015 г.

Счита, че изложените твърдения, че синдикът не може да участва в ОСА, тъй като това представлява упражняване на правомощия, които той не притежава, за неоснователни. В подкрепа на твърдението си цитира Решение №70/19.06.2020 по дело № 2414/2018 на ВКС, ТК, I т.о. В него е прието, че с решението по чл.710 ТЗ длъжникът е лишен от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото си, т.е. тези права преминават към синдика и се упражняват от него. Управлението на правата върху акциите се осъществява посредством участието в общото събрание на акционерите и чрез упражняване правото на глас. Акциите са част от масата на несъстоятелността, която във фазата по глава 45 ТЗ се превръща в имущество, управлявано от синдика. Затова участието на ОСА на дружество в несъстоятелност - акционер в АД, се извършва надлежно от синдика или от упълномощено от него лице.

Поддържа изложеното в исковата молба, че кворум и мнозинство може да има след приключване на производствата с влезли в сила решения по т.д. № 113/2018 г. по описа на Окръжен съд - Ловеч и по т. д. № 347/2020 г. по описа на Апелативен съд - София.

Затова твърди, че в случая е недопустимо и в разрез с чл. 15, ал. 6 от Устава на „Петрол" АД провеждането на редовно общо събрание на акционерите на дружеството и вземане на решения, когато не е представен повече от половината от капитала. В случая „Алфа Кепитьл" АД (28.85%), „Корект Фарм" ЕООД (10,98%), „КТБ" АД (18,31%), притежаващи общо 58,14 % от капитала на „Петрол" АД, не са били представлявани надлежно на РОСА, проведено на 28.09.2020 г.

В срока по чл.373 от ГПК е постъпил допълнителен отговор на допълнителната искова молба от „Петрол"АД чрез пълномощника адв. К.А., в който поддържа всички възражения, доводи и доказателствени искания, направени с отговора на исковата молба.

Твърди, че за ищеца не е налице правен интерес от предявяване на иска, като цитира решение № 255/12.07.2018 г. на ВКС, ТК, II ТО по т. д. № 1734/2017г., решение № 254 от 12.07.2018 г. на ВКС, ТК, II ТО по т. д. № 1479/2017г. и решение № 127 от 10.02.2015 г. на ВКС, ТК, II ТО по дело № 3197/2013 г., в които изрично се посочва, че правният интерес от търсената с иска защита е положителна процесуална предпоставка от категорията на абсолютните за всички видове искове. Недопустим поради липса на правен интерес е предявеният иск по чл. 74 ТЗ тогава, когато с него се релевира нарушаване на членствените права на други акционери, а не на ищеца. Затова отново поддържа становището си, че предявеният иск е недопустим.

Оспорва изложените в допълнителната искова молба твърдения на ищец, че акционерите „Алфа Кепитъл" АД (н) и „Корект Фарм" ЕООД (н) не са били надлежно представлявани на редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД, проведено на 28.09.2020 г. като неверни и напълно неоснователни. В тази насока цитира практика на ВКС, в която е прието, че с влизане в сила на решението по чл. 711 ТЗ не настъпва абсолютно прекратяване на правомощията на органите на длъжника. Органите на дружеството - длъжник остават да съществуват в латентно състояние и с ограничен обем правомощия, като и след настъпване на последиците по чл. 711, ал. 1, т. 3 ТЗ те могат да извършват лично и/или чрез упълномощено от тях лице всички действия, които не са изрично предоставени от закона на синдика (решение № 138 от 29.06.2017 г. по гр. д. № 891/2017 г., ГК, IV Г. О. на ВКС). За всеки конкретен случай е въпрос на преценка доколко определено действие попада в ограничения обем на компетентност на тези органи или е предоставено на синдика, като се държи сметка доколко то би се отразило на масата на несъстоятелността. Изтъква, че в законовите разпоредби, уреждащи производството по несъстоятелност на търговските дружества, също е предвидена възможност дружеството - длъжник да бъде представлявано от органите си на управление в хипотезите на чл. 635, ал. 3 от ТЗ, чл. 647 от ТЗ, чл. 694 от ТЗ, както и по искове с правно основание чл. 26 от ЗЗД или чл. 135 от ЗЗД.

Поддържа твърдението си, изложено в отговора на исковата молба, че процесиите решения, взети на редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД от 28.09.2020 г., са свързани изцяло с текущото управление на „Петрол" АД и по никакъв начин не се отразяват на масата на несъстоятелността и удовлетворяването на кредиторите на „Алфа Кепитъл" АД (н) и „Корект Фарм" ЕООД (н). Затова счита, че акционерите „Алфа Кепитъл" АД (н) и „Корект Фарм" ЕООД (н) са били надлежно представлявани на редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД на 28.09.2020 г., поради което същото е проведено при спазване на изискванията за кворум по чл. 15, ал. 6 от устава, а решението за приемане на ГФО за 2019 г. е взето с установеното в чл. 16, ал. 2, изр. 4 вр. чл. 16, ал. 1, т. 6 от устава на „Петрол" АД мнозинство.

Намира за несъстоятелно твърдението на ищеца, че членствените права по акциите, като част от масата на несъстоятелността, са предоставени за упражняване на назначения синдик. Правомощията на синдика в случаите, когато длъжникът притежава дялове или акции от капитала на други дружества, са ограничени само до хипотезата на разпореждане с тези активи, но не и с правата, породени от членствените правоотношения. В този смисъл е постановеното в решение № 734 от 24.11.2004 г. по гр. д. № 105/2004г., ТК, I ТО на ВКС, според което: „Когато едно членствено право няма отношение към намаляване масата на несъстоятелността, то може да бъде упражнявано от органите му, независимо от фазата, в която се намира производството по несъстоятелност. Поддържа становището си, че в случая не синдикът, а законният представител е бил легитимиран да представлява акционерите „Алфа Кепитъл" АД (н) и „Корект Фамр" ЕООД (н) на редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД на 28.09.2020г.

Отново изтъква доводите си, че на ненадлежното представителство на определен акционер може да се позове само този акционер, а не и някое друго лице, ако съдът приеме, че този въпрос засяга основателността, а не допустимостта на иска.

В съдебно заседание ищецът се представлява от упълномощения процесуален представител адв.Н.П., който поддържа исковата молба и моли съда да постанови решение, с което отмени на основание чл.74 от ТЗ като незаконосъобразни решенията на редовното общо събрание на „Петрол“АД, проведено на 28.09.2020 г.

Ответникът чрез процесуалния си представител адв.Р.К. моли съда да остави без уважение исковата молба. Подробни съображения излага в представените по делото писмени бележки.  

От приетите по делото писмени доказателства и становищата на страните, преценени по отделно и в тяхната съвкупност и взаимовръзка, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

От представеното по делото заверено копие от книгата на акционерите на „Петрол“АД към 14.09.2020 г. е видно, че ищецът М.В.С. притежава 30 287 акции от емисията на „Петрол"АД с номинал 4 лв., представляващи 00.11% от общия брой ФИ.

 При извършена служебно на основание чл.23, ал.6 от ЗТРРЮЛНЦ справка съдът констатира, че с решение № 83/18.12.2015 г. по т.д. № 12/2015 г. по описа на ОС – Ловеч, „Алфа Кепитъл"АД - Ловеч, ЕИК *********, представлявано от К.Т.К., е обявено в несъстоятелност и прекратена дейността на предприятието. Със същото решение е поставена обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника и прекратени правомощията на органите му. Длъжникът е лишен от правото да управлява и се разпорежда с имуществото, включено в масата на несъстоятелността и постановено започване осребряване на имуществото, а с определение от 09.07.2020 г. В.С.С. е назначен за постоянен синдик на дружеството.

След извършена служебно на основание чл.23, ал.6 от ЗТРРЮЛНЦ справка съдът констатира, че с решение № 83/18.12.2014 г. по т.д. № 74/2014 г. по описа на ОС – Ловеч, е обявена неплатежоспособността на „Корект Фарм"ЕООД - Ловеч, ЕИК *********, представлявано от Т.С.С. и открито производство по несъстоятелност. Със същото решение е допуснато обезпечение чрез налагане възбрана и запор върху имуществото на дружеството и назначен за временен синдик Г.Г.Ч..  С решение № 47/08.06.2015 г., постановено в производство по чл.710 от ТЗ, съдът е обявил несъстоятелност „Корект Фарм"ЕООД и прекратил дейността на предприятието. Длъжникът е лишен от правото да управлява и се разпорежда с имуществото, включено в масата на несъстоятелността и постановено започване осребряване на имуществото. С определение № 58/30.01.2015 г. по т.д. № 74/2014 г., Г.Г.Ч.е назначен за постоянен синдик на „Корект Фарм"ЕООД/н/.

В търговския регистър към АВп по партидата на „Петрол“АД на 21.08.2020 г. под № 20200821100824 е обявена поканата за свикване на редовно годишно общото събрание на акционерите, насрочено за 28.09.2020 г. от 11.00 часа в гр. Ловеч, ул. „Търговска" № 12, хотел Ловеч, заседателна зала, а при липса на кворум - за 15.10.2020 г. от 11.00 ч. на същото място и при същия дневен ред. В същата е посочен следния дневен ред: т. 1. Одобряване и приемане на годишния доклад на Управителния съвет за дейността на „Петрол" АД през 2019 година; 2. Приемане доклада на независимия одитор за извършения одит на индивидуалния годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 год.; 3.  Одобряване  и приемане на одитирания индивидуален годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година; 4. Одобряване и приемане на консолидирания годишен доклад на Управителния съвет на „Петрол" АД през 2019 година; 5. Приемане на доклада на независимия одитор за извършения одит на консолидирания годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година; 6. Одобряване и приемане на одитирания консолидиран годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година; 7. Приемане на решение за разпределяне на печалбата на „Петрол“АД за 2019 година; 8. Освобождава от отговорност на членовете на Надзорния съвет на „Петрол“АД за дейността им през 2019 година; 9. Освобождаване от отговорност на членове на Управителния съвет на „Петрол“АД за дейността им през 2019 година; 10. Приемане отчета на директора за връзка с инвеститорите на „Петрол" АД за 2019 година; 11. Одобряване и приемане на годишния отчет за дейността на Одитния комитет на „Петрол" АД за 2019 год.; 12. Избор на  одиторско дружество, което да провери и завери индивидуалния и консолидирания годишни финансови отчети за дейността на „Петрол" АД за 2020 год.; 13. Приемане на доклада по чл. 12, ал. 1 от Наредба № 48 от 20.03.2013 г. относно прилагането на Политиката за възнагражденията на „Петрол" АД през 2019 год. и 14. Приемане на изменения и  допълнения в Политиката за възнагражденията на „Петрол" АД.

От съдържанието на поканата е видно, че поканени за участие в РГОС са всички акционери на „Петрол" АД, лично или чрез представител. Посочено е, че писмените материали по точките от дневния ред са на разположение на акционерите на адреса на управление на дружеството - гр. Ловеч, ул. „Търговска" № 12, хотел Ловеч, стая 128, всеки работен ден от 10:00 до 16:00 часа, за времето от момента на обявяване на поканата в Търговския регистър по партидата на дружеството до приключване на общото събрание. Изрично е отбелязано, че право на глас в общото събрание се упражнява от лицата, вписани в регистрите на „Централен депозитар" АД като акционери 14 дни преди датата на провеждане на събранието, т.е. 14.09.2020 г. Управителният съвет на дружеството е уведомил, че общият брой на акциите и правата на глас на акционерите на дружеството към датата на решението на управителния орган за свикване на общо събрание - 13.08.2020 г., е 27 312 403 бр.

По делото е представен списък на лицата, регистрирани и присъствали на редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол"АД, подписан от председател, секретар и двама преброители.

От протокола от редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД се установява, че то е проведено на 28.09.2020 г. в хотел Ловеч, етаж 2, заседателна зала и е открито в 11.00 часа. Участие в РГОС са взели следните акционери: М.В.С., притежаващ 30 287 броя акции от капитала на „Петрол"АД - чрез пълномощника Н.П.; „ВИП пропъртиз" ЕООД, притежаващо 617 371 броя акции - чрез управителя А.Е. А.; „Перфето Консултинг" ЕООД, притежаващо 4 487 810 броя акции - чрез пълномощника Е.И.И.; „Транс Експрес Ойл" ЕООД, притежаващо 2 691 784 броя акции - чрез управителя А.П.А.; „Юлинор" ЕООД, притежаващо 6 311 147 броя акции - чрез пълномощника В.Х.И.-П., „Корпоративна търговска банка" АД (в несъстоятелност), притежаваща 1 503 615 броя акции - чрез пълномощника С.П.К.; „Алфа Кепитъл"АД /н/, притежаващо 7 878 187 броя акции от капитала на „Петрол“АД - чрез изпълнителния директор К.Т.К. и „Корект фарм“ ЕООД /н/, притежаващо 3 000 000 броя акции от капитала на „Петрол“АД - чрез управителя Т.С.С..

В протокола на събранието е посочено, че съгласно чл. 15, ал. 6 от Устава на „Петрол " АД , ОС на акционерите може да взема решения, ако на него е представен повече от половината от капитала, т.е. повече от 13 656 202 бр. акции. Отразено е, че капиталът на дружеството е в размер на 109 249 612 лв., разпределен на 27 312 403 бр. поименни безналични акции с право на глас, както и че на събранието са представени общо 26 521 201 от общо 27 312 403 бр. акции с право на глас, представляващи 97.10 % от капитала на дружеството. Прието е, че е налице кворум за провеждане на ОС, респ. не са налице законови пречки за вземане на решения по точките от предварително обявения дневен ред.

От приложения протокол се установява, че присъстващите акционери са взели процедурно решение, с което за Председател на ОС е избарн адв.А.К., за секретар - г-жа А.Г.и за преброители на гласовете - г-н В.К.и г-жа С.Г..

Между страните по делото не спори, а този факт се установява и от представения по делото протокол, че на проведено на 28.09.2020 г. годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД, с ЕИК 83149628, са взети решения по предварително обявения в поканата дневен ред. От общия брой действително подадени гласове: 26 521 201 гласа, „за“ са гласували 24 987 299 гласа, „против“ – 1 533 902 гласа, „въздържал се“ – няма. Общото събрание е констатирало, че не са постъпили възражения във връзка с проведеното гласуване и резултатите от него.

При така изложените факти съдът приема, че е сезиран с искове с правно основание чл.74 от ТЗ - за отмяна на решенията, взети на годишното общо събрание на акционерите на „Петрол" АД, проведено на 28.09.2020 год., поради нарушения на императивни разпоредби на ТЗ и Устава на дружеството, посочени конкретно в обстоятелствената част на исковата молба.

Според нормата на чл.74, ал.1 и ал.2 от ТЗ, всеки съдружник или акционер може да предяви иск пред окръжния съд по седалището на дружеството за отмяна на решението на общото събрание, когато то противоречи на повелителните разпоредби на закона или на учредителния договор, съответно на устава на дружеството, като искът се предявява в 14-дневен срок от деня на събранието, когато ищецът е присъствал или когато е бил редовно поканен, а в останалите случаи в 14-дневен срок от узнаването, но не по-късно от 3 месеца от деня на ОС. Искът се предявява срещу дружеството и е конститутивен по своя характер, като различните наведени от ищеца основания за незаконосъобразност на оспорените решения на ИОСА водят до обективно съединяване на конститутивни искове, а произнасянето на съда по пороци, които не са релевирани в преклузивния срок по чл.74, ал.2 ТЗ е недопустимо / т.6 и т.8 от TP № 1/06.12.2012 год. на ОСКГ на ВКС/.

Предявеният от М.В.С. иск е допустим, тъй като е предявен в срока по чл.74, ал.2 от ТЗ - 02.10.2020 год., а от доказателствата по делото е безспорно установено, че същият има качеството на акционер към момента на провеждане на РГОСА.

Съдебният състав намира за неоснователни направените от ответника в отговорите и в писмените бележки възражения за недопустимост на предявения иск, обусловено от липсата на правен интерес на оспорващия взетите решения. Ищецът притежава акции от капитала на ответното дружество и поддържа в ИМ, че от общото събрание на акционерите са взети решения, противоречащи на закона, с което са засегнати правата му на акционер, поради което е активно легитимиран да предяви иска с правно основание чл.74 от ТЗ. В производството по чл. 74 от ТЗ не подлежи на проверка правният интерес, който съществува при регламентираните в законодателството конститутивни искове, поради което направеното от ответника възражение в този смисъл съдът намира за неоснователно.

В исковата молба ищецът прави оплаквания за нарушения при провеждане на редовното годишно общо събрание на акционерите на „Петрол“АД, изразяващи се в допускане до участие на представители на други акционери, които са с прекратени правомощия. В този смисъл не е основателно възражението за недопустимост на исковете, тъй като ищецът не води иск за защита правата на акционера „Алфа кепитъл"АД /н/ и „Корект фарм“ЕООД/н/, а изложените в исковата молба твърдения за ненадлежно участие на тези акционери са наведени като довод за незаконосъобразност на взетите решения.

В производството по чл.74, ал.1 от ТЗ проверката на решаващия съд обхваща както процедурата, при която атакуваните решения на РОСА са приети, така и законосъобразността на взетите решения.

  На първо място ищецът релевира като нарушения, водещи до незаконосъобразност на взетите решения от РГОСА на „Петрол“АД, допускането до участие и гласуване изпълнителния директор с прекратени правомощия на акционера „Алфа кепитъл" АД /н/ К.Т.К.  и на управителя на акционера „Корект фарм“ЕООД/н/ К.Т.К., който също е с прекратени правомощия и лишен от разпоредителна власт, считано от 08.06.2015 г. Счита, че правото да представляват тези акционери принадлежи на вписаните в търговския регистър синдици В.С.С.и Г.Г.Ч., което е повлияло на мнозинството за вземане на решенията по точките от дневния ред и незаконосъобразност на решенията. От процесуалния представител на ответника е направено възражение, че М.В.С. не е легитимиран да води иск по чл.74 от ТЗ за защита правата на други акционери. Позовава се на разпоредбата на чл.26, ал.2 от ЗЗД, съгласно която никой не може да предявява от свое име чужди права пред съд, освен в предвидените от закона случаи. Няма спор, че никой от останалите акционери не може да черпи права от нарушено чуждо субективно право, доколкото обаче нарушението не е повлияло на формирането на кворума и мнозинството при вземането на решенията от общото събрание. С оглед данните по делото съдът счита, че следва да разгледа заявения от ищеца порок за процесуална незаконосъобразност на атакуваните решения, основаващ се на довод за участие на представители  на акционерите „Алфа Кепитъл" АД /н/ и „Корект фарм“ЕООД/н/, които са с прекратени правомощия. Както беше посочено, с решение № 83 от 18.12.2015 г. по т.д. № 12/2015 г. по описа на ОС – Ловеч, „Алфа кепитъл" АД е обявено в несъстоятелност, прекратена е дейността на предприятието, прекратени са правомощията на органите на дружеството и последното е лишено от правото да управлява и разпорежда с имущество от масата на несъстоятелността, а с определение от 09.07.2020 г. В.С.С. е назначена за синдик на „Алфа кепитъл" АД /н/. С решение № 47/08.06.2015 г. по т.д. № 74/2014 г. по описа на ЛОС, съдът е обявил в несъстоятелност „Корект Фарм" ЕООД, прекратил дейността на предприятието, длъжникът е лишен от правото да управлява и се разпорежда с имуществото, включено в масата на несъстоятелността и постановено започване осребряване на имуществото. С определение № 58/30.01.2015 г. по т.д. № 74/2014 г., Г.Г.Ч.е назначен за постоянен синдик на „Корект Фарм"ЕООД/н/.

Според разпоредбата на чл.65, ал.3 от ТЗ, когато търговското дружество участва в друго търговско дружество, правата му като акционер се упражняват от лицето, което има право да го представлява или от изрично упълномощено лице. Не може да бъде споделено становището на ответното дружество, че акционер - юридическо лице, което се намира в производство по несъстоятелност, следва да бъде представлявано в общото събрание на друго търговско дружество от неговия законен представител, а не от синдика. В съдебната практика се приема, че с влизането в сила на решението по чл. 711 от ТЗ не настъпва абсолютно прекратяване на правомощията на органите на дружеството - те остават да съществуват в латентно състояние и с ограничен обем правомощия, доколкото съответните разпоредби от Търговския закон регламентират случаите, в които органите на дружеството упражняват своите правомощия - чл. 635, ал. 3 от ТЗ, чл. 728 от ТЗ и чл. 740 от ТЗ, т.е представителната власт е ограничена само до осъществяване на защита в производството по несъстоятелност. Налице са специални норми, които визират определени правомощия на органите на обявеното в несъстоятелност дружество и те не могат да упражняват правомощията си, визирани в чл. 221 и чл. 235 от ТЗ. Органите на управление на дружеството са лишени от материални правомощия по управление и разпореждане с имуществото от масата на несъстоятелността. Упражняването на глас в общото събрание на друго акционерно дружество е свързано с управлението на имуществото – правата върху акциите, които несъстоятелния търговец притежава в друго акционерно дружество. Съгласно разпоредбата на чл.711, ал.1, т.4 от ТЗ с решението по чл.710 от ТЗ длъжникът е лишен от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото си, т.е. тези права преминават върху синдика и се упражняват от него. Управлението на правата върху акциите се осъществява посредством участието в общото събрание на акционерите и упражняване правото на глас. Доколкото акциите са част от масата на несъстоятелността и имат имуществено измерение, правата върху тях следва да се упражняват от синдика на несъстоятелното дружество. В случая членственото право е инкорпорирано в акциите, които са част от предприятието. Поради изложеното съдът счита, че именно синдиците имат процесуална представителна власт по отношение на „Алфа Кепитъл" АД (н) и „Корект Фарм“ЕООД /н/. В този смисъл е и решение № 70/19.06.2020 г. по т.д. № 2414/2018 г. на I т.о. на ВКС. Поради изложените съображения съдебният състав приема, че наведените от ищеца доводи за допуснати нарушения са основателни.

В случая се поставя въпроса, доколко тези нарушения са оказали влияние при формиране на необходимото мнозинство за приемане на решенията по дневния ред. От доказателствата по делото е безспорно установено, „Алфа Кепитъл" АД /н/ притежава 7 879 187 бр. безналични акции от капитала на „Петрол“АД, а „Корект Фарм“ЕООД /н/  - 3 000 000 бр. безналични акции от капитала на „Петрол“АД. На проведеното на 28.09.2020 г. годишно общо събрание на акционерите на ответното дружество, по т. 1 - т.14 от дневния ред са взети решения за: одобряване и приемане на годишния доклад на Управителния съвет за дейността на „Петрол" АД през 2019 година; приемане доклада на независимия одитор за извършения одит на индивидуалния годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 год.; одобряване  и приемане на одитирания индивидуален годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година; одобряване и приемане на консолидирания годишен доклад на Управителния съвет на „Петрол" АД през 2019 година; приемане на доклада на независимия одитор за извършения одит на консолидирания годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година; одобряване и приемане на одитирания консолидиран годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година; приемане на решение за разпределяне на печалбата на „Петрол“АД за 2019 година;  освобождаване от отговорност на членовете на Надзорния съвет на „Петрол“АД за дейността им през 2019 година;  освобождаване от отговорност на членове на Управителния съвет на „Петрол“АД за дейността им през 2019 година;  приемане отчета на директора за връзка с инвеститорите на „Петрол" АД за 2019 година;  одобряване и приемане на годишния отчет за дейността на Одитния комитет на „Петрол" АД за 2019 год.; избор на  одиторско дружество, което да провери и завери индивидуалния и консолидирания годишни финансови отчети за дейността на „Петрол" АД за 2020 год.; приемане на доклада по чл. 12, ал. 1 от Наредба № 48 от 20.03.2013 г. относно прилагането на Политиката за възнагражденията на „Петрол" АД през 2019 год. и приемане на изменения и допълнения в Политиката за възнагражденията на „Петрол" АД.

Съгласно чл. 16, ал. 2 от Устава на „Петрол"АД,  решенията за изменение и допълване на Устава, увеличение и намаляване на капитала, избор и освобождаване членовете на Надзорния съвет и определяне възнагражденията на членовете на Управителния и Надзорния съвет, одобряване годишния финансов отчет след заверка на назначения регистриран одитор, предложението за разпределяне печалбата на дружеството, както и решението за овластяване на лицата, които управляват и представляват Дружеството да извършват сделки по чл.114, ал.1 от ЗППЦК, се взимат с мнозинство 3/4 от гласовете на представените на събранието акции с право на глас,  а в останалите случаи – с обикновено мнозинство. В случая от протокола за проведеното на 28.09.2020 г. ГОСА на ответното дружество се установява, че на събранието са били представени общо 26 521 201 броя акции с право на глас, като всички решения  са взети с гласовете на 24 986 299 броя от акциите, представляващи повече от  ¾   от гласовете на представените с право на глас акции, които са 18 739724. Против са гласували 1 533 902 броя акции, Квалифицираното мнозинство за вземане на тези решения не би било постигнато, ако взелите участие с прекратени правомощия изпълнителен директор на „Алфа Кепитъл" АД /н/ и управител на „Корект фарм“ ЕООД/н/  са гласували „за“, тъй като броят на гласувалите със „за“ акции с право на глас би бил 14 107 112, а за достигане на квалифицираното мнозинство са необходими 18 739724 бр. акции с право на глас. Следователно участието на изпълнителния директор на „Алфа Кепитъл" АД /н/ К.Т.и на управителя на „Корект Фарм“ЕООД/н/ Т.С., а не синдиците на дружествата, е оказало влияние при формиране на необходимото мнозинство за приемане на решението по т. 3 от дневния ред, а именно: Одобряване и приемане на одитирания индивидуален годишен финансов отчет за дейността на „Петрол“АД за 2019 год. За вземането на това решение съгласно чл.16, ал.1, т.6, във връзка с чл.16, ал.2 от Устава на дружеството е необходимо мнозинство от 3/4 от гласовете на представените на събранието акции с право на глас.

 

 По отношение на другите решения, приети на проведеното на 28.09.2020 г. ГОСА на „Петрол“АД, участието на изпълнителния директор на „Алфа Кепитъл" АД /н/ К.Т.и на управителя на „Корект Фарм“ЕООД/н/ Т.С., а не синдиците на дружествата, не се е отразило на необходимото мнозинство за тяхното приемане, тъй като съгласно разпоредбата на чл.16, ал.2 от Устава е необходимо обикновено мнозинство от гласовете на представените на събранието акции с право на глас, т.е. 13 260 600. В случая на събранието са били представени общо 26 521 201 броя акции с право на глас. От тях гласували против приемане на решенията са 1 533 902 броя акции, които заедно с притежаваните от „Корект Фарм“ЕООД/н/ и „Алфа Кепитъл" АД /н/ броя акции с право на глас – 10 879 187 прави общо 12 413 089 акции с право на глас. Следователно броят на гласувалите със „за“ акции с право на глас би бил 14 108 112, т.е. би било налице  необходимото обикновено мнозинство от гласовете на представените на събранието акции с право на глас за приемане на решенията по т.1, т.2, т.4, т.5, т.6, т.7, т.8, т.9, т.10, т.11, т.12, т.13 и т.14 от дневния ред.

Настоящата инстанция намира за неоснователни твърденията на ищеца, че процесните решения на ГОСА на „Петрол“АД са незаконосъобразни, тъй като част от капитала на „Петрол“АД не е надлежно представлявана на общото събрание на акционерите поради наличието на висящи съдебни производство по т.д. № 113/2018 г. по описа на ОС – Ловеч и по т.д. № 347/2020 г. по описа на Апелативен съд – София. Съгласно разпоредбата на чл.220, ал.1 от ТЗ, общото събрание включва акционерите с право на глас, които участват в общото събрание лично или чрез представител. „Петрол“АД е публично дружество и съгласно чл.115б, ал.1 от ЗППЦК, правото на глас в общото събрание се упражнява от лицата, които са вписани като акционери с право на глас в книгата на акционерите, водена от централния регистър на ценни книжа 14 дни преди датата на общото събрание. В случая от представената от ответника Книга на акционерите на „Петрол“АД към 14.09.2020 г., т.е. 14 дни преди насроченото за 28.09.2020 г. общо събрание се установява, че „Петрол холдинг“АД не е вписано в регистъра като притежател на 51 516 746 акции, предмет на производството по т.д. № 113/2018 г. по описа на ОС – Ловеч, което не е приключило с влязъл в сила съдебен акт. Изложеното важи и за решение № 11573/17.07.2020 г. по т.д. № 347/2020 г. на Апелативен съд, за което също няма данни да е влязло в законна сила и породило правни последици.

По изложените съображения съдът счита, че атакуваното решение по т.3 от дневния ред на годишното общо събрание на акционерите на „Петрол“АД, проведено на 28.09.2020 г. като противоречащо на  разпоредбата на чл.16, ал.2, вр. с чл.16, ал.1, т.6 от Устава на „Петрол“АД следва да бъде отменено на основание чл.74 от ТЗ.

 

Като неоснователни следва да бъдат отхвърлени  исковете на М.В.С. за отмяна на решенията по т.1, т.2, т.4, т.5, т.6, т.7, т.8, т.9, т.10, т.11, т.12, т.13 и т.14 от годишното общо събрание на „Петрол“АД, проведено на 28.09.2020 г. поради изложените по-горе съображения и вземането им с предвиденото в устава на дружеството мнозинство.

Следва да се остави без уважение направеното от ищеца искане при уважаване на исковете по чл.74 от ТЗ да се постанови заличаване на евентуалното вписване на решенията, приети на 28.09.2020 г. от ГОСА на „Петрол"АД.  С определение от 02.10.2020 г. по т.д. № 84/2020 г. по описа на Окръжен съд - Ловеч, постановено в производство по чл.19, ал.5 от ЗТР вр. с чл.536 ГПК, съдът е спрял регистърното производство до приключването с влязъл в сила съдебен акт на съдебното производство по настоящето т.д. № 83/2020 г.

По разноските

Ищецът по делото М.В.С. не претендира разноски за настоящето производство.  

Ответникът претендира на основание чл.78, ал.3 от ГПК разноски в размер на сумата 28 800 лв. с вкл. ДДС за платено адвокатско възнаграждение по фактура № 3631/16.09.2021 г., но  списъка по чл.80 от ГПК е приложен с представената писмена защита. Съгласно приетото в т.11 от ТР № 6/06.11.2013 г. по т.д. № 6/2012 г. на ОСГТК на ВКС, претенцията за разноски по чл.80 ГПК може да бъде заявена валидно най-късно в съдебното заседание, в което приключило разглеждането на делото пред съответната инстанция. В случая такава претенция не е заявена в последното по делото съдебно заседание на 17.09.2021 г. и представени доказателства за платено адвокатско вэъзнаграждение, поради което искането следва да бъде оставено без уважение.

Водим от гореизложеното,  съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ на основание чл. 74 ТЗ  решение на годишно общо събрание на акционерите на „Петрол" АД, с ЕИК *****, със седалище и адрес на управление: гр. ******, проведено на 28.09.2020 г. по т. 3 от дневния ред, с което общото събрание на акционерите на „Петрол“АД одобрява и приема одитирания индивидуален годишен финансов отчет за дейността на „Петрол“АД за 2019 година.

ОТХВЪРЛЯ предявените от М.В.С., ЕГН **********, с адрес: ***, със съдебен адрес:***, адв.Н.П. против „Петрол" АД, с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр. ********** искове с правно основание чл.74 от ТЗ за отмяна решенията на редовното годишно общо събрание на ответното дружество, проведено на 28.09.2020 г., по следните точки от дневния ред: т. 1. Одобряване и приемане на годишния доклад на Управителния съвет за дейността на „Петрол" АД през 2019 година; 2. Приемане доклада на независимия одитор за извършения одит на индивидуалния годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 год.; 4. Одобряване и приемане на консолидирания годишен доклад на Управителния съвет на „Петрол" АД през 2019 година; 5. Приемане на доклада на независимия одитор за извършения одит на консолидирания годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година; 6. Одобряване и приемане на одитирания консолидиран годишен финансов отчет за дейността на „Петрол" АД за 2019 година; 7. Приемане на решение за разпределяне на печалбата на „Петрол“АД за 2019 година; 8. Освобождава от отговорност на членовете на Надзорния съвет на „Петрол“АД за дейността им през 2019 година; 9. Освобождаване от отговорност на членове на Управителния съвет на „Петрол“АД за дейността им през 2019 година; 10. Приемане отчета на директора за връзка с инвеститорите на „Петрол" АД за 2019 година; 11. Одобряване и приемане на годишния отчет за дейността на Одитния комитет на „Петрол" АД за 2019 год.; 12. Избор на  одиторско дружество, което да провери и завери индивидуалния и консолидирания годишни финансови отчети за дейността на „Петрол" АД за 2020 год.; 13. Приемане на доклада по чл. 12, ал. 1 от Наредба № 48 от 20.03.2013 г. относно прилагането на Политиката за възнагражденията на „Петрол" АД през 2019 год. и 14. Приемане на изменения и  допълнения в Политиката за възнагражденията на „Петрол" АД.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на „Петрол" АД за присъждане на сумата 28 800 лв. с вкл. ДДС за платено адвокатско възнаграждение по фактура № 3631/16.09.2021 г.

Решението може да се обжалва пред Апелативен съд Велико Търново в двуседмичен срок от връчването му на страните.

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: