Определение по дело №855/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 1465
Дата: 4 ноември 2021 г.
Съдия: Катя Веселинова Арабаджиева
Дело: 20217170700855
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 3 ноември 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1465

   гр.Плевен, 4.11.2021 год.

 

Административен съд - гр.Плевен, V-ти състав, в закрито съдебно заседание на четвърти ноември  две хиляди  двадесет и първа година, в състав:                                                                     Председател: Катя Арабаджиева

като разгледа докладваното от съдията административно дело №855  по описа на Административен съд – Плевен за 2021 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по жалба от „К.К.В - ТРАНСПОРТ  ТРАНС" ЕООД, със седалище и адрес на управление ***,  представлявано от К.Л.Г. с ЕГН**********,   подадена чрез пълномощника му адвокат Д.Д. от ПлАК с надлежно пълномощно, против Заповед за прилагане на ПАМ №21-1075-000354/30.09.2021 год. , издадена от Началник група в сектор ПП при ОД на МВР-Разград,  с която спрямо  жалбоподателя е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2А,б.А от ЗДП – прекратяване на регистрацията на МПС  с рег.№ЕН 2447КТ и ППС с рег.№ЕН 2225ЕА за срок от шест месеца.

В обстоятелствената част на жалбата се  преповтаря описаната в оспорената заповед фактическа обстановка  и се сочи, че на основание чл.60, ал.1 от АПК е допуснато предварително изпълнение на заповедта, като органът  е приел, че е налице опасност да бъде осуетено или затруднено изпълнението на акта и от това да произтече значителна или трудно поправима вреда. Направено е общо оплакване в жалбата, без да е направена конкретизация дали се отнася единствено за същинската част на заповедта , или и за частта на допуснатото нейно предварително изпълнение, че заповедта е незаконосъобразна поради обстоятелството, че дружеството „К.К.В. - ТРАНСПОРТ ТРАНС" ЕООД, макар да е собственик на влекача и полуремаркето, управлявани от лицето М. В. Ц., не е могло да предостави управлението им, след като е знаело или е могло да предполага, че водачът е бил лишен от право да управлява МПС по административен ред. В заключение също се моли общо съдът да постанови решение, с което да отмени като незаконосъобразна Заповед за прилагане на ПАМ№21-1075-000354 по чл.171 т.2А,б.А от ЗДвП от 30.09.2021 год. на Началник група към ОДМВР- Разград, Сектор „Пътна полиция“- Разград, с която на основание чл.171т.2А, буква А от ЗДвП е наложена ПАМ - прекратяване на регистрацията на МПС с per. № *** и ППС с рег.№*** за срок от шест месеца.

На съда не е било  ясно дали с жалбата се оспорва заповедта и се претендира нейната отмяна единствено в частта на приложената принудителна административна мярка, или се оспорва заповедта и се иска нейната отмяна и в останалата нейна част - относно допуснатото от органа предварително изпълнение на заповедта на основание чл.60, ал.1 от АПК. Затова е указано на жалбоподателя чрез упълномощения адвокат да уточни дали оспорва заповедта и в частта на допуснатото от органа предварително изпълнение по чл.60, ал.1 от АПК и какво е искането му да съда-да бъде отменена в тази част, да бъде спряно нейното изпълнение или друго и какво, като в последния случай обоснове направеното искане и го подкрепи с надлежни доказателства.

От административния орган е изискана преписката по издаване на оспорената заповед, която е представена в съда с писмо вх.№5382/4.11.2021 год.

От страна жалбоподателя чрез упълномощения адвокат Д. е постъпила молба, в която е уточнено, че с подадената жалба против оспорената заповед се твърди, че същата е незаконосъобразна както по отношение на приложената ПАМ – прекратяване на регистрацията на  МПС с per. № *** и ППС с рег.№ *** за срок от шест месеца, така и по отношение на допуснатото със същата заповед предварително изпълнение на наложената ПАМ. Уточнява, че в този смисъл искането е за отмяна на заповедта за прилагане на ПАМ- прекратяване на регистрацията на  МПС с per. № *** и ППС с рег.№ *** за срок от шест месеца, така и по отношение на допуснатото със същата заповед предварително изпълнение на наложената ПАМ.

С оглед на горното уточнение настоящият състав на съда приема, че е сезиран с искане за отмяна на допуснатото със Заповед за прилагане на ПАМ №21-1075-000354/30.09.2021 год. , издадена от Началник група в сектор ПП при ОД на МВР-Разград, предварително изпълнение на наложената ПАМ. Видно е от представената административна преписка, че с оспорената в настоящото производство заповед спрямо  жалбоподателя е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2А,б.А от ЗДП – прекратяване на регистрацията на МПС  с рег.№ *** и ППС с рег.№ *** за срок от шест месеца. Мярката е приложена затова, че  на 29.09.21 г. в 16:07 часа в северна индустриална зона на главен портал на АДМ Разград (АМИЛУМ) с посока на движение път II-49 съствав от ППС, ВЛЕКАЧ МАН ТГХ с рег. номер ЕН ***, собственост на „К.К.В - ТРАНСПОРТ  ТРАНС" ЕООД, Булстат-2023677 с прикачено полуремарке КРОНЕ СД с рег. номер ***, собственост на „К.К.В - ТРАНСПОРТ  ТРАНС" ЕООД, Булстат- 2023677, е управляван от М. В. Ц. с ЕГН **********, като след извършена справка в РСОД е установено, че водачът Ц. управлява МПС, след като е лишен от това право по админастративен ред. В оспорената заповед се съдържа разпореждане на органа, издал заповедта, че на основание чл.60, ал.1 от АПК, поради опасност да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта и възможност от закъснението на изпълнението да последва значителна или трудно поправима вреда, се допуска предварително изпълнение на заповедта. Това разпореждане се оспорва с искане за неговата отмяна.

Безспорно е, че изпълнението на невлязъл в сила индивидуален административен акт - допуснато независимо дали по силата на закона, или по разпореждане на компетентния административен орган, винаги изключително сериозно въздейства върху правната сфера на адресата, тъй като придава изпълнителна сила на един невлязъл в сила индивидуален административен акт. В този смисъл жалбаподателят разполага с правен интерес да иска отмяна на допуснатото от органа предварително изпълнение на издадената заповед. Искането за отмяна на това разпореждане е основателно, поради следните съображения:

Съгласно разпоредбата на чл. 172, ал. 5 и 6 от ЗДвП,  обжалването на заповедите, с които се налагат принудителна административна мярка (ПАМ) по чл. 171 ЗДП се извършва по реда на АПК. Подадената жалба не спира изпълнението на приложената мярка.

Обективираното в атакувания административен акт волеизявление, представлява по своя правен характер прилагане на ПАМ в обществен интерес и в защита правата на участниците в движението, с цел отстраняване на констатирано нарушение при осъществяване на дейността и привеждането й в съответствие със задължителните изисквания. В изключение от общия принцип в административния процес за суспензивен ефект на жалбата, със специалното правило на чл. 172, ал. 6 от ЗДвП е допуснато пряко по силата на закона предварително изпълнение на индивидуалните административни актове от категорията на процесния.

Ето защо и предвид, че самият закон е придал предварителна изпълняемост на актовете от категорията на оспорения с разпоредбата на чл.172, ал.6 от ЗДвП, допуснатото предварително изпълнение с нарочно волеизявление на административния орган, инкорпорирано в ЗПАМ №21-1075-000354/30.09.2021 год. , издадена от Началник група в сектор ПП при ОД на МВР-Разград, е нищожно. Недопустимо е, когато е допуснато предварително изпълнение на невлязъл в сила административен акт по силата на закона, да е налице и обективирана в писмен вид воля на административния орган за същото действие т. е. при наличие на допуснато по силата на закона предварително изпълнение на административен акт, както е в настоящия случай, е недопустимо и административния орган също да допусне такова предварително изпълнение на същия акт, като обективираната му воля влече след себе си нищожност на издаденият акт в тази му част. Ето защо  разпореждането на административния орган - началник грапа в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР- Разград в частта,  с която е допуснато предварително изпълнение на ЗПАМ №21-1075-000354/30.09.2021 год  , следва да се прогласи за нищожно.

 

Производството по жалбата против самата Заповед за прилагане на ПАМ №21-1075-000354/30.09.2021 год. , издадена от Началник група в сектор ПП при ОД на МВР-Разград, в частта, с която спрямо  жалбоподателя е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2А,б.А от ЗДП – прекратяване на регистрацията на МПС  с рег.№*** и ППС с рег.№*** за срок от шест месеца, следва да бъде насрочено в открито съдебно заседание с призоваване на страните, на основание  чл.157, ал.1 АПК.

На основание чл.154 АПК следва да се конституират и призоват страните- в качеството на жалбоподател- „К.К.В - ТРАНСПОРТ  ТРАНС" ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.Плевен,  ул. Васил Априлов №49, ет.2,  представлявано от К.Л.,   който да се призове чрез адвокат Д.Д. от ПлАК, за административния орган- Началник група  в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Разград  Н. П. С.

 На основание чл.163, ал.1 и 2 АПК, препис от жалбата следва да бъде изпратена на Началник група  в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Разград  , като му се даде възможност да представи писмен отговор по оспорения акт и да посочи доказателствата, като приложи писмените в 14 (четиринадесетдневен) срок от съобщението. Ответникът следва да представи и доказателства Началник на каква група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Разград е и доказателства, че към 30.09.2021 год. е заемал тази длъжност.

Ответникът в придружителното писмо, с което е изпратил преписката в съда, е посочил, че на лицето М. В. Ц.  с ЕГН ********** е бил съставен АУАН серия АА №401353, с който на лицето са иззети СУМПС №********* и контролен талон №**********; Заповед за прилагане на ПАМ №21-0804-000226/28.03.2021 год.от служител на СПП-Сливен, с която на основание чл.171, т.1,б.“б“ от ЗДвП СУМПС на водача е било временно отнето; НП №21-0804-001146/10.04.2021 год.от СПП –Сливен, с което СУМПС на лицето е било отнето за срок от 24 месеца. Ответникът е посочил в писмото, че тези доказателства се намират в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Сливен, като е направено искане в писмото да се изискат от ОД на МВР-Сливен.

На Началник група  в сектор ПП при ОД на МВР-Разград следва да се укаже доказателствената тежест.

Воден от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И  :

           

ПРОГЛАСЯВА НИЩОЖНОСТТА на Разпореждане, с което на основание чл.60, ал.1 от АПК, поради опасност да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта и възможност от закъснението на изпълнението да последва значителна или трудно поправима вреда, се допуска предварително изпълнение на Заповед за прилагане на ПАМ №21-1075-000354/30.09.2021 год. , издадена от Началник група в сектор ПП при ОД на МВР-Разград,  с която спрямо  „К.К.В - ТРАНСПОРТ  ТРАНС" ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.Плевен,  ул. Васил Априлов №49, ет.2,  представлявано от К.Л.Г. с ЕГН**********, е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2А,б.А от ЗДП – прекратяване на регистрацията на МПС  с рег.№*** и ППС с рег.№*** за срок от шест месеца. Разпореждането е инкорпорирано в диспозитива на  самата оспорена заповед.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО в тази част подлежи на оспорване пред Върховен административен съд в 7/седем/дневен срок от съобщението до страните.

 

НАСРОЧВА административно дело №855/2021 год. по оспорване на самата Заповед за прилагане на ПАМ №21-1075-000354/30.09.2021 год. , издадена от Началник група в сектор ПП при ОД на МВР-Разград, в частта, с която спрямо  жалбоподателя е приложена принудителна административна мярка по чл.171, т.2А,б.А от ЗДП – прекратяване на регистрацията на МПС  с рег.№*** и ППС с рег.№*** за срок от шест месеца,  за разглеждане  в открито съдебно заседание на  16 декември 2021 год. от 9,30 часа, за когато да се призоват страните.

КОНСТИТУИРА страните в производството по оспорване: в качеството на жалбоподател- „К.К.В - ТРАНСПОРТ  ТРАНС" ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.Плевен,  ул. Васил Априлов №49, ет.2,  представлявано от К.Л.,   който да се призове чрез адвокат Д.Д. от ПлАК, за административния орган- Началник група  в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Разград  Н. П. С.

ДА СЕ ИЗПРАТИ  препис от жалбата на Началник група  в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Разград Н. П. С.

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на Началник група  в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Разград да представи писмен отговор по оспорения акт и да посочи доказателствата, като приложи писмените в 14 дневен срок от съобщението, в т.ч. в същия срок да представи доказателства  Н. П. С. Началник на каква група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Разград е и доказателства, че към 30.09.2021 год. е заемал тази длъжност.

 УКАЗВА на Началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Разград Н. С., че носи доказателствената тежест да установи съществуването на фактическите основания, посочени в оспорения акт и изпълнение на законовите изисквания за вземането му.

 

ИЗИСКВА от ОД НА МВР-Сливен в 7/седем/ дневен срок от съобщението да се представи  по делото:

-АУАН серия АА №401353/28.03.2021 год., съставен срещу М. В. Ц. с ЕГН ********** за нарушение на чл.174, ал.3, предл.първо от ЗДП, с който на лицето са иззети СУМПС №********* и контролен талон №**********;

-Заповед за прилагане на ПАМ №21-0804-000226/28.03.2021 год., издадена от  служител на СПП-Сливен, с която на основание чл.171, т.1,б.“б“ от ЗДвП СУМПС на М. В. Ц. с ЕГН ********** е било временно отнето;

-НП №21-0804-001146/10.04.2021 год., издадено от СПП –Сливен срещу М. В. Ц. с ЕГН **********, с което СУМПС на лицето е било отнето за срок от 24 месеца. ;

-доказателства и писмено уточнение дали и на коя дата СУМПС и к.т. на М. В. Ц. с ЕГН ********** са били физически иззети от него.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО в тази част не подлежи на оспорване, преписи от същото да се изпратят НЕЗАБАВНО на страните.

 

 

                                                                         С Ъ Д И Я:  /П/