Определение по дело №928/2020 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 260020
Дата: 14 януари 2021 г.
Съдия: Светла Иванова Иванова
Дело: 20204340100928
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 14.01.2021 година

                                                          

Троянски районен съд, втори граждански състав, в закрито заседание на четиринадесети януари, две хиляди двадесет и първа година, в състав:


                                                                                  Районен съдия: Светла Иванова

 

При секретаря  ….……….. разгледа докладваното от съдията гр.д.№928 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производство по чл.312  от ГПК  . 

Предмет на делото е  предявен от  А.Н.К. ***, като майка и законна представителка на Н.С.Г., роден на ***г. против С.Д. ***, с посочено от ищците правно основание  чл.150 от  СК .

            На ответника по делото, чрез назначения му особен представител – адв.Б.Д. *** е връчен  препис от исковата молба и приложенията към нея.

 В срока  по чл.131 от ГПК  е  постъпил писмен отговор, с който назначения особен представител счита иска за допустим и частично основателен до предвидения законов минимум, представляващ ¼ от минималната работна заплата.

           

             На основание чл.312 ал.1 т.2 от ГПК съдът изготвя писмен доклад по делото:

Предявеният иск е с правно основание чл.150 от  СК  .

Ищцата, като майка и законна представителка на малолетния Н., в депозирана по делото искова молба излага  следните обстоятелства, на които основава иска си: Твърди, че по гр.д.№508/2015г. е постановено решение, по силата на което ответникът е бил осъден да заплаща за малолетния си син месечна издръжка в размер на 120.00 – сто и двадесет лева. Излага се, че от тогава са изминали пет години и към настоящия момент нуждите му са  нараснали, съобразно възрастта му, настъпила е промяна в правната уредба и издръжката, която получава е под прага на нормативно уредения минимален размер на дължима издръжка.

Моли  съда да бъде постановено решение, с което да бъде изменена определената през 2015г. издръжка, като същата бъде увеличена от 120.00 на 220.00 лева.

            Ответника, чрез назначения  му особен представител е депозирал писмен отговор, с който не оспорва иска по основание, а по размер.

             Правната квалификация на предявените искове- чл.150 от СК – изменение на определена издръжка и иск по чл.149 от СК – издръжка за минало време.

За да се уважи искът по чл. 150 от СК е необходимо да е налице трайно съществено изменение на нуждите на издържания или трайна съществена промяна във възможностите на задълженото лице. Осъденият да дава издръжка не може да се позовава на промените, които са резултат на намерението му да осуети или намали издръжката, като началният момент на увеличението или намалението на издръжката по чл. 150 от СК е от деня на предявяване на иска. В чл. 139 от Семейния кодекс  изрично се подчертава, че издръжка може да търси само лице, което е нетрудоспособно и не може да се издържа от имуществото си. Нетрудоспособността и невъзможността за издържане от имуществото трябва да съществуват обективно, и то кумулативно. Невъзможността за издръжка от имуществото е налице, когато имуществото не е достатъчно да осигури пълна издръжка или не следва да се трансформира в средства за издръжка.

Съгласно чл. 143  ал.2 СК  родителите са длъжни да издържат своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си , като тази  особеност на задължението на родителите да издържат децата си произтича от основното им задължение да се грижат за тях. Втората особеност се изразява в това, че задължението на родителите да издържат децата си до пълнолетието им не отпада и когато те имат имущество. Но задължението на родителите според разума на закона е подчинено на общото правило, че има право на издръжка само този, който се нуждае от такава. Затова при определяне на издръжка, дължима от родител, се преценяват нуждите на детето съобразно и с оглед на това, дали тези нужди не са задоволени по друг начин - примерно чрез получаване на пенсия, стипендия, държавна издръжка и др. Нуждата не само е показател за размера на издръжката, а и основание за възникването на правото на издръжка. За да се уважи искът по чл. 150 от СК е необходимо трайно съществено изменение на нуждите на издържаните или трайна съществена промяна във възможностите на задълженото лице. Когато издръжката се намалява или увеличава по реда по чл. 150 от СК, това изменение важи от момента на предявяване на иска, независимо от това, че изменените обстоятелства са настъпили по-рано. Разпоредбата на ал.2 на чл.143 СК е категорична, че родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си – издръжката на децата до навършване на пълнолетие е безусловна.

   Съгласно разпоредбата на чл.142, ал.1 от СК, размерът  на издръжката се определя от кумулативната наличност на две предпоставки, а именно - нуждите на детето и възможностите на родителя. Нуждите на детето се определят от „обикновените условия на живот, като се вземат предвид възрастта, образованието и другите обстоятелства, които са от значение за случая" /ППВС-5-1970г., т.4/. Възможностите на родителите се определят от „техните доходи, имотното им състояние и квалификацията /ППВС-5-1970г., т.5/, като при преценка на доходите следва да се вземе предвид брутното трудово възнаграждение, в периода от една година назад. В този смисъл: /ППВС-5-1970г., ТР-34-1973г., ОСГК/.

С оглед на изложеното съдът счита, че следва  да разпредели доказателствената тежест  на страните и фактите, които следва да доказват: Ищеца- следва да докаже, че е налице трайно съществено изменение на нуждите на издържаните или трайна съществена промяна във възможностите на задълженото лице.

            В тежест на ответника е да доказва своите възможности и/или не възможности за заплащане на търсената от него издръжка, като е задължен да представи съответните доказателства за твърдяните обстоятелства, а именно – доказателства за размера на трудовото му възнаграждение или ако е безработен- доказателства за това.

             Съдът  не констатира признаване на права и обстоятелства, по чл.146 ал.І т.3 от ГПК. С оглед разпоредбата на т.4 на цитирания текст не се нуждае от доказване обстоятелството, че ответника  е баща на  малолетния Н., тъй като от приложеното към ИМ удостоверение за раждане е видна съответната родствена връзка.

Ще следва да се уведоми Д”СП” гр.Троян  за  изготвяне на социален доклад по делото, от който да бъде установен размера  и нуждата от издръжка /необходими средства за храна, облекло, лекарства и други и възможностите на ответника да предоставя такава-доходите му от труд или от имущество.

Ще следва да бъдат приети като доказателства по делото представените с ИМ писмени документи.

Допуска гласни доказателства.

По отношение на констатираното противоречие при цифровото изписване на претендирания размер на издръжката/220лв. и 180 лв./, настоящият състав счита, че ищцата следва да отстрани същото в петдневен срок от съобщението.

Ще следва да се изиска служебна справка  от НАП има ли регистрирани трудови договори на името на С.Д.Г., ЕГН ********** и А.Н.К., ЕГН ********** и ако да, какъв е размера на осигурителните им доходи.

ДА СЕ ИЗИСКА служебна справка от отдел „Местни приходи“ към Община Троян и от ТД на НАП има ли  регистрирано движимо или недвижимо имущество на името на С.Д.Г., ЕГН **********.

На  основание чл.312 ал 2 от ГПК  на страните да се връчи  препис от  настоящето  определение. Ще следва да се укаже на страните, че в петдневен  срок от съобщението  следва да вземат становище  във връзка с дадените им указания  и доклада по делото, както и да предприемат съответните процесуални действия, като в противен случай губят възможността да направят това по – късно, освен, ако  пропускът се дължи  на особени непредвидени обстоятелства.

Съдът приканва страните към спогодба, за доброволно уреждане на спора.

Предвид изложеното и на основание чл.312  ал 1 от  ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

НАСРОЧВА гр.д.№ 928/2020 година по описа на Троянски районен съд в открито съдебно заседание на 27.01.2020г. от 11.00ч.,  за която дата да се призоват страните, като им се връчи препис от настоящето определение .

ДОПУСКА като доказателства по делото приложените към исковата молба  и отговора писмени документи.          

ДА СЕ УВЕДОМИ Д”СП” гр.Троян  за  изготвяне на социален доклад по делото, от който да бъде установен размера  и нуждата от издръжка /необходими средства за храна, облекло, лекарства и други и възможностите на ответника да предоставя такава-доходите му от труд или от имущество.

 ДА СЕ ИЗИСКА служебна справка  от НАП има ли регистрирани трудови договори на името на С.Д.Г., ЕГН ********** и на името на А.Н.К., ЕГН ********** и ако да, какъв е размера на осигурителните им доходи.

ДА СЕ ИЗИСКА служебна справка от отдел „Местни приходи“ към Община Троян и от ТД на НАП има ли  регистрирано движимо или недвижимо имущество на името на С.Д.Г., ЕГН **********..

Задължава ищцата в петдневен срок от съобщението  да отстрани констатираното противоречие при цифровото изписване на претендирания размер на издръжката /220лв. и 180 лв./.

УКАЗВА на страните, че в петдневен  срок от съобщението  следва да вземат становище  във връзка с дадените им указания  и доклада по делото, както и да предприемат съответните процесуални действия, като в противен случай губят възможността да направят това по – късно, освен, ако  пропускът се дължи  на особени непредвидени обстоятелства.

На основание чл.312 ал. 2  от  ГПК, на страните да се връчи препис от настоящото определение за насрочване, съдържащо писмен доклад по делото.

Съдът приканва страните към спогодба, като им разяснява, че при постигане на спогодба дължащата се държавна такса ще бъде начислена в половин размер.

 

                            Определението не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:………………..