Решение по дело №6351/2016 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 октомври 2016 г. (в сила от 10 ноември 2016 г.)
Съдия: Даниела Василева Дилова
Дело: 20164430106351
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 август 2016 г.

Съдържание на акта

          Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.***, 24.10.2016год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

***ският районен съд, ІІ състав, в публичното заседание на  двадесет и девети септември през две хиляди и  шестнадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:ДАНИЕЛА ДИЛОВА

 

при секретаря  *** като  разгледа докладваното от съдията ДИЛОВА гр. д.   6351 по описа за 2016 година, и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 28 във вр. с чл. 26 от Закона за закрила на детето.

В молбата си *** твърди, че по повод постъпил устен сигнал, подаден от *** – старши акушер при *** относно детето ***, ЕГН ********** в риск от изоставяне е извършено социално проучване. Твърди се, че родители на детето *** по удостоверение за раждане са: майка – *** и баща – неизвестен. Твърди се, че майката живее при родителите си в селскостопанска постройка в ***, която се състои от две стаи за битуване при много лоши хигиенно-битови условия, безработна е, а месечните доходи на семейството са единствено от социални помощи по чл. 7, ал. 1 от ЗСПД и чл. 9 от ППЗСП. Твърди се и че освен детето *** има още две деца – ***.

В молбата се твърди, че детето С. е родено от шеста поред проследявана бременност, а майката категорично е заявила, че няма възможност и не желае да полага грижи за новородения си син, за което е подала и съответното заявление. Твърди се, че след направени медицински изследвания е установено, че детето има здравословен проблем и му е поставена диагноза „Илеус“, във връзка с което е транспортирано за лечение в ***, а от 20.07.2016 г. до 1.08.2016 г. е пролежало в *** с диагноза „Бронхопневмония“.

В молбата се сочи, че майката е напълно дезинтересирана от развитието на малолетния С., а предвид здравословното му състояние и нуждата му от постоянно наблюдение, липсата на битови, жилищни и финансови условия за адекватното му отглеждане, както и във връзка с липсата на желание от страна на майката за полагане на родителски грижи, реинтеграцията му в биологичното му семейство е невъзможна.

Сочи се, че предвид на здравословното състояние на детето не е налице подходящо приемно семейство, в което детето С. да бъде отглеждано, същото няма роднини или близки, които да изразяват желание да отглеждат С. в семейната си среда, като бабата и дядото му по майчина линия заявяват това в декларация от 30.05.2016 г.

Моли съда да настани детето в *** за срок от една година или до промяна на обстоятелствата.       

 В съдебно заседание процесуалния представител на детето адв. П. взема становище, че е в интерес на детето да бъде настанено в специализирана институция, предвид обективната невъзможност на майката да полага грижи за него.

 Заинтересованата страна *** не се явява и не се представлява.

Съдът, като  прецени събраните по делото писмени доказателства и съобрази становищата  на страните, намира за установено следното:

От представеното удостоверение за раждане по акт №  0164/26.05.2016 г. на Община *** е видно, че *** е роден на *** г. от *** - майка и баща – неизвестен.  

От представената Заповед №ЗД-04-206/10.08.2016 г. се установява, че детето *** е настанено  по административен ред до произнасяне на съда в ДМСГД - гр. ***. Представен е социален доклад от ДСП – ***, от който се подкрепя изложеното в молбата. От същия е видно, че на детето е предоставена сигурна и защитена среда в обстановката на ДМСГД – гр. ***, задоволени са ежедневните му нужди, а майката *** няма желание и възможност да полага грижи за новороденото си дете в семейната си среда, където липсват всякакви материални условия предвид което г-жа А. е подписала нотариално заверена декларация за даване на съгласие за пълното осиновяване на детето.

При така установеното, съдът намира следното от правна страна:

Съгласно чл. 25 ЗЗДет, ал.1, т. 2 дете може да се настани извън семейството когато ,,родителите, настойниците или попечителите без основателна причина трайно не полагат грижа за детето“. Съгласно чл. 25, ал.1, т. 3 то може да се настани извън семейството когато ,,родителите, настойниците или попечителите се намират в трайна невъзможност да го отглеждат“. От приложените по делото доказателства се съдът констатира, че е налице  хипотезата на чл. 25, ал.1, т. 3 ЗЗДет. Мерките за закрила са визирани в чл. 4 от закона, като съдът при определяне на адекватната мярка следва да отчете нуждите и интереса на детето. В тази връзка съдът намира, че подходяща мярка която е в интерес на детето, е "настаняване в специализирана институция", поради което и молбата се явява основателна и следва да бъде уважена като такава. От събраните по делото доказателства се установява, че детето се чувства добре в ДМСГД ***, а майката не е в състояние да се грижи и възпитава детето си. Срокът за настаняване на детето, поискан в молбата, е адекватен на търсената закрила. Поради това съдът намира, че следва да настани детето  *** ЕГН ********** в ДМСГД-*** за срок от една година или до промяна на обстоятелствата.

Водим от горното и на основание  чл. 28, ал. 1 от ЗЗДет съдът

Р Е Ш И:

 

ВЗЕМА, на основание чл.28, вр.чл.26, вр. чл.25, ал.1,  т.3  от  Закон за закрила на детето, мярка за закрила спрямо детето *** ЕГН ********** - НАСТАНЯВАНЕ за отглеждане и възпитание в ДМСГД-***, *** за срок от една година или до промяна на обстоятелствата.

Решението подлежи на обжалване пред ***ския окръжен съд в      едноседмичен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                       

                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: