Определение по дело №307/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 7061
Дата: 3 юни 2019 г. (в сила от 17 юли 2019 г.)
Съдия: Десислава Георгиева Жекова
Дело: 20193110100307
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 януари 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ …………./03.06.2019г., гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 8 състав, в закрито заседание на трети юни две хиляди и деветнадесета година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДЕСИСЛАВА ЖЕКОВА

 

като разгледа гр.д. №307 по описа на ВРС за 2019г., намира следното:

Производството по делото е образувано по предявен от Р.С. Славова, ЕГН ********** с адрес ***9, чрез процесуален представител - адвокат К.Т., срещу „А.“ АД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление *** иск с правно основание чл.439 ГПК да бъде прието за установено в отношенията между страните, че ищецът не дължи на ответника следните суми: 3552лв. главница по Договор за ползване на международна кредитна карта от 14.09.2008г.; 336.06лв. мораторна лихва за периода 04.12.2009г. до 13.04.2010г.; 77.77лв. държавна такса и 250лв. адвокатско възнаграждение, за които е образувано изп. дело 2651/2012г. по описа на ЧСИ Захари Димитров с район на действие ОС – Варна, рег. №808 КЧСИ.

В исковата молба се поддържа, че вземането е недължимо поради настъпила перемпция, както и поради изтекла погасителна давност.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба от ответника „А.“ АД, в който се оспорва предявеният иск като недопустим, включително поради прекратяването на изпълнителното дело на осн. чл.433, ал.1, т.8 ГПК. В евентуалност, се признава предявеният иск, като се поддържа, че ответникът по никакъв начин не е дал повод зазавеждане на делото

В отговор на указанията на съда да обоснове правния си интерес от търсената защита при прекратено изпълнително производство, ищецът, чрез процесуалния си представител, е депозирал молба, в която е посочено, че е отпаднал правният интерес от водене на иска за ищеца и се счита, че производството следва да бъде прекратено, а ответникът да понесе отговорността за сторените разноски, тъй като е дал повод за предявяване на иска.

При извършване на служебна проверка относно допустимостта на производството, съдът констатира следното:

Искът по чл.439 ГПК е способ за защита на длъжника срещу материалната незаконосъобразност на изпълнението, той е отрицателен установителен и има за предмет предприето от длъжника оспорване на изпълнението по образувано срещу него конкретно изпълнително дело. Надлежни страни по него са длъжникът и взискателят в изпълнителното производство. На основание ал.2 от посочената разпоредба, искът може да се основава само на факти, настъпили след приключване на съдебното дирене в производството, по което е издадено изпълнителното основание.

Видно е, че с влязло в сила постановление на ЧСИ, изпълнителното производство е прекратено, поради което и както сочи самият ищец, правният интерес от търсената защита отпада и образуваното исково производство по чл.439 ГПК подлежи на прекратяване доколкото само по себе си обстоятелството на наличен в правния мир изпълнителен титул не може да обоснове пряко и съществуващо реално накърняване на правната сфера на ищеца, а предполагаемо такова не би могло да обоснове намеса на съда в гражданско-правните отношения.

По отношение на отговорността за разноски в процеса, съдът намира следното:

Видно е, че прекратяването по силата на закона е констатирано от съдебния изпълнител на 21.12.2018г. Същевременно, исковата молба по чл.439 ГПК е постъпила в съда на 11.01.2019г., или след приключването на изпълнителното дело. Т.е., на ищеца е било известно обстоятелството за прекратяването на изпълнителното дело, респективно отпадане на правния му интерес още преди завеждане на исковото производство. В този смисъл и не може да се приеме, че причината за водене на делото стои в поведението на ответника. Молбата на длъжника за прекратяване на изпълнителното дело е била уважена още преди подаване на исковата молба, поради което поводът за образуване на производството е неговата воля, формирана въпреки известната нему липса на висящо изпълнително дело. При този извод, разноските не следва да бъдат възлагани в тежест на ответника, тъй като не се касае за отпаднал в хода на производството правен интерес.

От ответника по делото не се претендират разноски, поради което и съдът не присъжда такива.

Воден от горното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. №307 по описа на Варненски районен съд за 2019г., 8 състав, на основание чл.130 ГПК.

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от съобщаването му на страните с частна жалба, пред Варненски окръжен съд.

                                                         

                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: