Решение по дело №1292/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 24
Дата: 30 януари 2020 г. (в сила от 7 юли 2020 г.)
Съдия: Светлин Иванов Иванов
Дело: 20192100201292
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер  29, 30.01.2020 година, гр.Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският окръжен съд                                                    наказателно отделение

в публично заседание на тридесети януари две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Светлин  Иванов

 

Секретар: Павлина Костова

Прокурор: Ангел Ангелов

разгледа докладваното от съдията-докладчик АНД № 1292 по описа на съда за 2019 година, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдебното производство е по реда на чл.83а и следващите от ЗАНН, и е образувано по предложение на прокурор в Районна прокуратура-Несебър за налагане на имуществена санкция на юридическото лице ******* ЕИК ******** със седалище и адрес на управление гр. Н., ул. „*******“ №*, ет. *, представлявано от управителя М. Т. Н. ЕГН ********** от гр. Н., в размер на 3300.00 лева, представляваща имуществената облага, с която би се обогатило юридическото лице, в резултат на извършеното от управляващия и представляващ дружеството престъпление по чл.172б, ал.1 от НК.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас поддържа внесеното предложение, като счита, че са налице всички законови предпоставки за ангажиране на обективната имуществена отговорност на юридическото лице ********. В подкрепа на становището си сочи, че юридическото лице е могло да се обогати в резултат на извършеното от управителя му престъпление по чл.172б, ал. 1 от НК, което престъпно деяние фигурира в кръга на изрично упоменатите в чл.83а ал.1 от ЗАНН. Пледира за уважаване на предложението за налагане на имуществена санкция на дружеството в размер на 3300.00, представляваща равностойността на стоките, предмет на престъплението, за което управляващия дружеството М. Н. е осъден с влязъл в сила съдебен акт.

Юридическото лице *******, редовно призовано, се представлява адв. Кралев от АК-Бургас, надлежно упълномощен от управителя Н.. Защитникът оспорва предложението и моли на дружеството да не се налага предлаганата санкция. Развива съображения за недоказаност на изчерпателно предвидените в закона предпоставки за ангажиране на административнонаказателната отговорност на дружеството. В частност твърди недоказаност на причинно следствената връзка на престъплението, за което управителят на дружеството е бил осъден, и предполагаемата облага, доколкото процесните стоки, обозначени със защитени марки, не са били надлежно заприходени в счетоводството на *********, липсват първични документи за тяхното придобиване и документи, доказващи включването им в търговската дейност на дружеството. В тази връзка се подлага под съмнение предлагането на стоките за продажба да е било от името и за сметка на ответното дружество. На следващо място се позовава на факта, че дружеството не е реализирало облага чрез продажба на стоките, от което извежда аргумент за липса на предпоставки за налагане на имуществена санкция, доколкото дружеството фактически не се е обогатило.

Бургаският окръжен съд, след поотделна и съвкупна преценка на събраните в хода на съдебното производство доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

Търговско дружество ******** ЕИК ****** със седалище и адрес на управление гр. Н., ул. „******“ №*, ет.* е учредено на 19.05.2015г. и понастоящем е вписано в търговския регистър към Агенция по вписванията. Негов управител и представител е М. Т. Н. ЕГН ********** от гр. Н., който е и едноличен собственик на дружествения капитал, а седалището и адресът на управление на дружеството съвпада напълно с регистрирания постоянен адрес на управителя.. Към 14.06.2016 г. дружеството стопанисвало търговски обект-магазин №**, находящ се базар „****“ в Курортен комплекс „Слънчев бряг“, община Несебър, област Бургас. В този обект М. Н., в качеството на управител на дружеството-наемател, лично и чрез ангажирани продавач-консултанти, предлагал за продажба стоки с различни знаци и наименования, които визуално и словесно имитирали известни търговски марки. ******* обаче не притежавало съответните разрешения от лицензираните правопритежатели на търговските марки за Република България. Н.придобивал стоките от различни доставчици и дистрибутори без документи за произход, фактури, договори и лицензии за използване на търговски марки.

 Ha 14.06.2016 г. служители при ОД на МВР-Бургас, сектор „Икономическа полиция“ извършили проверка в магазина, стопанисван от „********, за нерегламентирана продажба на стоки, означени със знаци - търговски марки, защитени на територията на Република България, в нарушение на Закона за марките и географските означения (ЗМГО). При извършената проверка в магазина били открити множество различни артикули – тениски, потници, блузи с дълъг ръкав и къси панталони, с поставени на тях етикети с цени, обозначени с различни търговски марки- обект на закрила, а именно: 30 бр. тениски, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки CHANEL; 9 бр. тениски, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки ARMANI; 25 бр. тениски, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки Adidas; 9 бр. блузи с дълъг ръкав, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки Adidas; 16 бр. тениски, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки Adidas; 10 бр. тениски, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки PUMA; 14 бр. потници, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки Adidas; 10 бр. потници, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки NIKE; 3 бр. тениски, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки ARMANI; 4 бр тениски, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки D&G; 3 бр. тениски, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки TOMMY HILFIGER; 3 бр. къси панталони, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки BOSS; 8 бр. къси панталони, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки HOLLISTER; 5 бр. къси панталони, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки NIKE; 6 бр. къси панталони, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки CONVERSE; 4  бр. къси панталони, носещи знаци сходни на регистрирани търговски марки ARMANI.

Процесните стоки били иззети, а във връзка със случая било образувано Досъдебно производство № ЗМ-183/ 2016г. по описа на ОД на МВР-Бургас, Вх. № 1070/ 2016г. по описа на Районна прокуратура-Несебър, за извършено на 14.06.2016г. престъпление по чл. 172б ал.1 от НК.

В хода на разследването били установени притежателите на изключителното право на всяка от изброените търговски марки, както и неговите представители за територията на Република България. Събраните били доказателства, че „********, като дружество, ползващо проверения търговски обект, и лицето М. Т. Н., като управител на това дружество или в лично качество, не са получавали съгласието на носителите на правата върху търговските марки за тяхното ползване в търговската дейност на дружеството.

Назначена и изготвена е била авторскоправна експертиза. В представеното заключение е било посочено, че е налице сходство между изобразените върху веществените доказателства знаци и регистрираните марки, обект на закрила, и както и между самите веществени доказателства и стоките, за които регистрираните марки са получили закрила. Установеното сходство е в степен, която би могла да предизвика объркване на потребителите, в това число и възможност за свързване на изобразените върху веществените доказателства знаци с регистрираните търговски марки CHANEL, ARMANI, ADIDAS, PUMA, NIKE, D&G, TOMMY HILFIGER, HUGO BOSS, HOLLISTER и CONVERSE.

Извършената в досъдебното производство съдебно - оценъчна експертиза определила пазарната стойност на предлаганите за продажба стоки в размер на  стойност 3 300.00 лева като реплика, и съответно в размер на  5665.00 лева – ако стоките бяха оригинални.

Досъдебното производство приключило с внасяне в Районен съд – Несебър на обвинителен акт срещу М. Т. Н. ЕГН **********, в качеството му на управител на „*******, по повод на който било образувано НОХД № 415/2018 г. по описа на същия съд. Първоинстанционното производство приключило с присъда № 48 от 18.12.2018 г., с която М. Н. бил оправдан по повдигнатото му обвинение. По протест на прокурора, тази присъда била отменена с присъда № 38 от 22.03.2019г., постановена по ВНОХД № 100/ 2019г. по описа на Окръжен съд – Бургас, с която подс. Н. бил признат за виновен в това, че на 14.06.2016г. в Курортен комплекс „Слънчев бряг“, в търговски обект-магазин в базар „******“, стопанисван от „*****,  в качеството си на управител на същото търговско дружество, използвал в търговската си дейност регистрирани търговски марки без съгласието на притежателите на изключителните права върху тях, като предлагал за продажба стоки, означени с знаци, сходни на марките CHANEL, ARMANI, ADIDAS, PUMA, NIKE, D&G, TOMMY HILFIGER, HUGO BOSS, HOLLISTER и CONVERSE без правно основание, подробно описани в диспозитива на присъдата, като предлаганите за продажба стоки възлизат на обща стойност 3 300.00 лева като реплика, и съответно на обща стойност на  5665.00 лева като оригинали – престъпление по чл.172б ал.1 от НК, поради което на основание чл.172б ал.1 вр. чл.54 от НК бил осъден на „Лишаване от свобода“ за срок от 6 месеца, чието изпълнение на основание чл.66 ал.1 от НК било отложено за изпитателен срок от 3 години, и „Глоба“ в размер на 500 лева. Присъдата на Окръжен съд-Бургас била потвърдена с решение № 212 от 06.11.2019 г. по к.н.д. № 716/ 2019г. по описа на ВКС, ІІ н.о.

Изложената фактическа обстановка съдът извлече от приложените към предложението писмени доказателства, както и от доказателствата по НОХД № 415/2018 г. на Районен съд-Несебър, приобщени към доказателствената съвкупност по настоящото дело, а именно обвинителен акт по Досъдебно производство № ЗМ-183/ 2016г. по описа на ОД на МВР-Бургас, Вх. № 1070/ 2016г. по описа на Районна прокуратура-Несебър, заключения на авторскоправна и съдебно-оценъчна експертизи, присъдите по НОХД № 415/ 2018г. по описа на Районен съд-Несебър, по ВНОХД № 100/ 2019 г. по описа на Окръжен съд-Бургас и решението по  к.н.д. № 716/ 2019г. по описа на ВКС.

При така установената фактология, при съобразяване и с разпоредбата на чл.413 от НПК относно задължителната сила на влязлата в сила присъда, настоящият съд достигна до следните правни изводи:

Предложението на Районна прокуратура – Несебър за налагане на имуществена санкция на юридическото лице „******* е допустимо, тъй като е подадено от надлежна страна, по предвидения в чл.83б ал.1 т.1 от ЗАНН ред и отговаря на изискванията на чл.83б ал.2 и ал.3 от ЗАНН.

Предложението е и основателно поради едновременното наличие на всички установени в Глава четвърта от ЗАНН материалноправни и процесуалноправни предпоставки за неговото уважаване.

Процесуалноправните предпоставки изискват внесен в съда обвинителен акт (или друг прокурорски акт за ангажиране наказателна отговорност на физическо лице, респективно – прекратено, спряно или невъзможно да бъде образувано наказателно производство срещу физическото лице), както и предложение до съда по реда на глава четвърта от ЗАНН с определени реквизити по чл.83б ал.2 от ЗАНН. В разглеждания казус по повод внесеният в съда обвинителен акт е постановена и влязла в сила присъда, с която М. Т. Н. ЕГН **********, в качеството му на управител на „********, е бил признат за виновен и съответно осъден за престъпление по чл.172б ал.1 от НК.

Материалноправните предпоставки предполагат съществуването на юридическо лице, което се е обогатило или би се обогатило от престъпление измежду изрично посочените в чл.83а, ал. 1 от ЗАНН престъпни състави от особената част на НК, както и изискване престъплението да е извършено от физическо лице с определено качество или отношение спрямо юридическото лице (формиращо волята му, законен или упълномощен представител и т.н.). Престъплението по чл.172б ал.1 от НК, за което е постановена влязлата в сила осъдителна присъда срещу управителя на „**********, несъмнено попада сред изброените в чл.83а ал.1 от ЗАНН престъпления.

******* е юридическо лице, вписано в Търговския регистър, което съгласно представената справка не е заличено към настоящия момент, поради което е процесуално и материално легитимирано да носи административнонаказателна отговорност по Глава четвърта от ЗАНН. Тази отговорност е обективна (имуществена) и безвиновна, тъй като юридическото лице не формира субективно (психическо) отношение към извършеното от неговия управител общественоопасно деяние. Към датата на осъществяване на престъпното деяние по чл.172б ал.1 от НК – 14.06.2016 г., а и понастоящем, лицето М. Т. Н. ЕГН ********** е едновременно едноличен собственик на дружествения капитал, управител и представляващ юридическото лице, т.е. единствено и само той е бил овластен да формира волята на дружеството и да го представлява. Ето защо, М. Н. притежава качеството на лице по смисъла на чл.83а ал.1 т.1 и т.2 от ЗАНН, от което логично следва изискуемата от тези разпоредби връзка между юридическото лице и извършителя на престъплението.

Престъплението по чл.172б ал.1 от НК, извършено от управителя на търговското дружество, е формално, на просто извършване и за неговата съставомерност не се изисква непременното настъпване на имуществени вреди. Въз основа на установеният от наказателния съд и описан в мотивите на съдебните актове механизъм на извършване на престъплението, настоящият състав приема, че представляваното от М. Н. дружество обективно е могло да се обогати вследствие извършеното от управителя му престъпление по чл.172б ал.1 от НК, доколкото инкриминираните вещи са били излагани и предлагани в търговски обект, стопанисван от търговското дружество, и от негово име. В тази връзка, възраженията на защитата не могат да бъдат споделени, тъй като не почиват на установените факти и закона. Касае се за еднолично капиталово търговско дружество, в което съгласно предвиденото в Търговския закон, едноличният собственик на капитала осъществява правомощията на общото събрание на съдружниците в ООД, а управителят представлява дружеството и взема решенията за оперативната му дейност. В конкретния случай, по отношение на „******* единствено М. Н. е бил юридически и фактически овластен и компетентен да формира волята на дружеството, да взема всички решения за неговото съществуване и дейност, и да го представлява пред всички трети лица и субекти. Обстоятелството, че не е изяснено как и откъде дружеството е придобило процесните по делото стоки, както и че те не са били надлежно отразени в неговото счетоводство, само индицира, че дейността на търговеца вероятно е водена в нарушение на счетоводното и данъчното законодателство, но не разколебава извода, че в деня на полицейската проверка Н. е осъществявал търговската дейност в наетия от неговото дружество обект именно като негов управител, и за негова сметка. Освен защитните твърдения, по делото липсват каквито и да е доказателства Н. да е ползвал търговския обект на фирмата си, за да предлага стоките за продажба в качеството на физическо лице, или в друго качество, изключващо връзката му с дружеството.

Както защитата основателно отбелязва, преценката дали юридическото лице е получило неправомерна облага, е задължителна във всички случаи. С оглед предмета на производството по чл.83а и следващите от ЗАНН, съдебната преценка по чл.83г ал.5 т.1 от ЗАНН разполага само с 3 възможни алтернативи – дружеството е получило облагата; дружеството не е получило облагата, но би могло да я получи; или дружеството не е, и в никакъв случай не би получило облагата. В разглеждания случай се твърди конкретно, че дружеството би се обогатило неправомерно от стойността на стоките, предмет на деянието по чл.172б ал.1 от НК. Това твърдение според съда е категорично доказано поради факта, че при осъществяване на престъплението осъденият М. Н. е действал в качеството на управител и представляващ „********, а не в друго качество. Единствено намесата на полицейските служители от ОД на МВР-Бургас е попречила да бъде реализирана продажбата на процесните стоки. Евентуалната облага за дружеството от престъплението, извършено от управителя му, би се изразила в разликата между обявената продажна цена на стоките, обозначени със знаци, сходни на защитените марки, и стойността, на която дружеството ги е придобило от други доставчици. За придобивната цена на стоките доказателства не са били ангажирани нито на досъдебното производство, нито в хода на съдебната фаза на наказателното производство, нито в производството пред настоящата инстанция. Поради това, за целите на производството по Глава четвърта от ЗАНН съдът приема, че сумата, с която дружеството би се обогатило от продажбата на инкриминираните вещи, е тази, посочена в заключението на оценъчната експертиза като обща стойност на процесните стоки като реплика (имитация), каквито те всъщност са, а именно 3 300.00 лева.

Съгласно чл.83а ал.1 от ЗАНН, имуществената санкция е в размер до 1 000 000 лева, но не по-малко от равностойността на облагата, когато тя е имуществена. В разглеждания случай, евентуалната облага за „********* несъмнено би била парична, т.е. имуществена, и нейният размер е конкретно определен – 3 300.00 лева, поради което имуществената санкция на дружеството следва да се отмери именно в този размер. Така индивидуализираната по размер санкция изцяло съответства на стойността на евентуалната облага, и по мнението на съда е достатъчна за постигане целите на административното наказание.

Така мотивиран, на основание чл.83г ал.6 т.1 от ЗАНН, Бургаския окръжен съд

 

Р Е Ш И:

 

НАЛАГА на „********* ЕИК *****, със седалище и адрес на управление в гр. Н., ул. „*******“ № *, ет. *, представлявано от управителя М. Т. Н. ЕГН ********** от гр. Несебър, имуществена санкция в размер на 3 300.00 (три хиляди и триста) лева, представляваща имуществената облага, с която юридическото лице би се обогатило в резултат на извършеното от М. Т.Н. ЕГН **********,  в качеството на негов управители представляващ, престъпление по чл.172б ал.1 от НК.

 

Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд – Бургас в 14 - дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

 

                                                         Председател: