Решение по дело №558/2018 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260022
Дата: 26 юли 2024 г.
Съдия: Росица Тодорова Кюртова
Дело: 20185300900558
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 16 юли 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 260022

 

гр.Пловдив, 26.07.2024 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХVІ състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и шести юли две хиляди и двадесет и четвърта година, в състав

 

СЪДИЯ: Росица Кюртова

 

като разгледа докладваното от съдията т.дело №558 по описа на съда за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявени са обективно съединени искове с правно основание 74 ТЗ.

Ищцата Н.Д.Г., ЕГН **********,***, чрез пълномощник адв.Д.Р., съдебен адрес ***, твърди, че е съдружник в ответното дружество. На 02.07.2018 г. е установила, че в търговския регистър по партида на ответника е подадено заявление обр.Г2 №20180702100938 за обявяване на ГФО за 2017 г. Към заявлението е приложен протокол от проведено на 30.06.2018 г. общо събрание на съдружниците, на което са взети решения за приемане на ГФО за 2017 г. и за неразпределение на реализирана печалба от дейността на дружеството за календарната 2017 г. Като съдружници, подписали протокола, в същия са посочени лицата П.А.К. и Д. Х. К. . Ищцата твърди, че последният не е вписан като съдружник в търговския регистър, същевременно ищцата не е била известявана за събранието и не е присъствала на същото. Въз основа на изложеното формулира петитум на иск за отмяна на всички решения, взети от ОСС на ответното дружество от 30.06.2018 г.

Ответникът „ТЕЙЛЪРС“ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Карлово, обл.Пловдив, ул.“Владимир Заимов“ №28, представлявано от П.А.К., оспорва качеството на съдружник в лицето на ищцата. Възразява, че членственото й правоотношение е прекратено чрез изключване на 11.02.2016 г., тъй като е действала против интересите на дружеството и не е поправила поведението си в указания й срок. Съответно на същата дата е проведено общо събрание на съдружниците, на което е взето и решение Д. К. да бъде приет като съдружник, който да поеме дяловете на изключения съдружник. Поддържа, че оспорените решения са законосъобразни и моли за отхвърляне на исковете. Претендира разноски.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

Установява се от вписванията в търговския регистър, че на 08.04.2011 г. в регистъра е вписано дружество с ограничена отговорност с фирма „ТЕЙЛЪРС“, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Карлово, обл.Пловдив, ул.“Владимир Заимов“ №28. Дружеството се представлява поотделно от Н.Д.Г. и П.А.К., които са вписани като съдружници на 08.04.2011 г. до момента с равно дялово участие на стойност 100 лв. Капиталът е 200 лв.

Установява се, че на 30.06.2018 г. е проведено общо събрание на съдружниците в ответното дружество. Не се спори между страните по това, че ищцата не е била поканена на това общо събрание. Според приетия по делото протокол от горната дата, на събранието са присъствали П.А.К. и Д. Х. К. , като двамата са взели решение за приемане на годишния финансов отчет на дружеството за 2017 г., както и за това реализираната печалба от дейността на дружеството през календарната 2017 г. да остане като неразпределена печалба с цел подпомагане неговата стопанска дейност.

Установява се, че със заявление обр.Г2 №20180702100938 е заявено обявяване на ГФО за 2017 г. Регистърното производство по това заявление е спряно на основание чл.536, ал.1, т.2 ГПК до приключване на настоящото исково производство.

Няма спор и се установява, че с решение на общо събрание на съдружниците от 11.02.2016 г. ищцата е изключена като съдружник. Решението е оспорено по реда на чл.74 ТЗ и е отменено с влязло в сила решение по т.д.№88/2016 г. на ОС Пловдив.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 74, ал. 1 ТЗ всеки съдружник или акционер може да предяви иск за отмяна решението на общото събрание, когато то противоречи на повелителните разпоредби на закона или на учредителния договор, съответно на устава на дружеството. Касае се до специален конститутивен иск за защита срещу порочни решения на общите събрания на търговските дружества, решението по който има действие по отношение на ищеца – съдружник или акционер и ответника – дружеството, както и по отношение на останалите съдружници или акционери, които не са участвали в производството. Целената правна последица от успешното му провеждане е защита на членствени права и/или контрол за законосъобразност на решенията на дружеството, свързани с дейността му, която е насочена към постигане на обща цел. Правото на иск по чл.74, ал.1 ТЗ принадлежи на съдружниците и акционерите в търговското дружество и се упражнява в предвиден от закона преклузивен срок.

В тази връзка съдът констатира, че към момента на вземане на оспорените решения ищцата е вписана в търговския регистър като съдружник в ответното дружество, поради което и искът е допустим. В тази насока са изричните указания на АС Пловдив по в.ч.т.д.№164/2019 г., както и указанията в т.2 от ТР №1/31.05.2023 г. по т.д.№1/2020 г. на ВКС, ОСТК, според които изключеният съдружник може да оспорва онези решения на общо събрание на съдружниците, последващи неговото изключване, които се намират във връзка с прекратеното му членство и/или представляват негови последици. (Целта е да не се допусне накърняване законните интереси на фиктивно изключени съдружници с вземане на увреждащи ги последващи решения.) Спазени са преклузивните срокове по чл.74, ал.2 ТЗ – 14-дневен от узнаването за оспорените решения, което според данните по делото се е случило с подаване на 02.07.2018 г. на заявление за вписване на промени в обстоятелствата относно ответното дружество, произтичащи от същите решения (исковата молба датира от 16.07.2018 г.), както и 1-годишен от вземане на решенията.

Ищцата се позовава на следното основание за незаконосъобразност на решенията – не е била известена за събранието и не е присъствала на същото, респективно решенията са взети с участие на лице, което не е вписано като съдружник. На ответника е указана тежестта да докаже законосъобразността на оспорените решения в аспекта на наведените възражения от ищцовата страна. При изрично указаната доказателствена тежест, по делото не са представени доказателства за това всички вписани в търговския регистър съдружници да са били поканени за процесното събрание. Съгласно чл.139 ТЗ общото събрание се свиква с писмена покана, получена от всеки съдружник най-малко 7 дни преди датата на заседанието, ако не е предвидено друго в дружествения договор. В поканата се посочва и дневният ред. Своевременното известяване, в това число с оповестяване относно датата, часа, мястото на провеждане на събранието и дневния ред, гарантира упражняване на членствените права от всеки съдружник, в т.ч. правото да участва и гласува на общото събрание. Писмена покана до всеки съдружник на адресите, вписани в учредителния акт, предвижда и дружественият договор, като в него не е указан друг срок, различен от установения в закона. В конкретния случай не се доказва до ищцата да е отправена писмена покана с указания относно мястото, датата, часа на събранието и дневния ред, поради което този факт следва да се приеме за неосъществен. Тъй като не е поканена на събранието, ищцата е лишена от право да участва и гласува в същото, а членствените й права са установени със сила на пресъдено нещо, произтичаща от решението по т.д.№88/2016 г. на ОС Пловдив. Независимо, че към датата на събранието ищцата е била формално изключена с предходно решение на ОСС, то същото не е било стабилизирано и на следващо място – последващите решения се намират във връзка с прекратеното членство, тъй като касаят определянето на печалбата на дружеството чрез съответния годишен финансов отчет и нейното разпределение между съдружниците. Единственият възможен извод, който се налага, е, че общото събрание на съдружниците на ответното дружество, проведено на 30.06.2018 г., както и взетите на него решения са незаконосъобразни. Поради това следва да бъдат отменени. Исковете с правно основание чл.74 ТЗ са основателни и следва да бъдат уважени.

При този изход на спора и с оглед направеното от ищцовата страна искане, на основание чл.78, ал.1 ГПК на ищцата следва да се присъдят деловодни разноски, които се свеждат до заплатената от нея държавна такса в размер 30 лв.

Мотивиран от горното, съдът 

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ по исковете на Н.Д.Г., ЕГН **********,***, решенията на общо събрание на съдружниците на „ТЕЙЛЪРС“ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Карлово, обл.Пловдив, ул.“Владимир Заимов“ №28, отразени в протокол от 30.06.2018 г. за приемане на годишния финансов отчет на дружеството за 2017 г., както и за това реализираната печалба от дейността на дружеството през календарната 2017 г. да остане като неразпределена печалба.

ОСЪЖДА „ТЕЙЛЪРС“ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Карлово, обл.Пловдив, ул.“Владимир Заимов“ №28, да заплати на Н.Д.Г., ЕГН **********,***, сумата 30 лв. (тридесет лева) – държавна такса за производството по т.д.№558/2018 г. по описа на ОС Пловдив, ХVІ състав.

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд Пловдив в двуседмичен срок от 26.07.2024 г.

На страните да се връчи препис от решението с указание, че същото може да бъде обжалвано според горното.                      

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: