Определение по дело №101/2020 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 124
Дата: 4 май 2020 г.
Съдия: Тихомир Пенков Петков
Дело: 20203500500101
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 28 април 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е 

 

 

     /04.05.2020г.                                                                  град Търговище

     

ТЪРГОВИЩКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД                                  първи състав

 

На четвърти май                                                                       2020 година

 

В закрито съдебно заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ТИХОМИР ПЕТКОВ                                      

ЧЛЕНОВЕ:МИЛЕН СТОЙЧЕВ

БИСЕРА МАКСИМОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Тихомир Петков  в.ч.гр.д.101 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

                                   

Производството е по реда на чл.413, ал.2 от ГПК.

Постъпила е частна жалба от “П.К.Б.”***, ЕИК:*********, чрез пълномощника гл.юрк. Наталия Миткова Лозанова против разпореждане №877/04.03.2020г., постановено по ч.гр.д №324 по описа за 2020г. на РС- Търговище, с което е отхвърлено заявлението по чл.410 от ГПК на дружеството, срещу Синан Шабанов Ферадов ЕГН ********** ***, частта му за сумата от 1 200.48 лв., възнаграждение за закупен пакет допълнителни услуги по  договор за кредит № **********/ 20.11.2018 г.

С доводи за нарушения на закона и необоснованост, въззивникът моли за отмяна на разпореждането и за уважаване изцяло на  заявлението по чл.410 от ГПК.

След проверка по реда на чл.278 от ГПК, съдът констатира след-ното:

Частната жалба е допустима, но неоснователна.

Отказът за издаване на заповед по чл.410 от ГПК е обоснован с довода, че сумата от 1 200.48 лв., се претендира като възнаграждение за закупен пакет допълнителни услуги. В тази връзка за клаузите в договора за потребителски кредит, с които се предвиждат неустойки, допълни-телни такси за различни услуги или за неизпълнение на различни главни или акцесорни задължения по договора за кредит, съществува обоснова-на вероятност, че са неравноправни и имат за цел единствено да заоби-калят императивните разпоредби на чл. 19, чл.10а, чл.22 и чл. 33 ЗПК. Съществува значителен риск за увреждане правата на потребителя с тях, поради което с оглед осигуряване ефективната защита на потребителя и спазване на основния принцип в гражданския процес, за тези вземания, заповед за изпълнение не следва да се издава. В тази връзка следва да се съобрази Решение от 20.09.2018 г. по дело C-448/17 на СЕС. Ето защо съдът е отхвърлил, на осн. чл. 411, ал. 2, т. 3 ГПК искането, в тази му част.

Видно от заявлението, по силата на писмен Договор за потреби-телски кредит № **********/ 20.11.2018 г. и споразумение за предоста-вяне на пакет от допълнителни услуги от същата дата, заявителят предоставил заем на клиента в размер на 1000 лв. и допълнителен пакет услуги в размер на 1200.48 лв.

Посочените допълнителни услуги, изразяващи се в приоритетно разглеждане на искането, възможността за отлагане и намаляване на определен брой погасителни вноски, смяна датата на падежа и улеснена процедура за получаване на допълнителни средства, съставляват именно действия по усвояване и управление на кредита и са присъщи на всеки кредитен договор, условията на който могат да бъдат изменяни по взаимно съгласие на страните, без да е необходимо това да бъде офор-мено като допълнителен пакет услуги и заплащано допълнително от кредитополучателя.

Настоящият съдебен състав, чрез справка в публичния регистър на КЗП,  установи, че КЗП е била сезирана и се е произнесла по практиката на заявителя да сключва договори за допълнителни услуги като със Заповед № 1020/17.11.2017 г. на Председателя на КЗП, се забранява на заявителя да прилага агресивна нелоялна търговска практика по смисъла на чл.68в във вр. с чл.68г, ал.4, във връзка с чл. 68з от Закона за защита на потребителите, изразяваща се в това, че при сключването на договори за потребителски кредит заявителят принуждава потребителите да закупят пакет от допълнителни услуги, включващ приоритетно разглеждане и изплащане на потребителски кредит, възможност за отлагане на определен брой погасителни вноски, възможност за намаляване на определен брой погасителни вноски, възможност за смяна на датата на падеж и улеснена процедура за получаване на допълнителни парични средства. Потребителите, които желаят бързо и приоритетно разглеждане на искането за кредит, не могат да закупят само тази услуга, тъй като тя е включена в пакет с още четири други услуги. Посочената заповед на председателя на КЗП е влязла в сила, считано от 08.07.2019 година, когато с решение № 10606 от 08.07.2019 година на Върховния административен съд по адм. дело № 13144/2018 касационната жалба на заявителя е приета за неоснователна. Прието е, че с въпросните пакети за допълнителни услуги заявителят осъществява агресивна нелоялна търговска практика по смисъла на нормите на ЗЗП.

    Съгласно чл. 143, ал. 1  от ЗЗП (Изм. - ДВ, бр. 100 от 2019 г.) неравноправна клауза в договор, сключван с потребител, е уговорка във вреда на потребителя, която не отговаря на изискването за добросъвестност и води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя.

    В случая е налице хипотеза, при която търговецът, с цел да извлече за себе си по-голяма печалба от предвидените ограничения в ЗПК, е въвел клаузата за закупуване на пакет за допълнителни услуги, осъществявайки агресивна нелоялна търговска практика.  Клаузата несъмнено е неравноправна, тъй като е във вреда на потребителя,  не отговаря на изискването за добросъвестност и води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя.

Предвид горното, отказът на районния съд е постановен в съот-ветствие със закона и частната жалба против разпореждането следва да бъде оставена без уважение.

 С оглед изхода от делото, разноски на въззивника не се следват.

 Въз основа на изложените съображения, съдът

 

О П Р  Е Д  Е  Л  И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на “П.К.Б.”***, ЕИК:********* против разпореждане №877/04.03.2020г., постановено по ч.гр.д №324 по описа за 2020г. на РС- Търговище, като НЕОСНОВАТЕЛНА.

                                   

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на  обжалване.

 

                                                                                                1.    

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ:

                                                                                                      

 

 2.