Решение по дело №143/2020 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 май 2020 г.
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20207140700143
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

198/18.05.2020 г.

 

гр. Монтана

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публично съдебно заседание на петнадесети май през две хиляди и двадесета година в състав:

 

Председател: Огнян Евгениев

       Членове:  Соня Камарашка

   Бисерка Бойчева

 

при секретаря Петя Видова и с участието на прокурор Галя Александрова при Окръжна прокуратура - Монтана, като разгледа докладваното от съдия Соня Камарашка касационно административно - наказателно дело № 143 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК /редакцията на разпоредбите след изменението, публ. в ДВ бр. 77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019г.), във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

 

Касационното производство е образувано по депозирана в законноустановеният срок жалба от В.Ц.П. – Вр.И.Д. Директор на Общинско предприятие „Чистота – Лом“ с посочен адрес гр.Лом, ул.“П*** “№* против Решение №12 от 24.01.2020година на Районен съд - Лом, постановено по АНД № 470 по описа за 2019 година. С обжалваното съдебно решение съдът е потвърдил в цялост Наказателно постановление № 17/08.10.2019год. издадено от Директор на Регионална Инспекция по околната среда и водите - Монтана /РИОСВ - Монтана/. С наказателното постановление на В.Ц.П. – Вр.И.Д. Директор на Общинско предприятие „Чистота – Лом“, за извършено административно нарушение по чл.112, ал.1,т.1 от Закон за управление на отпадъците /ЗУО/, на основание чл.151, ал.1,т.4 във вр. чл.112, ал.1,т.1 от ЗУО е наложено административно наказание глоба в размер на 1400.00лева /хиляда и четиристотин/.

Иска се отмяна на атакуваното решение и на потвърденото с него наказателно постановление. Твърди се, че решението на първоинстанционния съд е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществени процесуални нарушения и необоснованост. Посочва се, че неправилно и погрешно е взел своето решение въззивния съд, тъй като не е посочено конкретното изпълнително деяние свързано с контрол по управление на отпадъците, не е посочена датата на извършване на нарушението, както и не е доказано виновно поведение от страна на касатора.

Касационният жалбоподател В.Ц.П., редовно призован не се явява, представлява се от надлежно преупълномощения за настоящата инстанция адвокат С*** И*** от САК. В писмена защита по делото развива подробни доводи за неправилност на решението на първата инстанция поради нарушаване на процесуалните правила и противоречие с материалния закон. Моли за отмяна на въззивното решение и издаденото НП.

Ответника по касационната жалба Директор на Регионална Инспекция по околната среда и водите – Монтана в писмено становище по касационната жалба и представена писмена защита чрез надлежно упълномощеният процесуален представител юрисконсулт Н*** Н*** оспорва жалбата и моли решението да остане в сила, поради липса на сочените касационни основания за отмяна на решението, тъй като са налице безспорни доказателства за извършено административно нарушение, квалифицирано по чл.112, ал.1,т.1 от ЗУО.

Окръжна прокуратура – Монтана, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна и атакуваното решение следва да се потвърди като правилно и законосъобразно.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210, ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл.212 от АПК.

Районен съд Лом е приел, че оспорването е процесуално допустимо и по същество жалбата е неоснователна. В мотивите на решението са изложени съображения, че деянието е съставомерно от обективна и субективна страна, свързано с не осъществяване на дейности свързани с контрол по управлението на отпадъците, съгласно чл.112, ал.1,т.1 от ЗУО, като е допуснал ОП „Чистота - Лом“ да изхвърля битови строителни отпадъци на неразрешено за това място на площ около 5 декара – терен, находящ се на територията на Община Лом в ПИ с идентификатор 44238.183.20 по КК и КР на гр.Лом. По тези съображения, съдът е обосновал извод за законосъобразност на оспореното НП и е потвърдил същото.

При прилагането на чл.218, ал.2 от АПК касационната инстанция е длъжна служебно да провери дали обжалваното пред нея съдебно решение не е нищожно или недопустимо, преди да прецени дали е правилно. Това е така, защото само валиден и допустим съдебен акт подлежи на обсъждане по същество относно неговата материална и процесуална законосъобразност. В този смисъл независимо, че в жалбата не е инвокирано оплакване за наличие на касационно основание по чл.348, ал.1, т.2 от НПК, съдът е длъжен да провери дали са налице процесуалните предпоставки за надлежното образуване и провеждане на съдебното производство в т.ч. активната и пасивната процесуална легитимация на конституираните страни по делото.

При извършената служебна проверка по чл.218, ал.2 от АПК на съдебното решение касационната инстанция намира, че същото е недопустимо, като постановено между ненадлежни страни.

Производството пред Районен съд Лом е било образувано по повод жалба от В.Ц.П. – Вр.И.Д. Директор на Общинско предприятие „Чистота – Лом“ против наказателно постановление (НП) № 17/08.10.2019год. издадено от Директор на Регионална Инспекция по околната среда и водите - Монтана, с което на В.Ц.П. – Вр.И.Д. Директор на Общинско предприятие „Чистота – Лом“, за извършено административно нарушение по чл.112, ал.1,т.1 от Закон за управление на отпадъците /ЗУО/, на основание чл.151, ал.1,т.4 във вр. чл.112, ал.1,т.1 от ЗУО е наложено административно наказание глоба в размер на 1400.00лева /хиляда и четиристотин/.

В списъка на лицата, призовани по административно - наказателното дело, образувано по описа на Районния съд, като страна – жалбоподател е посочено Общинско предприятие „Чистота - Лом“ чрез представляващ В.Ц.. На Общинско предприятие „Чистота - Лом“ са изпращани и съдебните призовки и съобщения.

Производството по обжалване на издадените наказателни постановления е по реда на ЗАНН. Съгласно чл.61, ал.1 от ЗАНН, при разглеждане на делото пред Районния съд се призовават нарушителят, поискалите обезщетение, включително и тези по чл.55, ал.2 от ЗАНН, и учреждението или организацията, чийто орган е издал наказателното постановление или електронния фиш, както и допуснатите от съда свидетели. В случая процесното НП е издадено срещу нарушителя В.Ц.П. – Вр.И.Д. Директор на Общинско предприятие „Чистота – Лом“.

Следователно при съдебното оспорване на НП № 17/08.10.2019год. издадено от Директор на Регионална Инспекция по околната среда и водите – Монтана, такъв се явява и В.Ц.П., който е субектът на процесуални правоотношения и страна по делото в качество му на жалбоподател, а не Общинско предприятие „Чистота – Лом“ чрез представляващ В.П..

Правилното конституиране на страните в съдебното производство е задължение на съда, като неучастието на страна, която е следвало да бъде служебно конституирана, съставлява процесуално нарушение от категорията на съществените, имащо за последица процесуална недопустимост на постановеното в това производство съдебно решение, като основание за неговото обезсилване.

С оглед на гореизложеното съдът намира, че Решение №12 от 24.01.2020година на Районен съд - Лом, постановено по АНД № 470 по описа за 2019 година, следва да бъде обезсилено, като недопустимо, а делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на Районен съд – гр. Лом при правилно конституиране на страните в производството, като всички процесуални действия следва да се извършат повторно след конституиране и редовно призоваване на надлежната страна в процеса.

По изложените съображения на основание чл.221, ал.3 от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Монтана,

 

Р Е Ш И :

 

ОБЕЗСИЛВА Решение №12 от 24.01.2020година постановено по АНД № 470 по описа за 2019 година на Районен съд – Лом.

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Районен съд гр.Лом.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: