Решение по дело №3272/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260268
Дата: 1 февруари 2021 г. (в сила от 24 февруари 2021 г.)
Съдия: Таня Кунева
Дело: 20203110103272
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№………………/01.02.2021 г.

гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 50 състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и втори януари две хиляди и двадесет и първа година, в състав: 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТАНЯ КУНЕВА

 

при участието на секретаря Мариана Маркова,

като разгледа докладваното от съдията

гр.д. №3272 по описа за 2020 година на Варненския районен съд,

 за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба, подадена от С. * Г., в качеството на майка и законен представител на * срещу И.Н.П., с правно основание чл. 127а от СК и чл. 76, т.9 от ЗБЛД относно пътуване на детето в чужбина.

В срока по чл. 131 ГПК, ответникът И.Н.П. е депозирал отговор на исковата молба, който отговаря на съдържателните изисквания на чл. 131 от ГПК.

В открито съдебно заседание страните постигат споразумение в следния смисъл: Да се даде разрешение детето * да пътува на територията на държавите-членки на * три пъти в година по петнадесет дни, когато детето не е на училище, придружавано от майката, но не и от упълномощено от нея лице, за срок от три години от влизане в сила на решението, при задължение на майката да представи документи за пътуването на детето в двуседмичен срок преди осъществяване на самото пътуване. Да се издаде и задграничен паспорт на детето. Споразумението се поддържа по същество на спора.

Контролиращата страна - Дирекция „Социално подпомагане” - *, в молба от 17.12.2020 г. изразява становище за основателност на молбата.

След като съобрази доводите на молителите и събраните по делото доказателства, съдът намира от фактическа и правна страна следното:

От представеното по делото удостоверение за раждане от *** г. се установява, че страните са родители на малолетното към настоящия момент дете – Ния И. Петрова, родена на *** г.

В производството по спорна съдебна администрация по чл. 127а, от СК съдът е задължен служебно да следи за интересите на детето (аргумент и от чл. 127а, ал. 3, изр. 3 и ал. 4 от СК), поради което той не е тясно обвързан от исканията на страните (родителите на детето), респ. – и от уточненията и измененията на тези искания, направени в течение на производството по делото.

Съдът намира, че в интерес на детето и с оглед липсата на ограничения за свободно пътуване в рамките на ЕС между неговите страни членки (изключая при случаи на епидемиологична обстановка), е даване на разрешение детето да пътува с майка си. За да достигне до този извод съдът съобразява, че за правилното развитие и възпитание, както и успешното израстване на детето е необходимо същото да посещава различни държави-членки на ЕС, при възможност на родителя да осигури средства за пътуването. Още повече, детето не следва да изгубва връзката с другите си роднини. Освен това от раждането си детето е придобило европейско гражданство и неговите права, като гражданин на ЕС не следва да бъдат ограничавани. Интересът на детето да реализира основно свое право – на свободно придвижване е регламентирано в множество международни актове, ратифицирани от Република България /в този смисъл и Решение от 10.02.2015г. на ЕСПЧ по жалба 77818/12г. Пенчеви срещу България/. Детето е на шест години, при което съдът преценява, че разрешението следва да се даде за период от три години от влизане в сила на решението, доколкото до тази възраст не биха настъпили съществени изменения в нуждите и необходимостта от пътуване в какъвто смисъл е и постигнатото между родителите споразумение в съдебно заседание. Пътуването не следва да засяга учебния процес на детето, поради което и съобразно споразумението следва да се осъществява извън него. Бащата изрично се противопоставя на пътуването на детето с трети лица, поради което разрешението следва да е в този смисъл при задължение да се уведомява за осъщественото пътуване в двуседмичен срок преди него.По изложените съображения съдът намира, че сключеното между родителите споразумение, не противоречи на закона и защитава интересите на детето, поради което разрешението следва да се даде в постигнатия между страните смисъл.

Предвид постигнатото споразумение между страните и като съобрази характера на производството – спорна съдебна администрация, разноски не следва да се присъждат. Настоящият съдебен състав споделя съдебната практика, съобразно която всяка страна следва да понесе разноските, както ги е направила в хода на спорната съдебна администрация ( така определение №385/25.08.2015 г. на ВКС, определение от 13.09.2018 г. по ч.в.г.р.д. № 1951/2018 г. по описа на ВОС и др.). За разлика от исковото производство, в производството по чл. 127а, ал. 2 от СК не се решава със сила на пресъдено нещо спор за съществуването или несъществуването на едно материално право, а само се оказва съдействие на страните за разрешаване на възникнал между тях спор относно пътуването на общото им дете  в чужбина, така че липсва типичната за исковото производство квалификация на страните като ищец и ответник. Съдебното решение, което следва да изхожда от правилото за защита по най-добрия начин на интересите на малолетното им дете, ползва и двамата родители и затова в първоинстанционното производство всяка страна следва да понесе разноските, които е направила, независимо от изхода на спора.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

РАЗРЕШАВА по искане на С. * Г., ЕГН **********, срещу И.Н.П., ЕГН **********, на детето *, ЕГН **********, да бъде издаден паспорт и да пътува до всички държави-членки на * и обратно, и да преминава транзитно през други държави, без да се иска предварителното писмено съгласие на бащата, три пъти в годината по петнадесет дни, когато детето не е на училище, придружавано от майката С. * Г., ЕГН **********, но не и от упълномощено от нея лице, за срок от три години от влизане в сила на настоящото решение, при задължение на майката С. * Г., да представи на бащата И.Н.П. документи за пътуването на детето в двуседмичен срок преди осъществяване на самото пътуване, на основание чл.127а от СК и чл. 76, т.9 от ЗБЛД. 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните, пред Варненски окръжен съд.

ДОПУСКА на основание чл. 127а, ал. 4 от СК предварително изпълнение на решението.

Препис от решението да се връчи на страните на основание чл. 7, ал. 2 от ГПК.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: