Решение по дело №1353/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1094
Дата: 3 август 2020 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20207050701353
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№……………

 

гр. Варна  ..................2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – гр. Варна, в публично заседание на двадесет и трети юли две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Кремена Данаилова 

ЧЛЕНОВЕ: Мария Даскалова

                Ралица Андонова

 

при секретаря Елена Воденичарова и с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – гр. Варна – Силвиян Иванов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова к.н.а.х.д. №1353/2020 г. на Административен съд - Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от „Дабълтрий Варна“ ЕАД против Решение № 357/27.02.2020 г., постановено по НАХД №3889/2019 г. по описа на Районен съд - Варна, с което е потвърдено Наказателно постановление № В – 0047168 от 01.08.2019 г., издадено от Директора на Регионална дирекция за областите Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Разград и Силистра, със седалище гр. Варна към Главна дирекция „Контрол на пазара” към Комисия за защита на потребителите, с което на дружеството – жалбоподател, на основание разпоредбата на чл. 214 от Закон за туризма, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1000 лева (хиляда лева) за нарушение на чл. 132, ал. 1 от Закон за туризма.

Касаторът излага следните доводи за незаконосъобразност на решението: Съгласно чл. 24, ал.2 от ЗАНН следва да се ангажира отговорността на виновното длъжностно лице, а не на дружеството. Когато нарушението не е извършено виновно, не следва да се налага имуществена санкция на юридическото лице. Неправилно съдът е приел, че при наличие на вина у работник – служител, на него може да му се потърси дисциплинарна отговорност, тъй като административнонаказателната и дисциплинарната отговорност са различни и се налагат по различен ред.

АНО не е спазил чл. 52 – чл. 54 от ЗАНН при издаване на НП, тъй като не е установил пропускът, че виновното длъжностно лице не е установено. Удостоверението е било поставено във фоайето на хотела, на стена след рецепцията, наред с други информационни и рекламни материали, което е записано в констативен протокол от проверката. Поставеното на стената удостоверение е копие на оригинала, който е поставен в папка, за да се запази от увреждане и да се представи при проверка. Оригиналът на удостоверението е изваден от папката от служителка в обекта и е представен на проверяващите органи за преглед. Следва, че наличието на документа в папката не изключва поставянето му на видно място в обекта. В условията на алтернативност пледира да се приеме, че нарушението е маловажно. Отправено е искане за отмяна на оспореното решение и НП.

Ответник – Комисия за защита на потребителите, чрез процесуален представител – юрисконсулт в писмено становище оспорва жалбата. Изложено е, че законосъобразно е прието от районния съд, че удостоверение за утвърдена категория за обект не е било поставено на видно място на територията на хотела, а е било извадено от папка. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение, в размер на 120 лева, като представя списък на разноските. 

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна, счита касационната жалба за неоснователна, поради това, че решението е постановено в съответствие процесуалните правила и материалния закон.

 След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, доказателствата по делото и с оглед проверката по чл. 218 от АПК, Административен съд – гр. Варна намира следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законния срок, поради което производството по нея е процесуално допустимо.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд е приел, че на 09.07.2019 г. св. М.А.А.и св. И.Е.А. – инспектори в Комисията за защита на потребителите извършили проверка по спазване на законодателството в сферата на туристическите услуги в хотел „Дабълтрий бай Хилтън“, находящ се в гр. Варна, к.к. „Златни пясъци“, стопанисван от дружеството „Дабълтрий Варна“ ЕАД. Установено било от проверяващите лица, че в обекта няма поставено на видно място удостоверение за утвърдена категория. Св. А. започнала да съставя Констативен протокол № 2668939/ 09.07.2019 г., касаещ извършената проверка на хотел „Дабълтрий бай Хилтън“, като в този момент от служител на хотела й било предоставено удостоверение за утвърдена категория 5 звезди № РК – 19 – 9685/11.09.2014 г., издадено от Министерството на икономиката и енергетиката за обекта с капацитет 392 легла, 196 стаи, собственик и лице, извършващо дейност в обекта – „Дабълтрий Варна“ ЕАД. Съставен е АУАН, въз основа на който е издадено НП.

РС – Варна е приел от правна страна, че от показанията на св. А. и св. Атанасова безспорно се установява, че издаденото удостоверение за утвърдена категория 5 звезди № РК – 19 – 9685/ 11.09.2014 г., издадено от Министерството на икономиката и енергетиката за обекта хотел „Дабълтрий бай Хилтън“, не се е намирало на видно място на територията на самия хотел, а в хода на проверката е било извадено от служител от една папка, съдържаща документи. Субект на нарушението по чл. 132, ал. 1 от Закон за туризма е дружеството, стопанисващо търговския обект, в случая „Дабълтрий Варна“ ЕАД и ако последното счита, че някой негов служител/работник е персонално виновен за допуснатото нарушение, остава открита възможността да му потърси дисциплинарна отговорност, но съдът е направил извод, че работник/служител на дадено юридическо лице не е годен субект на отговорността по чл. 132, ал. 1 от Закон за туризма.

         Прието е, че нормата на чл. 28, буква „а“ от ЗАНН в случая е неприложима, поради това че хотел „Дабълтрий бай Хилтън“ е обект с капацитет 392 легла, разпределени в 192 стаи, т.е. в случая се касае за изключително голям търговски обект, респ. от допуснатото нарушение са засегнати в отрицателно отношение правата на многобройните клиенти на хотела, поради което и не е обществено приемливо да се проявява снизхождение към извършеното административно нарушение.

         Решението е правилно и законосъобразно.

Съгласно чл. 83, ал.1 от ЗАНН,  в предвидените в съответния закон, указ, постановление на Министерския съвет или наредба на общинския съвет случаи на юридически лица и еднолични търговци може да се налага имуществена санкция за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност. Следва, че отговорността на юридическите лица по ЗАНН е обективна /безвиновна/ отговорност. Поради това не е необходимо да се изследва наличието на вина на конкретно лице, за да се ангажира административнонаказателната отговорност на дружеството.

Законосъобразно с оглед установеното нарушение по чл. 132, ал.1 от ЗТ е наложена имуществена санкция на основание чл.214 от ЗТ.

В настоящото производство не следва да се установява виновния служител/работник, поради което правилно районният съд е приел, че дружеството следва да се санкционира.

Към момента на проверката 09.07.2019 г. е установено, че в обекта не е поставено удостоверение за утвърдена категория на видно място в обекта. Била е поставена само табела, която е част от категорийната символика, което е удостоверено от проверяващите в съставен констативен протокол.

В протокола относно удостоверението е посочено „От длъжностните лица е установено, че няма поставено на видно място на рецепция удостоверение за утвърдена категория на обекта“, „В хода на проверката от свидетеля при съставяне на настоящия протокол М.Б.е представено удостоверение за утвърдена категория 5 звезди….“.Неоснователен е доводът на касатора, че в протокола е било записано, че удостоверението е било поставено на видно място, но не „на рецепция“. От свидетелските показания се установява, че удостоверение е нямало поставено в обекта, като тази констатация проверяващите са направили след обхождане на обекта. Проверката е извършена в присъствието на представител на дружеството Марияна Благоева, която в случай, че е имало поставено удостоверение за категорията на обекта, макар и на не толкова видно място е следвало да го посочи на проверяващите. В случая това не е сторено. Напротив удостоверението е представено, като е извадено от папка. Следва, че доводът на касатора за липса на установено нарушение е неоснователен.

Законосъобразно е прието, че нарушението не е маловажен случай, тъй като се каса за обект категория 5 звезди с 392 легла, т.е. за голям брой лица е от значение да са информирани за категоризацията на обекта, която се установява от надлежно издадено удостоверение със определен срок на валидност. 

По изложените съображения не са налице отменителни основания и оспореното решение следва да бъде оставено в сила. 

От процесуален представител на ответника – юрисконсулт е извършено процесуално представителство, чрез представяне на писмено становище, т.е.  извършено е процесуално представителство по смисъла на чл. 24, ал.1, т. 2 и т.3 от ЗА. Делото не  е с фактическа и правна сложност. На основание чл. 63, ал.5 от ЗАНН, вр. чл. 37 от ЗПП, вр. чл. 27е от НЗПП в полза на КЗП следва да се присъди сумата от 80 лева, платима от жалбоподателя.

Водим от горното и на основание чл.221 ал.2 от АПК във връзка с чл.63 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 357/27.02.2020 г., постановено по НАХД № 3889/2019 г. по описа на Районен съд - Варна. 

ОСЪЖДА „Дабълтрий Варна“ ЕАД, ЕИК *********, да заплати в полза на   Комисия за защита на потребителите юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева. 

 Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   

 

 

                   1.

 

 

 

                   2.