Решение по дело №536/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 153
Дата: 21 юни 2019 г. (в сила от 10 юли 2019 г.)
Съдия: Петранка Панайотова Кирова
Дело: 20192330200536
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    №153/21.6.2019г.

 

гр. Ямбол, 21.06.2019 г.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

         ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, VІ-ти наказателен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и девети май две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: П. ПАНАЙОТОВА

 

с участието на секретаря М. М., като разгледа докладваното от съдията АНД № 536 по описа на ЯРС за 2019 г. , за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Образувано е по жалбата на М.Ю.А. ***-0813-001046/15.03.2019 г., издадено от Началник група в сектор Пътна полиция при ОД на МВР – Я., с което на основание чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП и Наредба № Iз-2539 на МВР на жалбоподателя са наложени адм. наказания глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца, и е постановено отнемане на 10 к.т., за нарушение по чл.140, ал.1  от ЗДвП.

         С жалбата се иска НП да бъде отменено. Оспорват се изцяло фактическите констатации, залегнали в АУАН и в НП, като твърди се, че управлявания от жалбоподателя автомобил е бил надлежно регистриран от предишния собственик, че автомобилът е бил с регистрационни табели и жалбоподателят не е бил уведомен за служебно прекратената регистрация. Излагат се и общи доводи, че АУАН и НП са издадени в нарушение на чл.42, т.4 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, без да се сочат конкретни оплаквания.

         В с.з. жалбоподателят, редовно  призован, участва лично и с редовно упълномощен защитник адвокат, който поддържа изцяло жалбата и пледира за отмяна на НП.

         Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по основателността на жалбата.

         За да постанови съдебния си акт, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

         На 14.09.2017г. с нотариално заверен договор за покупко-продажба на МПС жалбоподателят закупил л.а. „Опел Вектра“, с рег. № ***, с номер на рамата ***, но не го регистрирал в службата по регистрация. В последователност, на 01.10.2018г. регистрацията на автомобила била служебно прекратена, на 06.10.2018г. регистрационните табели на автомобила били свалени и същият бил спрян от движение.    

На 10.10.2018 г. жалбоподателят потеглил с автомобил към КАТ – Я. с намерението да го регистрира. Около 14:17 часа, при движението си по ул. „***“ в гр. Я., до № ***, бил спрян за проверка от служители на РУ – Я. – св. Т. и неговия колега Д., поради това, че автомобилът бил без регистрационни табели. Полицаите установили, че автомобилът е със служебно прекратена регистрация и повикали за съдействие св. М., който съставил на жалбоподателя АУАН серия ***, № *** от 10.10.2018г. за нарушение по чл.140, ал.1, предл.3 от ЗДвП, изразяващо се в това, че: на 10.10.2018г. в 14:17 часа в гр. Я., ул. *** до № ***, управлява л.а. Опел с рама номер ***, без да е регистрирано по надлежния ред и без поставени регистрационни табели на определените за това места.

По случая било образувано ДП № ***. по описа на РУ – Я., по което с постановление от 29.10.2018г. жалбоподателят бил привлечен в качеството на обвиняем за престъпление по чл.345, ал.2 вр. ал.1 от НК. С постановление на ЯРП от 21.02.2019г. наказателното производство е прекратено на основание чл.24, ал.1, т.1 от НПК, като е прието, че поради своята малозначителност, деянието не представлява престъпление. След влизане в сила на постановлението материалите по ДП са изпратени в сектор Пътна полиция при ОД на МВР – Я., с оглед евентуално търсене на административнонаказателна отговорност спрямо жалбоподателя.

В последователност, на 15.03.2019г., при идентично на посоченото в акта фактическо и юридическо описание на нарушението, е издадено атакуваното НП.

Жалбоподателят е правоспособен водач на МПС от 1985г., притежава СУМПС № ***. за кат. „В“ и „АМ“, наказван е ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРИ пъти по административен ред за нарушаване правилата за движение по пътищата – шестнайсет пъти с влезли в сила НП и двайсет и седем пъти с налагане на глоба с фиш, и е осъждан с влязла в сила присъда за престъпление по транспорта – по НОХД № ***. на ЯРС, макар да е реабилитиран.

Горната фактическа обстановка съдът прие за установена от показанията на свидетелите М. и Т., както и от писмените доказателства по делото.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

         Жалбата е допустима – подадена е от надлежна страна и в предвидения от закона срок.

Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

При безспорно установено нарушение от системен нарушител на правилата за движение по пътищата, какъвто е жалбоподателят, НП следва да се отмени на процесуално основание, тъй като при съставяне на АУАН и при издаване на НП е допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в това, че при описани от  фактическа страна две нарушения на жалбоподателя е наложено едно административно наказание. Както се посочи, с атакуваното НП жалбоподателят е санкциониран на основание чл.175, ал.3, предл. І от ЗДвП за нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП. Разпоредбата на чл.140, ал.1 от закона предвижда, че по пътищата, оттворени за обществено ползване, се допускат само МПС, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места, а текстът на чл.175, ал.3 от ЗДвП гласи, че се наказва с лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лева водач, който  управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. От съдържанието на двата текста става ясно, че същите съдържат няколко хипотези, всяка от които съставлява отделен състав на нарушение и респ. представлява самостоятелно основание за налагане на наказание, а именно : 1. управление на нерегистрирано МПС, 2. управление на регистрирано МПС без регистрационни табели и 3. управление на регистрирано МПС с регистрационни табели, които не са поставени на определените за това места. Хипотезите са дадени в условията на алтернативност, като управлението на нерегистрирано МПС поглъща нарушението, изразяващо се в управление на регистрирано МПС без регистрационни табели. В настоящия случай, в АУАН и в НП от фактическа страна са описани две нарушения, като е посочено, че жалбоподателят „управлява л.а. Опел, без да е регистриран по надлежния ред и без поставени регистрационни табели на определените за това места”. При тези факти му е наложено едно административно наказание, като не е ясно за кое от деянията е ангажирана административнонаказателната му отговорност. Това създава неяснота относно твърдяно деяние и представлява основание за отмяна на НП. В този смисъл е Решение № ***. по КАНД ***. на ЯАС.

Водим от горното, и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

         ОТМЕНЯ НП № 18-0813-001046/15.03.2019 г., издадено от Началник група в сектор Пътна полиция при ОД на МВР – Я., с което на основание чл.175, ал.3, предл.1 от ЗДвП и Наредба № Iз-2539 на МВР, на М.Ю.А. ***, ЕГН **********, са наложени административни наказания глоба в размер на 200 (двеста) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 (шест) месеца, и е постановено отнемане на 10 (десет) контролни точки, за нарушение по чл.140, ал.1  от ЗДвП.

        

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Я. в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: