Определение по дело №71/2014 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1450
Дата: 29 ноември 2019 г.
Съдия: Симеон Симеонов Михов
Дело: 20142100900071
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 февруари 2014 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 1450

 

 

Бургаският окръжен съд                                                     гражданска колегия

в закрито заседание на двадесет и девети ноември

през две хиляди и деветнадесета година                                           в състав:

                                                                               Председател: Симеон Михов

                                                                                        Членове:

като разгледа докладваното от

            съдия Михов                       дело по несъстоятелност №    71   по описа       за   2014   година.

 

 

        Постъпи молба от Р.И.Т. като синдик на „Вено холдинг”АД – в несъстоятелност, с ЕИК *********, с искане съда да разпореди деблокиране в специалния регистър на „Централен депозитар“ АД на 23 734 бр. притежавани от дружеството безналични акции в друго търговско дружество. Приложени са доказателства.   

 

Производството е по реда на глава 21 „Запори върху безналични финансови инструменти“ от Правилника за дейността на „Централния депозитар“ АД, доколкото друг ред липсва.

Синдикът твърди, че по повод приложена молба на Добрин Георгиев Георгиев с ЕГН ********** в качеството му на зам.председател на СД на „Вено холдинг”АД с вх.№ 03-ІХ-551/ 27.01.2004 г. до „Централен депозитар“ АД, от същото е било извършено блокиране в полза на ТБ„Алианц България“ АД – гр.София във връзка с предоставяне като обезпечение по договор за банков кредит № 5139/ 12.12.2003 г., на 23 734 бр. притежавани от „Вено холдинг“ АД безналични акции в „Сирма“ АД. Обаче видно от направените справки в „Централен депозитар“ АД, такова „блокиране“ не е било отразено никъде.

Видно от Правилник за Централния депозитар АД, в „Приложение 12 (П 12) – процедура за налагане на запори, учредяване на залози и други тежести върху ценни книжа, регистрирани в ЦД АД“, чл.8  урежда блокиране/ деблокиране на ценни книжа, предмет на учреден особен залог. Чл.8.4 изисква, деблокиране на ценни книжа да се извърши при изрично писмено нареждане в свободна форма и трябва да съдържа изброени реквизити, вкл. подписи от заложния кредитор и залогодателя.

Явно е, че тези разпоредби на цит.приложение противоречат на чл.638 ал.1 от ТЗ, препятстващ кредитор на дружество в несъстоятелност да търси индивидуално изпълнение против длъжника, извън производството. Единственото изключение е предвидено в чл.638 ал.3 от ТЗ, но по делото няма акт на съда в този смисъл. От друга страна, посоченият като „кредитор“ на „Вено холдинг”АД, ТБ„Алианц България“ АД – гр.София, не е сред дружествата в списъците с приети вземания, нито в търговските книги на длъжника е бил открит от синдика цит. договор за банков кредит № 5139/ 12.12.2003 г. Впрочем управителните органи на „Вено холдинг”АД са лишени от право да представляват дружеството и изобщо да изразяват правно значима воля, което обезмисля изискването на чл.8.4 от Приложение 12 за „съгласие“ и „подписи от заложния кредитор и залогодателя“.

Изводът е, че тази банка не притежава качеството на кредитор и всякакви обезпечения в нейна полза нямат никакво значение в настоящото производство. Прочее, отказът на  „Централен депозитар“ АД да извърши прехвърляне на собствеността върху безналични ценни книжа под предлог, че върху тях имало вписано „блокиране“ (всъщност неотразено, без да могат да узнаят за него трети лица, които участват в обявените търгове, като е спорно дали ако знаеха, биха взели участие и т.н.), е в противоречие с установеното в Търговския закон. Още повече, че такова „блокиране“ е предвидено в цит. Приложение 12 като „услуга“, с дължима в полза на „Централен депозитар“ АД възнаградителна такса, т.е. не е ясно значението му за трети лица.

Въпреки този извод и доколкото е в правомощията на синдика да прецени, какви действия следва да извърши за постигане целите на настоящото производство, съдът след като установи, че исканото правно действие е законосъобразно, счита, че следва да уважи молбата.

 Предвид изложеното и на основание чл.658 т.15 от ТЗ, Бургаският окръжен съд

 

 

 

                            О    П    Р    Е    Д    Е    Л    И :

 

 

 

 

ПОСТАНОВЯВА по повод молба от синдика Р.И.Т. с адрес: *** в производството по несъстоятелност против „Вено холдинг”АД – в несъстоятелност, с ЕИК *********, ДЕБЛОКИРАНЕ в специалния регистър на „Централен депозитар“ АД върху следните притежавани от дружеството безналични финансови инструменти:

23 734 (двадесет и три хиляди седемстотин тридесет и четири) броя безналични акции с номинална стойност по 2 лв. всяка от тях от емисия BG11SIPLAT13 на „Сирма“ АД, ЕИК ********* съгласно дубликат от 02.08.2017 г. на Удостоверение за притежавани финансови инструменти № 28904172С/ 18.01.2011 г. на „Централен депозитар“ АД.

Определението не подлежи на обжалване.

ВЪЗЛАГА изпълнението на синдика Р.Т..

 

 

 

                                                         ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: