Решение по дело №1197/2019 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: 50
Дата: 23 март 2020 г. (в сила от 14 октомври 2020 г.)
Съдия: Зорница Валентинова Петрова
Дело: 20194210201197
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

Гр. Габрово, 23.03.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Габровски районен съд в открито заседание на двадесети  четвърти февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗОРНИЦА ПЕТРОВА

 

            При секретаря В. Николова, като разгледа докладваното от съдията, АНД № 1197 по описа за 2019г. и за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на „ЕЛИМЕКС ИНЖЕНЕРИНГ” ЕООД гр. Горна Оряховица, представлявано от управителя К.А.С. против Наказателно постановление № ЙЕА-039/31.10.2019г. издадено от Началник Регионален отдел „Надзор на пазара” – Северна централна България към ГД „Надзор на пазара” при ДАМТН.

            В жалбата се сочи, че издаденото Наказателно постановление е незакосъобразно поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и поради нарушения на материалния закон. АУАН бил съставен в нарушение на чл. 40 ал.1 от ЗАНН. Липсвала материална компетентност на актосъставителя и издателя на наказателното постановление. Посочените в съставения АУАН и издаденото Наказателно постановление не попадали в обхвата на Наредба за съществените изисквания и оценяване на съответствието на радиосъоръженията. В нарушене на чл. 57 ал.1 т.5 от ЗАНН в наказателното постановление не били посочени конкретни обстоятелства на които се основава констатацията, че в проверявания магазин се предлагат посочените в акта две изделия.  При издаване на назателното постановление били допуснати нарушения на чл. 17 и чл. 18 от ЗАНН.

            Претендира се отмяна на наказателното постановление.

            В проведеното съдебно заседание жалбоподателят редовно призован не изпраща представител, депозира писмено становище.

            Представителят на ответната ДАМТН оспорва жалбата, счита същата за неоснователна и моли, като такава да бъде оставена без уважение, а обжалваното наказателно постановление, като правилно и законосъобразно да бъде изцяло потвърдено.

            Съдът намира, че  жалбата е подадена в установения от закона срок и е процесуално допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна.

            По делото се събраха писмени и гласни доказателства, от които се установява следната фактическа обстановка:

            На 26.06.2019г. свидетелката Й.Г.-А. съвместно с А.Д., заемащ длъжността инспектор в ГДНП, Регионален отдел „Надзор на пазара Южна централна България” в ДАМТН, извършили проверка в търговски обект- магазин намиращ се в гр. Габрово, улица „Ем. Манолов” $ 23-Б, стопанисван от „Елимекс Инженеринг” ЕООД  в присъствието на служители на магазина. В хода на проверката било установено, че в магазина се предлагат следните продукти

        безжична Bluethooth колонка- Portable active music player, с баркод на магазина 72604,  произход Китай, призводител Гунджоу, вносител “Елимекс Инженеринг” ЕООД.  Продуктът се предлага изложен в търговския обект с обявена цена 23,90лв.;

        безжична  Bluethooth колонка – Music, Wireless Speaker, с баркод на магазина 72614, произход Китай, производител Гуанджоу, вносител „Елимекс Инженеринг” ЕООД. Продуктът се предлага изложен в търговския обект с обявена цена 36,90 лева.

Проверените безжични колонки са продукти за осъществяване на съобщение, чрез излъчване и/или приемане на радиовълни, поради което попадат в обхвата на Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на радиосъоръжения, приета на основание чл. 7 от ЗТИП.

При проверката  е установено, че описаните продукти са без нанесена от производителя на продуктите и върху опаковките маркировка за съответствие – СЕ, с което не е изпълнено изискването на чл. 44 т.3 от НСИОСР. Установено е, че продуктите са без придружаваща копие на ЕС декларация за съответствие или от опростени ЕС Декларация за съответствие, с което не е изпълнено изискването на чл. 44 т.5 от НСИОСР; както и че са без придружаваща продуктите инструкция и информация за безопасност на български език, с което не е изпълнено изискването на чл. 44 т. 4 от НСИОСР.

За извършената проверка и направените в хода й констатации е съставен Констативен протокол № 000547 от 26.02019г.

За установените нарушения на чл. 4б т.2 от ЗТИП, чл. 4б т. 3 от ЗТИП и чл. 4б т. 4 от ЗТИП на 02.09.2019г. е съставен АУАН срещу „Елимекс Инженеринг” ЕООД. Актът е съставен в отсъствие на нарушителя, като до него надлежно е била отправена покана за явяване за съставяне на акт. Съставеният АУАН е надлежно връчен и подписан.

Въз основа съставения АУАН е издадено Наказателно постановление № ЙЕА -039 от 31.10.2019г. от Началник РО „Надзор на пазара” – Северна централна България в ГДНП против „Елимекс Инженеринг” ЕООД  за това, че на 26.06.2019г. в търговски обект – магазин, намиращ се в гр. Габрово, улица „Ем. Манолов” № 23-Б, дружеството в качеството си на търговец по смисъла на §1 ал.1 т.10 от ДР на ЗТИП е предложило подробно описаните продукти

 – 1. без нанесена от производителя върху продуктите и върху опаковките маркировка за съответствие –СЕ в нарушение на чл. 46 т.2 от ЗТИП във вр. с чл. 44 т.3 от НСИОСР за което и на основание чл. 52 б от ЗТИП е наложена имуществена санкция в размер на 250 лева;

- 2. без придружаваща продуктите копие на ЕС декларация за съответствие или от опростена ЕС декларация за съответствие в нарушение на чл. 4 б т.3 от ЗТИП във вр. с чл. 44 т. 5 от НСИОСР, за което и на основание чл. 52в от ЗТИП е наложена имуществена санкция в размер на 250 лева;

- 3. без придружаваща продуктите инструкция и информация ца безопасност на български език в нарушение на чл. 4б т.4 от ЗТИП във вр. с чл. 44 т.4 от НСИОСР, за което и на основание чл. 52д от ЗИТП е наложена имуществена санкция в размер на 250 лева.

      Изслушаните по делото показания на свидетелите Й.А., Н.Х. и К.К. в пълна степен се потвърдиха констатациите отразени в съставения констативен протокол и АУАН.

По делото са  приложени Заповед № 3 от 04.06.2019г. на Главен директор ГДНП с утвърден график и Заповед №-А-527 от 22.08.2019г. на Председателя на ГДНП, установяващи материалната компетентност на актосъставителя и издателя на наказателното постановление.

При така установеното от фактическа страна от правна страна настоящият състав на съда намира, че са осъществени нарушения на ЗТИП, поради което правилно и законосъобразно е ангажирана административно наказателната отговорност на дружеството жалбоподател.

Жалбоподателя "Елимекс Инженеринг” е търговец по смисъла на параграф 1, т. 10 от Допълнителните разпоредби на ЗТИП съгласно който „Търговец" е всяко физическо или юридическо лице, участващо в процеса на реализация на продуктите, което ги предлага безплатно или срещу заплащане, след като те вече са били пуснати на пазара, и като такъв е предложил на пазара продукти без маркировка за съответствие, без придружаваща продуктите копие на ЕС Декларация за съответствие  или от опростена ЕС Декларация за съответствие, както и без  придружаваща продуктите инструкция и/или информация за безопасност  за употреба на български език.

Съгласно т. 3 от същия параграф "Пускане на пазара" е предоставянето на всеки отделен продукт, предназначен за крайна употреба, безплатно или срещу заплащане, независимо от техниката на продаване, за първи път на пазара на Европейския съюз и на държавите от Европейското икономическо пространство, при което той преминава от етапа на производство или внос, към етапа на разпространение и/или използване. Със самото излагане на посочените в наказателното постановление продукти от търговеца в обекта обособен, като магазин, с посочена върху тях цена, безспорно е налице предлагане на продукти.

Обстоятелствата констатирани при извършената проверка и намерили отражение в съставения АУАН и издаденото наказателно постановление се установяват и от събраните по делото доказателства, а именно ,че при извършената на 26.06.2019г. проверка, в търговския обект на жалбоподателя е установено, че е предлагал за продажба продукти - безжична Bluethooth колонка- Portable active music player и безжична  Bluethooth колонка – Music, Wireless Speaker, без нанесена маркировка за съответствие СЕ върху, продукта, опаковката,  без придружаваща продуктите копие на ЕС Декларация за съответствие или от опростена ЕС Декларация за съответствие и без придружаваща продуктите инструкция и информация за безопасност на български език,  в нарушение съответно на разпоредбите на чл.4б,т.2, т. 3 и т. 4 от ЗТИП, които вменяват задължение на търговците да продават само продукти, за които  тези обстоятелства следва  да са налични.

За всяко от извършените нарушения от жалбоподателя е предвидено наказание, имуществена санкция от 250 до 1000 лв., което се налага на търговци, съобразно предвиденото в санкционните разпоредби  съответно на чл.52б от ЗТИП за нарушение по чл.4б,т.2 от ЗТИП; чл.52в от ЗТИП за нарушение по чл.4б, т.3 от ЗТИП и по чл.52д от ЗТИП за нарушение по чл.4б, т.4 от ЗТИП.

В случая административно наказващият орган правилно е наложил отделно наказание за всяко от нарушенията, като е определил размера на имуществената санкция на 250 лв. към минимума предвиден в закона за всяко от нарушенията, при съобразяване тежестта на извършеното нарушение и останалите обстоятелства по чл.27 от ЗАНН.

Съдът намира, че не са налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН, доколкото не се установява по-ниска степен на обществена опасност на деянието в сравнение с характерната за този вид деяния. Касае се за три самостоятелни нарушения извършени от жалбоподателя, които са от категорията на формалните такива, т.е. за осъществяването от обективна страна на всяко от тях, не е необходимо да има вредоносен резултат.  Това е взето предвид при извършената  преценката на административно наказващия орган,    като е при определил  наказание в минимален размер за всяко от извършените нарушения.

Неоснователни са възраженията изложени в жалбата, че при издаване на наказателното постановление е допуснато нарушение на чл. 17 и чл. 18 от ЗАНН.

Не са налице данни жалбоподателят да е наказан два пъти за едно и също нещо, поради което не е налице нарушение на разпоредбата на чл. 17 от ЗАНН.

Съгласно нормата на чл. 18 от ЗАНН, когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях. Правилно и законосъобразно наказващият орган е наложил за всяко едно от установените нарушения отделно наказание.

            При извършената служебна проверка съдът не констатира допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в хода на административно наказателното производство приключило с издаване на наказателното постановление.

            По изложените съображения, съдът счете наказателното постановление за правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде изцяло потвърдено.

            Водим от горното, съдът

 

            РЕШИ:

 

            ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № ЙЕА-039 от 31.10.2019г., издадено от Началник на Регионален отдел „Надзор на пазара” – Северна централна България в ГД „Надзор на пазара”, с което на „ЕЛИМЕКС ИНЖЕНЕРИНГ” ЕООД  със седалище и адрес на управление гр. Горна Оряховица, улица „Мадара” №1, ЕИК *********, представлявано от К.А.С. са наложени имуществени санкции, както следва: на основание чл. 52б от ЗТИП в размер на 250 лева, на основание чл. 52в от ЗТИП в размер на 250 лева и на основание чл. 52д от ЗТИП в размер на 250 лева, като правилно и законосъобразно.

            Решението подлежи на обжалване пред Админстративен съд Габрово в 14 дневен срок от получаване на съобщението, че същото е изготвено.

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: