Решение по дело №198/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260028
Дата: 18 февруари 2021 г. (в сила от 6 септември 2021 г.)
Съдия: Ради Иванов Йорданов
Дело: 20191800900198
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 22 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 260028

 

гр.София, 18.02.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Софийският окръжен съд, търговско отделение 1-ви състав, в открито заседание на 05-ти февруари две хиляди и двадесет и първа година в състав:

Съдия: Ради Йорданов

 

при секретаря Юлиана Божилова, като разгледа докладваното от съдията Йорданов т.д. №198 по описа на съда за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Ищецът Б.В.С. с ЕГН********** *** чрез упълномощения от него процесуален представител адв. М.Н.Т., е предявил иск по чл.432, ал.1 КЗ срещу З. „Б.И.“ АД, ЕИК, със седалище и адрес на управление:***, за осъждането му да му заплати следните суми:

65 000,00лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, болки и страдания, ведно със законната лихва, считано от 17.03.2019г. до окончателното изплащане на сумата и

6562,75лв. имуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 17.03.2019г. до окончателното изплащане на сумата.

Претендира и присъждане на направените за производството деловодни разноски.

В исковата молба се твърди, че на 20.11.2018г. около 10,20ч. в гр.С. на ул. Самоковско шосе с посока от гр.С. към София в района на №8 водачът на л.а. Фолксваген Голф с рег. № СА9801ТХ Д. И.И. реализира ПТП с насрещно движещия се л.а. Фиат Мареа с рег.№СО2578СС, управляван от Б. С.Б.в. В резултат на удара л.а Фиат Мареа отскача назад и удря попътно движещия се след него Опел Астра с рег.№СО7635СС, управляван от В.М.П.

Мястото е посетено от дежурен пътна полиция на СДВР и е съставен констативен протокол.

В резултат на удара между автомобилите като пътник в л.а. Фиат Мареа с рег.№СО2578СС е пострадал ищеца Б.В.С.. Той е получил тежки наранявания по лицето главата крайниците, таза и травматично избиване на зъби. Ищецът е транспортиран в критично състояние в УМБАЛ „Света Анна“, където е диагностициран:фрактура на ацетабулума в дясно, луксация на дясна тазобедрена става, изкълчване на дясно бедро, рани на брадата в ляво, и на долна челюст в ляво, като е лекуван консервативно в болнични условия три дни. поради влошаване на здравословното състояние е насочен към УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“. Приет е в увредено общо състояние с наличие на болка и ограничено движение в областта на дясната подбедрена става и таза, рани на лицето, в областта на брадата и в областта на долната челюст в ляво. Настанен е в противошокова зала на Института под активно наблюдение и в последствие е преведен в Първа Клиника по ортопедия и травматология на болничното заведение. Поставена е основна диагноза счупване на ацетабулума и последици от счупване на черепа и костите на лицето и травматично избиване на осем зъба. При компютърно-томографското изследване е установена фрактура на 2, 3 и 4 ти ребра от лява гръдна половина.

Фрактурата на ацетабулума е наложила извършване на сложна операция, проведена на 26.11.2018г. под рентгенов контрол с открита репозиция на фрагментите и фиксация посредством един брой 6 - дупкова титаниева рекоструктивна плака, два броя канюлирани винтове и АО винтове. Проведено е съпътстващо медикаментозно лечение. Изписан е на 04.12.2018г. с препоръка да спазва хигиенно-двигателен режим, да продължи превръзките в амбулаторен порядък и да приема противосъсирващ препарат.

Непосредствено след инцидента и по-късно в болничното заведение Б.В.С. е бил в нестабилно състояние. Политравмата е наложила прием на обезболяващи и успокоителни. За дълъг период е приемал противотромботичен медикамент. Имал е непрекъснато главоболие, замъглено зрение. Отделно от болките, които е търпял и продължава да търпи, получените увреждания са поставили пострадалия в положение на пълна неподвижност за значително време. Фрактурата на ацетабулума в дясно, луксация на дясна тазобедрена става и изкълчване на дясно бедро са довели до трайно затруднение на функциите им /да се движи, да стои изправен, да седи/ за продължителен период от време, като възстановяване не е постигнато и към момента.

Ищецът не само е бил лишен от възможността да ходи, да стои и седи без чужда помощ, да се обслужва самостоятелно, но е бил подложен на остри и непрекъснати физически болки, от които не е можел да заспи и да се отпусне. През първите пет месеца от лечението си пострадалият е бил на постелен режим, в състояние на пълна обездвиженост. В случаите, в които е следвало да й се извършат контролни прегледи и рехабилитация се е наложило ползване на инвалидна количка при транспортирането му. В последствие за придвижването си се наложило да използва помощни средства (патерици).

От залежаването и обездвижването е получил рани по гърба, което допълнително е влошило състоянието му; непрестанно главоболие с чувство за гадене и позиви за повръщане; болки и подуване в корема и затруднена дефекация.

Описаното състояние го е поставило в пълна невъзможност да посреща със собствени сили обичайните човешки потребности, да се храни, да обслужва елементарните си хигиенни нужди, да се движи, за които е било наложително да получавала помощ от своите близки. Зависимостта от тази грижа го е довела до състояние да се чувства непълноценен, в тежест на семейството си и да изпитва срам от грижите, които са полагани за елементарното обслужване на физиологичните му нужди.

До инцидента ищецът е бил жизнерадостен и весел човек, самостоятелна личност със стабилна работа и активен социален живот. Излизал е с приятели, със семейството си е ходел на екскурзии и почивки. Създавал е запознанства и приятели.

Той не само е разчитал със собствените си сили, за да посрещне нуждите си, но е бил опора в семейството и за близки и приятели. Перфектен съпруг Б.В.С. е съградил уютен дом, за който се е грижел с перфекционизъм. Грижил се е за двете си деца, обгрижвал е възрастните си родители, помагал им е в къщната работа и ги е подкрепял финансово.

След автопроизшествието животът на ищеца коренно се е променил. От другар на съпругата си и опора на децата си, е бил поставен в състояние на пълна зависимост от чужда помощ. В продължение на месеци е бил обездвижен на легло със силни болки. Безпомощното му състояние, в което е приведен допълнително го натоварвало психически. Чувства се непълноценен и в тежест на близките си.

Възстановяването му е бавен и болезнен процес, като продължава и понастоящем. Поради засягане на опорно-двигателните функции, движенията са ограничени, мускулатурата на краката и в областта на пояса е атрофирала, загубил е сетивност в местата на фрактурите. Всяко физическо натоварване и влошаване на атмосферните условия води до поява на болки и дискомфорт.

По лицето са останали загрозяващи белези, загрозяващо е и травматичото избиване на зъби, които осезателно влияят на самочувствието му.

Процесният инцидент се е отразил крайно негативно и върху психиката на пострадалия.

След преживяното ПТП, изпитва страх и безпокойство. Получава пристъпи на паническо разстройство в затворени пространства. Страхува се да се качи на автомобил. Станал е потиснат и тревожен без видима причина. Безпокои се всеки път, когато му се налага да пътува. Спомена от преживяното ПТП, нараняванията и болките, които е преживял, наред с чувството на безпомощност и зависимост от други хора за чисто физическото му оцеляване е съпроводен и с панически страх да не се нарани отново и да изпадане в подобна на процесната ситуация. Психологическите последици от инцидента - изживян стрес и душевни страдания, ще съпътстват пострадалата до края на живота му.

Обездвижването му е създало редица неудобства и е повлияло на качеството му на живот в негативен аспект. Прекъснало е заниманията си по народни танци, с които е поддържал форма и тонус.

Към момента здравословното му състоянието му е усложнено, като не са налице изгледи за скорошното му възстановяване, а пълно възстановяване въобще не се очаква. До края на живота си ще следва да се съобразява е последиците от травматичните фрактури и да спазва ограничен и щадящ двигателен режим. От травмите на лицето са останали загрозяващи белези. Влошен е външния му вид и поради избитите зъби.

Във връзка с претърпените телесни увреди, доверителят ми е претърпял и имуществени вреди, изразени в сторени разходи за лечение, които към момента възлизат в размер на 7062,75 лв., от които 3938,00 лв. за реконструктивна титаниева плака; кортикален винт и разширен остеосинтезен пакет; 708,00 лв. за канюлирани винтове; 96,75 лв. за лекарствен препарат - Фраксипарин; 900,00 лв. - избор на оперативен екип; 350,00 лв. - избор на анастезиологичен екип; 300,00 лв. - за самостоятелна стая, позволяваща оставане на придружител; специализиран медицински транспорт – 270,00 лв. ; 500,00 лв. - болничен престой за последващи интеревенции;

По отношение на л.а. „Фолксваген Голф“, peг. № СА9801ТХ е налице сключена застраховка “Гражданска отговорност на автомобилистите” в З. „Б.И.“АД по застрахователна полица №BG/02/118002803156, валидна към момента на произшествието, видно от справка от интернет сайта на Гаранционен фонд.

На основание чл. 429 от КЗ с договора за застраховка “Гражданска отговорност”, застрахователят се задължава да покрие в границите на определената в договора сума, отговорността на застрахования за причинени на трети лица имуществени и неимуществени вреди.

В случая функционално отговорно за вредите причинени от водача на л.а. „Фолксваген Голф“, peг. № СА9801ТХ в качеството на застраховател е З. „Б.И.“ АД.

С претенция вх. №   ОК-879942/17.12.2018г., в съответствие с разпоредбите на Кодекса за застраховане е депозирано искане за обезвреда от Б.В.С.. При ответника е образувана преписка по щета № **********.

Въпреки представените в пълнота документи, установяващи настъпването на събитието и последиците за ищеца, до момента З. „Б.И.“ АД се отклонява от задължението за плащане на обезщетение без да изложи основателни мотиви за това, предвид което за ищеца е налице правен интерес от предявяване на правата си.

Ето защо моли съда, на основание чл.432, ал.1 от Кодекса за застраховане във вр. с чл.45 от Закона за задълженията и договорите, да осъди З. „Б.И.“АД да заплати на Б.В.С., ЕГН ********** сумата от 65 000,00лв.(шестдесет и пет хиляди лева), обезщетение за претърпени в резултат на ПТП неимуществени вреди - болки и страдания, ведно със законната лихва, считано от 17.03.2019 г. до датата на окончателното плащане, както и сумата от 6562,75 лв. - имуществени разходи, ведно със законната лихва, считано от 17.03.2019 г. до окончателното плащане.

Претендира и сторените в производството разноски.

В съответствие с изискването на чл. 127, ал. 4 от ГПК, посочва като начин на изпълнение - изплащане на евентуално присъдени суми по банкова сметка: ***:***,

Препис от исковата молба с доказателствата към нея е изпратен на ответника З. „Б.И.“ АД, който в срока по чл.367, ал.1 ГПК е депозирал писмен отговор.

Ответникът оспорва исковете претенции по основание и размер.

Следва да се изясни дали ищецът е бил с поставен колан, като според представителя на ответника, такъв не е бил поставен. Прави възражение за съпричиняване. Исковата сума следва да бъде редуцирана на 20000лв.-25000лв.

Моли да се задължи ищеца да уточни на кое място в автомобила е пътувал.

В срока по чл.372, ал.1 ГПК, ищецът Б.В.С. е депозирал допълнителна искова молба. С допълнителната искова молба ищецът оспорва отговора на ответника З. „Б.И.“ АД.

Софийският окръжен съд, като взе предвид доводите на страните, събраните по делото доказателства и съгласно разпоредбата на чл.235 от ГПК намира за установено следното от фактическа страна:

Видно от представения протокол за оглед на ПТП от 20.11.2018г. и изслушаната съдебно автотехническа експертиза се установява, че на 20.11.2018г. към 10.20 часа - светлата част на денонощието по второкласен път №82 от републиканската пътна мрежа в посока от град София, към град Самоков се е движил лек автомобил „Фолксваген Голф“ с peг. № СА 98 01 ТХ, управляван от Д. Иванов и в района на №8 участва в ПТП с насрещно движещия се л.а. Фиат Мареа с рег.№СО2578СС, управляван от Б.С.Б. В следствие на ПТП л.а Фиат Мареа отскача назад и удря попътно движещия се л.а Опел Астра с рег.№СО7635СС, управляван от В.М.П.

Платното за движение в този участък е било двупосочно с по една лента за движение в противоположните посоки, всяка с широчина по 3,80 метра, отделени една от друга посредством единична непрекъсната линия „М1”. Повърхностното покритие на е било от дребнозърнест, гладък асфалт, без нарушения, мокро. Автомобилът е навлязъл в лява по отношение посоката си на движение крива, при което най-вероятно, съдейки по разположението на деформациите по този автомобил (деформирана е цялата му дясна част), е започнал едно сложно движение - ротационно в посока обратна на посоката на движение на часовниковата стрелка, гледана отгоре и транслационно в посока напред и в ляво по отношение посоката си на движение, следствие на което е навлязъл в лентата за насрещно движение.

В същото време и условия на движение, в насрещна посока - от гр. С., към гр.С. в дясната пътна лента се е движил лек автомобил „Фиат Мареа“ с регистрационен номер СО 25 78 СС, управляван от Б.Б.. Принципно, директната видимост между двамата водачи се е ограничавала от траекторията на платното за движение и растящата непосредствено до границите на пътното платно висока растителност.

Достигайки до мястото на удара, лек автомобил „Фиат Мареа” с челната си част е ударил дясната странична част на лек автомобил „Фолксваген Голф”.

В същото време, движещият се след Фиата лек автомобил „Опел Астра” с регистрационен номер СО 76 35 СС управляван от В.П. с челната си част се е ударил в задната част на лек автомобил „Фиат Мареа”.

След приключване на ударния процес лек автомобил „Фоксваген Голф” и „Фиат Мареа” са останали в мястото на окончателното им установяване, където са описани в протокола за оглед на местопроизшествие, а лек автомобил „Опел” е изместен и паркиран на паркинга пред ресторант „Пауновата къща”.

Скоростта на лекия автомобил марка „Фолксваген“, в зоната на ПТП е 80-90 км./ч.

Водачът на лек автомобил „Фолксваген Голф” е имал възможност да предотврати ПТП, ако преди да навлезе в лявата хоризонтална крива, съобразявайки се с релефа на местността, пътните условия, състоянието на автомобила и собствените си професионални възможности, плавно е намалил скоростта си на движение, до стойност с която да може безопасно и комфортно да преодолее кривата, без да навлиза в лентата за насрещно движение.

Причината за настъпване на ПТП от техническа гледна точка би следвало да се търсят в субективните действия на водачът на лек автомобил „Фолксваген Голф” с регистрационен номер СА 98 01 ТХ - Д.И.И., който в зоната на ПТП, при движение по платно за движение с две пътни ленти е навлязъл и се е движил в лентата за насрещно движение, като пътните ленти са били разделени с непрекъсната линия „М1”.

Лек автомобил марка Фиат, модел Мареа, с рег.№СО2578СС е фабрично оборудван с триточкови предпазни колани на предните седалки и двуточкови на задната. От материалите по делото не може да се установи дали предпазният колан е бил поставен и къде е седял пострадалия.

Видно от изслушаната СМЕ Б.В.С. при ПТП на 20.11.2018г. е получил следните травматични увреждания:

Счупване на дясната главулечна ямка/ацетабулум/, съчетано с изкълчване на дясната тазобедрена става, което увреждане е причинило на пострадалия ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЕТО НА ДЕСНИЯ ДОЛЕН КРАЙНИК за срок от около 12 месеца.

Счупване на дясната хълбочна кост, причинило на пострадалия ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЕТО НА ДЕСНИЯ ДОЛЕН КРАЙНИК за срок от около 1,5-2 месеца.

Счупване на тялото на долната челюст, представляващо по своя медикобиологичен характер СЧУПВАНЕ НА ЧЕЛЮСТ, което увреждане е довело до трайно затруднение на дъвченето и говоренето за срок по-голям от 30/тридесет/дни.

Счупване на 3 и 4-то леви ребра без дислокация, причинили на пострадалия ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА.

Счупване на носни кости, което увеждане му е причинило ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА.

Разкъсноконтузна рана на лицето в областта на долната челюст, обработена хирургично, която му е причинила ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА.

От приложената медицинска документация е видно, че във връзка с причинените травматични увреждания пострадалият е подложен на серия оперативни интервенции, изразяващи се в хирургична обработка на разкъсно-контузната рана, закрито наместване на изкълчената дясна тазобедрена става с поставянето на крайника на директна екстензия и кръвна репозиция и метална остеосинтеза на фрактурата на дясната главулечна ямка/ацетабулум/. Предприетите оперативни интервенции са с малка и по- голяма сложност, като най-сложна и трудоемка е кръвната репозиция.

Преценени в съвкупност травматичните увреждания са причинили болки и страдания със затихваща интензивност в рамките на 3-5 месеца, като е възможно този период да е и по-голям.

В кориците на делото няма документация, сочеща наличието на усложнения при възстановяването на фрактурите, изразяващи се в ограничение на движението на десния долен крайник.

Следствие на приложеното оперативно лечение са налице ръбци от извършените оперативни разрези, които ще останат доживот.

В резултат на причинените травматични увреждания ще е налице болка при физическо натоварване на десен долен крайник и при промяна на времето, които ще са доживот.

Всички разходи, за които има приложени разходни документи са направени във връзка с лечението на пострадалия.

Към настоящия момент лечебните заведения не осигуряват специализиран медицински транспорт, поради което пациентът заплаща такъв от легло до легло. В конкретния случай е било невъзможно транспортирането на пострадалия от едното лечебно заведение до другото без такъв транспорт. Изборът и заплащането на самостоятелна стая е право на пациента.

Изборът на екип и заплащането му от пациента е регламентирано от МЗ и се прилага във всяко едно лечебно заведение.

Механизмът на получаване на фрактурата на десен ацетабулум съчетана с изкълчване на дясната тазобедрена става е директен удар на главата на дясната бедрена кост в ацетабулната ямка при предно-задно направление на увреждащата сила. Травмата е високоенергийна, като при комплексната оценка на механизма на ПТП и травматичните увреждания добре отговаря да е получена при конкретното произшествие в резултат на тежките деформации на предната част на автомобила в който е пътувал пострадалия.

При този механизъм на произшествие и получаване на уврежданията травмата в областта на дясната тазобедрена става би се получила и не би могла да бъде избегната ако пострадалият е бил с поставен обезопасителен колан. В материалите по делото няма данни на коя седалка е пътувал като пасажер пострадалият С.. Ако е бил на задна дясна седалка с поставен обезопасителен колан би могло да се получат и останалите увреждания-счупването на двете ребра от действието на колана, както и лицевата травма при удар на главата в облегалката на предната седалка при деформацията на купето при челния удар.

Предвид гореизложеното при този механизъм на ПТП пострадалият не би могъл да избегне получаването на травматични увреждания ако е бил с поставен обезопасителен колан.

По делото се назначи съдебно-стоматологична експертиза, видно от която пострадалият Б.В.С. е получил при ПТП следните увреждания:

цикатрикс /белег/в областта на долната челюст в ляво, причинен от удар в твърд предмет. В същата област има и наличие на липсващи зъби.

На долната челюст липсват следните зъби: (42М41), (31), (32), (33), (34), (35), (36).

На горната челюст: (23), (25).

На рентгновата снимка се констатира следното:

Липсват зъби в областта на лявата страна на долната челюст. Променена костна структура в средния и левия дял на долната челюст. Изменение на костната структура в областта на горните фронтални / (12),(11,(21),(22) / зъби.

Лечението може да се проведе чрез подвижно или неподвижно протезиране, като за неподвижното протезиране е необходимо поставяне на импланти.

Травматичното увреждане на зъбите на Б.В.С. е предизвикало болки и страдания за дълг период от време. Същото води до нарушаване на 3 функции: Говорна, дъвкателна и естетика.

По делото се разпита свидетеля Х.С.М.

На 20.11.2018 г. вечерта разбрал за ПТП-то, отишъл у пострадалия Б.В.С.. Преди това работили заедно с Б.. Отдавна са приятели с него, същия ден били заедно на работа. Жена му ми каза какви са обстоятелствата, даже в болницата нея не я пуснали. Търсили връзки как да го оправим по-бързо. Като влязъл при него той бил почти неадекватен, опитал се да му помогне. Б. искал да говори с него, но не можел да мърда. В областта на ченето имал рани, не могъл да се вдигне от леглото. Лекарите казали, че трябва да се оперира и след два-три дни го вдигна от „Св. Анна“ в „Пирогов“, там го оперирали. Около 20 дни останал в болницата след операцията. След като го изписали го посетил. Б. бил на легло, почти всяка вечер ходил да го види, защото той не можел да се справя сам. С помощта на жена му  ходил до тоалетна и такива неща. След два месеца вече започнал да се изправя леко. Бил много изнервен, станал агресивен, не искал да слуша нищо, не искал изобщо да се пусне телевизор. Седял на тъмно, просто се затворил в себе си. Пиел някакви лекарства за тромб на белия дроб. Пиел доста болкоуспокояващи - аулин, течен аналгин.

На два пъти ходил да го изкъпе лично и с още един приятел, защото той по едно време се срамуваше от жена си за тия неща и те го къпели. Като се възстановил леко го вдигали да седи. Споделял е, че не може изобщо да се държи прав, дори и седнал, когато седи. В момента приема медикаменти за белия дроб. Като работник той бил най-добрия покривджия в С., тенекеджия. Сега от жалост го кара с него, не може да се качи вече на покривите, подава неща отдолу. Сега работят в С. и с тези завои той постоянно се обръща, не е адекватен. Сега той куца, преди играели мач с него, но сега това е невъзможно. Станал по-затворен в себе си, много по-затворен, преди той много обръщал внимание на децата си, на семейството си, заедно ходели на планина, от планински край са. Сега изобщо не иска да поема такава инициатива.

            По делото се представи справка от Гаранционния фонд, видно от която лек автомобил марка „Фолксваген“, модел „Голф“, с рег.№СА9801ТХ към 20.11.2018г. е застрахован по задължителна застраховка гражданска отговорност при ответника З. „Б.И.” АД.

Представиха се и фактури и разходо-оправдателни документи за извършените от ищеца разходи във връзка с лечението му.

            Пострадалият Б.В.С. е отправил пред ответника З. „Б.И.” АД застрахователна претенция на 17.12.2018г. С писмо от 09.01.2019г. застрахователят е поискал влязъл в сила акт, установяващ виновността на водача, застраховат в З. „Б.И.” АД.

            Със споразумение от 03.12.2019г. по НОХД №18994/2019г. на СРС е признат за виновен Д. И.И. за виновен в това, че на 20.11.2018г, около 10,00 часа в гр.С. при управление на моторно превозно средство - лек автомобил марка „Фолксваген“, модел „Голф“ с peг. № СА 9801 ТХ, по бул.„Самоковско шосе“ в района на №8, с посока на движение от гр.София към гр.Самоков, е нарушил правилата за движение по пътищата, както следва:

-чл.20, ал.1 от Закон за движението по пътищата: „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват. “,

-чл.16, ал.1, т.1 от Закон за движението по пътищата: „На пътно платно с двупосочно движение на водача на пътно превозно средство е забранено: 1. когато платното за движение има две пътни ленти - да навлиза и да се движи в лентата за насрещно движение освен при изпреварване или заобикаляне; “

-и чл.6, т.1 от Закон за движението по пътищата: „Участниците в движението: съобразяват своето поведение с ... пътната маркировка;“ във вр. с чл. 63, ал. 2, т. 1 от Правилника за приложение на ЗДвП: „Надлежната пътна маркировка има следните изображения, наименования и значения: „Единична непрекъсната линия“ - М1. На пътните превозни средства е забранено да я настъпват и пресичат“, като не осъществил непрекъснат контрол върху управляваното от него превозното средство, отклонил се вляво спрямо посоката си на движение, пресякъл пътната маркировка, означена с единична непрекъсната линия - М1 и навлязъл в пътната лента за насрещно движение, при което реализира пътнотранспортно произшествие с насрещно движещия се /от гр.С. към гр.С./ лек автомобил марка „Фиат“, модел „Мареа“ с peг. №СО 2578 СС, управляван от Б.С.Б., вследствие на което по непредпазливост причинил средна телесна повреда на Б.В.С., изразяваща се в счупване на таза в областта на дясната тазобедрена става със сублуксация на дясна сакроилиачна става вдясно и луксация /изкълчване/ на дясна тазобедрена става, което е реализирало медико- биологичния признак трайно затруднение на движенията на десния долен крайник; счупване на 2, 3, и 4 ребра вляво, което е реализирало медико-биологичния признак трайно затруднение на движенията на снагата; частична фрактура на долната челюст, изразяващо се в двуфрагментно счупване на алвеоларния израстък в областта на фронталните зъби и предкьтни зъби вляво, което е реализирало медико-биологичния признак счупване на челюст; белодробна тромбемболия, което реализира медико- биологичния признак разстройство на здравето, временно опасно за живота, като от деянието е настъпила телесна повреда на повече от едно лице, престъпление по чл.343, ал. 3, б.„а”, във вр. с ал.1, б.„б“, във вр. счл.342, ал.1 от НК като му е наложено съответното наказание.

            При така приетата фактическа обстановка съдът приема от правна страна следното:

            Съдът намира, че исковете са допустими и основателни.

            Увреденото лице Б.В.С. е предявило пряко срещу застрахователя З. „Б.И.” АД осъдителен иск за обезщетение за претърпени неимуществени  и имуществени вреди от непозволено увреждане, в резултат на настъпване на застрахователното събитие, причинено от делинквент, чиято гражданска отговорност е застрахована по договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност”. Правното основание на иска е чл.432 Кодекса за застраховането, във връзка с чл.45 ал.1 ЗЗД и по чл.497 КЗ.

С влязла в сила присъда задължителна за гражданския съд на основание чл.300 ГПК е установено извършването на деянието от Д.И.И., противоправността и вината.

С това при условията на непредпазливост като форма на вината, Д.И.И. е реализирал ПТП, при което са настъпили уврежданията на Б.В.С..

            При ПТП ищецът Б.В.С. получил средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на таза в областта на дясната тазобедрена става със сублуксация на дясна сакроилиачна става вдясно и луксация /изкълчване/ на дясна тазобедрена става, което е реализирало медико- биологичния признак трайно затруднение на движенията на десния долен крайник; счупване на 2, 3, и 4 ребра вляво, което е реализирало медико-биологичния признак трайно затруднение на движенията на снагата; частична фрактура на долната челюст, изразяващо се в двуфрагментно счупване на алвеоларния израстък в областта на фронталните зъби и предкътни зъби вляво, което е реализирало медико-биологичния признак счупване на челюст; белодробна тромбемболия, което реализира медико- биологичния признак разстройство на здравето, временно опасно за живота. Травмите са в причинно-следствена връзка с действията на виновния водач Д.И.И.

            От това следва  несъмнен извод за наличието на обективния и субективния елементи от общия деликтен фактически състав по чл.45 от ЗЗД: деяние, противоправност на деянието, вреди, вина, причинно-следствена връзка между деянието на Д.И.И. и уврежданията, получени от пострадалия Б.В.С.

             Пострадалият Б.В.С. е получил следните травматични увреждания:

Счупване на дясната главулечна ямка/ацетабулум/, съчетано с изкълчване на дясната тазобедрена става, което увреждане е причинило на пострадалия ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЕТО НА ДЕСНИЯ ДОЛЕН КРАЙНИК за срок от около 12 месеца.

Счупване на дясната хълбочна кост, причинило на пострадалия ТРАЙНО ЗАТРУДНЕНИЕ НА ДВИЖЕНИЕТО НА ДЕСНИЯ ДОЛЕН КРАЙНИК за срок от около 1,5-2 месеца.

Счупване на тялото на долната челюст, представляващо по своя медикобиологичен характер СЧУПВАНЕ НА ЧЕЛЮСТ, което увреждане е довело до трайно затруднение на дъвченето и говоренето за срок по-голям от 30/тридесет/дни.

Счупване на 3 и 4-то леви ребра без дислокация, причинили на пострадалия ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА.

Счупване на носни кости, което увеждане му е причинило ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА.

Разкъсно-контузна рана на лицето в областта на долната челюст, обработена хирургично, която му е причинила ВРЕМЕННО РАЗСТРОЙСТВО НА ЗДРАВЕТО НЕОПАСНО ЗА ЖИВОТА.

След причинените травматични увреждания при пътнотранспортното произшествие пострадалият Б.В.С. е изпитвал значителни по интензитет болки и страдания за период в рамките на 3-5 месеца, като е възможно този период да е и по-голям. Последица от ПТП ще е налице болка при физическо натоварване на десен долен крайник и при промяна на времето, които ще са доживот.

            Виновният водач е застрахован при ответника ЗД "Б" АД със застраховка гражданска отговорност на водачите по полица №BG/02/118002803156 към датата на настъпване на ПТП- 20.11.2018г.

            Дължимото обезщетение за неимуществени вреди, претърпените от ищеца Б.В.С. болки и страдания следва да бъде определено по справедливост-чл.52  ЗЗД и съобразно общественото разбиране за справедливостта. Гореописаните травми, временно опасни за живота и здравето на пострадалия са свързани с болки и продължителен лечебно-възстановителен процес, свързан с множество оперативни намеси и невъзстановени последици, съобразно със съдебно- медицинската и съдебно-стоматологичната експертизи.

С оглед на горното размерът на обезщетението за неимуществени вреди, болки и страдания следва да бъде определен на сумата от 65 000 лв., поради което следва да бъде уважен изцяло в претендирания размер. Върху така определеното обезщетение ответникът дължи обезщетение за забава от 17.03.2019г., след изтичането на срока по чл.497 ал.1 т.2 КЗ.

            Неоснователни са възраженията на ответника ЗД "Б" АД за наличие на съпричиняване. С поведението си пострадалият Б.В.С. не е допринесъл за настъпването на вредоносния резултат, като от една страна не се доказа липсата на поставен обезопасителен колан, а от друга същият не би могъл да предотврати настъпването на получените увреждания.

            Следва да се уважи и иска за имуществени вреди изцяло, тъй като разходите са необходими и направени във връзка с получените увреждания, с което и този иск е доказан по основание и размер.

            На адв. М.Н.-Т. следва да се присъдят разноски, на основание чл.78 ал.1 и чл.38 ал.2 ЗА. Минималното възнаграждение съгласно чл.38 ал.2 Закона за адвокатурата и чл.7 ал.2 т.4 от Наредба №1/2004г. е в размер на 2676,88лв. без ДДС или 3212,26лв. с ДДС. Направено е възражение от ответната страна за прекомерност на  възнаграждението съгласно чл.78 ал.5 ГПК. Възражението е неоснователно, като възнаграждението е определено в минимален размер.

             Съгласно чл.78 ал.6 ГПК ответникът ЗД "Б" АД следва да бъде осъден да заплати на СОС 3762,51лв. (2862,51,-лв. д.т. и 900,-лв. разноски за САТЕ и 2 СМЕ)

Воден от горното, съдът

Р Е Ш И:

ОСЪЖДА на основание чл.432, Кодекс за застраховането, във връзка с чл.45 ал.1 ЗЗД и по чл.497 КЗ, ЗД "БУЛИНС" АД с ЕИК, със седалище и адрес на управление *** да заплати на Б.В.С. с ЕГН********** ***  по сметка IBAN: ***,-лв. (шестдесет и пет хиляди лева), представляваща обезщетение за неимуществени вреди, болки и страдания, получени от Б.В.С. при ПТП, настъпило на 20.11.2018г. и наличие на застраховка „Гражданска отговорност” по застрахователна полица №BG/02/118002803156, за лек автомобил марка „Фолксваген“, модел „Голф“, с рег.№СА9801ТХ, управляван от Д.И.И., ведно със законната лихва върху сумата от 17.03.2019г. до окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА на основание чл.432, Кодекс за застраховането, във връзка с чл.45 ал.1 ЗЗД и по чл.497 КЗ, ЗД "Б" АД с ЕИК, със седалище и адрес на управление *** да заплати на Б.В.С. с ЕГН********** ***  по сметка IBAN: ***,75лв. (шест хиляди петстотин шестдесет и два лева и седемдесет и пет стотинки), имуществени вреди, получени от Б.В.С. при ПТП, настъпило на 20.11.2018г. и наличие на застраховка „Гражданска отговорност” по застрахователна полица №BG/02/118002803156, за лек автомобил марка „Фолксваген“, модел „Голф“, с рег.№СА9801ТХ, управляван от Д.И.И., ведно със законната лихва, считано от 17.03.2019г. до окончателното изплащане на сумата.

ОСЪЖДА на основание чл.78 ал.1 ГПК и чл.38 ал.1 т.2 Закона за адвокатурата ЗД "Б" АД с ЕИК, със седалище и адрес на управление ***, да заплати на адв. М.Б.Н.-Т. сумата от 3212,26лв. (три хиляди двеста и дванадесет лева и двадесет и шест стотинки), представляващо адвокатско възнаграждение с ДДС.

ОСЪЖДА на основание чл.78 ал.6 ГПК ЗД "Б" АД с ЕИК, със седалище и адрес на управление ***, да заплати на СОФИЙСКИЯ ОКРЪЖЕН СЪД гр.С.я Бул.Витоша №2 сумата 3762,51лв. (три хиляди седемстотин шестдесет и два лева и петдесет и една стотинки), представляваща държавна такса и разноски.

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд гр.София в двуседмичен срок връчването му на страните.

 

СЪДИЯ: