Определение по дело №596/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 19 ноември 2020 г. (в сила от 3 декември 2020 г.)
Съдия: Галена Петкова Чешмеджиева Дякова
Дело: 20207200700596
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. Русе, 19 ноември 2020 год.

 

         Административен съд Русе, четвърти състав, в закрито заседание на  деветнадесети  ноември  през две хиляди и двадесета година  в състав:

 

                                                                         СЪДИЯ: ГАЛЕНА ДЯКОВА   

 

за да се произнесе по адм. дело №596 по описа на съда за 2020 год., намира следното:

 

Производството е по реда на раздел IV, глава X, чл.197 и сл. от Административнопроцесуален кодекс(АПК).

 

Делото е образувано след постъпила жалба от „Дунарит“ АД, с представляващ изп. директор П. П. срещу заповед /Решение/ № 3286р-43598 от 30.09.2020г. на Директора на ГД „Национална полиция“, с която е прекратено административно производство, образувано по повод Заявление на дружеството, вх. №328600-14384 от 20.03.2020г.  за допълване на списъка с изделия, които „Дунарит“ АД произвежда по Разрешение за производство №171 от 23.07.2012г. с нови изделия.

В жалбата се излагат аргументи за незаконосъобразност на оспорената заповед поради допуснати съществени нарушение на административно-производствени правила и в  нарушение на материалния закон. Иска се съдът да отмени заповедта на Директора на ГД „Национална полиция“ и да я изпрати на административния орган с указания за произнасяне по същество на направеното от „Дунарит“ АД искане. Претендират се и разноски.

Директорът на ГД „Национална полиция“ не взема становище по подадената жалба.

След като прецени представените с преписката доказателства, както и събраните в хода на съдебното производство писмени доказателства, при направената проверка съобразно изискванията на чл.168 АПК, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:                     

По допустимост на производството

Жалбата е подадена от надлежна страна - „Дунарит“ АД, която е адресат на издадения административен акт, с който се засягат техни интереси - отказ на Директора на ГД „Национална полиция“ да се произнесе по същество и да издаде искания от дружеството административен акт, свързан с допълване на списъка с изделия, които дружеството произвежда по разрешение за производство №171 от 23.07.2012г. По делото липсват доказателства кога е връчена заповедта на заинтересованото лице, но с оглед датата й на издаване – 30.09.2020г. и датата на подаване на жалбата – 16.10.2020г., следва да се приеме, че жалбата е подадена своевременно, в законоустановения преклузивен срок по чл.197, ал.1 от АПК, от лице, което има право  и интерес от обжалване, срещу акт, за който изрично е превдидена възможност да съдебен контрол, поради което е допустима и подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

По фактите

 „Дунарит” АД, гр. Русе е подало заявление вх. № 328600-14384 от 20.03.2020г. до Директора на ГД „Национална полиция“ за  съгласуване на документите за допълнение към Разрешение №171 от 23.07.2012г. и допълване на списъка за производство на ОБВВПИ със следните видове боеприпаси : Авиационни боеприпаси, подвид „Авиационни бомби“, различни модели, описани в заявлението.

По повод на това заявление, е започнала процедура за оценяване на пълнота и съответствие на подадена документация, извършена по реда на чл.19, ал.1-4 от ЗОБВВПИ. Изпратени са писма до съответните институции за становище по така подаденото от „Дунарит“ АД заявление - до  Държавна агенция за национална сигурност /ДАНС/ и Министерство на околна среда и водите/МОСВ/, като членове на междуведомствената комисия. Всички те, с изключение на становището на членове на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) са положителни и не намират пречка за допълване на списъка за производство на ОБВВПИ от „Дунарит“ АД.

Становището на МОСВ /стр.56-58 от делото/ е изпратено до ГДПолиция с писмо № 328600-17894 от 13.04.2020г./л.55/.  Видно от т.3 в него е, че за новите изделия, за които се иска допълване на списъка от „Дунарит“ АД, в представената със заявлението документация не се съдържа информация относно изпълнението на задълженията на заявителя във връзка с разпоредбите на глава шеста от Закон за опазване на околната среда (ЗООС).

Заключението на експертите към МОСВ е, че не може да се пристъпи към издаване на Разрешение за допълнение към Разрешение №171 от 23.07.2012г. и допълване на списъка за производство на ОБВВПИ, чиито носител е „Дунарит“ АД, докато дружеството не изпълни задълженията си по глава шеста от ЗООС.

С оглед становището на МОСВ, с писмо рег.№328600-1901 от 21.04.2020г.  на дружеството – заявител е даден 30 дневен срок за отстраняване на констатирания пропуск. В дадения от АО срок „Дунарит“ АД не е изпълнил указанията.

На 04.06.2020г. срок „Дунарит“ АД разработва и входира в РИОСВ Русе  уведомление  за инвестиционно предложение с наименование „Оптимизация на основните процеси на средняване/пресоване, заливане, шнековане/ във взривните участъци на площадката на „Дунарит“АД. За това обстоятелство дружеството уведомява ГДНП с изпратено заявление –допълнение, в което ги уверява, че незабавно след получаване на решението от РИОСВ Русе ще уведоми ГДНП.  На 24.08.2020г.  е издадено Решение № РУ-45-ПР/2020г./л.15 – л.23/ от Директор на РИОСВ Русе, с което, на осн. чл.93, ал.1, т.1, ал.3 и ал.6 от ЗООС, чл.7, ал.1 и чл.8 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС, чл.31, ал.4 и ал.6 вр. чл.2, ал.1, т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони, е взето решение да не се извършва оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционно предложение „Оптимизация на основните процеси на снаредяване /пресоване, заливане, шнековане/ във взривните участъци на площадката на „Дунарит“ АД.

След постановяване на  решението, същото с Писмо от 24.08.2020г./л.15/ е изпратено до „Дунарит“ АД, а те съответно с Допълнение вх.№ 328600-43083 от 28.08.2020г. то изплащат до ГДНП.

Имено липсата на такова становище, изпратено в срок, от РИОСВ за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение на „Дунарит“ АД е станало причина за началника на Сектор „КОС“ и председател на междуведомствената комисия по чл.19, ал.1 от ЗОБВВПИ да отправи до директора на ГД „Национална полиция“ предложение /л.3-4/ за прекратяване административното производство, образувано по повод заявлението на „Дунарит“ АД за допълнение към Разрешение №171 от 23.07.2012г. и допълване на списъка за производство на ОБВВПИ. На 30.09.2020г. е издадена оспорената пред съда заповед № 3286з-43598 на Директора на ГД „Национална полиция“, с която е прекратено административно производство, образувано по повод заявление на дружеството, вх. №328600- 14384 от 20.03.2020г. за допълване на списъка с изделия, които дружеството произвежда по разрешение за производство №171 от 23.07.2012г. Мотивите на административния орган са именно в насока, че дружеството-заявител не е отстранило констатираните нередности/пропуски в документацията, придружаваща заявлението, тъй като в дадения му 30-дневен срок не е представило информация и становище от РИОСВ Русе, касаеща изпълнение на задълженията на дружеството по глава шеста от Закон за опазване на околната среда.

При така установените факти, съдът изведе следното от правна страна:

Налице е бил започнато от „Дунарит“ АД производство по реда на чл.23, ал.1, т.4 от ЗОБВВПИ, според което дружеството е поискало допълване на списъка с изделия, които дружеството произвежда по разрешение за производство №171 от 23.07.2012г., конкретно със следните изделия: взриватели за артилерийски боеприпаси: Авиационни боеприпаси, подвид „Авиационни бомби“, различни модели, описани в заявлението.

По такова искане, съгласно чл.19, ал.1 от закона, „При постъпване на заявлението и документацията по чл. 17 междуведомствена комисия, създадена със заповед на министъра на вътрешните работи, оценява пълнотата и съответствието на подадената документация с изискванията за издаване на разрешение“. Именно такава процедура е започнала с изискване на становища от различни институции, участващи в тази комисия, като всички получени становища, с изключение на становището на членове на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) са положителни и не намират пречка за допълване на списъка за производство на ОБВВПИ от „Дунарит“ АД. Според заключението на експертите към МОСВ, не може да се пристъпи към издаване на Разрешение за допълнение към Разрешение №171 от 23.07.2012г. и допълване на списъка за производство на ОБВВПИ, чиито носител е „Дунарит“ АД, докато дружеството не изпълни задълженията си по глава шеста от ЗООС.

Наличието/необходимостта от оценка за въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение на „Дунарит“ АД следва да се прецени от Директора на РИОСВ Русе. Едва след негово произнасяне със съответния акт/решение/, без значение дали ще приеме за нужда такава оценка или не, документацията на „Дунарит“ АД би била пълна  и би изпълнила изискванията на всички участници в междуведомствената комисия по чл.19, ал.1 от ЗОБВВПИ.

Именно поради причина липсата на такъв документ на дружеството е даден срок по реда на чл.19, ал.3 от закона, да го представи. След като такъв документ не е предоставен на помощния орган - междуведомствената комисия, компетентният да се произнесе  по искането административен орган правилно е прекратил административното производство, без да стигне до издаване на исканото разрешение.

 Независимо от това, оспореното решение следва да бъде отменено. По делото се установени нови факти от значение за спора, които са възникнали  преди произнасяне на органа, но не са взети под внимание от него, поради непредставянето им в срок. Във връзка с дадените от административния орган указания с писмо дружеството е отправило искане към РИОСВ за издаване на решение относно необходимостта от ОВОС. По делото е представено Решение № РУ-45-ПР/2020г., издадено на 24.08.2020г. от Директор на РИОСВ Русе, с което, на осн. чл.93, ал.1, т.1, ал.3 и ал.6 от ЗООС, чл.7, ал.1 и чл.8 от Наредбата за условията и реда за извършване на Оценка за въздействие на околната среда /ОВОС/, чл.31, ал.4 и ал.6 вр. чл.2, ал.1, т.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони е взето решение да не се извършва ОВОС за инвестиционно предложение „Оптимизация на основните процеси на снаредяване /пресоване, заливане, шнековане/ във взривните участъци на площадката на „Дунарит“ АД“. Предмет на решението е преценка от необходимост на извършване на ОВОС за инвестиционното предложение на „Дунарит“ АД, част от което е оптимизация на технологична линия за  леене с краен продукт бомби, които са предмет на заявление вх. № 328600- 14384 от 20.03.2020г.

С издаване на това решение дружеството е изпълнило задълженията си по глава шеста от ЗООС, подадената от него документация към заявление вх. № 328600- 14384 от 20.03.2020г.  до Директора на ГД „Национална полиция“ за  съгласуване на документите за допълнение към Разрешение №171 от 23.07.2012г. и допълване на списъка за производство на ОБВВПИ е пълна и липсват пречки за произнасяне по същество на административния орган. Поради това оспорената Заповед № 3286з- 43598 от 30.09.2020г. на Директора на ГД „Национална полиция“ следва да бъде отменена, а преписката да се изпрати на  директора на ГД „Национална полиция“ за решаване на искането по същество.

Предвид изхода на делото и на основание чл.143, ал.1 от АПК, административният орган ще следва да заплати на жалбоподателя разноски в размер на 590.00лв. - за платена държавна такса в размер на 50.00лв. и  адвокатско възнаграждение в размер на 540лв, предвид представеното доказателство за заплатено адвокатско възнаграждение по представения  Договор за правна защита и съдействие.

 

Воден от горното, на основание чл.200 от АПК съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

        ОТМЕНЯ по жалбата на „Дунарит“ АД Русе  Заповед № 3286з- 43598 от 30.09.2020г.  на Директора на ГД „Национална полиция“, с която е прекратено административно производство, образувано по повод заявление на дружеството, с вх. № 328600- 14384 от 20.03.2020г.  за допълване на списъка с изделия, които дружеството произвежда по разрешение за производство №171 от 23.07.2012г.

         ИЗПРАЩА преписката на Директора на ГД „Национална полиция“ за произнасяне по същество по заявление на „Дунарит“ АД, вх. № 328600- 14384 от 20.03.2020г. за допълване на списъка с изделия, които дружеството произвежда по разрешение за производство №171 от 23.07.2012г.

        ОСЪЖДА Министерство на вътрешните работи  да заплати на „ДУНАРИТ“ АД, ЕИК *********, със седалище в гр.Русе, представлявано от директора П.В. П., разноски в размер на 590/петстотин и деветдесет/  лева.

 

 

Определението може да се обжалва с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните  пред Върховния административен съд на Република България .

 

 

 

 

Съдия: