РАЗПОРЕЖДАНЕ
Кюстендилският окръжен съд, в закрито заседание
на двадесет и шести юли
през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
като разгледа докладваната от съдия Ваня Богоева ч. гр.д. № 292
по описа за 2019 г. на КнОС и, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 627, ал.1 от ГПК във връзка с Регламент /ЕО/ № 1896/2006 г.
Образувано е по молба от „Тримекс
Гмбх” ООД, със седалище и адрес на управление: „Пермусерщтрасе“ № 5, 6322
Киршбичъл, Австрия, регистрирано в ТР под ф.д.: ****v, със
съдебен адрес: ул. „Козяк“ № 43, 1407 София, чрез адвокат Ася Велчева за
издаване на изпълнителен лист срещу „МСФ
Транс ЛД“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: **** присъдените с
Европейска заповед за плащане формуляр Е, чл.12 §1 от Регламент /ЕО/ №
1896/2006 г. на ЕП и Съвета за създаване на процедура за Европейска заповед за
плащане – издадена от ОС по търговски дела Виена на
Към молбата са представени следните документи: заверено копие на
извлечение от партидата на кредитора „Тримекс Гмбх” ООД, водена в ТР на
Австрия; декларация за изпълнимост от
Според искането, с което е сезиран съдът с цитираната молба, процедурата за произнасяне е по чл. 627 от ГПК.
Съгласно разпоредбата на чл. 627, ал.1 от ГПК молбата за издаване на изпълнителен лист въз основа на европейска заповед за плащане, издадена от друга държава членка, се подава пред окръжния съд по постоянния адрес на длъжника, по неговото седалище или по местоизпълнението.
При хипотезата на издаване на изпълнителен лист въз основа на европейска заповед за плащане, издадена от друга държава членка е приложим
Регламент
/ЕО/ № 1896/2006 г. на Европейския парламент и на Съвета от
Молбата за издаване на изпълнителен лист е предявена пред компетентния съд - съгласно чл. 627, ал.1 от ГПК, който е окръжният съд по седалището на длъжника, тъй като длъжникът „МСФ Транс ЛД“ ЕООД, е юридическо лице, със седалище и адрес на управление: ****.
Процедурата за европейска заповед за плащане се въвежда с Регламент /ЕО/ № 1896/2006 на Европейския парламент и на Съвета. Тя може да се прилага по отношение на вземания по граждански и търговски дела, когато поне една от страните има местоживеене или обичайно пребивава в държава-членка, различна от тази на кредитора. В Регламента подробно е разчертана процедурата по издаване на европейска заповед за плащане и съответно издаване на изпълнителен лист въз основа на такава заповед. Към същият са приложени и стандартни формуляри на съответните документи.
За да се изпълни облекчената процедура по издаване на изпълнителен лист въз основа на европейска заповед за плащане, предвидена с Регламента и за да настъпят регламентираните от същия правни последици, съдът по изпълнението следва да се убеди, че представената заповед за плащане представлява
годно изпълнително основание, което се удостоверява като европейско изпълнително основание. Европейската заповед за плащане следва да е издадена в стандартния формуляр, предвиден за същата и да съдържа предвидените в Регламента реквизити. В чл.12 от Регламент /ЕО/ № 1896/2006 е указано, че при издаването на Европейска заповед за плащане /ЕЗП/ се използва формуляр Д от приложенията към Регламента. В случая приложения към молбата за издаване на изпълнителен лист формуляр за ЕЗП не е предвидения такъв – „Д“, а е използван формуляр „Е“. Съгласно чл.12 от регламента, формуляр Д съдържа имената, адресите и други данни на страните и техните представители, както и нареждане към ответника/ответниците да заплатят претендираната от ищеца сума, описана във формуляр А, копие от който се прилага към заповедта. В заповедта се посочва размерът на главницата по вземането, лихвата и срокът, за който тя се претендира, както и договорените неустойки и разноските, съгласно предвиденото в чл.25 в посочената в заповедта валута. Във формуляр Д се напомня на ответника какви са неговите права и възможности, а именно да плати на кредитора сумата, посочена в заповедта или да възрази срещу заповедта, като подаде възражение пред съда по произход на заповедта. В случая в представения към молбата формуляр „Е“ за ЕЗП не са посочени размерът на главницата по вземането, лихвата и срокът, за който тя се претендира, както и договорените неустойки и разноските, съгласно предвиденото в чл.25 в посочената в заповедта валута, а единствено е препратено към изложеното във формуляр „А“.
Наличието на строго формалните реквизити в ЕЗП е необходимо и наложително, тъй като в производството по чл. 627 от ГПК, поради невъзможността да се извършат непосредствени констатации, съдът е обвързан от декларираното в европейската заповед за плащане. Същата не трябва да създава никакво съмнение за
наличието на каквито и да било пороци. Принудително изпълнение не може да бъде допуснато, ако при една външна формална проверка се установи, че ЕЗП е опорочена - ако не е попълнена изцяло и/или неточно - какъвто е настоящият случай.
Непълното и неточно попълване на европейската заповед за плащане прави документа неавтентичен, поради което същият не притежава доказателствена сила на европейско изпълнително основание за безспорно вземане и въз основа на него не следва да бъде издаден изпълнителен лист.
По изложените съображения молбата по чл. 627 от ГПК следва да бъде отхвърлена.
Воден от изложеното, Кюстендилският окръжен съд
ОТХВЪРЛЯ молбата по чл. 627 от ГПК с вх. № 4109/
- 2 -
****v, със съдебен адрес: ул. „Козяк“ №43,
1407 София, чрез адвокат Ася Велчева за издаване на изпълнителен лист
срещу „МСФ Транс ЛД“ ЕООД, със седалище
и адрес на управление: **** за присъдените с Европейска заповед за плащане
формуляр Е, чл.12 §1 от Регламент /ЕО/ № 1896/2006 г. на ЕП и Съвета за
създаване на процедура за Европейска заповед за плащане – издадена от ОС по
търговски дела Виена на
Разпореждането подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от връчването му на молителя пред Софийския апелативен съд.
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: