П Р
О Т О К О Л
година 2017 град
ПЛЕВЕН
РАЙОНЕН СЪД
ХІІІ нак. състав
на 20.11.2017 г.
в публично съдебно заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ДИМИТРОВ
СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1. Асен Илиев
2. Емилия Тодорова
СЕКРЕТАР: Петя Каракопилева
ПРОКУРОР: Здравко Луканов
Сложи за разглеждане докладваното от съдия ДИМИТРОВ
НОХД № 2148 по описа за 2017 година
На именното повикване в 15:30 часа се явиха:
РАЙОННА ПРОКУРАТУРА – Плевен, редовно призована, представлява се от прокурор Здравко Луканов.
ПОДСЪДИМИЯТ Ю.А.М. – редовно призован, явява се лично и с адв. Н.М.от АК – Плевен, с пълномощно по делото.
Съдът докладва отговор, с вх. рег. № 29783 от 17.11.2017 г. от адв. Н.М.от АК – Плевен, защитник на подсъдимия Ю.А.М., ведно с НП № 706 от 24.07.2017 г., от което е видно, че същото е издадено на подсъдимия М. за това, че:
„На 09.02.2017 г., в гр. Тръстеник, общ. Долна Митрополия, в двора на дома си на ***, съхранява 4 пр.м.3 /четири пространствени кубически метра/ акациеви дърва за огрев, без дървесината да е маркирана с контролна горска марка.“
Нарушение на чл. 213, ал. 1, предложение седмо, т. 1 от Закона за горите.
На подсъдимия на осн. чл. 266, ал. 1, предложение севмо от Закона за горите е наложена глоба в размер на 125 лв.
Съдът докладва писмо изпратено по факса, с вх. № 29878 от 20.11.2017 г. от РДГ – Ловеч, от което е видно, че на подсъдимия Ю.А.М. е издадено НП № 706 от 24.07.2017 г. за съхранение на 4 пр.м.3 /четири пространствени кубически метра/ дърва от акация, без дървесината да е маркирана с контролна горска марка, не е обжалвано и е влязло в законна сила на 29.08.2017 г.
Съдът запитва страните по даване ход на делото по реда на Глава XXIX - чл. 248 от НПК - разглеждане на делото в разпоредително заседание.
ПРОКУРОРЪТ – Да се даде ход на разпоредителното заседание.
АДВ. М.– Да се даде ход на разпоредителното заседание.
ПОДСЪДИМИЯТ– Да се даде ход на разпоредителното заседание.
С оглед
становището на страните, Съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ДАВА
ХОД НА разпоредително заседание по реда на чл. 248 от НПК
1.
Подсъдно ли е делото на съда;
ПРОКУРОРЪТ – Подсъдно е делото на съда.
АДВ. М.– Подсъдно е делото на РС – Плевен.
ПОДСЪДИМИЯТ–Поддържам казаното от адвоката ми.
2. Има ли основание за прекратяване или спиране на наказателното производство;
ПРОКУРОРЪТ – Г-н Съдия, с оглед процесуална ситуация и абсурдната за мен конкуренция между административна и наказателната отговорност, това производство следва да бъде прекратено, такива са правилата за спазване.
АДВ. М.- Напълно споделям становището на РП – Плевен.
Моля, да прекратите производството, тъй като вече има влязло в сила наказателно постановление и едно лице не може да бъде съдено за едно и също деяние два пъти.
СЪДЪТ счита, че производството по делото следва да бъде прекратено на основание чл. 289, ал.1 вр. чл. 24, ал.1, т.6 от НПК, чл. 4 от Протокол № 7 към ЕКПЧ и съобразно Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015 година на ОСНК на ВКС, по следните съображения:
В посоченото по – горе тълкувателно решение на ОСНК на ВКС и в практиката на Европейския съд за правата на човека в Страсбург, е залегнал принципа, че никой не може да бъде съден и наказан повторно за едно и също деяние.
Настоящото наказателно производство се явява второ по ред наказателно производство срещу едно и също лице за деяние, за което вече спрямо него е било водено и реализирано административно - наказателно производство – това, по което е издадено Наказателно постановление № 706 от 24.07.2017 година на Директор на Регионална Дирекция по горите – гр. Ловеч, влязло в законна сила на 29.08.2017 година.
Първото по време административно – наказателно производство има наказателен характер, като се има предвид възможното приравняване на административното нарушение, за което то е водено с престъпление и неограничения кръг от негови адресати. Правилото „non bis in idem“ забранява не само повторното осъждане на дееца, но и повторното му наказателно преследване за същото деяние.
В настоящия случай е налице пълна идентичност между административно – наказателното обвинение, приключило с влязло в сила на 29.08.2017 година наказателно постановление № 706 от 24.07.2017 година на Директор на Регионална Дирекция по горите – гр. Ловеч и деянието, за което е образувано настоящото производство. Налице е пълно съвпадение на времето, мястото и механизма на извършване на деянието. Следователно между фактите, предмет на разглеждане по административно–наказателното производство и настоящото наказателно производство, е налице пълно тъждество, тъй като касаят идентична по време, място, авторство, механизъм на извършване и на засегнатия обект на посегателство инкриминирана деятелност.
Според изискванията на чл. 4 от Протокол № 7 към конвенцията, приключилото първо по ред административно–наказателно производство, ако е с наказателен характер по смисъла на чл. 6, §1 от ЕКПЧ, съставлява процесуална пречка за образуване и провеждане на последващо наказателно производство срещу същото лица за същото деяние.
Досъдебното производство е образувано срещу неизвестен извършител на 10.03.2017 година, като подсъдимият Ю.А.М. е привлечен в качеството на обвиняем на 05.09.2017 г., т.е. след влизане в законна сила на издаденото против него наказателно постановление.
Предвид горното съдът счита, че са налице основанията на чл.289 ал.1 вр. чл.24 ал.1 т.8а от НПК, във връзка с Тълкувателно решение №3/22.12.2015 г. на Общото събрание на Наказателната колегия на ВКС.
Водим
от горното, Съдът
О
П Р Е Д Е Л И:
ПРЕКРАТЯВА
наказателното производство по НОХД № 3041/2017 година по описа на РС – Плевен
на основание чл. 289, ал.1 вр. чл. 24, ал.1, т.8а от НПК, чл. 4 от Протокол № 7
към ЕКПЧ.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба и частен
протест пред ОС – Плевен чрез РС – Плевен
в 15- дневен срок от
днес.
ПРОТОКОЛЪТ е написан в съдебно
заседание, което приключи в 15:37 часа.
СЕКРЕТАР: ПРЕДСЕДАТЕЛ:
СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:
1…………….
2…………….