Определение по дело №365/2019 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 693
Дата: 6 август 2019 г.
Съдия: Кремена Григорова Борисова
Дело: 20197270700365
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 30 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 06.08.2019г.

 

Административен съд - град Шумен, в закрито заседание на шести август две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

Административен съдия: Кремена Борисова

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 365 по описа за 2019г. на Административен съд – гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано въз основа на искова молба на К.К.И. с ЕГН ********** от гр.Търговище, действащ чрез пълномощник и процесуален представител адв. Красина Панова от АК - София срещу Областна дирекция на МВР - гр.Шумен, с която на основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ се претендира обезщетение за причинени имуществени вреди – платено адвокатско възнаграждение за осъществено процесуално представителство  в размер на 300 лева по ВАНД № 558/2019г. по описа на РС – град Шумен, в което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление № 18-0869-003479/11.01.2019г. на ВПД Началник сектор към ОДМВР-гр.Шумен, сектор "Пътна полиция", ведно със законната лихва, считано от датата на влизане в сила на решението, с което се отменя незаконосъобразният административен акт до окончателно изплащане на сумата.

След като се запозна със съдържанието на исковата молба и приложените доказателства, съдът намира, че като страни в настоящото производство следва да бъдат конституирани, както следва: ищец -К.К.И. с ЕГН ********** от гр.Търговище; ответник Областна дирекция на МВР - гр.Шумен; контролираща страна Окръжна прокуратура - гр.Шумен.

С оглед задължението за разпределяне на доказателствената тежест между страните и на основание чл.154, ал.1 от ГПК, във връзка с чл.146, ал.1, т.5 от ГПК и чл.144 от АПК, следва да се укаже на ищеца, че в негова тежест е да ангажира доказателства, досежно наличието на фактите и обстоятелствата, установяващи твърденията му за реално претърпени имуществени вреди на стойност 300 лева, вследствие на отменен незаконосъобразен административен акт – Наказателно постановление №18-0869-003479/11.01.2019г.. на ВПД Началник сектор към ОДМВР-гр.Шумен, сектор "Пътна полиция".

Съдът констатира, че в исковата молба е обективирано доказателствено искане за изискване и приобщаване към доказателствения материал по делото на ВАНД № 558/2019г. по описа на ШРС. Доколкото ицещът претендира имуществени вреди в резултат на отменено наказателно постановление, предмет на съдебен контрол, осъществен в съдебното производство по посоченото дело, съдът намира доказателственото искане за допустимо и относимо към спора, поради което същото ще следва да бъде уважено.

Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Конституира като страни в настоящото производство:

Ищец: К.К.И. с ЕГН ********** от гр.Търговище, действащ чрез пълномощник и процесуален представител адв. Красина Панова от АК - гр.София, със съдебен адрес ***.

Ответник: Областна дирекция на МВР - гр.Шумен;

Контролираща страна: Окръжна прокуратура - гр.Шумен.

 

Насрочва АД № 365/2019г. по описа на ШАдмС за 22.10.2019г. от 09.30 часа, за която дата да се призоват страните.

На ответната страна ведно с призовката да се изпрати препис от исковата молба и приложените доказателства с указание, че съгласно чл.163, ал.2 от АПК може в 14 дневен срок от получаването да представи писмен отговор и да посочи доказателства.

Указва на ищеца, че е в негова тежест да ангажира доказателства, досежно наличието на фактите и обстоятелствата, установяващи твърденията му за реално претърпени имуществени вреди на стойност 300 лева, вследствие на отменен незаконосъобразен административен акт – Наказателно постановление №18-0869-003479/11.01.2019г. на ВПД Началник сектор към ОДМВР-гр.Шумен, сектор "Пътна полиция".

Служебно да се изиска от Районен съд-град Шумен и приложи към материалите по настоящото дело, ВАНД № 558/2019г. по описа на ШРС.

 

Съдът на основание чл.40 и чл.41 от ГПК, във връзка с чл.144 от АПК предупреждава страните за следното:

Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато тези лица не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж ѝ е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. При неизпълнение на задължението всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

 

Дава възможност на страните до датата на съдебното заседание да представят нови доказателства.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните за сведение.

 

                                     Административен съдия: