Решение по дело №6352/2016 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 септември 2016 г. (в сила от 7 октомври 2016 г.)
Съдия: Биляна Великова Видолова
Дело: 20164430106352
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 август 2016 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.П., 20.09.2016г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

П.СКИ РАЙОНЕН СЪД, V гр.състав, в публично съдебно заседание на  19.09.2016г, в състав:

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: БИЛЯНА ВИДОЛОВА

при участието на секретаря Г.Н., като разгледа докладваното от съдия Видолова гр.д.№ 6352 по описа за 2016г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Молба с правно основание чл. 28, във връзка с чл.26 от Закона за закрила на детето.

Постъпила е молба от Дирекция  „Социално подпомагане” гр.П., за настаняване по съдебен ред на детето Д.Л.И., ЕГН **********, в специализирана институция – ДМСГД гр.П.. Твърди се, че детето е родено с тежки физически увреждания, 100% степен на увреждане с чужда помощ, било е настанено в  ДМСГД гр.П., но срокът на настаняването е изтекъл.

Заинтересованата страна ДМСГД – П., не дава становище по делото.

Заинтересованата  страна – Л.И.Д. не дава становище по делото.

Особения представител на детето – адв. И.Н. от ПлАК, дава становище, че молбата е основателна, при който при тежките здравословни проблеми на детето най-добре за него би се погрижил специализирания медицински орган.

Съдът, след като се запозна с представените доказателства, намира за установено следното: Малолетната Д.Л.И., ЕГН **********, видно от представеното удостоверение по акт за раждане № 2601/29.12.2014г. на Община П., е родена на ***г. и е с майка – Л.И.Д. и баща неизвестен. Непосредствено след раждането ѝ, майката е заявила пред медицинския персонал, че няма възможност да се грижи за седмото си по ред дете и напуснала здравното заведение. Детето, предвид незрялото му състояние и необходимостта от специфични медицински грижи и достигане състояние на доносеност, е престоявало в отделение по Неонатология при УМБАЛ гр. П. за периода от раждането му до ***г. След изписването му от отделението детето е насочено към  специализираната институция ДМСГД гр. П. за доотглеждане и провеждане на необходимите допълнителни консултации с медицински специалисти и изследвания за уточняване на здравословното му състояние, Там е настанено с Решение № 989/06.07.2015г. по гр.д. 2497/15г. на ПлРС. На 06.07.2016г е издадено ЕР на ТЕЛК при УМБАЛ П., което е определило 100% вид и степен на увреждане с чужда помощ на детето, при водеща диагноза екстремна незрялост и посочване, че детето се нуждае от чужда помощ и непрекъснати грижи и лечение. Майката Л. е декларирала и своето решение за бъдещото отглеждане на детето, като е заявила намерението си да предостави нотариално заверена декларация за съгласието ѝ за пълното осиновяване на това дете. При социалното проучване е констатирано също, че майката и съжителят ѝ отглеждат в семейната си среда шестте си деца – Д., Е., Я., М., М. и Е.. Майката не притежава собствено жилище, а живее с многочленното си семейство и съжителя в къща в Ч.Б., предоставяна и за ползване безвъзмездно. Жилището се състои от две стаи, бедно обзаведено с поддържана хигиена на задоволително ниво. Единствените сигурни доходи на майката са получаваните от нея социални помощи и месечни помощи за отглеждане на шестте й деца в общ размер месечно от 190лв. Съжителстващото с Л.И. лице – Я.И. е безработен с поддържана регистрация в Дирекция “Бюро по труда” гр. Ч.Б.. Майката не разполага с достатъчен доход, за да осигури финансова сигурност и стабилност на семейството си, позволяващ ѝ да задоволи потребностите съобразно възрастта на ниско месечното дете. Не са установени близки и роднини, които да са изразили желание и възможност да поемат грижите за малката  Д.. От социалния доклад по делото е видно, че родителите са заявили невъзможността да отглеждат детето в семейна среда поради тежкото му здравословно състояние, близките и роднините им – също и единствената алтернатива за отглеждането на детето е специализираната институция, а настаняването в нея на детето по предходното съдебно решение е изтекло. Становището на социалния доклад е, че предприетата  мярка за закрила спрямо малолетното дете - настаняване в специализирана институция е изцяло в интерес на детето, т.к. само там би могла да се осигури необходимото му специфично медицинско обслужване и лечение.

Въз основа на установеното от фактическа страна, съдът прави следните изводи:  Налице е хипотезата на чл. 25 ал. 1 т. 3 от ЗЗД – дете, чиито родители се намират в трайна невъзможност да го отглеждат, като невъзможността е породена от обстоятелството, че детето е със заболяване, за което е необходимо специфично медицинско обслужване и лечение, което не би могло да бъде осигурено в домашна обстановка. Подходяща и в интерес на детето в настоящия случай се явява мярката - настаняване в специализирана институция, в случая – ДМСГД гр. П., за срок до навършване на десетгодишна възраст на детето, считано от 28.07.2016год.  

             По така изложените съображения и на основание чл. 28, във връзка с чл. 26 ал. 1 от Закона за закрила на детето, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

                 НАСТАНЯВА детето Д.Л.И., ЕГН **********, с майка – Л.И.Д. и баща неизвестен, в ДОМ ЗА МЕДИКО-СОЦИАЛНИ ГРИЖИ ЗА ДЕЦА гр.П., за срок до навършване на десетгодишна възраст на детето, считано от 28.07.2016год.

 

Решението може да се обжалва пред П.ски Окръжен Съд в 7 дневен срок от връчването му на страните.

 

След влизане в сила на решението, препис от него да се изпрати на ДСП П..

                                                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: