Определение по дело №418/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260010
Дата: 16 май 2022 г.
Съдия: Георги Йовчев
Дело: 20193001000418
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 3 юли 2019 г.

Съдържание на акта

гр.Варна, .2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в

закрито заседание на                                                             през   две хиляди двадесет и

втора година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИЛИЯН П. ЧЛЕНОВЕ: ГЕОРГИ ЙОВЧЕВ

НИКОЛИНА ДАМЯНОВА

като разгледа докладваното от съдия Георги Йовчев в.т.д.№418 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

С определение от 18.09.2019 г., производството по делото е спряно на осн. чл.229, ал.1, т.7 ГПК вр. с чл.624 КЗ и чл.271 и чл.274 от Директива 2009/138/ЕО на Европейския парламент и на съвета от 25.11.2009г. относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност.

В конкретната хипотеза въззиваемият /ответник по исковете/ е застрахователно дружество с регистрация в Никозия., Република Кипър, по отношение на което с акт на Областен съд Никозия, Кипър по иск №656/2018г. е открито производство по ликвидация /принудителна съдебна ликвидация поради неплатежоспособност /несъстоятелност/. Това обстоятелство, както и назначаването на П. Н. и С. К. за постоянни ликвидатори /синдици/ са вписани в ТР по партидата на ЗК „Олимпик" АД, Кипър, чрез „ЗК „Олимпик- клон България“ КЧТ /вписване №20190926145744/. С вписването им на 26.09.2019г. тези обстоятелства се считат известни на третите лица /чл.7, ал.1 ЗТРРЮЛНЦ/.

По отношение на последиците от откриване на производство по ликвидация/ несъстоятелност на застраховател, получил лиценз в друга държава членка, българският закон препраща към правото на съответната държава /чл.624 КЗ/, като в рамките на своята компетентност, съдът служебно е установил съдържанието на приложимото право - Законите за застрахователната и презастрахователната дейност и други свързани въпроси от 2016 г. и 2017г. на Република Кипър и Закона за дружествата. Разпоредбата на чл.315, ал.4 от Закона за застраховането и презастраховането и други свързани с тях въпроси от 2016 г. на Република Кипър предвижда, че: „При спазване на разпоредбите на членове 335 до 342, разпоредбите на членове 301


до 303 от Закона за дружествата относно резултатите от производството по ликвидация в действащите застрахователни договори и членове 215, 220, 305 и 306 от Закона за дружествата, които се отнасят до резултатите от процедурата по ликвидация, удовлетворяваща отделните кредитори, са прилага по аналогия.1'. Съгласно чл.220 от Закона за дружествата с факта на издаване на разпореждане за ликвидация никое производство не може да продължи или да бъде започнато срещу дружеството, освен ако няма разрешение от съда.

Първоначалният срок за предявяване на вземания е изтекъл на 26 септември 2019 г., т.е. 35 дни от датата на публикуване на заповедта за ликвидация в Държавен вестник на Република Кипър, извършено на 23 Август 2019г.

От информация публикувана в сайта на Комисията за финансов надзор се установява, че на 26.09.2019 г. е проведена среща между КФН и ликвидаторите на застрахователна компания ЗК „Олимпик“ АД, Република Кипър, по време на която ликвидаторите са заявили, че според кипърското законодателство първоначалният срок от 35 дни, изтекъл на 26.09.2019 г., за предявяване на вземане към застрахователното дружество може да бъде удължен от ликвидаторите след представяне на обосновано искане от кредитора.

Като е съобразил, че е изтекъл достатъчно разумен срок, с разпореждане от 23.03.2022 г., съдът е указал на въззивниците ЮНАП Ю.О. от гр. О., К.А.А. от с. Ясеновец, С.А.О. *** и Б.Е.Я. от гр. О., всички чрез адв.Я., в двуседмичен срок от съобщаването да представят доказателства за етапа, в който се намира производството по принудителна съдебна ликвидация /несъстоятелност/ на кипърското застрахователно дружество ЗК „Олимпик“ АД, по което същите са предявили своите вземания, като посочат и представят доказателства относно приемането/неприемене на вземанията им, респективно за издаване на разрешение от съда по несъстоятелността за продължаване на исковото производство срещу несъстоятелния търговец.

Съобщението с дадените указания е получено от пълномощника на въззивниците на 26.04.2022 г., като до изтичане на срока, изпълнение не е последвало.

Доколкото е предупредил въззивниците, че при неизпълнение в срок, съдът ще приеме, че вземанията не са приети и липсва издадено разрешение за продължаване на исковото производство срещу несъстоятелния търговец, което е свързано с допустимостта на исковото производство, съдът намира, че исковата молба следва да се остави без движение, с предупреждение, че при неизпълнение, първоунстанционното решение ще бъде обезсилено, а производството по делото прекратено.

Воден от гореизложеното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба на Ю.Ю.О. от гр. О., К.А.А. от с. Ясеновец, С.А.О. *** и Б.Е.Я. от гр. О..

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ НА на ищците Ю.Ю.О. от гр. О., К.А.А. от с. Ясеновец, С.А.О. *** и Б.Е.Я. от гр. О., всички чрез адв.Я., в двуседмичен срок от съобщаването:

1.     Да посочат и представят доказателства относно приемането/неприемене на вземанията им в производството по принудителна съдебна ликвидация /несъстоятелност/ на кипърското застрахователно дружество ЗК „Олимпик“ АД, по което същите са предявили своите вземания.

2.     В случай, че вземанията им не са приети, да представят разрешение от съда по несъстоятелността за продължаване на исковото производство срещу несъстоятелния търговец.

ПРИ НЕИЗПЪЛНЕНИЕ в срок, съдът ще приеме, че вземанията не са приети и липсва издадено разрешение за продължаване на исковото производство срещу несъстоятелния търговец, поради което първоинстанционното решение ще бъде обезсилено, а производството прекратено.

 

Определението не подлежи на обжалване.