Определение по дело №1679/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 2265
Дата: 26 август 2017 г.
Съдия: Юлия Русева Бажлекова
Дело: 20173100501679
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 август 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№………../………….. 2017 г.

Варна

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 26.08.2017 г., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛАНА ЦАНКОВА

АНТОНИЯ МЛАДЕНОВА мл.с.

 

като разгледа докладваното от съдия Бажлекова

въззивно гражданско дело № 1679 по описа за 2017 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по въззивна жалба на К.И.К. срещу решение № 2166 от 26.05.2017 г., постановено по гражданско дело № 8424 по описа за 2016 г. на 43-т и състав на Районен съд – Варна, в частта, с което упражняването на родителските права по отношение на детето Мира Нонева, ЕГН ********** е предоставено на бащата М.Н., определено е местоживеене на детето на адреса на бащата, като е определен режим на лични отношения на детето с майката, както следва: всяка първа и трета седмица от месеца от 18 часа в петък до 18 часа в неделя, един месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск, през коледните празници на всяка четна календарна година от 10 на 24.12. до 10 ч. на 26.12 и през новогодишните празници на всяка нечетна календарна година от 10 часа на 31.12. до 10часа на 02.01; за великденските празници на всяка нечетна година от 10 часа на Великден до 17 часа на втория ден на Великден; въззивницата К. е осъдена да заплаща издръжка в полза на детето в размер на 115лв.

Във въззивната жалба се излага, че решението е неправилно и необосновано, постановено при съществени нарушения на съдопроизводствените правила и в противоречие с материалния закон. Счита, че съдът не е обсъдил събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и взаимна връзка. Изводите на съда не се потвърждават от установените по делото факти и събраните доказателства. Сочи, че необоснован и в разрез с доказателствата са изводите на съда, че бащата е по- подходящ родител да упражнява родителските права, като се посочва, че родителите не са изслушани по реда на чл.59, ал.6 СК и съдът не е чул ш взел предвид техните съображения относно най –добрия интерес на детето. Не са спазени дадените в Постановление № 1/12.11.1974г. на Пленума на ВС задължителни указания за извършване на комплексна преценка на всички обстоятелства, от значение за определяне на кой от родителите следва да се предоставят за упражняване родителските права. Не е извършена преценка на доказателствата по делото, установяващи възпитателските качества и морала на бащата, като не са обсъдени доказателствата, които сочат на агресивно поведение от негова страна спрямо въззивницата. Счита, че недопускането на замяна на свидетел в съдебно заседание е съществено нарушение на процесуалните правила довело до ограничаване правата на въззивницата и неравнопоставеност между страните. Съдът не е обсъдил възрастта и пола на детето, като не е отчетено и обстоятелството, че детето е трето по ред за бащата и първо и единствено за майката, за което тя държи да се грижи лично, с помощ от страна на майка си. Не е взета предвид и голямата възрастова разлика между детето и бащата, който предвид работата си и служебните си ангажименти няма възможност да взема детето от училище и да оказва помощ при подготовката му за следващия ден. Излага се, че след постановяване на обжалваното решение са настъпили нови факти: в почивни дни, в които не се осъществява режим на лични отношения с майката, бащата води детето при бабата по бащина линия, където остава с преспиване и детето прекарва повече време с нея отколкото с бащата; след узнаване на постановеното решение, детето е разстроено; майката е обособила детска стая в жилището си.

Иска се отмяна на решението и постановяване на ново, с което упражняването на родителските права да се предостави на майката, да се определи местоживеене на детето при майката, като бащата бъде съден да заплаща месечна издръжка в полза на детето в подходящ размер. 

С въззивната жалба с оглед оплакванията за допуснати от първоинстонционния съд процесуални нарушения и твърдяните новонастъпили обстоятелства са направени доказателствени искания:1. за приемане на представени писмени доказателства: фактури за закупени мебели и аксесоари за детска стая; диплома за завършено висше образование, извлечения от служебна, трудова и осигурителна книжка на въззивницата; 2. За допускане до разпит на един свидетел при условията на довеждане в съдебно заседание за установяване на твърденията на въззивницата за осъществяван спрямо нея физически и психически тормоз от въззиваемия и честите отсъствия на същия от дома им, както и, че грижите за детето се полагат от бабата по бащина линия, при която то пребивава преимуществено и установяване на промяната в емоционалното състояние на детето;3. Да се възложи на ДСП Варна изготвяне на допълнителен социален доклад; 4 провеждане на нова СПЕ, която да изследва актуалното емоционално състояние на детето и даде заключение за емоционалните и физически потребности на детето и как би му се отразило откъсването от майката и липсата на ежедневен контакт с нея; 5. Да се допусне до разпит при режим на призоваване социалния работник, извършил социалното проучване на родителите и детето.

В срока по член 263, алинея 1 от ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба, с който същата се оспорва и се изразява становище за потвърждаване на така постановеното решение от ВРС. Не се оспорва твърдението на въззивницата, че е обособила детска стая в дома си. Твърди, че след приключване на устните състезания по делото пред първа инстанция са настъпили нови факти и обстоятелства – след пребиваване на детето при майката в режима на лични отношения, то се прибира с травми и наранявания; майката е подарила на детето ховърборд и му е разрешила да го управлява без да ползва протектори, като след падане детето е било с разранено и отекло коляно. Твърди се, че нараняването на ръцете на детето, което учи в НУИ“Добри Христов“ и свири на пиано би довело до непълноценно представяне на годишните изпити и концерти; през м. юли 2017г.  детето е необезопасен с детско столче пътник в колата на майката и претърпява ПТП, като бащата не е уведомен; през м. юли 2017г., в периода, когато за нея се е грижила майката детето е преустановило упражненията по пиано; въззивницата отклонява предложението на въззиваемия да вижда и взема детето при режима определен с постановеното по делото решение, който е по-благоприятен от привременния.

Въззиваемият не се противопоставя за приемане на представените с въззивната жалба писмени доказателства и допускане на гласни доказателства чрез разпит на един свидетел, както и за изготвяне на нов социален доклад във връзка с  наличието на промяна в емоционалното състояние на детето. Счита за неоснователно искането за допускане на нова СПЕ, тъй като поставените задачи се отклоняват от проведената при първоинстанционното разглеждане на делото и провеждането й ще причини на детето неоправдан стрес и напрежение.

Във връзка с твърденията за новонастъпили след постановяване на първоинстанционното решение обстоятелства и факти са отправени доказателствени искания:1.за допускане на двама свидетели при условията на водене в съдебно заседание за установяване на претърпени травми от детето по време на престоя му при майката, претърпяното ПТП и неполагане на грижи за безопасността на детето при пътуване и неглижиране на подготовката по пиано през м. юли 2017г. 2. Да се издаде съдебно удостоверение, въз основа на което въззиваемият да се снабди с друго такова от Сектор“Пътна полиция“ при ОД на МВР Варна, от което да е видно, регистрирано ли е през м. юли 2017г. ПТП на територията на гр.варна с участник К.И.К. и издаване на препис от съставения за ПТП протокол.

Съдебният състав на въззивния съд, като взе пред вид относимостта, допустимостта, необходимостта и новостта на исканите доказателствени средства, както и след като съобрази разпоредбата на член  266 от ГПК, намира следното:

Съгласно тълкувателно решение № 1 от 9.12.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2013 г., ОСГТК, доколкото основната функция на съда е да осигури прилагането на закона, тази му дейност не може да бъде обусловена от волята на страните, когато следва да се осигури приложение на императивен материален закон, установен в обществен интерес. Затова, когато законът е възложил на съда служебно да следи за интереса на някоя от страните в процеса, негово задължение е служебно да събере доказателствата в подкрепа или опровержение на правнорелевантните факти, както и да допусне поисканите от страните допустими и относими доказателства без ограничения във времето. При проверка на правилността на първоинстанционното решение въззивният съд може да приложи императивна материалноправна норма, дори ако нейното нарушение не е въведено като основание за обжалване. Поради това, когато за приложението на тази императивна материалноправна норма е необходимо събирането на доказателства, въззивният съд следва служебно да събере тези доказателства, дори ако във въззивната жалба не е въведено оплакване за допуснато от първата инстанция процесуално нарушение или за необоснованост на фактическите изводи, поставени в основата на първоинстанционното решение.

Спорът пред въззивната инстанция е досежно упражняване на родителски права, местоживеене на дете и режима на лични отношения на детето с родителя, на когото не е предоставно упражняването на родителските права и издръжката, тоест съдът следва да съобрази интересите на детето.

Доколкото във въззивната жалба се твърдят новонастъпили обстоятелства – промяна в емоционалното състояние на детето и в битовите условия в дома на майката, то следва да бъдат допуснати за приемане писмените доказателства, приложени към въззивната жалба, както и да се възложи изготвяне на социален доклад относно емоционалното състояние на детето Мира, налице ли са промени след извършването проучване и представяне на първоначалния доклад и постановяване на първоинстанционното решение. Социалният доклад следва да съдържа констатации къде и при какви условия се отглежда детето, кой конкретно полага грижи за него, осъществявали то контакт с майката, колко често, какъв е дневния режим на детето. Отговор на тези въпроси следва да бъде даден след посещение в дома, където детето се отглежда, след беседи с родителите, баби, дядовци и класен ръководител и учителите на детето. Също така следва да се даде възможност на въззивницата да се ползва от показанията на един свидетел при условията на довеждане в съдебно заседание за установяване на твърдяните новонастъпили обстоятелства. Основателни и допустими са исканията на въззиваемия за допускане на двама свидетели за установяване на твърдяните в отговора на въззивната жалба новонастъпили обстоятелства, както и за издаване на съдебно удостоверение, поради което следва да се уважат.

Исканията за допускане на нова СПЕ и разпит на социалния работник, извършил социалното проучване по представения пред първоинстанционния съд социален доклад следва да се оставят без уважение, доколкото исканията са неконкретизирани, а и в представеното пред първата инстанция заключение вещо лице психолог е изследвало отношенията на детето с всеки от родителите и привързаността му към тях, както и какво е отражението на конфликта между родителите върху емоционалното му състояние. Освен това налице ли е промяна в емоционалното състояние на детето ще се установи посредством допуснатите гласни доказателства и допълнителен социален доклад.

С оглед гореизложеното и на основание член 267, алинея 1 от Гражданския процесуален кодекс, настоящият състав на Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И  :

ДОПУСКА да бъдат приети като доказателства по делото представените в незаверени копия фактури и касови бонове за закупуване на мебели и аксесоари за детска стая; диплома за завършено висше образование, трудова книжка, служебна книжка, осигурителна книжка на К.И.К., като дава възможност на същата в срок до съдебно заседание да завери за вярност представените копия от документи. При неизпълнение в срок, същите ще бъдат изключени от доказателствата по делото.

ДАВА възможност на въззивницата да се ползва от показанията на един свидетел при условията на довеждане в съдебно заседание, за установяване на изложените в жалбата твърдения за упражняван от страна на М.Н. психически и физически тормоз спрямо К.К., полагането на грижите за детето и преимуществено пребиваване на детето в дома на баба му по бащина линия, както и емоционалното състояние на детето

ДАВА възможност на въззиваемия да се ползва от показанията на двама свидетели при условията на довеждане в съдебно заседание, за установяване на изложените в отговора на жалбата твърдения за системно понасяни от детето травми по време на престоя му при майката, претърпяно от детето ПТП и неполагане на грижа за безопасно пътуване от страна на майката и неглижиране на подготовката и упражненията на детето по пиано през м. юли 2017г.

Да се издаде съдебно удостоверение, въз основа на което въззиваемият  М.Н. да се снабди с друго такова от Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Варна, от което да е видно регистрирано ли е през месец юли 2017г. ПТП на територията на гр.Варна с участник К.И.К., ЕГН ********** и ако такова е регистрирано да му се предостави препис от съставения протокол за ПТП

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на въззивницата за допускане на СПЕ, със задача да даде заключение за емоционалните и физически потребности на детето и как би му се отразило откъсването от майката и липсата на ежедневен контакт с нея.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на К.И.К. за разпит на социален работник Йорданка Шарлетова- извършила социално проучване на родителите.

ЗАДЪЛЖАВА Дирекция „Социално подпомагане“ – Варна да изготви социален доклад, който следва да съдържа констатации къде и при какви условия се отглежда детето Мира, налице ли са промени в емоционалното му състояние след извършеното проучване и представяне на първоначалния доклад и постановяване на първоинстанционното решение; кой конкретно полага грижи за детето, осъществява ли то контакт с майка си, колко често, какъв е дневния режим на детето; какви са отношенията му с родителите, а също така и с неговите баби, дядовци какъв е дневният му режим, като отговор на тези въпроси следва да бъде даден след посещение в дома, където детето се отглежда и , след беседи с родителите, баби, дядовци и класен ръководител и учителите на детето.

ЗАДЪЛЖАВА К.И.К. и М.И.Н. да се явят в съдебно заседание за изслушването им от съда, на основание чл.59, ал.6 СК.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 11 април 2016 година от 10,00 часа, за която дата и час да се призоват страните.

     Определението не подлежи на обжалване.

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:            ЧЛЕНОВЕ: