Решение по дело №98/2020 на Районен съд - Тополовград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 януари 2021 г. (в сила от 13 януари 2022 г.)
Съдия: Иван Христов Христов
Дело: 20202320100098
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    

 

Гр. Тополовград, 28.01.2021 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

          Тополовградският районен съд в публично заседание на четиринадесети януари  през две хиляди двадесет и първа  година, в състав:

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ХРИСТОВ

 

При секретаря  А.А.

 

Като разгледа докладваното от съдията гр.д.- БП № 98 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Ищецът П.П.П. твърди, че е работил в НУ“*******“ – Т., на трудов договор като е изпълнявал длъжността „Огняр“. Твърди, че на 24.04.2020 г. му било връчено предизвестие за прекратяване на трудовия договор на основание чл.328 ал.1 т.3 от КТ и на 27.04.2020 г. му е била връчена Заповед № 361 от същата дата на Директора на училището, с която на основание чл.328, ал.1, т.3 от КТ му е било прекратено трудовото му правоотношение, поради намаляване на обема на работа. Същият твърди, че тази заповед е необоснована, като излага съображения в молбата си и твърди, че тази длъжност „огняр“ е специфична длъжност и изисква определена квалификация, която той притежава и той единствено е поддържал парното през отоплителния сезон, като твърди, че след отоплителния сезон след първи април е извършвал и други дейности, като поддръжка на тревни площи, поправка на плочки, поддръжка на дограма, мазилки, паркет, поправка на брави, поддръжка на щори и ВиК поддръжка. Твърди, че притежава и квалификация „заварчик“ и като такъв е правил заварки на катерушки и детски люлки, заварка и поправка на баскетболни кошове. Твърди, че по време на обявеното извънредно положение е бил принуден да излезе в отпуск и след като се е върнал на работа е косил тревата в училищния двор, почиствал е бордюри, както е вършил и дребни поправки на сградата. Твърди че за извършване на неговата дейност не е необходимо в сградата на присъстват ученици и тя не е свързана с учебния процес и обема на работа, която той извършва в никакъв случай не е намалял.

          Предвид това, ищецът моли съда да постанови решение, с което да бъде отменена изцяло Заповед № 361 от 27.04.2020 г. на Директора на училището като незаконосъобразна и необоснована, да бъде признато уволнението му за незаконно и да бъде възстановен на предишната длъжност, както и да бъде осъден ответника да му заплати обезщетение за времето, през което е останал без работа, поради уволнение, считано от 27.04.2020 г., но не повече от шест месеца, в размер на получаваното от него брутно трудово възнаграждение, ведно със законната лихва и да му бъдат присъдени направените по делото разноски.

          В съдебно заседание ищецът не се явява, като се представлява от пълномощника му адв.Х. от АК – Ямбол, която поддържа иска изцяло. Същата представи писмена защита.

          Ответникът НУ“*********“ - гр.Т. оспорва исковете изцяло, като в законоустановения едномесечен срок по чл.131 ал.1 от ГПК е подал писмен  отговор, в който оспорва исковете като неоснователни. Относно иска по чл.344 ал.1 т.1 от КТ процесуалният представител на ответника счита, че същият е погасен по давност, тъй като ищецът е бил уведомен за прекратяване на трудово-правното отношение на 24.04.2020 г. и спрямо тази дата предявяването е направено след изтичане на двумесечния давностен срок по чл.358 ал.1 т.2 от КТ. Ответникът твърди, че трудовото правоотношение следва да се счита за прекратено на 24.04.2020 г., а не от датата на издаване на заповедта – 27.04.2020 г. С отговора се оспорва основателността на иска, като се твърди, че е било налице реално намаляване на обема на работа, като въобще не е работило парното в училище, като причини за това са грипна епидемия и последвалата епидемия от КОВИД-19 и въведените извънредни мерки, и от друга страна изключително топлата зима. Прилагат като доказателства фактури за доставка на гориво, както и разпечатки за разходвано гориво, от които според ответника след 28.02.2020 г. парното в училището въобще не е работило и предвид тези причини безспорно е налице намаляване обема на работата. Ответникът твърди че видно от длъжностната характеристика за длъжността „огняр“ няма други дейности, които ищецът е имал задължение да извършва и по отношение на които да не е налице намаляване на обема на работата. Претендират се направените по делото разноски като е представен списък на последните с приложения към него.

          В съдебно заседание ответникът се представлява от пълномощника им адв.М.Й. ***.

 

От събраните по делото доказателства съдът приема за установено следното от фактическа страна:

С трудов договор № 2/12.01.2015 г. ищецът П.П. е назначен на длъжност „огняр“ в НУ“***********“ – Т., считано от 12.01.2015 г. на основание чл.68 ал.1 т.1 от КТ, със срок на договора до 12.04.2015 г. С Допълнително споразумение № 05/13.04.2015 г. трудовият договор за длъжност „огняр“ с П.П. е изменен от срочен трудов договор за неопределено време. С длъжностната характеристика за длъжността „огняр“ са определени основните трудови задължения за длъжността, а именно: отговаря за състоянието на действащите правила, норми и инструкции на монтажа, експлоатацията, ремонта и обслужването на парните котли, опазване на живота и здравето на децата/учениците и персонала, сградата, имуществото и оборудването на образователната институция.  С длъжностната характеристика подробно са уредени функциите на длъжността, общите права и задължения, отговорности произтичащи от длъжността, критерии за оценка/самооценка на изпълнението, необходимите компетентности и условията на труд.  С допълнително споразумение № ЛС 212 от 15.01.2020 г. е договорено изменение на основната работна заплата на ищеца, считано от 01.01.2020 г.

          С предизвестие изх.№ 65/24.04.2020 г., връчено на ищеца на същата дата трудовия договор е бил прекратен, считано от 24.04.2020 г. на основание чл.328, ал.1, т.3 от КТ, поради намаляване на обема на работа. Предизвестието не е отработвано от ищеца и му е изплатено обезщетение по чл.220 ал.1 от КТ. Видно от уведомление по чл.62 ал.5 от КТ до НАП, датата на прекратяване на трудовия договор е 24.04.2020 г. Със Заповед № 361/27.04.2020 г. на Директора на НУ“**********“ – град Т. е прекратено трудовото правоотношение с ищеца, считано от 24.04.2020 г. на основание чл.328 ал.1 т.3 от КТ, поради намаляване обема на работа.  Ищецът е отказал получаването на тази заповед и отказа му е удостоверен с подписа на двама свидетели. По повод жалба от ищеца с вх.№ 94-52 от 24.04.2020 г. до РУО – Хасково е извършена проверка и в констативния протокол е отразено изложеното по-горе.

          Видно от служебна бележка № 60-09-14-26678 от 29.05.2020 г. на Агенция по заетостта, ищецът П.П. е регистриран като безработен от 30.04.2020 г. Видно от представеното по делото удостоверение за професионално обучение ищецът е завършил курс за професионално обучение по заваряване.

          От представените 2 броя извлечения от ведомостите за заплати е видно, че за месец април 2020 г. ищецът е получил брутно трудово възнаграждение в размер на 1506,47 лв. и за месец юни 2020 г. г. е получил обезщетение при уволнение  по чл.221 ал.1 от КТ в размер на 849,85 лв.

          По делото бяха разпитани двама свидетели по искане на ищеца – Д.П. и Й.С., които работят като учители в НУ“**********“. Видно от техните показания става ясно, че освен като огняр на ищеца са били възложени и функциите по поддръжка на сградата, прилежащи терени и функции по пропускателния режим, включително ищецът е бил в комисия по безопасността на електрическите уреди. Видно от техните показания става ясно, че от миналата година има една паралелка по-малко и сградата се отоплява цялата, и няма намаляване на обема на отоплението. От показанията на св.С. се установява, че освен учител в училището, тя е и председател на синдикалната секция на КТ“Подкрепа“ и ищецът е член на тази организация, и се ползва от правата на колективния трудов договор сключен на 21.01.2019 г. и е валиден до 21.01.2021 г. Съгласно чл.8 т.4 от този договор работодателят прекратява трудовите правоотношения по чл.328 ал.1 т.2, 3 и 5 и чл.330 ал.2 т.6 от КТ с работници и служители, членове на синдикатите – страни по договора, след предварително становище на съответната организация за всеки отделен случай. Съдът кредитира показанията на свидетелите, тъй като същите са логични, последователни и непротиворечащи си. Свидетелите не установяват обстоятелства, от които да се изведе реално намаляване на обема на работа, както и реално извършен подбор.  

Така установената фактическа обстановка се доказва от приложените към делото писмени доказателства, които съдът обсъди, както и от свидетелските показания, които са обективни и непротиворечиви.

          С оглед на изложеното и като прецени събраните доказателства съдът достигна до следните правни изводи:

          С исковата молба са предявени кумулативно и обективно съединени искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1, 2 и 3 от КТ, във вр.чл.225, ал.1 от КТ, а именно: признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна, възстановяване на предишната работа и обезщетение за времето, през което работникът е останал без работа, поради това уволнение, но за не повече от  шест месеца.

          Съдът счита, че същите са допустими, тъй като са подадени от лице имащо правен интерес в законно установените срокове. Съдът не приема възражението на ответника, че иска по чл.344 ал.1 т.1 от КТ е погасен по давност, т.е. подаден по-късно от двумесечния срок, тъй като със закона за мерките и действия по време на извънредното положение в сила от 13.03.2020 г. за срока от 13.03.2020 г. до отмяна на извънредното положение спират да текат процесуални срокове по съдебни и арбитражни и изпълнителни производство, и в чл.3, ал.1 т.2 от този закон изрично е записано, давностните срокове с изтичането на които се погасяват или придобиват права от частни правни субекти. В закона са изброени подробно производствата и делата, по които сроковете не спират да текат, като там липсват исковете за трудово-правни спорове. Поради това съдът приема, че исковете са допустими. Разгледани по същество, същите се явяват основателни и доказани, и следва да бъдат уважени.

          Съдът счита, че в случая не бе доказано от ответника реално намаляване на обема на работа. Намаляването на обема на работа се отнася до конкретна трудова дейност, извършвана в предприятието на работодателя, а не до общия му обем на работа. То трябва да е трайно и осезаемо, обективно и фактически да съществува, което подлежи на доказване във всеки отделен случай. Тежестта за това пада върху работодателя и съдът счита, че същият не представи достатъчно доказателства в тази насока. Фактът, че по време на извънредното положение и пандемията КОВИД -19 не са обосновали намаляване на обема на работата в ответното училище, конкретно за длъжността „огняр“. За да прецени дали има основание за уволнение по тази причина, работодателят е следвало да прецени конкретния случай, като изхожда от това в каква степен са засегнати трудовите функции на ищца. В случаите когато работата е намалена само за определена длъжност, а именно „огняр“ и тя е заемана от един работник, работодателят е следвало да запази длъжността, възлагайки на работника други трудови функции или да я съкрати като разпредели задълженията между други служители, но няма право да прекрати трудовия договор на основание намаляване на обема на работа. В изпълнение на чл.329 от КТ работодателят е следвало да извърши подбор на работниците/служителите и тези, които имат по-висока квалификация да останат на работа. Той трябва да прецени не само образованието им, но и деловите и професионалните качества и умения за изпълнение на длъжността, каквото в настоящия случай не е направено. Още повече, че длъжността „огняр“ е специфична длъжност, която изисква определена квалификация и той я притежава. Освен това тази длъжност е единствена и безспорно необходима за училището, тъй като отоплението, поддръжката на техниката и сградата са от изключително значение за нормалното функциониране на учебния процес. Намаления обем на работа обикновено се изразява в спад на производствена дейност, на стокооборота, на обема на извършените услуги и на произведената и отчетена продукция, каквото в настоящия случай не е налице. Не може след края на отоплителния сезон да се преценява, че има намаляване на обема на работата на огняря и той да бъде уволнен, тъй като и след отоплителния сезон той следва да изпълнява задълженията си по поддръжка и експлоатация на инсталациите на парното, без които то не може нормално да функционира и освен това, в случая се установи, че ищецът е извършвал и други вменени му функции като поддръжка на сградата, прилежащи терени, пропускателен режим, следял е за безопасността на електрическите уреди, все дейности които са от изключително значение за нормалното функциониране на училището. Освен това, работодателят е нарушил и колективния трудов договор, като е прекратил трудовото правоотношение на това основание, без предварително становище на съответната синдикална организация.

          В настоящият случай съдът счита, че липсват доказателства, от които да се изведе реално намаляване обема на работа в ответното училище. Уволнението в случая е незаконно, защото не е спазен материалния закон, което обуславя основателност на иска за отмяна на уволнението.

          Предвид основателността на главния иск, от тях следва основателност на рецесорните искове за възстановяване на работа и за заплащане на обезщетение . Съгласно чл.225 ал.1 от КТ при незаконно уволнение служителят има право на обезщетение от работодателя, в размер на брутното му трудово възнаграждение, за времето през което е останал без работа, поради това уволнение, но за не повече от шест месеца. В случая това обезщетение следва да бъде изчислено на база на последното получено трудово възнаграждение от месеца предхождащ уволнението  - 1506,47 лв.

          При този изход на делото следва да се присъди държавна такса по сметка на ТРС съгласно Тарифата за държавните такси, събирани от съдилищата по ГПК, в размер на 210,00 лв. върху уважения размер на иска за обезщетение и  разноски на ищеца в размер на 500,00 лв. – адвокатско възнаграждение.  

 

          Водим от гореизложеното съдът

 

                                                Р Е Ш И :

 

          ОТМЕНЯ Заповед № 361 от 27.04.2020 г. на Директора на НУ“**********“ – град Т., с която на основание чл.328, ал.1, т.3 от Кодекса на труда е прекратен трудов договор № ЛС02 от 12.01.2015 г. на П.П.П. с ЕГН **********, на длъжност „огняр“ в НУ „***********“ – Т., считано от 24.04.2020 г., като незаконосъобразна  и  ПРИЗНАВА уволнението на    П.П.П. с ЕГН **********, на длъжност „огняр“ в НУ „**************“ – Т. за незаконно.

          ВЪЗСТАНОВЯВА П.П.П. с ЕГН **********, на длъжност „огняр“ в НУ „*********“ – Т..

          ОСЪЖДА НУ“********“ – град Т., представлявано от директора М.Г.К.а с ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ на П.П.П. с ЕГН ********** сумата от 5100 лв. /пет хиляди и сто лева/ - обезщетение за времето, през което е останал без работа в резултат на уволнението, считано от 27.04.2020 г., но не повече от шест месеца, ведно със законната лихва от 26.06.2020 год.

          ОСЪЖДА НУ“********“ – град Т., представлявано от директора М.Г.К. с ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ на П.П.П. с ЕГН ********** сумата от 500,00 лв. /петстотин лева/ направени разноски за адвокатско възнаграждение.

          ОСЪЖДА НУ“**********“ – град Т., представлявано от директора М.Г.К. с ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ държавна такса по сметка на Районен съд – Тополовград – бюджета на съдебната власт в размер на 210,00 лв. /двеста и десет лв./.

 

          Решението подлежи на въззивно обжалване пред ЯОС в двуседмичен  срок от днес.

 

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: