Решение по дело №652/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 749
Дата: 14 октомври 2022 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20227150700652
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юни 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

   749/14.10.2022г.

гр. Пазарджик

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

Административен съд – Пазарджик, Х състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети септември две хиляди и двадесет и втора година в състав:

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИАНА ШОТЕВА

                                                   ЧЛЕНОВЕ:  1. МАРИЯ КОЛЕВА

                                                                        2. НИКОЛАЙ ИНГИЛИЗОВ

при секретаря Антоанета Метанова и участието на прокурора Паун Савов, като разгледа докладваното от съдия Шотева к.а.н.д. дело № 652 по описа за 2022 год. на Административен съд - Пазарджик, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63в, ал.1 от ЗАНН, вр. с чл. 348 от НПК, вр. с чл.208 - 228 от АПК.

Образувано е по касационна жалба от „Адвайс - България“ ЕООД, ЕИК 204322196, представлявано от управителя П. К., чрез адв. М., срещу Решение № 180/29.03.2022 г. по АНД 221/2022 г. по описа на Районен съд – Пазарджик, с което е потвърден Електронен фиш серия Г № 0039987, издаден от ОДМВР Пазарджик, с който на „Адвайс - България“ ЕООД, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2000,00 лева за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса на застраховането (КЗ) на основание чл. 638, ал. 4, вр. чл. 638, ал. 1, т. 2, вр. чл. 461, т. 1 от КЗ.

В касационната жалба се излагат оплаквания за незаконосъобразност на решението поради съображения за нарушаване на закона и допуснато съществено нарушение на процесуалните правила-касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК). Счита, че неправилно съдът е приел, че електронният фиш съдържа всички изискуеми реквизити – по арг. на чл. 189, ал. 4, изречение второ от ЗДвП. По изложените съображения в касационната жалба се моли за отмяна атакуваното решение и вместо него съдът да постанови друго, с което да отмени издадения електронен фиш.

Ответната страна – ОДМВР – Пазарджик не взема становище по подадената жалба.

Прокурорът сочи в становището си, че следва да се потвърди решението на РС - Пазарджик като законосъобразно и правилно.

Административен съд - Пазарджик, като прецени събраните доказателства по отделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното:

Касационната жалба изхожда от надлежна страна, подадена е в срока по чл. 211 от АПК и е съответна на изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

Производството пред районния съд е образувано по жалбата на „Адвайс - България“ ЕООД, срещу Електронен фиш серия Г № 0039987, издаден от ОДМВР Пазарджик, с който на дружеството, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2000,00 лева за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ на основание чл. 638, ал. 4, вр. чл. 638, ал. 1, т. 2, вр. чл. 461, т. 1 от КЗ за това, че на 15.01.2022 г. в 09:42 часа в гр. Пaзарджик, бул. „Ст. Стамболов“ до магазин „Тойота“ в посока на движение към кръстовище с ул. „Пловдивска“, е заснето с АТСС (TFR1-M) № TFR1-M 609 да се движи МПС – лек автомобил „БМВ 330Д“ с рег. № РВ 9436 ХТ, собственост на „Адвайс - България“ ЕООД, като ЮЛ, което притежава МПС, регистрирано в Република България и неспряно от движение, не е сключило задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ за него.

В мотивите на решението съдът е приел, че в хода на административнонаказателното производство по безспорен начин се доказва фактът на извършеното нарушение от страна на дружеството жалбоподател, както и се излагат аргументи защо се счита, че са спазени процесуалните правила по издаването на електронния фиш. Дадени са аргументирани отговори на изтъкнатите от жалбоподателя възражения.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

Изводите на районния съд са направени въз основа на цялостна преценка на събраните по делото писмени доказателства и пред настоящата инстанция не се сочат доводи, които да обосновават отмяната на атакувания съдебен акт.

Решаващият съд правилно е приел, че фишът съдържа всички необходими реквизити, изчерпателно посочени в чл.189, ал.4 от ЗДвП, в това число посочване на териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, с конкретно посочване на пътя, пътната отсечка от този път, датата, точния час на извършване на нарушението, марката и регистрационния номер на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, описание на нарушението, нарушените законни разпоредби, размера на санкцията, срока, сметката или мястото на доброволното заплащане.

Кодексът на застраховането е специален спрямо ЗДвП и в него изрично е предвидена „имуществена санкция“ за собственика - юридическото лице при липса на сключен застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. В случая е достатъчно с АТСС да е установено и заснето управлението на процесното МПС, като не е необходимо АТСС да установява и заснема пряко и непосредствено и липсата на валидна застраховка „Гражданска отговорност“. Липсата на валидна застраховка „Гражданска отговорност“ за посоченото МПС към определена дата се установява чрез справка по електронен път в „Гаранционния фонд“, т. е. установяването на този факт не е поставен на преценката на контролните органи, а се извлича от данни от официална информационна система, като същата е общодостъпна за всички граждани и държавни органи, каквато справка е извършена и от съда. От страна на касатора не са представени доказателства, опровергаващи този извод, поради което настоящият съдебен състав приема за безспорно установено, че на датата 15.01.2022 г. на соченото място е установено нарушение с процесния лек автомобил „БМВ 330Д“ с рег. № РВ 9436 ХТ, като за същото МПС не е имало сключена валидна застраховка „Гражданска отговорност“. По делото не се спори, че лекият автомобил, заснет с мобилната радарна система, е управляван и е бил собственост на дружеството жалбоподател към датата на заснемането. С оглед на това и се приема и от настоящата инстанция, че е осъществено нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ.

Районният съд е отговорил изключително подробно на всички доводи на жалбоподателя. По същество същите се преповтарят и пред касационната инстанция, като съдът счита, че следва на основание чл. 221, ал. 2 АПК да препрати към мотивите на първоинстанционния съд.

По изложените съображения съдът приема, че решението е правилно и при постановяването му не са допуснати нарушения, представляващи касационни основания за неговата отмяна. Въз основа изяснена фактическа и правна обстановка, при съобразяване с релевираните в спора факти и обсъждане на доводите на страните, Районен съд-Пазарджик е постановил правилно решение, съобразено с приложимия материален закон, което следва да бъде оставено в сила.

 

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК във вр. чл. 63в ЗАНН, Административен съд - Пазарджик, Х-ти състав

Р Е Ш И :

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 180/29.03.2022 г. по АНД 221/2022 г. по описа на Районен съд - Пазарджик.

Решението е окончателно.

                                    

ПРЕДСЕДАТЕЛ : /П/

ЧЛЕНОВЕ :         1. /П/

                                                                            2. /П/