Решение по дело №454/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 929
Дата: 5 юни 2020 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20207180700454
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                   929                            гр. Пловдив                 05.06.2020 год.

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав, в открито заседание на четиринадесети май през две хиляди и двадесета година в състав:   

                  

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                                       ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

                                                          ПЕТЪР КАСАБОВ

 

Секретар: М.Г.

Прокурор: ЙОРДАНКА ТИЛОВА

като разгледа докладваното от Председателя КАНД № 454 по описа за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба Т.Р.Б., ЕГН **********,***, съдебен адрес:***, против Решение №  2347 от 20.12.2019г., постановено по АНД № 7733/2019 г. по описа на ПРС, І н. с., в частта, в която е изменено и потвърдено Наказателно постановление № 18-1030-005537 от 06.07.2018г., издадено от Началник Група към ОДМВР-Пловдив, сектор Пътна полиция, и на Т.Б. е наложено административно наказание  глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца за нарушение на чл. 103 ЗДвП, като е намален размера на глобата на 50 лева и размера на наказанието лишаване от правоуправление на 1 месец и е наложено административно наказание  глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл. 70 ал. 3 от ЗДвП.

В жалбата са изложени касационни основания за отмяна на решението на районния съд като се иска отмяна на решението и отмяна изцяло на Наказателното постановление.

Ответникът ОД на МВР-Пловдив, Сектор „ПП“, редовно призован не изпраща представител и не дава становище по жалбата.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив дава заключение, че жалбата е неоснователна.

Като се запозна с обжалваното съдебно решение, обсъди наведените касационни основания, Административен съд Пловдив, намира за установено  следното:

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок по чл.211 ал.1 от АПК и от лице, имащо правен интерес, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Районният съд е бил сезиран с жалба против Наказателно постановление № 18-1030-005537 от 06.07.2018г, издадено от Началник Група към ОДМВР-Пловдив, сектор Пътна полиция, с което на Т.Р.Б. е наложено административно наказание глоба в размер на 20 лв. за нарушение на чл. 70 ал. 3 от ЗДвП и глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца за нарушение на чл. 103 ЗДвП.

От фактическа страна е установено, че на 27.06.2018 г. около 14:00 часа в община Родопи на кръстовището на път ВТОРИ КЛАС № II-86 с път I-8 посока на движение юг Т.Р.Б. управлявал лек автомобил Пежо  Боксер с рег. № ***, като: 1. не спира на ясно подаден сигнал със стоп палка тип МВР, впоследствие настигнат със служебен автомобил; 2. не са включени задължителните светлини за движение през деня или къси светлини.

На основание на това е прието, че са извършени нарушения по чл. 70, ал. 3 ЗДвП и по чл. 103 ЗДвП.

За да потвърди НП за нарушението по чл. 70, ал. 3 ЗДвП и да го измени за нарушението по чл.103 от ЗДвП като намали наказанието глоба от размер на 200 лв. на 50лв. и наказанието „лишаване от право да управлява МПС“ от 3м. на 1м., районният съд е приел, че не са налице съществени процесуални нарушения, вменените нарушения са доказани, като за изпълнение целта на закона ще е достатъчно наказанията за нарушението по чл.103 ЗДвП да са в намален размер.

Решението е правилно, като на основание чл.221, ал.2 от АПК съдът препраща към мотивите на същото.

Изводите са мотивирани при последователно и подробно обсъждане на всички събрани доказателствени средства. Правилна е и констатацията за липса на съществени процесуални нарушения при издаване на НП.

В случая, от събраните в хода на въззивното производство гласни и писмени доказателства по безсъмнен начин е установено осъществяването на изпълнителното деяние на установените с АУАН и НП административни нарушения.

По отношение размера на наложеното название за нарушението по чл. 103 от ЗДвП, съдът е изложил подробни мотиви, които се споделят изцяло от касационната инстанция и правилно е намалил на законоустановения минимум размера на наложените за нарушението наказания по чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП

По отношение на нарушението по чл. 70, ал. 3 ЗДвП, настоящият състав на касационната инстанция, намира че правилно и съответно на установената фактическата обстановка ПРС е приел, че законосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на касатора. Съобразно посочената норма през деня моторните превозни средства се движат с включени светлини за движение или с къси светлини. Всъщност касаторът не оспорва, че управляваното от него МПС не е с включени светлини за движение или с къси светлини, нито навежда възражения тази посока.

Настоящият състав на касационната инстанция намира, че при съставяне на АУАН и при издаване на НП са спазени административно-производствените правила на ЗАНН. Обжалваното наказателно постановление е издадено от компетентен наказващ орган, надлежно упълномощен от министъра на вътрешните работи. Не се констатираха твърдените в настоящото производство основания за отмяната му.

В хода на касационното производство не са събрани доказателства, които да променят установеното пред въззивния съд или да водят до изводи различни от вече направените.

Ето защо решението следва да се остави в сила.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №  2347/20.12.2019г.., постановено по АНД № 7733/2019 г. по описа на ПРС, І н. с.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: