Решение по дело №205/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1295
Дата: 21 юни 2018 г. (в сила от 21 юни 2018 г.)
Съдия: Петър Богомилов Теодосиев
Дело: 20181100900205
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№....................

гр. София, 21.06.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ-15 с-в в закрито заседание на двадесет и първи юни две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ПЕТЪР ТЕОДОСИЕВ

 

разгледа търговско дело № 205 по описа за 2018г. и взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 25 ЗТРРЮЛНЦ, образувано по жалба на „Д.“ ООД срещу отказ №20180118184927-4/24.01.2018г. на длъжностно лице при Агенцията по вписванията, постановен по заявление вх. №20180118184927/ 18.01.2018г., подадено за вписване на промяна на номера на телефона на дружеството в поле 5, вписване на прехвърляне на дружествените дялове на съдружника „Е.Х.-Т.“ (чуждестранно юридическо лице) в полза на съдружниците Д.Ж.Д.и Н.Б.Б.в поле 24 и заличаване на „Е.Х.-Т.“ като съдружник в „Д.“ ООД от поле 19 по партидата на дружеството в търговския регистър.

Обжалваният отказ е мотивиран с липса на представени доказателства от заявителя за изпълнение на изискванията на чл. 129 ТЗ, предвидени с измененията, обнародвани в ДВ, бр. 102 от 2017г., както и с обстоятелството, че представеният към заявлението актуален дружествен договор не отговоря на изискванията на чл. 72, ал. 1 ТЗ относно описанието на непаричните вноски в капитала на дружеството.

Отказът е незаконосъобразен.

Редакцията на чл. 129 ТЗ след изменението с ДВ, бр. 102 от 2017г. (в сила от 22.12.2017г., тоест преди подаване на процесното заявление, поради което и приложима при разглеждане на заявлението от длъжностното лице по регистрацията) не предвижда ред за установяване на отрицателната предпоставка, предвидена с изменението на разпоредбата като условие за прехвърляне на дружествен дял в ООД (а именно липса на неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите в дружеството, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял).

При това положение и дори да се приеме, че съдържанието на разпоредбата след измененията, обнародвани в ДВ, бр. 102 от 2017г., предпоставя и необходимост от представяне на доказателства пред длъжностното лице по регистрацията за установяване по реда на чл. 21, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ на отрицателната предпоставка като условие за вписване на последиците от прехвърляне на дружествен дял, то тези доказателства не могат да бъдат различни от декларацията, предвидена в чл. 13, ал. 4 ЗТРРЮЛНЦ, тъй като отрицателните факти подлежат на доказване от страната, заявила искане за съдебна или административна защита, само в хипотезите, при които е предвиден нормативен ред за удостоверяване на отрицателните факти от орган с правомощия да установи положителните факти, които ги опровергават, а както се посочи по-горе такъв ред не е предвиден с правилата на чл. 129 ТЗ към датата на подаване на подаване на процесното заявление, но и към датата на постановяване на обжалвания отказ.

Аргумент в подкрепа на горните изводи е и настоящата редакция на чл. 129, ал. 2 ТЗ (обн. ДВ, бр. 15 от 2018г. и в сила от 16.02.2018г., тоест след датата на постановяване на обжалвания отказ), която предвижда като необходимо, но и достатъчно условие за установяване на отрицателната предпоставка по чл. 129, ал. 1 ТЗ в производството пред длъжностното лице по регистрацията по чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ представянето на декларация за липса на неизплатени задължения на дружеството по чл. 129, ал. 1 ТЗ.

Към процесното заявление са представени декларации по чл. 13, ал. 4 ЗТРРЮЛНЦ, но и изрични декларации на управителите на дружеството заявител за липса на задължения по чл. 129, ал. 1 ТЗ, които по съображенията по-горе са необходими и достатъчни да установят изпълнение на изискванията на разпоредбата, предвидени с изменението й с ДВ, бр. 102 от 2017г.

Представените към заявлението доказателства установяват по реда на чл. 21, ал. 1, т. 5 ЗТРРЮЛНЦ и останалите предпоставки, предвидени в чл. 129, ал. 1 и 2 ТЗ като условие за валидност на договора за прехвърляне на дружествени дялове, заявен като основание за вписване на обстоятелства в поле 19 и 24 по партидата на дружеството в търговския регистър (а именно представеният договор между съдружника „Е.Х.-Т.“ и съдружниците Д.Ж.Д.и Н.Б.Б.обективира и нотариално удостоверяване на подписите от името на съдружниците и съдържанието на изявленията им, извършено едновременно, освен това представените доказателства установяват и валидно учредена представителна власт на лицето, сключило договора от името на прехвърлителя „Е.Х.-Т.“, включително с правата по чл. 38, ал. 1 ЗЗД).

Към заявлението е представен и актуален дружествен договор, подписан от съдружниците Д.Ж.Д.и Н.Б.Б., чието съдържание не съдържа разлики от съдържанието на обявения по партидата на дружеството в търговския регистър дружествен договор, с изключение на описанието на съдружниците в дружеството, телефона на дружеството и текста на чл. 9 от договора, в който са описани вноските на съдружниците, включително непарични, направени при учредяване на дружеството.

С оглед втората група съображения, с които е мотивиран обжалваният отказ (а именно съображенията, че представеният към заявлението актуален дружествен договор не отговаря на изискванията на чл. 72, ал. 1 ТЗ относно описанието на непаричните вноски в капитала на дружеството), съдът намира необходимо да посочи, че клаузите на чл. 9 от обявения в регистъра дружествен договор и чл. 9 от представения с процесното заявление актуален дружествен договор, макар и различни като текст, са идентични като правно релевантно съдържание и последици, поради което и разликата в текста на клаузите не може да обуслови извод за нередовност на заявлението по чл. 21, т. 4, вр. чл. 5 ЗТРЮЛНЦ, но по-съществено в случая е, че съответствието на дружествения договор с изискванията на чл. 72, ал. 1 ТЗ относно описанието на непарични вноски в капитала на дружеството поначало представлява въпрос, който подлежи на проверка от длъжностното лице по регистрацията при първоначалното вписване на дружеството в търговския регистър, не и при вписване на промени относно съдружниците в дружеството, за които е подадено процесното заявление.

В обжалвания отказ не са изложени изрични мотиви за причината, поради която длъжностното лице е отказало вписване на заявената промяна в номера на телефона на дружеството заявител в поле 5 от партидата му в търговския регистър, но съдът при упражняване на правомощията си по чл. 25, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ намира необходимо да посочи, че представените към заявлението доказателства (в това число протокол от решение на общо събрание на дружеството, но също и представения към заявлението актуален дружествен договор) са достатъчни да установят воля на органите на дружеството по чл. 135, ал. 1 ТЗ относно промяната на посоченото обстоятелство, което макар и с подзаконов нормативен акт (Наредба №1 от 14.02.2007г.) е предвидено като подлежащо на вписване по партидата на дружеството в търговския регистър.

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ отказ №20180118184927-4/24.01.2018г. на длъжностно лице при Агенцията по вписванията, вместо което и на основание чл. 25, ал. 5 ЗТР постановява

ДА СЕ ВПИШАТ в търговския регистър по партидата на „Д.“ ООД с ЕИК ******** обстоятелствата, за които е подадено заявление вх. №20180118184927/18.01.2018г.

Решението не подлежи на обжалване.

Препис от решението да се изпрати на Агенцията по вписванията.

                                                           

                                   

                                                                       

                                                                        СЪДИЯ: