Определение по дело №286/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 2112
Дата: 14 октомври 2022 г.
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20227240700286
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 април 2022 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

                                          14.10.2022г.      град Стара Загора

 

 

   Старозагорският административен съд, II състав, в закрито съдебно заседание на четиринадесети октомври през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                                                        СЪДИЯ: ГАЛИНА ДИНКОВА

при секретар                                                                                                   

и с участието на прокурора                                                                                                като разгледа докладваното административно дело № 286 по описа за 2022г., за да се произнесе, съобрази следното:                                                       

Във връзка с направено от пълномощника на жалбоподателя искане в съдебно заседание, проведено на 21.09.2021г., за допускане на съдебно-агротехническа и представена молба с вх.№ 5571/ 28.09.2022г. с въпроси към вещото лице, на ответната страна е предоставена възможност да изрази становище по това доказателствено искане, както и по направеното искане за събиране на гласни доказателствени средства чрез разпит на двама свидетели. В указания от съда срок е постъпила молба с вх.№ 5848/ 10.10.2022г. от пълномощника на ответника, в която заявява, че поставените въпроси към експертизата са неотносими и се противопоставя също така и на искането за събиране на гласни доказателства.

Съдът намира, че с оглед изясняване на обстоятелства от значение за делото следва да бъде уважено искането за допускане и назначаване на съдебно – агротехническа експертиза. Като задачи към експертизата следва да бъдат допуснати и поставени въпросите, представени в писмен вид от пълномощника на жалбоподателя с молба вх.№ 5571/ 28.09.2022г. Следва да се уважи, като процесуално допустимо и направеното искане за събиране на гласни доказателствени средства чрез допускане до разпит на двама свидетели, при режим на довеждане от жалбопадателя.

Водим от горното и на основание чл.195, ал.1 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК, съдът

 

                                                 О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И: 

 

ДОПУСКА И НАЗНАЧАВА съдебно-агротехническа експертиза с ВЛ агроном, което да изготви и представи по делото заключение със следните задачи:

1.           Как изглежда засятата с код 112041 култура (грах за зърно зимен) площ, какъв цвят следва да има, какви белези и характеристики, както й как се отразява на аерофото изображението?

2.            Как изглежда площта под угар, какъв цвят следва да има, какви белези и характеристики, както й как се отразява на аерофото изображението?

3.            Какво е предназначението и функцията на заявената от жалбоподателя култура за парцел 53576-684-3-3 от гледна точка на земеделските мероприятия? По-конкретно културата азотфиксираща ли е, използва ли се при обработка на екологично насочени площи и като такава с каква цел и предназначение се засява? Използва ли се за заораване и облагородяване на почвата?

4.            Какви са изискванията за отглеждане на азотфиксиращи култури в екологично насочени площи и допустимо ли е третирането им с препарати, пестициди и/или други въздействия против нежелана растителност или подобни дейности са изрично забранени?

5.            Грахът редова култура ли е или е окопна и образува ли слята повърхност с плътна растителна покривка върху цялата засята площ? Възможно ли е образуването на нежелана растителност на места в засятите площи и може ли тя да се премахне при положение, че третирането й с препарати е забранено? Наличието й означава ли липса на засятата култура или че земята е необработваема?

6.            Какви са методите и начините за поддържане на обработваемите площи и премахване на нежелана растителност и през какъв интервал от време стандартно се извършват мероприятия  за премахване на нежелана растителност, за да бъдат поддържани площите в обработваемо състояние(ежедневно, ежеседмично, ежемесечно, през няколко месеца)? През какъв интервал от време следва да се извършва косене/разчистване обичайно, за да се поддържа в годно състояние обработваем парцел? Какви земеделски мероприятия следва да се извършват през август месец съответно в засятите с култура с код 112041 земи и в площите, оставени под угар, заявени с код 190000?

7.            Топографските характеристики на терена (височина, наличие на хълмове, влажност) имат ли значение при отглеждане на културите, по какъв начин влияе терена върху развитието на културата, както и влияят ли тези характеристики на терена при заснемането им и съответно при тълкуване и разчитане на изображението?

8.            Попадат ли процесните парцели в допустимия слой през кампания 2021 и  какви са резултатите от извършените проверки на място през септември 2022г.? След като през предходната кампания процесните парцели са попадали в допустимия слой и са разчиствани и обработвани възможно ли е за такъв кратък период от време земята да придобие характеристики на неподдържана и пустееща и да бъде формирана нежелана растителност в такъв мащаб и размери, водещи до образуване на неподдържани и изоставени площи? При оглед на място и изследване състоянието на почвата в процесните парцели предвид процесите на почвообразуване има ли следи от коренообразуване на храстовидна растителност, развивала се повече от година? Има ли загниване на коренови остатъци в процесните парцели? За какъв период от време се образува храстовидна растителност, свиделстваща за изоставен и пустеещ имот?

9.            Какви са фенофазите на граха, как се развива тази култура, какъв е срокът и етапите на вегетация, какъв вид и цвят има, каква височина достига и за какъв период от време? B каква фаза следва да е била засятата култура в парцел 53576-684-3-3- към момента на заснемането (21.08.2021г.)? Кога се извършва заораване на културата с код 112041?

10.         Докога имат ангажимент земеделските стопани да поддържат площите под угар през съответната стопанска година? При наличие на тревостой под 0, 5 м разпознаваеми и видими ли са следите от извършена до 31 май обработка при заснемане или могат да не бъдат отразени в зависимост от спецификите и релефа на терена?

11.         Различната растителна покривка означава ли необработени или незасяти с култура площи? При засяти с културата грах площи как изглежда растителната покривка и възможни ли са различия в нея?

12.         От извадките от ортофотокартата, представени по делото, може ли да се извърши преценка  кои площи  са обработвани, дали е засята култура, дали има нежелана растителност и с каква височина и въз основа на какви критерии се извършва подобна преценка — цветове, форми?

НАЗНАЧАВА за вещо лице Васил Николов Базитов.

ОПРЕДЕЛЯ първоначален депозит за изпълнение на експертизата в размер на 200 /двеста/ лева, който следва да бъде внесен от жалбоподателя по набирателна сметка на Административен съд - Стара Загора в 7-дневен срок от получаване на съобщението и в същия срок да представи по делото платежния документ за внесения депозит.

УКАЗВА на жалбоподателя, че при невнасяне на сумата по определения депозит в посочения срок, експертизата няма да бъде извършена.

ДОПУСКА до разпит двама свидетели, при режим на довеждане от жалбоподателя за следващото съдебно заседание.        

Определението не подлежи на обжалване.

Препис от определението да се изпрати на страните.

 

 

     СЪДИЯ: