Решение по дело №27/2020 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 74
Дата: 4 март 2020 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Силвия Минкова Сандева-Иванова
Дело: 20207100700027
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 74/04.03.2020г., град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в открито съдебно заседание на единадесети февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                        ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                            СИЛВИЯ САНДЕВА

         

При участието на прокурора ДИМИТЪР ДИМИТРОВ и секретаря Веселина Сандева разгледа докладваното от съдия С. Сандева к.адм.д. № 27/2020 г. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК.

Образувано е по касационна жалба на К.Г.Н. ***, срещу решение № 143/05.12.2019 г., постановено по н.а.х.д. № 113/2019 г. по описа на Районен съд - Балчик, с която е потвърдено наказателно постановление № 19-0240-000085/ 28.03.2019 г. на началника на РУ – Балчик към ОД на МВР - Добрич, с което на касатора за нарушение на чл.104б, т.1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 3000 лева, както и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца на основание чл.175а, ал.1, пр.2 от ЗДвП. Твърди се, че решението е неправилно и незаконосъобразно поради допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и нарушение на материалния закон, касационни основания за отмяна по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Основните възражения в жалбата се свеждат до превратно тълкуване и изопачаване на доказателствата по делото, както и необсъждане на всички доводи на защитата. Иска се отмяна на съдебното решение и постановяване на друго по същество, с което да се отмени наказателното постановление.                     

Ответникът по касационната жалба не изразява становище по нея.  

Представителят на ДОП дава заключение, че решението на БРС е правилно и законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.  

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и в съответствие с разпоредбата на чл.218, ал.2 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок, от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество, е неоснователна по следните съображения :

С процесното наказателно постановление касаторът е бил наказан за това, че на 22.02.2019 г., около 15:00 часа, в с.Храброво, по улица „Първа“, в посока от с. Одърци към с. Ляхово, като продължил по път №21083 и обратно, управлявайки лек автомобил БМВ 330 с рег.№ ***, взел участие в нерегламентирано състезание на път отворен за обществено ползване, състезавайки се с трето лице Манол Иванов Янков, който управлявал лек автомобил Фолксваген Пасат с рег. № ***. Административнонаказващият орган е квалифицирал поведението на водача като нарушение на чл.104б, т.1 от ЗДвП, в резултат на което му е наложил кумулативни административни наказания глоба в размер на 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца на основание чл.175а, ал.1, пр.2 от ЗДвП. 

За да потвърди НП, районният съд е приел, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения и нарушението е безспорно доказано от събраните по делото гласни и писмени доказателства. Отхвърлил е възраженията на жалбоподателя, че не е участвал в нерегламентирано автомобилно състезание, като се е позовал на показанията на св. *** *** (кметски наместник на с.Храброво), който е видял автомобилите на Н. и Янков да се движат с висока скорост успоредно един до друг през центъра на селото в посока с.Ляхово, след което да се връщат обратно по главната улица в посока с.Одърци, като вторият път им махнал с ръка, имайки предвид високата скорост. Счел е, че показанията на св. *** следва да бъдат кредитирани като достоверни и последователни, тъй като са резултат от личните му възприятия и се подкрепят от показанията на св. *** Станев, който в същото време бил в центъра на с.Храброво и видял преминаването на двата автомобила в посока с.Ляхово, както и връщането им обратно, като потвърдил, че св. *** бил отвън в близост до пътя. Съдът е отхвърлил показанията на св. Станев в частта, в която е твърдял, че автомобилите са карали бавно и е възприел движението им като изпреварване, защото противоречат на показанията на св. ***, както и на собствените му твърдения, че автомобилите са се върнали бързо обратно, в рамките на 5 – 10 минути. Счел е, че очевидно тези показания са дадени с цел да се отклонят фактите в посока на оневиняване на водачите, като е посочил, че за разлика от св. ***, св.Станев само твърди, че е бил в центъра на селото, но къде точно се е намирал и каква е била видимостта му относно движението на двата автомобила не е установено. Изложил е мотиви, че обвинението в нарушение на чл.104б, т.1 от ЗДвП е формирано и въз основа на обясненията на самите участници в състезанието, снети по време на проверката по сигнала, в които не е отречено нито присъствието на лицата в посочения ден и час в селото, нито успоредното движение на автомобилите им по пътя, дало основание на св. *** (актосъставителят) да приеме, че се касае за нерегламентирано състезание. Въз основа на този анализ на доказателствата по делото, районният съд е приел, че жалбоподателят е нарушил забраната по чл.104б, т.1 от ЗДвП от обективна и субективна страна, поради което правилно е бил привлечен към административнонаказателна отговорност.

Крайните правни изводи на въззивния съд са правилни и се споделят напълно от настоящата инстанция.

При извършената касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение. Фактическата обстановка е правилно установена при спазване на принципите за служебното начало и обективната истина. Районният съд е събрал и оценил всички допустими, относими и необходими доказателства и въз основа на тях е стигнал до обосновани и законосъобразни изводи, които съответстват на данните по делото и материалния закон.  

Неоснователно е основното възражението на касатора, че съдът е оценил погрешно доказателствата по делото, като е кредитирал едни и е пренебрегнал други, които са в негова полза и го оневиняват.

Преценката на свидетелските показания и това дали да се кредитират или не е правомощие на съда по същество, като единственото изискване към него е да мотивира избора си. Касационната инстанция не проверява този извод, а само това дали той е обоснован. В случая въззивният съд се е мотивирал ясно и подробно защо приема показанията на актосъставителя и св. ***, както и част от показанията на св. Станев, а друга част от неговите показания не приема, поради което преценката му не подлежи на касационен контрол.

Правилно е становището на съда, че св. *** е пряк очевидец на случилото се и показанията му са логични и убедителни, поради което решението му да ги кредитира е единственият законосъобразен избор по делото. Ясните и непротиворечиви показания на свидетеля, за когото липсват данни за заинтересованост от изхода на делото, почиват на преките и непосредствените му наблюдения върху поведението на двамата водачи и не са оборени по надлежния ред от защитата, поради което възраженията срещу тяхното кредитиране са неоснователни.

Правилно и законосъобразно също така районният съд е възприел една част от показанията на св.Станев, а е отхвърлил друга, позовавайки се на вътрешното им противоречие и непоследователност и съпоставяйки ги с останалите доказателствени източници. Кредитирането само на част от показанията на свидетеля не е избирателен, а комплексен подход при оценката на тяхната достоверност, основан на действителното им съдържание и взаимовръзка с другите гласни и писмени доказателства по делото. В случая сам един от участниците в състезанието (***) е дал подробни обяснения, че се е уговорил предварително с жалбоподателя К.Н. и негов братовчед да изпробват кой от двата автомобила ускорява по-бързо, отправили се към с.Храброво, като по пътя пробвали коя кола набира по-бързо и се изпреварвали един друг, минали през центъра на селото, продължили към с.Ляхово, където пак ускорили, изпреварили се един друг, след което се обърнали и се върнали към с.Храброво, минали през селото, където кметът ги видял и им махнал с ръце, като че ли ги питал: “Какво правите?”, след което намалили скоростта и продължили към с. Одърци. Ясните и последователни обяснения на това лице съвпадат с категоричните показания на св. *** относно двукратното преминаване на автомобилите с висока скорост през главната улица на с.Храброво и продължителното им успоредно движение в двете пътни ленти на пътя, което изключва възможността някой от шофьорите да е предприел маневра изпреварване, при която да е навлязъл в съседната пътна лента и временно да се е изравнил с другия участник в движението, както неоснователно се твърди в жалбата.

С оглед на изложеното настоящият състав намира, че районният съд е преценил внимателно и задълбочено всички доказателства по делото поотделно и в тяхната съвкупност и е основал решението си върху приетите от него за установени обстоятелства по делото и върху закона. Не са налице процесуални пропуски при доказателствения анализ на съда, нито тенденциозно или превратно тълкуване и оценка на доказателствата и доказателствените средства. Вътрешното убеждение на съда е формирано при условията на непосредственост, след като е проведено пълно, всестранно и обективно изследване на обстоятелствата, довели до ангажиране на административнонаказателната отговорност на нарушителя. Налице са ясни и непротиворечиви доказателства, че жалбоподателят е участвал в нерегламентирано автомобилно състезание, с което е нарушил разпоредбата на чл.104, т.1 от ЗДвП, както правилно е преценил и районният съд.

Неоснователни са най-после възраженията в жалбата, че съдът не е обсъдил наведените в жалбата доводи, че в АУАН и НП са описани две места и само един час на извършване на нарушението, предвид на което не става ясно как по едно и също време жалбоподателят се намирал едновременно на две места. Мястото на извършване на нарушението е едно и това е пътят с. Одърци - с.Храброво – с.Ляхово и обратно. Обстоятелството, че в АУАН и НП са описани различни точки от използвания маршрут не води до промяна на този извод с оглед на механизма на извършване на нарушението. Действително районният съд не е обсъдил това възражение на жалбоподателя, но този пропуск не е съществено процесуално нарушение, водещо до опорочаване на фактическите и правните му изводи. В мотивите към решението е посочено подробно и аргументирано защо обжалваното наказателно постановление се приема за правилно и законосъобразно. Съдът е изложил своите съображения за обективната истина по случая и доводите му за това се основават на данните по делото и материалния закон.

С оглед на изложеното не е налице допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което да води до незаконосъобразност на съдебното решение. Не е налице и нарушение на материалния закон, което да съставлява касационно отменително основание по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 от НПК. В рамките на установените фактически положения правната квалификация на деянието и приложимата санкционна норма са вярно определени съобразно действащата правна уредба в закона.                  

Ето защо, като е потвърдил наказателното постановление, районният съд е постановил едно правилно и законосъобразно решение като краен резултат, което следва да бъде оставено в сила на основание на чл.221, ал.2 от АПК.                                    

Водим от горното, Административният съд  

                                   

Р   Е   Ш   И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 143/05.12.2019г., постановено по н.а.х.д. № 113/2019г. по описа на Районен съд – Балчик.        

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: