Определение по дело №1539/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 1298
Дата: 7 юни 2019 г. (в сила от 20 юни 2019 г.)
Съдия: Стела Веселинова Георгиева
Дело: 20195510101539
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 май 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ …………                                  07.06.2019 г.                                 град  Казанлък        

 

 

КАЗАНЛЪШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                               II   ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

 

на седми юни                                                  две хиляди и деветнадесета година

 

В закрито съдебно заседание в следния състав:

 

   

Председател: Стела Георгиева                                                                

 

 

 

като разгледа докладваното от съдията Георгиева гражданско дело 1539 по описа за 2019 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството по делото е образувано по молба на Директора на Д. „С.п.“ – К. Д. Р. против М.П.Б. по чл. 8 и чл. 9 от ЗЗДН. В молбата се излагат доводи, че непълнолетната Е.П.Д. е настанена в Център за настаняване от семеен тип 1, град К., Молителят твърди, че на г. М.П.Б. е осъществил акт на домашно насилие спрямо Е.Д. на тържество в комплекс.

 

Съдът намира, че подадената молба е процесуално недопустима по следните съображения:

 

           В чл. 2 от ЗЗДН е дефинирано понятието „домашно насилие“,  а в чл. 3 от ЗЗДН е определен субекта на защита, а именно пострадало от домашно насилие лице, като изчерпателно са изброени и лицата, от които може да бъде извършено насилието и то чрез въвеждане на общите категории „семейна или родствена връзка“, „фактическо съпружеско съжителство“.

            Изхождайки от нормите на специалния закон в производството по ЗЗДН релевантни са обстоятелствата дали спрямо молителя е осъществено действие, представляващо акт на домашно насилие по смисъла на чл. 2, ал. 1 от ЗЗДН,  дали този акт на насилие е осъществен от кръга на лицата, очертаните в чл. 3 от ЗЗДН и сезиран ли е съдът в срока по чл. 10, ал. 1 от закона. Съобразно общите правила на чл. 154, ал. 1 от ГПК, приложими и в производствата по ЗЗДН тежестта на доказване на тези обстоятелства е на молителя при условията на пълно и главно доказване. В настоящия случай молбата е подадена в срока по чл. 10, ал. 1 от ЗЗДН, но съдът счита, че е срещу лице, което не попада в кръга на лицата по чл. 3 от ЗЗДН,  тъй като от изложеното в молбата и от представените писмени доказателства не е установено по безспорно категоричен начин, че ответникът М.П.Б. се намира или е бил във фактическо съпружеско съжителство с пострадалото лице Е.П. Бонева.

            В ЗЗДН и в СК не е дадена дефиниция на понятието „съжителство на съпружески начала“, поради което същото следва да се изведе по аргумент от § 1, т. 6 от ДР на ЗСВ и от регламентацията на отношенията между съпрузи, визирана в чл. 13 – чл.17 от СК. Според § 1, т. 6 от ДР на ЗСВ „фактическо съжителство на съпружески начала“ е доброволно съвместно съжителство на съпружески начала на две пълнолетни лица, по отношение на които не съществува родство,  представляващо пречка за встъпване в брак, което е продължило повече от две години и при което лицата се грижат един за друг и за общо домакинство. От представените документи и удостоверение за раждане на пострадалото лице Е.П.Д. е видно, че към датата на подаване на молбата по ЗЗДН е непълнолетна – 15-годишна.

            На следващо място, видно от представеното решение № 249 от 05.06.2017 г., постановено по 1176/2017 г. по описа на Районен съд – К. пострадалото лице Е.П.Д. е настанена в социална услуга резидентен тип ЦНСТ за срок до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишната ѝ възраст или до промяна на обстоятелствата, довели до прилагане на мярката за закрила.

            От гореизложеното се налага извода, че в процесния случай не се касае за „фактическо съжителство на съпружески начала“ по смисъла на § 1, т. 6 от ДР на ЗСВ.

            Твърдението на молителя, че пострадалото лице и ответника по молбата М.П.Б. са били в интимна връзка не налагат извод, че същите се намират във фактическо съжителство, предвид фактите, че Е.П.Д. е непълнолетна и че същата е настанена в социална услуга резидентен тип.

            Защита от прояви на домашно насилие срещу лица, извън кръга на посочените в чл. 3 от ЗЗДН може да се търси по общия ред, но не и по реда на ЗЗДН.

 

          По изложените съображения молбата, с която се търси защита от домашно насилие срещу ответника М.П.Б. по реда на ЗЗДН е недопустима, поради което производството по делото срещу него следва да бъде прекратено.

         

 

 

 

 

 

 

          Воден от гореизложеното съдът

 

                                                      О П Р Е Д Е Л И:

 

          ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 1539/2019 г. по описа на Районен съд – К., поради недопустимост на молбата за защита от домашно насилие.

        

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд – С. в едноседмичен срок, от връчването му на страната.

 

Районен съдия: