Присъда по дело №1138/2010 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 174
Дата: 21 септември 2010 г. (в сила от 28 септември 2010 г.)
Съдия: Деян Господинов Илиев
Дело: 20105510201138
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 17 септември 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р И С Ъ Д А

 

 

Номер ……                                        Година 2010                      Град Казанлък

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Казанлъшки районен съд                                       V-ти наказателен състав

На двадесет и първи септември                                                   Година 2010

В открито заседание в следния състав:

 

                                                                       Председател: Деян ИЛИЕВ

 

Секретар: С.К.

Прокурор: ТАНЯ ДИМИТРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия-докладчика Деян Илиев

НОХ дело № 1138 по описа за 2010 година за да се произнесе съобрази:

 

        Производството е по реда на чл. 356 и сл. от НПК.

        Обвинението срещу П.С.П. е за прест. по чл. 343б ал. 1 от НК за това, че на 09.09.2010 год. в гр. Казанлък е управлявал МПС-во с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, а именно 2,13 на хиляда, установено по надлежен ред.       

        Подсъдимият в с.з. се признава за виновен, но не желае да дава обяснения, което е негово законно право.

        Представителят на РП гр. Казанлък поддържа обвинението.

        От събраните по делото доказателства, установени с доказателствени средства по НПК, преценени поотделно и в тяхната съвкупност съдът приема за установено следното:

        На 09.09.2010 г. около 1,57 часа, в гр. Казанлък подсъдимият П. бил спрян за проверка от служители на РУ на МВР гр. Казанлък на ул. “Отец Паисий” в момент на управление на л. а. “***” с рег. № ***. Органите на реда установили нетрезвото състояние на подсъдимия, поради което го тествали за употреба на алкохол с техническо средство “Алкотест 7410 Дрегер” с фабр. № 0189, което отчело съдържание на алкохол в кръвта му 2,13 промила. На подсъдимия бил издаден талон за изпращане на мед. изследване и му бил съставен АУАН, но той отказал да даде кръвна проба.   Описаната фактическа обстановка се установява от АУАН бл. № 628200 от 09.09.2010 г., талон за медицинско изследване № 0289482/09.09.2010 г., Справка от паметта на техническо средство „Дрегер 7410” с фабр. № 0189, които кореспондират помежду си.

        Имайки предвид установената по безспорен начин фактическа обстановка съдът намира, че подс. П. от обективна и субективна страна е осъществил състава на чл. 343б ал.1 от НК.

        Престъплението е от вида на формалните.

        С привеждане в движение на л.а. „***” подс. П. е осъществил изпълнителното деяние “управлявал” от състава на престъплението.   

        Видно от справката от паметта на техническото средство концентрацията на алкохол в кръвта на нарушителя към момента на извършване на деянието е била 2,13 ‰, т.е. над 1,2 ‰.

        Тестването с техническо средство, съставянето на констативен акт по ЗДвП и издаването на талон за медицинско изследване дава основание на съдът да приеме, че надлежния ред за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта по Наредба № 30 от 27.06.2001 год. на МП, МВР и МЗ е бил спазен.

        Съгл. чл. 6 от Наредбата, при отказ на водача да даде кръв за изследване се приема стойността фиксирана от техническото средство.

        От обективираните действия на подсъдимия следва извода, че към момента на извършване на деянието е действал с пряк умисъл.

        Подсъдимият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е общественоопасните последици и е искал настъпването им. Подсъдимият е знаел, че е употребил алкохол и въпреки това е привел в движение МПС-во.

        Имайки предвид изложените дотук мотиви, съдът намира, че подс. П. следва да бъде признат за виновен и наказан.

        При определяне вида и размера на наказанието съдът приема като смекчаващи вината обстоятелства – изразеното критично отношение и добрите характеристични данни, а като отегчаващо вината обстоятелство следва да се приеме високата концентрация на алкохол в кръвта спрямо границата от 1,2 ‰.

        Съдът счита, че целите на закона ще бъдат постигнати при наказание Пробация, за срок от девет месеца, при двете задължителни мерки и 100 часа безвъзмезден труд в полза на обществото.

        С оглед високата концентрация на алкохол в кръвта /средна степен на алкохолно опиянение по мед. критерии – 1,8 – 2,5 промила/ и предишното осъждане по чл. 343б ал. 1 от НК, съдът счита, че следва да приложи чл. 343г от НК, като лиши подс. П. от правото да управлява МПС-во за срок от една година. 

        Водим от горните мотиви СЪДЪТ

 

 

П Р И С Ъ Д И:

 

        ПРИЗНАВА подсъдимия П.С.П. – роден на *** ***, бълг. гражданин, жител ***, с основно образование, неженен, неосъждан, ЕГН - ********** за ВИНОВЕН в това, че на 09.09.2010 год. в гр. Казанлък е управлявал МПС-во с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда, а именно 2,13 на хиляда, установено по надлежен ред, поради което и на осн. чл. 343б ал. 1 и чл. 54 от НК го ОСЪЖДА на ПРОБАЦИЯ, за срок от ДЕВЕТ месеца, със следните пробационни мерки:

        Задължителна регистрация по настоящ адрес, два пъти седмично.

        Задължителни периодични срещи с пробационен служител.

        100 /сто/ часа безвъзмезден труд в полза на обществото, в рамките на една година.

 

        На осн. чл. 343г от НК ЛИШАВА подсъдимия П.С.П. от право да управлява МПС-во за срок от ЕДНА година, считано от 09.09.2010 г.

 

        Присъдата подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред Окръжен съд гр. Стара Загора.

 

 

 

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: