Решение по дело №216/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 264
Дата: 30 ноември 2023 г. (в сила от 30 ноември 2023 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20237240700216
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 август 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

Стара Загора, 30.11.2023 г.

 

    В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският административен съд III тричленен състав, в публично съдебно заседание на осми ноември през две хиляди и двадесет и трета година, в състав:

                                         

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА ТАБАКОВА 

                                             ЧЛЕНОВЕ: КРЕМЕНА КОСТОВА-ГРОЗЕВА

                                                                 ЗЛАТКО МАЗНИКОВ

 

при секретаря ПЕНКА МАРИНОВА и с участието на прокурора АНДРЕАН СУТРОВ, като разгледа докладваното от съдия ЗЛАТКО МАЗНИКОВ касационно административно наказателно дело № 216 по описа за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:                                                         

 

 

        Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

        Образувано е по касационна жалба на Л.К. ***, подадена чрез пълномощник – адв. М.Д.от Адвокатска колегия Стара Загора, против решение № 152 от 14.06.2023 г., постановено по АНД № 20235510200020/2023 г. по описа на Районен съд Казанлък, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 284а-96 от 19.07.2022 г., издадено от Началник РУ Казанлък при ОД на МВР Стара Загора, и Л.К.К. е осъден да заплати на ОД на МВР Стара Загора направени разноски в размер на 100 лева – юрисконсултско възнаграждение за изготвено писмено становище. В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на материалния закон – касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) във връзка с чл. 63в от ЗАНН. Оспорва се извода на въззивния съд за доказаност на административно-наказателното обвинение, като се твърди, че касаторът не е извършил вмененото му нарушение. Навежда се довод за маловажност за нарушението по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Направено е искане за отмяна на обжалваното съдебно решение, имплицитно съдържащо в себе си с оглед на направените оплаквания и искане вместо него да бъде постановено друго, с което да бъде отменено като незаконосъобразно НП, алтернативно – да бъде изменено НП, като бъде намален размера на наложеното с него наказание до предвидения в закона минимален такъв. Претендират се разноски.

        Ответникът по касационната жалба – Началник РУ Казанлък при ОД на МВР Стара Загора, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява в съдебно заседание.

        Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора предлага обжалваното съдебното решение да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

        Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, оплакванията на жалбоподателя и извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

        Касационната жалба е подадена в законово установения срок от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, и е процесуално допустима.

        Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

        Производството пред Казанлъшкия районен съд се е развило по жалба на Л.К. ***.07.2022 г., издадено от Началник РУ Казанлък при ОД на МВР Стара Загора въз основа на съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 284а-96 от 14.07.2022 г., с което на основание чл. 257, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи (ЗМВР) на Л.К.К. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева за нарушение на чл. 64, ал. 4 във връзка с ал. 2 от същия закон, изразяващо се в това, че на 04.06.2022 г. около 11:50 часа в гр. ***, не изпълнява разпореждане, издадено му устно на висок и ясен глас от полицейски служител – да изгаси запаления огън в дворно място, непосредствено до масивна ограда на имота на П.К.М.от гр. Крън, ул. „Хемус“ № 10, и да допусне полицейски екип в двора.

        Казанлъшкият районен съд е потвърдил НП, като е приел, че при съставянето на  АУАН и издаването на НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, от показанията на разпитаните в хода на съдебното следствие свидетели се доказва административнонаказателното обвинение, извършеното от Л.К.К. нарушение не представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН и размерът на наложеното му наказание е съобразен с тежестта на нарушението.

        Обжалваното решение е правилно.

        Съгласно чл. 2, ал. 2 от ЗМВР дейността на МВР е насочена към защита на правата и свободите на гражданите, противодействие на престъпността, защита на националната сигурност, опазване на обществения ред и пожарна безопасност и защита на населението.

        Съгласно чл. 64, ал. 1 от ЗМВР полицейските органи могат да издават разпореждания до държавни органи, организации, юридически лица и граждани, когато това е необходимо за изпълнение на възложените им функции, като според ал. 2 при невъзможност да се издадат писмено разпорежданията могат да се издават устно или чрез действия, чийто смисъл е разбираем за лицата, за които се отнасят, а според ал. 4 разпорежданията на полицейския орган са задължителни за изпълнение, освен ако налагат извършването на очевидно за лицето престъпление или нарушение, или застрашават живота или здравето му.

        Съгласно чл. 257, ал. 1 от ЗМВР който не изпълни разпореждане на орган на МВР, направено в изпълнение на функциите му, ако извършеното не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 100 до 500 лв.

        В случая от показанията на разпитаните във въззивното производство полицейски служители – очевидци на нарушението, се установява, че на 04.06.2022 г. по сигнал на П.К.Б.те са посетили гр. Крън и били поканени от нея да влязат в двора й, откъдето видели, че в близост до оградата й касаторът е запалил огън, който бил толкова голям и висок, че съществувало опасност да се разпространи върху растителността и постройките в нейния имот, поради което на висок глас разпоредили на касатора да загаси огъня на няколко пъти, но вместо това той продължил да хвърля клони в него и да се държи провокативно с тях, отказвайки им са легитимира и казвайки им да изчезват, а след като огъня бил загасен от намиращ се в двора на П.Б.мъж, който с помощта на маркуч заливал огъня с вода, касаторът се прибрал у дома си.   

     При тези данни, независимо че не се установява полицейските служители, посетили мястото на извършване на нарушението, да са отправяли на касатора разпореждане да ги допусне в двора им, но той да им е отказал, както е приел районният съд, останалата част от описаното в АУАН и възпроизведено в НП деяние – отказ на касатора да изпълни издаденото му устно и на висок глас полицейско разпореждане да загаси запален от него в дворно му място огън (поради потенциална опасност огънят да засегне съседен имот), само по себе си с оглед на гореизложената правна регламентация е достатъчно, за да бъде ангажирана отговорността на касатора на основание чл. 257, ал. 1 от ЗМВ за извършено от него нарушение чл. 64, ал. 4 във връзка с ал. 2 от същия закон. Това е така, тъй като неизпълненото от касатора устно полицейско разпореждане – да загаси запален от него огън, с оглед на обстоятелството, че огънят е представлявал потенциална заплаха за съседен имот, безспорно е  било направено (отправено) във връзка с функциите на полицейския орган, попадащи в обхвата на чл. 2, ал. 2 от ЗМВР, в частност – за пожарна безопасност и защита на населението, и същевременно изпълнението му не съставлява очевидно за касатора престъпление или нарушение, нито застрашава живота или здравето му. Ето защо крайният изводът на районния съд за доказаност на административно-наказателното обвинение се явява обоснован, като кореспондиращ със събраните във въззивното производство доказателства, и съответстващ на приложимия материален закон.

        Останалите оплаквания в касационната жалба (относно приложимостта на чл. 28 от ЗАНН и размера на наложеното с НП наказание) са били направени от касатора и пред въззивния съд, който ги е обсъдил в мотивите към решението си и е дал отговор на всяко едно от тях. Същите изцяло се споделят от касационната инстанция, която поради това не намира за необходимо да ги преповтаря и препраща към тях на основание чл. 221, ал. 2 от АПК.

        С оглед на изложеното касационната инстанция намира, че не е налице твърдяното касационно основание и обжалваното решение следва да бъде оставено в сила, като валидно, допустимо и постановено при правилно приложение на материалния закон.

        Водим от горните мотиви, Административен съд Стара Загора на основание чл. 221, ал. 2, предложение първо от АПК

 

Р Е Ш И :

 

        ОСТАВЯ В СИЛА решение № 152 от 14.06.2023 г., постановено по АНД № 20235510200020/2023 г. по описа на Районен съд Казанлък.

 

Решението е окончателно.

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                   2.