Определение по дело №1988/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1221
Дата: 8 ноември 2019 г.
Съдия: Атанаска Анастасова Анастасова
Дело: 20195300601988
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

                         О  П  Р  Е  Д   Е  Л  Е  Н  И  Е  № 1221

 

гр. Пловдив, 08.11.2019г.

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на осми ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА СТАНЕВА

ЧЛЕНОВЕ:  МИГЛЕНА МАРКОВА

АТАНАСКА АНАСТАСОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Анастасова ВЧНД № 1988 по описа на съда за 2019г., намира следното:

Производството е по чл.243 ал.7 от НПК.

Образувано е по постъпила жалба от В.Р.П. против Определение № 1129/08.07.2019г., постановено по ЧНД № 3631/2019г. по описа на РС Пловдив, ХVIII н.с., с което е потвърдено Постановление на РП Пловдив за прекратяване на наказателното производство от 21.05.2019г., с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство № 314/2019г. по описа на РУ Труд при ОДМВР Пловдив, водено за престъпление по чл.144 ал.3 вр. ал.1 от НК.

В жалбата се твърди, че обжалваното определение е незаконосъобразно,  неправилно и необосновано.

Пловдивски окръжен съд, проверявайки законосъобразността и обосноваността на атакуваното определение, във връзка и с изложените в жалбата съображения,  намира за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима – подадена е в законоустановения срок от процесуално легитимирана страна срещу подлежащ на обжалване съдебен акт. Препис от обжалваното определение е бил изпратен на жалбоподателя П., съгласно разпоредбата на чл.243 ал.7 от НПК, като в полученото лично от него на 05.09.2019г. съобщение му е указано, че същото подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаването му пред ОС Пловдив. Впоследствие на жалбоподателя отново е изпратено съобщение, ведно с препис от определението на първоинстанционния съд, с което му е даден нов 7-дневен срок, в рамките на който да обжалва същото. Ето защо настоящият съдебен състав счита, че жалбата е подадена в законоустановения срок, макар и след изтичане на дадения на лицето срок за обжалване с първоначално изпратеното му съобщение, доколкото същата е подадена в рамките на дадения му нов срок за това. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.       

Досъдебно производство № 314/2019г. по описа на РУ Труд при ОДМВР Пловдив е образувано срещу неизвестен извършител за това, че на неустановени дати през месеците юни и юли 2018г. в с. Я.., общ. Т., обл. П. се е заканил с убийство спрямо В. В. П. и това заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му - престъпление по чл.144 ал.3 вр. ал.1 от НК.

С Постановление на РП Пловдив от 21.05.2019г. е прекратено наказателното производство, като е прието, че след задълбочен анализ на събраните в хода на воденото досъдебно производство доказателства, не се установяват всички признаци на извършено престъпление от общ характер, в частност такова по чл.144 ал.3 от НК. Според прокурора, не се доказва както отправянето лично и непосредствено от страна на С.Г. на твърдените от пострадалия заплашителни думи и изрази по негов адрес, така и наличието на втората съставка, явяваща се и конститутивен елемент за състовомерността на конкретно осъщественото деяние, поради което не може да се приеме, че като е отправена закана, е осъществено престъплението по чл.144 ал.3 вр. ал.1 от НК, а именно заканата да би могла да  възбуди основателен страх у адресата. Предвид горното и на основание чл.243 ал.1 т.1 вр. чл.24 ал.1 т.1 от НК прокурорът е прекратил наказателното производство. 

С обжалваното определение съдът е потвърдил постановлението за прекратяване на наказателното производство, като е възприел изцяло описаната в него фактическа обстановка, която съответства на събраните доказателства, споделя се и от въззивната инстанция, поради което и не следва да се преповтаря.  

Както правилно е посочено в постановлението на прокурора, а след това и в обжалваното определение, от обективна страна, за да е осъществен съставът на престъплението по чл.144 ал.3 вр. ал.1 от НК се изисква обективиране чрез думи или действия на закана с убийство спрямо определено лице, която да е възприета от него и която би могла да възбуди основателен страх за осъществяването й, като действително не е необходимо лицето да се е изплашило, а само да съществува основание, че заканата би могла да се осъществи. От субективна страна, деецът следва да съзнава съдържанието на заканата и че тя е възприета от заплашения като действителна заплаха, като не се изисква в момента на заканата у извършителя да има оформено решение да извърши убийство.

Съгласно твърденията на св. В.П. отправената от св. Г. по негов адрес реплика била „ще ти направя къща“. Тези думи пострадалият изтълкувал в смисъл, че съседът му ще му изкопае гроб. Наред с горното св. Г. държал в ръцете си дървена тояга, с която обаче според св. В.П. не посягал към него, а към животните, които по това време той прекарвал по улицата, на която живеело семейството на св. Г. и което именно обстоятелство провокирало последния. От една страна, както беше посочено, казаното от св. Г., и то по твърдения на пострадалия, е „ще ти направя къща“. Значението, което св. В.П. е придал на тези думи - че св. Г. ще му изкопае гроб, са интерпретация на пострадалия. За да се прецени дали заканата е такава, че да може да възбуди основателен страх за осъществяването й у лицето, до което е била адресирана, следва да се изхожда от конкретната ситуация. В настоящия случай макар и пострадалият да твърди, че св. Г. е носел в себе си дървена тояга, посочва, че със същата не е посягал към него, а към животните. Ето защо и предвид липсата на други думи или действия, с които да е обективирана закана с убийство спрямо св. В.П., не може казаното от св. Г. да се интерпретира в този смисъл. Наред с горното в проведения на 17.04.2019г. разпит, св. В.П. е посочил, че не е възприел на сериозно репликата, отправена от св. Г., както и че е уведомил кмета на селото и полицията само защото е искал последният да бъде предупреден, за да не се занимава повече с него, което всъщност е било и направено с Протокол за полицейско предупреждение от 27.08.2018г., след което помежду им не е имало други конфликти, като освен това пострадалият започнал да извежда овцете на паша по друго място. Във връзка с горното св. В.П. посочва и това, че познава св. Г. от малък и не мисли, че казаното от него е било на сериозно. Заявеното от св. В.П. в разпита му означава, че казаните от св. Г. думи не само, че не са възбудили, но и не са могли да възбудят основателен страх у него, доколкото не е съществувало основание, че заканата би могла да се осъществи. Следва да се имат предвид и показанията на св. П. П. – брат на пострадалия, който в показанията си посочва, че действително брат му се е страхувал от св. Г., но за да не го набие, като никога не му е казвал, че за това, че последният му се е заканвал да го убие.       

В разпита му от 17.4.2019г. св. В.П. е заявил и това, че преди този инцидент е имало и друг случай, когато св. Г. го хванал за ръката, без обаче да го удря или да му казва каквото и да било.  Св. В.П. всъщност е бил разпитван два пъти в хода на досъдебното производство, като при първия му разпит от 09.10.2018г. е посочил, че всеки път св. Г. е отправял обидни думи и псувни по негов адрес, заканвайки му се няколко пъти с думите „майка ти **, сега ще те утрепа, повече да не си дошъл с животни“. В същия този разпит пострадалият е посочил, че когато св. Г. му е отправял тези закани, е тръгвал към него с тояга в ръка, без обаче да го е удрял, а само го е блъскал с ръце, както и че го е било страх за него и семейството му, поради което и започнал да извежда животните на паша през друга улица. Действително тези показанията на св. П. са подкрепени от свидетелите М. П.и Р. П.. Предвид горното и с оглед на установяване на времето, мястото и начина на осъществяване на твърдените от свидетелите закани, отправяни от св. Г. по отношение на св. В.П., е бил проведен и допълнителен разпит на последния, в който, както беше посочено по-горе, пострадалият е конкретизирал два скандала между тях двамата. При първия от тях не твърди обективиране чрез думи или действия на закана с убийство спрямо него от страна на св. Г., а при втория не е възприел като такава на сериозно казаните думи, пък било то и със смисъла, който е вложил от него в тях.        

Споделят се и изводите за липсата на състав на престъпление по смисъла на чл.144 ал.3 вр. ал.1 от НК в случая, при който св. Г. насочил управлявания от него автомобил към сина на пострадалия – св. Р. П.. Показания в този смисъл са дадени както от св. Р. П., така и от св. А. Б.. В същото време обаче макар и св. Р. П. да посочва, че св. Г. и то на няколко пъти е правил опити да го блъсне с колата, докато се придвижвал по улицата с инвалидния си скутер, не твърди да е възприемал това като закана с убийство, която да е породила у него основателен страх от осъществяването й. Св. Б. също не посочва св. Р. П. да му е споделял да е възприел по този начин случилото се, а само, тъй като Б. останал изненадан от тези действия на  Г., му казал, че имат дрязги помежду си. 

Относно посоченото в жалбата на св. П. срещу определението на районния съд за отправени закани с убийство от страна на св. Г. и по отношение на другия му син – Т. П. следва да се отбележи, че тези твърдения не се подкрепят от каквито и да било доказателства по делото.       

По изложените съображения жалбата се явява неоснователна, а атакуваното определение като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърденото.

Мотивиран от гореизложеното съдът

                           

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение № 1129/08.07.2019г., постановено по ЧНД № 3631/2019г. по описа на РС Пловдив, ХVIII н.с.

Определението е окончателно.

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ: