Решение по дело №1504/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1684
Дата: 5 октомври 2020 г.
Съдия: Дарина Стойкова Матеева
Дело: 20207180701504
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                      

№ 1684                                             05.10.2020        година                         град Пловдив

 

             

                     В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд-Пловдив, XXIV състав,в публично съдебно  заседание на осемнадесети септември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                       Председател: ТАТЯНА ПЕТРОВА

 

                                                 Ч                                                                                  Членове: ДАРИНА МАТЕЕВА

                                                                               ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ  

 

при секретар К.Р. 

и с участието на прокурор Данаила Станкова

като разгледа докладваното от  съдия  Д.Матеева  КАН дело № 1504 по описа  за 2020 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

Образувано е по касационна жалба на  Министерство на културата,представлявано от юрисконсулт М.С. против Решение № 703/13.04.2020 год., постановено по АНД № 6844/2019 год., по описа на Районен съд - Пловдив, ХVІІ - ти н.с., с което е отменено НП № 6628/21.01.2019 год. на Зам. министъра на културата, с което на „ЦЕЗАР-2008” ЕООД със седалище гр. Хисаря, адрес на управление гр. Хисаря ул. „Христо Ботев” № 37, ЕИК *********, представлявано от *** В.А.Ф., е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2500 лв. за нарушение на чл. 97, ал. 1, т. 5, пр. 3 от Закона за авторското право и сродните му права /ЗАПСП/ на основание чл. 98в, ал. 1 вр. чл. 97, ал.1 от ЗАПСП.       

По подробно изложени доводи в касационната жалба се иска от настоящия касационен състав отмяна на атакуваното решение, като неправилно и незаконосъобразно.  Претендира се юрисконсултско възнаграждение. В случай, че другата страна претендира разноски за адвокат и искането й бъде уважено, моли същите да не надхвърлят минималния размер съгласно чл. 36 от Закона за адвокатурата.

Ответникът по касационната жалба- „ЦЕЗАР-2008” ЕООД, редовно и своевременно призован за съдебно заседание,поддържа в писмено становище,че решението на първоинстанционния съд като правилно и законосъобразно, следва да бъде потвърдено .Претендират се разноски по производството.

 Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

          Касационната жалба е подадена в законовоустановения срок, от надлежна страна ,за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално ДОПУСТИМА.

          Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

        Производството пред  Районен съд – Пловдив се е развило по жалба на „ЦЕЗАР-2008” ЕООД против НП № 6628/21.01.2019 год. на Зам. министъра на културата, с което на „ЦЕЗАР-2008” ЕООД със седалище гр. Хисаря, адрес на управление гр. Хисаря ул. „Христо Ботев” № 37, ЕИК *********, представлявано от *** В.А.Ф., е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2500 /две хиляди и петстотин/ лв. за нарушение на чл. 97, ал. 1, т. 5, пр. 3 от Закона за авторското право и сродните му права /ЗАПСП/ на основание чл. 98в, ал. 1 вр. чл. 97, ал.1 от ЗАПСП.       

Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 03.05.2018 г. служители на Дирекция „Авторско право и сродните му права” към Министерство на културата на Република България са извършили проверка в обекта на „ЦЕЗАР-2008” ЕООД- ресторант – градина „Цезар”,находящ се в гр.Хисар,ул.“Христо Ботев“№37 и са установили,че дружеството-жалбоподател използва чрез публично изпълнение на запис на звукозаписите:1.“Инстинкт“ в изпълнение на Графа,с носител на продуцентските права „Монте Мюзик“ООД,член на Дружество за колективно управление в частна полза правата на продуцентите на звукозаписи и музикални видеозаписи и на артистите – изпълнители „ПРОФОН ;2.Then-в изпълнение на Аnne -Marie,с носител на продуцентските права Warner Music,чрез лицензианта си за България-„Орфей Мюзик“ЕООД,член на Дружество за колективно управление в частна полза правата на продуцентите на звукозаписи и музикални видеозаписи и на артистите – изпълнители „ПРОФОН. Проверяващите констатирали озвучаване на ресторант – градината чрез колони на телевизионен приемник, позициониран на програма ‚,The Voice”.

При проверката  ,от *** на обекта е поискано  да представи договори за получено съгласие за публично изпълнение на музикалните произведения, но такива не били представени, тъй като не били сключвани с носителите на авторски и/или сродни права спрямо конкретните посочени по – горе музикални произведения.Съставен е констативен протокол на място  и е бил определен ден и час за представяне на доказателства за горните обстоятелства,но такива  отново не се представени от дружеството-нарушител.

С писмо с изх. № 62-00-217/21.05.2018 г. било отправено писмено запитване до Дружество за колективно управление в частна полза правата на продуцентите на звукозаписи и музикални видеозаписи и на артистите изпълнители „ПРОФОН“, регистрирано с Удостоверение № 26-00- 0550/27.10.2011 г. в регистъра по чл.40г от ЗАПСП /ДВ, бр. 14 от 20.02.2015 г./, воден в Министерството на културата. С отправеното запитване била изисквана информация относно това кои са носителите на продуцентските права на звукозаписите, описани по-горе и дали същите са от репертоара на дружество „ПРОФОН“. От получения отговор на дружество „ПРОФОН“ с изх. № 394/28.05.2018 г. се посочвали носителите на продуцентските права върху звукозаписите, установени по време на проверката, както и техните представители за територията на Република България, а именно „Инстинкт“ - в изпълнение на Графа, с носител на продуцентските права Монте Мюзик ООД, член на „ПРОФОН“, и „Then“ - в изпълнение на  Аnne -Marie с носител на продуцентските права Warner Music, чрез лицензианта си за България – Орфей Мюзик ЕООД, член на „ПРОФОН“.

На 30.05.2018 г. в гр. София бил сключен договор за публично изпълнение № 39110-6636/2018 между „ЦЕЗАР-2008” ЕООД от една страна като ползвател и Дружество за колективно управление в частна полза правата на продуцентите на звукозаписи и музикални видеозаписи и на артистите – изпълнители „ПРОФОН” гр. София от друга, по силата на т.І.1. от който „ПРОФОН” в качеството си на сдружение за колективно управление на сродни права по смисъла на ЗАПСП отстъпва на ползвателя срещу възнаграждение и за определен срок неизключителното право да осъществява публично изпълнение по отношение на звукозаписи в обекти, посочени в Приложение № 1 към договора /класически ресторант „Цезар” бил включен в обектите в Приложение № 1/. Срокът на договора бил от 01.01.2018 г. до 31.12.2020 г., т. е. уреждащ отношенията между страните и от преди датата на сключването му, вкл. и към датата на проверка в обекта ресторант „Цезар” – 03.05.2018 г., като от страна пък на „ЦЕЗАР-2008” ЕООД била наредена още на 29.05.2018 г. сумата от 224.90 лв. по банкова сметка *** „ПРОФОН” гр. София, представляваща изпълнение на текущото за цялата 2018 г. парично задължение съгласно Приложение № 1 към договора за публично изпълнение.     

На 30.05.2018 г. в гр. София бил сключен и договор № 4184-3336/30.05.2018г. за разрешаване използването на музикални и свързани с тях литературни произведения при публично изпълнение в хотели, заведения за хранене и развлечения, казина и игрални зали, търговски обекти и други публични места между „ЦЕЗАР-2008” ЕООД гр. Хисаря от една страна като ползвател и МУЗИКАУТОР СНЦ - сдружение за колективно управление на авторски права на композитори, автори на литературни произведения, свързани с музика и музикални издатели от друга, по силата на чл.1 ал.1 от който „МУЗИКАУТОР СНЦ в качеството си на организация за колективно управление на авторски права по смисъла на чл.40 от ЗАПСП отстъпва на ползвателя срещу възнаграждение и за определен срок неизключителното право за използва при условията, по начините и в границите,определени по-долу в настоящия договор, публично „на живо“ или чрез запис, всякакви вече разгласени музикални и литературни произведения, свързани с музика, правата за публично изпълнение, върху които са му предоставени за управление или ще му бъдат предоставени по време на действието на този договор от неговите членове или от членовете на чуждестранни организации, с които МУЗИКАУТОР СНЦ има сключени договори за взаимно представителство.“. Заявката от страна на „ЦЕЗАР-2008” ЕООД за сключване на договор с МУЗИКАУТОР СНЦ била от 17.05.218 г. Срокът на договора влизал в сила от датата на сключването му – от 30.05.2018 г., но съгласно чл.21 ал.2 от същия договор ползвателят дължи плащане на компенсационно възнаграждение за използване на произведения от репертоара на МУЗИКАУТОР от първи януари на годината на подписване на договора – т. е. от 01.01.2018 г. – уреждащ отношенията между страните и от преди датата на сключването му, вкл. и към датата на проверка в обекта ресторант „Цезар” – 03.05.2018 г.  

Впоследствие бил съставен АУАН и въз основа на АУАН и на останалите материали по административната преписка на 21.01.2019 г. зам – министърът на културата издал атакуваното наказателно постановление /НП/ № 6628/21.01.2019 г., с което на  „ЦЕЗАР-2008” ЕООД било наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2500 лв. – близък до минимално предвидения в приложената санкционна норма на чл.97 ал.1 от ЗАПСП размер – предвиден е размер на имуществена санкция от 2000 до 20000 хиляди лева. При излагане на обстоятелствата на нарушението по чл.97 ал.1 т.5 пр.3 от ЗАПСП в описателната част на НП били изложени сходни като тези в АУАН.

Районен съд-Пловдив ,за да отмени  изцяло  наказателното постановление е  приел,на първо място,че административнонаказаващият орган /АНО/неправилно е квалифицирал административното нарушение, вменено на „ЦЕЗАР-2008” ЕООД ,като такова по чл.97,ал.1,т.5,пр.3 от ЗАПСП и е приел,че се касае за публично изпълнение чрез използване на запис на звукозаписите на „Инстинкт“ в изпълнение на Графа и „Then“ - в изпълнение на  Аnne –Marie,вместо да приеме,че се касае за нарушение по чл.97,ал.1,т.5,пр.7 от ЗАПСП.Изводът си въззивният съд прави на база на безспорно установеното,че дружеството-нарушител е озвучавало чрез колони на ТВ приемник ,позициониран на музикална програма ‚,The Voice” и казаните по-горе звукозаписи са излъчени като част от ТВ-програмата.Прието е още от първоинстанционният съд ,че е налице нарушение на чл.18 от ЗАНН,като на „ЦЕЗАР-2008” ЕООД е наложена една имуществена санкция за две нарушения,извършени с едно деяние,а именно налице е използване чрез публично изпълнение на запис на звукозаписите на две песни ,без да има право за това.Като самостоятелно основание за отмяна на оспореното НП е посочено от въззивния съд,че административнонаказаващият орган е направил неправилна преценка на чл.28 от ЗАНН,като е приел,че е налице маловажност на случая.

 Решението на Районен съд-Пловдив е правилно.

          Въззивният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Фактите са установени в пълнота и правилно от районния съд, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод ,че са  допуснати процесуални нарушения в административнонаказателното производство, обосноваващи отмяна на НП.

       Районният съд е  изложил подробни мотиви за наличие на съществено нарушение на процесуалните правила-разминаване между правната квалификация,дадена от АНО в АУАН и в НП ,създаващо неяснота относно извършеното нарушение  и водещо до нарушаване правото на защита на жалбоподателя,които настоящият касационен състав споделя и  на основание чл. 221, ал. 2, изр. последно АПК /в сила от 01.01.2019 г./ препраща към мотивите на първоинстанционното решение, които възприема като свои.

       Очевидно е, че в случая правната квалификация дадена от АНО е неправилна, като съобразно фактическото описание на деянието, следва да е целяно ангажиране на отговорност за нарушение по чл. 97, ал. 1, т. 5, предл. 7 от ЗАПСП ,а не такова по 97, ал. 1, т. 5, предл. 3 от ЗАПСП.Безспорно се установява,че дружеството-нарушител е озвучавало чрез колони на ТВ приемник ,позициониран на музикална програма ‚,The Voice” и звукозаписите на „Инстинкт“ в изпълнение на Графа и „Then“ - в изпълнение на  Аnne –Marie са излъчени като част от ТВ-програмата,като съшите губят вече своята самостоятелност.Обектът на закрила,който е ползвало дружеството „ЦЕЗАР-2008” ЕООД ще е самата ТВ програма и по отношение на нея следва да се преценява дали са спазени изискванията на ЗАПСП,както правилно е посочено от районния съд.

       Нормата на чл.97,ал.1,т.5 от ЗАПСП определя различните нарушения и те са изброени по следния начин:“ използва чрез публично изпълнение на запис произведения, записани изпълнения, звукозаписи, записи на филми или други аудио-визуални произведения, радиопрограми или телевизионни програми.“

       Напълно се споделят от настоящия касационен състав и изводите на районния съд ,че на дружеството –нарушител е наложена една имуществена санкция в размер на 2500 лева,без да се уточни,за кое от двете констатирани нарушения се отнася,при положение,че се твърди,че се касае за две нарушения –публично изпълнение на звукозаписи на двете посочени по-горе песни.По този начин АНО е допуснал нарушение на императивното правило на чл.18 от ЗАНН.

       На последно място,правилно е преценено от въззивният съд ,че случаят следва да се счете за маловажен по см. на чл.28 от ЗАНН

Приетите по делото  доказателства не позволяват формирането на извод, че извършеното от „ЦЕЗАР-2008” ЕООД нарушение е с по-висока степен на обществена опасност в сравнение с други нарушения от този вид. Нарушението е извършено за първи път. От дружеството- ответник са били предприети действия по уреждане предоставянето на ползването на право на публично изпълнение върху произведения от страна на носителите на сродни права – чрез сключване на договор от 30.05.2018 г. /преди още да е била изпратена покана за явяване на *** за съставяне на АУАН/ с Дружество за колективно управление в частна полза правата на продуцентите на звукозаписи и музикални видеозаписи и на артистите – изпълнители „ПРОФОН”, който договор е уредил отношенията между Дружество за колективно управление „ПРОФОН” и „ЦЕЗАР-2008” ЕООД със задна дата – от 01.01.2018 г., т. е. от преди разглеждания случай на 03.05.2018 г. Договор от страна на „ЦЕЗАР-2008” ЕООД за уреждане ползването на произведения, обекти на защита по ЗАПСП, е бил сключен и с друго Дружество за колективно управление – „МУЗИКАУТОР” – също от дата 30.05.2018 г.

От своя страна, наличието на маловажен случай на административно нарушение е достатъчно и самостоятелно основание за постановената от районния съд отмяна на НП.

       С оглед изложените съображения ,съдът намира, че обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

       Ответникът е претендирал присъждане на разноски и такива следва да бъдат присъдени в размер на 500 лева за заплатено адвокатско възнаграждение-видно от приложения договор за правна защита и съдействие-л.20 от адм.д.№ 1168/2019г. по описа на ПРС,IX състав.Относно възражението направено от процесуалния представител на жалбоподателя за прекомерност на адвокатското възнаграждение,съдът намира,че същото е неоснователно.Видно е ,че определеното и заплатено адвокатско възнаграждение на адвокат Р.-процесуален представител на „Цезар-2008“ЕООД ,е за производството по делото и пред двете инстанции и размерът му не е прекомерен.

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Административен съд-Пловдив

 

                                                                                                                       

Р     Е     Ш     И :

 

 

 ОСТАВЯ В СИЛА   Решение № 703/13.04.2020 год., постановено по АНД № 6844/2019 год., по описа на Районен съд - Пловдив, ХVІІн.с.

ОСЪЖДА Министерство на културата да заплати на „ЦЕЗАР-2008” ЕООД със седалище гр. Хисаря, адрес на управление гр. Хисаря ул. „Христо Ботев” № 37, ЕИК *********, представлявано от *** В.А.Ф. разноски в размер на 500/петстотин/лева

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

                                     

   ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

 

 

                                                                                          2.