Решение по дело №249/2018 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 ноември 2018 г. (в сила от 29 март 2019 г.)
Съдия: Людмил Петров Хърватев
Дело: 20183400200249
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                       Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                   51

                                гр.Силистра 08.11.2018г.

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СИЛИСТРЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД наказателно отделение на осми ноември през две хиляди и осемнадесета година в съдебно заседание, като разгледа докладваното АН дело №249 по описа на СОС за 2018г., с оглед закона и данните по делото

                                        Р  Е  Ш  И:

НАЛАГА на „Сек Партс“ ООД, със седалище и адрес на управление гр.Силистра, ул.“Александър Стамболийски“ №19, ет.1, ап.2, ЕИК по БУЛСТАТ *********, с  управляващи дружеството К.К.К. и К.С.К. ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 382 284.14 лева /триста осемдесет и две хиляди, двеста осемдесет и четири лева и четиринадесет стотинки/, за това, че се е обогатило със сума в същият размер, в резултат на извършено от представляващите го управители К.К.К. и К.С.К. престъпление по чл.255, ал.4, вр.с ал.3, вр.с ал.1, т.2 и 3, вр.с чл.20, ал.2 и чл.26 НК, в периода 13.02.2011г.-25.03.2017г.

Решението може да се обжалва или протестира в 14 дневен срок от днес пред Варненски апелативен съд.

                                                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                              

мотиви

АНД №249/2018г. на СсОС

Производството е по реда на чл.83а и сл. от ЗАНН, образувано по предложение на прокурор от Окръжна прокуратура гр.Силистра по чл.83б ЗАНН, с искане за образуване на съдебно производство и налагане на имуществена санкция на „СЕК ПАРТС“ ООД с ЕИК ********* и адрес в гр.Силистра, ул.“Ал. Стамболийски“ №19, ет.1, ап.2, тъй като дружеството се е обогатило със сумата от 382 284.14 лева в резултат на престъпление по чл.255, ал.4, вр.с ал.3, вр. с ал.1, т.2, и 3, вр.с чл.20, ал.2 и чл.26 НК, извършено от управляващите дружеството К.К.К.,  и К.С.К.

В предложението е посочено, че с влязло в сила решение по АНД №214/2018г. на СсОС, двамата подс. К. и К. са признати за виновни за това, през периода 13.02.2011 г. - 25.03.2017 г. в гр. Силистра, в условията на продължавано престъпление, в качеството им на представляващи „Сек Партс“ ООД с ЕИК ********* в съучастие помежду си, като съизвършители, в условията на посредствено извършителство, чрез С.Г.П. за „Пейчев Консулт“ ЕООД - гр. Силистра са избегнали установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери по смисъла на чл. 93, т. 14 НК - 382 284.14 лева, от които 300 557.83 лева по ЗДДС и 81 726.31 лева по ЗКПО , като не са издали фактури или други счетоводен документ и са затаили истина в подадените справки-декларации по ЗДДС и ГДД по ЗКПО – престъпление по чл.255, ал.4, вр.с ал.3, вр. с ал.1, т.2, и 3, вр.с чл.20, ал.2 и чл.26 НК.

До приключване на съдебното производство в първоинстанционния съд, неплатеното данъчно задължение е внесено в бюджета ведно с лихвите, поради което и на основание чл.78а от НК съдът ги е освободил от наказателна отговорност за извършеното престъпление и им е наложил наказание глоба в размер на по 3000 лева, за всеки един от тях.

В предложението се излагат доводи, че са налице основанията визирани в чл.83а ЗАНН за налагане на имуществена санкция на дружеството, тъй като то се е обогатило неоснователно с посочената сума.          В съдебно заседание предложението се поддържа от представителят на прокуратурата.

Ответната страна- „Сек Партс“ ООД, редовно призована, не се явяват представители, вместо тях - адв. А.Последният излага тезата, че дружеството, не се е обогатило неправомерно. Макар и представляващите го да са признати за виновни в извършено престъпление по чл. 255 от НК, то те са освободени от нак. отговорност и им е наложено адм. наказание „Глоба“, а задължението е заплатено по съответния ред. Според адв. А. управителите на дружеството - още след извършената ревизия са заплатили дължимите задължения, ведно с лихвите и Държавата не е ощетена. Предвид на това адв. А. пледира да не се налага имуществена санкция а предложението на ОП-Силистра, да бъде отхвърлено.

За нуждите на производството, съдът изиска и приложи към делото, АНД №214/2018г. по описа на СсОС.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност прие за установено от фактическа страна следното:

„Сек Партс" ООД е регистрирана през месец декември 2008 г. и извършва дейност по посредничество и търговия с резервни части за товарни автомобили втора употреба. Автоморгата се намира в с. Калипетрово, обл. Силистра, местност „Чанлъка", където се съхраняват товарните автомобили и разглобените авточасти. Установено е, че собственици на капитала при равни права са К. и К., които са и управители и представляват дружеството заедно и поотделно.

През периода 13.02.2011 г. - 25.03.2017 г. в гр. Силистра, в условията на продължавано престъпление, в качеството им на представляващи „Сек Партс“ ООД с ЕИК ********* в съучастие помежду си, като съизвършители, в условията на посредствено извършителство, чрез С.Г.П. за „Пейчев Консулт“ ЕООД - гр. Силистра са избегнали установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери по смисъла на чл. 93, т. 14 НК, а именно 382 284.14 лева, от които 300 557.83 лева по ЗДДС и 81 726.31 лева по ЗКПО , като не са издали фактура или друг счетоводен документ и са затаили истина в подадените справки-декларации по ЗДДС и ГДД по ЗКПО.

Облагата за дружеството „ Сек Партс“ ООД, възлиза на 382 284.14 лева.

Горната фактическа обстановка се установява от приложеното копие на внесено предложение от ОП – Силистра, за освобождаване от наказателна отговорност, с налагане на административно наказание по чл.78а от НК; влязло в сила Решение на СОС, както и събраните данни и доказателство по АНД № 214/2018г. на СсОС.

При така изложените фактически положения, от правна страна съдът прие следното:

Предложението на Окръжна прокуратура гр.Силистра е основателно. За да бъде ангажирана отговорността по чл.83а ЗАНН е необходимо да са налице кумулативно следните предпоставки: да се касае за юридическо лице, което да се е обогатило или би могло да се обогати, в резултат на извършено престъпление от кръга на посочените в чл.83а, ал.1 ЗАНН, и престъплението да е извършено от някое от лицата визирани в точки 1-4 на цитираната правна норма.

В конкретния случай, всички изложени предпоставки са налице. „Сек Партс“ ООД е дружество с ограничена отговорност и по смисъла на чл.113, вр.с чл.63, ал.З от ТЗ е юридическо лице, т.е. годен субект за носене на имуществена санкция по чл.83а ЗАНН. К.К. и К.К. са управители и собственици на капитала на това дружество, и в това си качество са признати за виновни по чл.255, ал.4, вр.с ал.3, вр. с ал.1, т.2, и 3, вр.с чл.20, ал.2 и чл.26 НК., затова, че в периода 13.02.2011 г. - 25.03.2017 г. в гр. Силистра, в условията на продължавано престъпление, в качеството си на представляващи и управляващи „Сек Партс“ ООД с ЕИК ********* в съучастие помежду си, като съизвършители, в условията на посредствено извършителство, чрез С.Г.П. - „Пейчев Консулт“ ЕООД - гр. Силистра са избегнали установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери по смисъла на чл. 93, т. 14 НК, а именно 382 284.14 лева, като не са издали фактура или друг счетоводен документ и са затаили истина в подадените справки-декларации по ЗДДС и ГДД по ЗКПО. До приключване на досъдебното производство, неплатеното данъчно задължение е внесено в бюджета ведно с лихвите. Предвид на това, са освободени от наказателна отговорност на осн.чл.78а НК, и им е е наложено административно наказание глоба, в размер на по 3000 лева. Облагата в посочения размер е възникнала пряко и непосредствено за имуществото на дружеството, което се е обогатило с тази сума под формата на дължим, но неплатен от него данък. Безспорно е, че в случая е налице връзка между деянието, извършителите К. и К. и ЮЛ, чийто управители са те, както е налице и връзка между деянието и облагата на дружество.

В резултат на извършеното от управляващите дружеството престъпление, ЮЛ е избегнало плащането на дължими публични задължения и по този начин се е обогатило по смисъла на чл.83а ЗАНН с посочената сума. Тази сума представлява държавно вземане, което дружеството не е заплатило, и което би дължало и платило при законосъобразно развитие на данъчните правоотношения. Размера на имуществената облага за дружеството се равнява на неплатеното данъчно задължение, което е съставомерен признак на престъплението по чл.255, ал.4, вр.с ал.3, вр. с ал.1, т.2, и 3 от НК, видно  и от решението по АНД №214/2018г. по описа на СсОС. Посочения престъпен състав е от визираните в чл.83а, ал.1 от ЗАНН, а именно, престъплението да е извършено от някои от лицата в цитираната правна норма.

Съдът не възприе тезата на защитата, че дължимото е внесено по сметка на държавния бюджет още в досъдебното производство и следователно не е налице получена облага, като приема, че макар и да е така, то К. и К.  формално са осъществили престъплението, за което им е възведено и обвинение и че в резултат на това престъпление „ Сек Партс“ ООД се е обогатило със сумата от 382 284.14 лева, представляваща укрити и незаплатени данъчни задължения.

Производството по чл. 83а и сл. от ЗАНН е специфична процедура, която по своята природа е административно наказателна процедура, като основание за провеждането и е - извършено престъпление. Тъй като наказателната отговорност е лична, в наказателното производство е недопустимо ангажирането на отговорност на юридическото лице. Тази възможност е предвидена в специалния ред по ЗАНН, под формата на налагане на имуществена санкция по отношение на ЮЛ , в резултат на извършено престъпление от негови органи, когато са доказани настъпили имуществени или неимуществени вреди.

Общото, между развилото се наказателно производство срещу физическите лица – извършители на престъплението и производството по глава IV от ЗАНН е само фактът на престъплението, от извършването на което се осъществява наказателната отговорност на физическите лица. За реализираната облага настъпила за представляваното от тях юридическо лице, по реда на специалната процедура по ЗАНН, същото следва да понесе административно – наказателна имуществена санкция.

Законодателят изрично е посочил, че при наличието на изложените в чл.83а, ал.1 ЗАНН предпоставки, на обогатилото се дружество „се налага имуществена санкция“, а не е предвидено, че „може да се наложи“ такава.

Имуществената санкция следва да се определи в размерите предвидени в чл.83а, ал.1 ЗАНН, която е до 1 000 000 лева, но не по- малко от равностойността на облагата. Предвид факта, че дружеството е получило неправомерна облага в конкретно определен размер, а именно: 382 284.14 лева, съдът счита, че именно в този размер следва да е и имуществената санкция наложена на „Сек Партс“ ООД, с ЕИК по Булстат № *********.

Водим от тези си съображения, съдът постанови своето решение.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: