Определение по дело №51/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 68
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 22 февруари 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200051
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

14.02.2020г.

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на 14.02. две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                     Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря Виолета Вълкова и прокурора Николай Лалов,  като разгледа докладваното от съдия Агнеса Ставарова ЧНД N 51 по описа за  2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Б.М.Д., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения Б.Д..

В съдебно заседание л.св.Д. поддържа молбата си.    Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" М., изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

     С присъда №26/13.07.2017г. по НОХД № 383/2017 г. на ОС-Хасково, подс. Б.М.Д. е признат за виновен и осъден на 7 години лишаване от свобода,  при първоначален "общ" режим, за престъпление по чл. 199, ал. 2, т.1, вр. чл.198, ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 вр. чл.63, ал.2, т.1, вр. чл.54 и чл.58а, ал.1 НК, като на основание чл. 59, ал. 1 НК му е приспаднато времето, през което е бил с МН "Задържане под стража", считано от 24.04.2016г.

     С Решение от №269/13.12.2017г. по ВНОХД №467/2017г. на Апелативен съд гр.Пловдив е потвърдена присъда№26/13.07.2017г. по НОХД № 383/2017 г. на ОС-Хасково.

     С Решение №88/04.06.2018г. по КНД №104/2018г. на ВКС е оставено в сила Решение №269/13.12.2017г. по ВНОХД №467/2017г. на Апелативен съд гр.Пловдив относно частта на неговото осъждане.

     Начало на наказанието - 24.04.2016 г. Фактически изтърпял - 3 години, 9  месеца и 20 дни. От работа - 1 година.  Всичко изтърпял - 4 години, 9 месеца и 20 дни. Остава за изтърпяване - 2 години, 2 месеца и 10 дни.

     Доказателствата сочат, че осъденият Б.Д. е изтърпял повече от 1/2 от  наложеното му наказание, съгласно изискванията на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

     От доклада на администрацията при ОЗ-Враца е видно, че първоначалната оценка на рискът от рецидив, изготвена на 25.06.2018г.е 40 точки-на границата между нисък и среден риск.

     Проблемни зони с дефицити се очертават:

     - Взаимоотношения - имало е в миналото му периоди, когато е отглеждан от чужди хора, емоционален тормоз от страна на близките му;

     - Жилищно устройване - жилището се намира в район, където има и други криминално проявени лица;

     - Начин на живот и обкръжение - склонен към търсене на силни усещания.

     Рискът от сериозни вреди за обществото се определя като висок и се обуславя от настоящето правонарушение, за останалите лишени от свобода се определя като среден.

     Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е нисък по отношение на служителите. Спазва режимните изисквания и се отнася с нужното уважение към пенитенциарния персонал.

     Рискът от самонаранявания е нисък, тъй като няма индикации за подобни действия.

     Рискът от извършване на отклонение или бягство е също нисък.

     В първоначалния план на присъдата са включени част от дефицитите, по които има нужда от корекция, като: умения за мислене, междуличностно поведение и нагласи.

     При направената ревизия на оценката на риска на 21.06.2019г., рискът от рецидив се променя от среден на нисък -37 точки. Промяна е настъпила в зоната на отношение към правонарушението. Осъзнава отчасти мотивите за криминалното си поведение, твърди, че изпитва съжаление за стореното, но не проявява достатъчна критичност към деянието си. Напредък има в: уменията за общуване, начин на живот и обкръжение - умело подбира приятелите си, поддържа коректни взаимоотношения в общността и оползотворява престоя си в затвора чрез включване в различни дейности. По отношение на управление на финансите - изцяло разчита на себе си, от заплата, дори изпраща записи на семейството си. Дефицитна зона остава "Умения за мислене". Наблюдават се и други реални позитивни промени - л.св.Д. по време на престоя си в ПДНМ и по-късно в ЗОЗТ не допуска нерегламентирани отношения с околните, толерантен е към тях, спазва режимните изисквания и и няма дисциплинарни нарушения. Награждаван е многократно за участие в културни мероприятия и постигнати добри успехи в училище. Успешно е отчетен поетият от него ангажимент за редовно посещение на учебни занятия. След завършване на учебната година започва работа първоначално като хигиенист в стола на лишените от свобода на основание чл.80 ЗИНЗС, а по-късно със Заповед №114/15.06.2018г. на началника на Затвора гр.Враца започва работа по щата като "Помощник готвач в затворническа кухня".

     Рискът от сериозни вреди за обществото се променя на среден.Рискът от вреди по време на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода е нисък по отношение на служителите и останалите лишени от свобода. Този риск се обуславя от факта, че не по време на престоя си в ПДНМ "Бойчиновци" и след това в ЗОЗТ не е проявявал агресия, враждебно поведение и дискриминационни нагласи.

     Рискът от самонараняване продължава е нисък.  

     Рискът от извършване на бягство е също нисък. Със Заповед №Л-4053/19.09.2018г. на гл.директор на ГД "ИН" е разрешено оставането му в ЗОЗТ "Бойчиновци" за доизтърпяване на наказанието лишаване от свобода. Със Заповед №Л-1772/18.11.2019 г. на началника на Затвора гр.Враца режимът на изтърпяване на наказанието е заменен от "общ" на "лек".

     Награждаван е последната година 4 пъти: със Заповед №11/18.10.2018г.е награден на основание чл.98, ал.1, т.1; със Заповед №20/24.04.2019г. е награден на основание чл.98, ал.1, т.4 от ЗИНЗС и със Заповед № Л-961/02.08.2019г. е награден на основание чл.98, ал.1, т.5 от ЗИНЗС и със Заповед № Л-2046/19.12.2019г. е награден на основание чл.98, ал.1, т.8 от ЗИНЗС. Наградите са за участие в организирани културни и спортни дейности и стриктно изпълнение  на поставени трудови задачи.

     Няма наложени дисциплинарни наказания.

     Вследствие на престоя си в затвора и проведената корекционно-възпитателна работа са настъпили следните промени в проблемните зони:

     Започнала е промяна в модела на мислене, налице е регистрирано желание за формиране на качества като трудолюбие и дисциплинираност. Изпълнява поставените му трудови задачи. Съумява да поддържа балансирани взаимоотношения с останалите лишени от свобода.

     Ресурси при л.св.Д. са: чисто съдебно минало, не употребява и няма пристрастености към наркотици, добър самоконтрол върху емоционалните реакции, подобрение на уменията за мислене, отговорност при изпълнение на поети ангажименти.

     По отношение плана на присъдата изказва съгласие с поставените цели и декларира готовност за участие в корекционните дейности. Започнал е процеспо изпълнение на заложените цели и задачи. Наблюдава се положителна тенденция в нагласите да води законосъобразен начин на живот. Осъзнава тежестта на извършеното противоправно деяние, но не е налице достатъчна критичност към престъплението. Способен е да анализира проблемите, с които се сблъсква в ежедневието си, но не съумява ясно да дефинира стъпките, които да предприеме за решаване на проблемите си и да взема рационални и ефективни решения. Стреми се да избира обкръжението си и контактува с ограничен кръг лица, които биха му указали позитивно въздействие.

     Този съд напълно споделя констатациите на администрацията, че не са налице основания за УПО, тъй като макар и да е налице формалната предпоставка за изтърпян минимум от наказанието,то не е налице втората материално-правна предпоставка,защото осъдения не е дал достатъчно и категорични доказателства за поправянето си. Очевидно е, че в плана на присъдата като цели първоначално са заложени дейности за пълноценното оползотворяване престоя в затвора за целия период,за да се изпълнят целите планирани и отразени в плана. Обективните данни  обаче не подкрепят извод за наличие на втората материално-правна предпоставка по чл. 70, ал. 1 НК - да се е поправил, да е дал конкретни и достатъчни доказателства, че по отношение на него занапред не съществува риск от извършване на нови престъпления, че са постигнати целите по чл. 36 НК,макар и да е изпълнил част от поставените задачи. Настъпилите позитивни промени не са пълни и достатъчни и по тази причина трябва да продължи работата с него за изграждане на устойчиви навици и нагласи за водене на законосъобразен начин на живот.Продължава да има дефицити,свързани с отношение към престъплението,липса на осъзнат извод,че е правонарушител,липса на безспорни доказателства,че е в състояние да предвижда проблемите,да взема своевременни и адекватни решения,за да преодолее проблемите.Отчетено е,че е в начален стадий на изпълнение  на заложените цели и задачи,което означава ,че не е настъпил целения ефект за недопускане на нарушения и постигането на трайна и устойчива промяна на поведението и мисленето на лишения от свобода.Запазването на дефицитни зони у молителя,като умение за мислене,липса на достатъчна критичност към деянието,непълна осъзнатост на мотивите за криминалното си поведение,независимо от регистрираните незначителни положителни промени ,не водят до еднозначен извод за пълно преосмисляне на човешките ценности и приоритети и утвърждаване в поведението му на модели,адекватни на обществените очаквания.По отношение на корекционното и превъзпитателно въздействие спрямо осъдения Д. следва да продължи в местата за лишаване от свобода,доколкото не са настъпили желаните последици,заложени в задачите и целите в индивидуалния план за изпълнение на наказанието,за постигане на положителна промяна у него във формиране на стереотип на мислене и поведение за водене на законосъобразен начин на живот,извън пределите на местата за лишаване от свобода.Това,че има добро и дължимо поведение,съобразно мястото на изтърпяване на наказанието и спазва съответните правила,които е длъжен да спазва,не означава,че положителните промени у него са в такава степен,че да могат да обосноват еднозначен и категоричен извод за цялостна завършеност на процеса на поправяне при него,а от там и за безпредметност на престоя в затвора.

Ето защо проследявайки всички тези обстоятелства,съдът прие, че не следва да бъде постановено условно предсрочно освобождаване по отношение на осъдения Д..

 

     На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1, т.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения Б.М.Д. - роден на *** г. в гр. Стара Загора, жител и живущ *** Загора, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, определено по НОХД № 383/2017 г. на ОС-Хасково от 7 години лишаване от свобода, при първоначален "общ" режим, за престъпление по чл. 199, ал. 2, т.1, вр. чл.198, ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 вр. чл.63, ал.2, т.1, вр. чл.54 и чл.58а, ал.1 НК, с остатък в размер на 2 /две/ години, 2 /два/ месеца и 10 /десет/ дни.

 

     ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода Б.М.Д. не може да подаде нова молба за УПО.

 

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

 

     Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

                                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: