Решение по дело №15282/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262323
Дата: 10 октомври 2021 г. (в сила от 9 ноември 2021 г.)
Съдия: Диляна Василева Славова
Дело: 20205330115282
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

                      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№ 262323                  10.10.2021 година                      град Пловдив

 

 

                                   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, II ри граждански състав, в публично заседание на шестнадесети септември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИЛЯНА СЛАВОВА

 

 

при участието на секретаря Десислава Кръстева,

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 15282 по описа на съда за 2020 г. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова  молба, подадена от А.П.П. с ЕГН: ********** с адрес ***, чрез пълномощника й- адв. Д.Б. против „ФАЙНЕНШЪЛ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД с ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление в гр. София, бул. „Джавахарлал Неру“ № 28, ет. 2, ап. 40-46 за осъждане на ответното дружество да заплати на ищеца следните суми: 72,50 лева недължимо платена такса за оценка на досие, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на исковата молба до окончателното изплащане, както и сумата от 922,14 лева, представляваща недължимо платена такса за услугата „Кредит у дома“, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на исковата молба в съда до окончателното изплащане.

В исковата молба се твърди, че между страните бил сключен договор за потребителски кредит № ***, който бил недействителен на специалните основания, предвидени в чл. 22 от ЗПК.

На първо място се твърди недействителност на основание чл. 22, вр. с чл. 11, ал. 1, т. 9 от ЗПК, тъй като не били посочени условията за прилагане на договорения лихвен процент. Възнаградителната лихва била нищожна поради противоречието й с добрите нрави и надвишаваща трикратния размер на законната лихва. Освен това в договора липсвало вписване на възнаградителната лихва в лева, което пречело да се установи дали същата съответства на договорения лихвен процент.

Твърди се, че в нарушение на чл. 11, ал. 1, т. 10 от ЗПК в договора не бил посочен начина на изчисляване на годишния процент на разходите и липсвало каквато и да е яснота как е сформиран същия. Съгласно законовата дефиниция ГПР включвал възнаградителната лихва и всички други разходи свързани с кредита. Поради тази причина определените в договора „такса оценка на досие“ и „такса за услуга кредит у дома“, представлявали „скрито“ оскъпяване на кредита. Ако същите били добавени към общата сума за плащане потребителят щял да установи, че ГПР ще надвиши 50%, с което се допускало нарушение на чл. 19, ал. 4 от ЗПК и клаузата била нищожна. Освен това се твърди, че начисляването на такса за оценка на досие и кредит у дома било незаконосъобразно и клаузите били нищожни поради противоречие с материалния закон /чл. 10а от ЗПК/, тъй като били свързани с отпускането и управлението на кредита. Освен това оскъпяването на кредита, т.е годишния процент на разходите надвишавал 50%, което било основание за нищожност на договора и на клаузата за ГПР, съгласно чл. 19, ал. 5 от ЗПК.

Въз основа на гореизложените съображения ищецът предявява два осъдителни иска за връщане на недължимо платени суми по кредита- за платената такса за оценка на досие в размер на 72,50 лева и недължимо платена такса за услуга „Кредит у дома“ в размер на 922,14 лева. Претендира се и присъждане на направените разноски, за които е представен списък.

В срока по чл. 131 от ГПК е постъпил отговор от пълномощника на ответника, с който се изразява становище за неоснователност на предявените искове и неподкрепеност на същите с писмени доказателства. Прави се с отговора възражение за погасяване на исковете по давност. Ответника счита, че същата е започнала да тече от датата на сключване на договора и предвидения в закона 5-годишен давностен срок е изтекъл на 05.10.2020г. Отделно от това оспорва твърденията на ищеца за  нарушаване на изискванията на ЗПК, като счита, че договорът е действителен. Твърди, че ГПР ясно е посочен в договора и същия е в размер на 48%, както и ясно  бил посочен начина на сформиране на погасителната вноска на стр. 1 от договора, б. „Е“. Счита, че таксите за оценка на досие, администриране на кредита и „домашно посещение“ не са в противоречие с добрите нрави и съответстват на предвиденото от законодателя в чл. 10а, ал. 1 от ЗПК и съставляват допълнителна услуга, чиито размер е ясно определен в договора. Въз основа на гореизложените твърдения моли за отхвърляне на предявените искове и присъждане на направените разноски.

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, 2-ри гр. състав, след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 235, ал. 2 вр. чл. 12 ГПК, намира следното:

Страните не спорят, а и от приетия по делото Договор за потребителски кредит от 05.10.2015г. се установява, че ответното дружество е предоставило на ищцата в заем сумата от 1450 лева за срок от 60 седмици, при размер на седмичната вноска от 49,07 лева, с изключение на последното плащане, което е уговорено в размер на 48,67 лева. Посочен е в договора размер на фиксирана лихва от 285,99 лева, представляваща 31,82% годишно и ГПР в размер на 48%. Предвидена е в договора такса за оценка на досие в размер на 72,50 лева и такса за услуга кредит у дома в размер на 1135,31 лева, както и общ размер на дължимата по договора сума- 2943,80 лева.

Като писмено доказателство по делото са приети освен процесния договор за потребителски кредит и погасителен план към него, още и справка за извършени плащания. От същата е видно, че ищцата е заплатила по договора сумата от общо 2704,19 лева, с които са погасени главница в размер на 1450 лева, лихва в размер на 259,55 лева, такса оценка на досие в размер на 72,50 лева и такса Кредит у дома в размер на 922,14 лева. За платените по договора суми  между страните  не е налице спор.

               Въз основа на така установените факти по делото, съдът достигна до следните правни изводи:

               Между страните не е налице спор относно факта на сключване на процесния договор за паричен заем, получаването на сумата от 1450 лева в заем от ищцата както и  че същата е  извършил плащания по договора съобразно представеното и прието по делото извлечение.

               С оглед въведените от ищеца твърдения за нищожност на договора, като цяло и отделни негови клаузи, то съдът следва да изследва наличието, респ. липсата на основания за недействителност на същите.

               Съгласно редакцията на Закона за потребителските кредити, договорът за потребителски кредит е договор, въз основа на който кредиторът предоставя или се задължава да предостави на потребителя кредит под формата на заем, разсрочено плащане и всяка друга подобна форма на улеснение за плащане, с изключение на договорите за предоставяне на услуги или за доставяне на стоки от един и същи вид за продължителен период от време, при които потребителят заплаща стойността на услугите, съответно стоките, чрез извършването на периодични вноски през целия период на тяхното предоставяне. Ал. 2 на същия член посочва, че страни по договора са потребител и кредитор, като за потребител се смята всяко физическо лице, което при сключването на договор за потребителски кредит действа извън рамките на своята професионална или търговска дейност. Кредитор е всяко физическо или юридическо лице, което предоставя потребителски кредит в рамките на своята професионална и търговска дейност. Предвид изложеното, съдът намира, че възникналото правоотношение между страните попада в приложното поле на ЗПК, като не са налице основанията за изключване на неговото приложение, посочени в чл. 4 на същия закон.

               По отношение на възражението на ищеца за недействителност на договора, съдът намира следното:

На първо място възраженията за недействителност на клаузата за възнаградителна лихва не следва да се обсъждат от съда доколкото с такава претенция съдът не е сезиран видно от петитума на исковата молба.

Посочен е в договора годишен процент на разходите- 48%. Предвидени са в договора освен фиксирана лихва в размер на 285,99 лева /31,82% годишно/, също и такса за оценка на досие в размер на 72,50 лева и такса за услуга Кредит у дома в размер на 1135,31 лева, от които ищцата е заплатила към датата на погасяване на целия кредит сума в размер на 922,14 лева, които претендира и в настоящото производство.                                                   

С предвидените в договора допълнителни такси според съда се създават задължения, които се покриват от ГПР, като по този начин се надвишава изискването на чл. 19. ал. 4 ЗПК. Нарушена е в случая разпоредбата на чл. 11, ал. 1, т. 10 от ЗПК, тъй като в договора не е посочен начинът на изчисление на годишния процент на разходите и липсва яснота как е сформиран същия, респективно- общо дължимата сума по него. Отделно от това начисляването на такса за оценка на досие за кредит у дома /последната в размер приблизително равен на отпусната в заем сума/, представляват разходи по кредита, свързани с отпускането и управлението му и начисляването им води до „скрито“ оскъпяване на кредита и въвежда в заблуждение потребителя, защото ако същите бъдат добавени към Годишния процент на разходите същият ще надвиши значително посочения в договора- 50%.

Установи се в хода на процеса, че въз основа на нищожния договор за потребителски кредит от 05.20.2019г. ищцата е заплатила претендираните суми- 72,50 лева такса за оценка на досие и 922,14 лева такса Кредит у дома, поради което и предявените искове за осъждане на ответното дружество да възстанови недължимо платените суми на ищцата е основателен и  следва изцяло да се уважи.

               Претендираните от ищцата главници следва да й се присъдят, ведно със законната лихва, считано от подаване на исковата молба в съда-18.11.2021г. до окончателното изплащане.

               Само за пълнота на мотивите следва да се посочи, че съдът не споделя съображенията на ответника за погасяване на иска по давност. Давностния срок в случая започва да тече от датата на която е настъпило неоснователното разместване на имуществени блага, т.е. от дата, на която настъпва падежа на последната погасителна вноска съобразно погасителния план, а в случая- от датата на  последното плащане при предсрочното му погасяване- 01.08.2016г., поради което съдът намира, че искът е предявен преди изтичане на давностния срок, а именно- на 18.11.2020г. Искът би се погасил по давност на 01.08.2021г. в случай на процесуално бездействие от страна на ищеца, каквото не е налице.

               По отношение на разноските:

             Предвид изхода от спора право на разноски има ищецът и същите се констатираха от съда в размер на 100 лева заплатена държавна такса и заплащането им ще се възложи в тежест на ответната страна.

Съгласно чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗАдв., на която се позовава пълномощникът на ищеца, адвокатът може да оказва безплатно адвокатска помощ и съдействие на материално затруднени лица. В договора за правна защита е отразено, че същата се предоставя безплатно. Съгласно чл.38 ал. 2 от ЗАдв., в случаите по ал. 1, ако в съответното производство насрещната страна е осъдена за разноски, адвокатът има право на адвокатско възнаграждение. Този размер - съобразно цената на иска и чл. 7 от НМРАВ възлиза на по 360 лева с ДДС за всеки от предявените искове или сумата от общо- 720 лева. Претендира се от пълномощника на ищеца и сумата от 120 лева с ДДС за явяване в повече от едно съдебно заседание, която следва да се присъди на пълномощника на ищцата.

По изложените съображения, съдът

                           

Р    Е    Ш    И :

 

ОСЪЖДА „ФАЙНЕНШЪЛ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД с ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление в гр. София, бул. „Джавахарлал Неру“ № 28, ет. 2, ап. 40-46 да заплати на А.П.П. с ЕГН: ********** с адрес *** следните суми: 72,50 лева /седемдесет и два лева и петдесет стотинки/ недължимо платена такса за оценка на досие, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на исковата молба до окончателното изплащане, както и сумата от 922,14 лева /деветстотин двадесет и два лева и четиринадесет стотинки/, представляваща недължимо платена такса за услугата „Кредит у дома“, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на исковата молба в съда до окончателното изплащане.

ОСЪЖДА „ФАЙНЕНШЪЛ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД с ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление в гр. София, бул. „Джавахарлал Неру“ № 28, ет. 2, ап. 40-46 да заплати на А.П.П. с ЕГН: ********** с адрес *** сумата от 100 лева /сто лева/, представляваща направени по делото разноски за заплатена държавна такса.                                                                                          

ОСЪЖДА „ФАЙНЕНШЪЛ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД с ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление в гр. София, бул. „Джавахарлал Неру“ № 28, ет. 2, ап. 40-46  да заплати на А. д. „Г.“, с Булстат: *********, с адрес в гр. П., ул. ****, представлявано от у. С. А. Г. сумата от 840 лева /осемстотин и четиридесет лева/, от които сумата от 720 лева  представляваща определено по реда на чл. 38 от ЗА адвокатско възнаграждение общо за двата обективно съединени иска и 120 лева за явяване в повече от едно съдебно заседание.

 

 

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ Диляна Славова

 

Вярно с оригинала!

РЦ