Решение по дело №117/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 ноември 2019 г. (в сила от 5 ноември 2019 г.)
Съдия: Светла Петкова Робева
Дело: 20197190700117
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 септември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 81

гр. Разград, 05.11.2019 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито съдебно заседание на петнадесети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ДАМЯНОВА

М. МАРИНОВ

 

с участието на секретаря Ралица Вълчева и прокурора ИВА РАНГЕЛОВА, като разгледа докладваното от съдия Робева КАНД № 117 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, пр. 2 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Постъпила е касационна жалба от М. К. К. против Решение № 316/29.07.2019 г., постановено по АНД № 250/2019 г. по описа на Районен съд – Разград, с което е потвърдено Наказателно постановление № 11-01-675 от 25.02.2019 г. на Директора на АДФИ – София. С потвърденото наказателно постановление за нарушение на чл. 112, ал. 1,  т. 2 ЗОП на основание чл. 254 във вр. с чл. 261, ал. 2 от същия закон на жалбоподателя е наложено административно наказание глоба в размер на 3840 лв. В жалбата се твърди, че обжалваното решение е постановено в нарушение на материалния закон и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, а наложеното наказание е явно несправедливо. Излагат се подробни съображения в подкрепа на сочените отменителни основания. Иска се решението да бъде отменено и делото за бъде върнато за ново разглеждане, алтернативно – да бъде отменено наказателното постановление.

Ответникът по жалбата я счита за неоснователна.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Разград дава заключение, че решението следва да бъде оставено в сила.

Разградският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства, констатира следното:

Касационната жалба е допустима. Подадена е надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 АПК, в срока по чл. 211, ал. 1 АПК и срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Пред въззивния съд е оспорено Наказателно постановление № 11-01-675 от 25.02.2019 г. на Директора на АДФИ – София, издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение № 11-01-675/05.09.2018 г., съставен от гл. финансов инспектор при АДФИ – София. С посочения АУАН е констатирано, че на 12.10.2016 г. в гр. Разград жалбоподателят в качеството си на изпълнителен директор на „Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Иван Рилски“АД – Разград, като възложител на обществени поръчки по чл. 5, ал. 2, т. 16 от Закона за обществените поръчки /ЗОП/, е сключил договор с  ЕТ„И. Х. – С.“ – с. Г. за възлагане на обществената поръчка с предмет: „Осигуряване на превоз на болни на хемодиализно лечение на територията на Община – Разград от домовете им до  Отделение по хемодиализа в „МБАЛ „Св. Иван Рилски“АД – Разград, и връщането им обратно, съгласно месечен график; Спешни поръчки, изразяващи се в превоз през цялото денонощие на територията на Община Разград на лекари и специалисти, участващи в специализирани екипи за извършване на спешни и неотложни интервенции/операции, консултации/ от домовете им до МБАЛ „Св. Иван Рилски“ и обратно;  Спешни поръчки, изразяващи се в превоз през цялото денонощие, из цялата страна на пациенти за прием в други лечебни заведения в страната, както и лекари и специалисти, участващи в специализирани екипи за извършване на превоза и обратно; Спешни поръчки, изразяващи се в проевоз през цялото денонощие на пациенти, с цел тяхното преместване от една в друга сграда на територията на в „МБАЛ „Св. Иван Рилски“АД – Разград /вътрешноболничен транспорт/“, без при подписване на договора изпълнителят да е изпълнил задължението си по чл. 67, ал. 6 ЗОП да представи актуални документи: свидетелство за съдимост на управителя на ЕТ„И. Х. – С.“ – с. Г. за удостоверяване на липсата на обстоятелства по чл. 54, ал. 1, т. 1 ЗОП;  удостоверение от органите на ИА „Главна инспекция по труда“ за удостоверяване на липсата на обстоятелство по чл. 54, ал. 1, т. 6 ЗОП – нарушение по чл. 112, ал. 1, т. 2 ЗОП.

С оспореното по касационен ред решение Разградският районен съд е потвърдил наказателното постановление по съображения, че НП и АУАН са съставени в предвидените за това срокове и при спазване на изискванията за форма и съдържание. Въззивният съд е приел, че административното нарушение е правилно квалифицирано и индивидуализирано, доказано е, не представлява маловажен случай, не е извършено при крайна необходимост, с оглед на което е заключил, че наказващият орган законосъобразно е приложил санкционната разпоредба на чл. 254, ал. 1 ЗОП.

Решението е валидно и допустимо, но постановено при съществени нарушения на процесуалните правила.

В съдебното заседание на 27.06.2019 г. процесуалният представител на жалбоподателя е направил искане за разпит на свидетел с оглед твърденията за наличие на предпоставките по чл. 8 и чл. 28 ЗАНН. Районният съд е оставил искането без уважение като неоснователно поради неотносимост към естеството на административното нарушение и предмета на доказване.

В хода на устните състезания е заявено желание на жалбоподателя да даде обяснения, което въззивният съд не е допуснал с мотиви, че няма качество, извън качеството на жалбоподател.

Горните действия на въззивната инстанция са извършени в нарушение на процесуалните правила по чл. 13, ал. 1, чл. 14, ал. 1, чл. 55, ал. 1 и чл. 107, ал. 3 НПК. Жалбоподателят е привлечен към административнонаказателна отговорност и е страна в съдебното производство, поради което може да дава обяснения при всяко положение на делото. Поискал е събиране на гласни доказателства, които са допустими за обосноваване на доводите му за крайна необходимост и маловажност на случая. При преценката за маловажността на деянието по смисъла на чл. 93, т. 9 НК са релевантни всички обстоятелства, свързани с обществената му опасност, включително подбудите за извършване на нарушението. Като е отнел възможността на жалбоподателя да даде обяснения и не е допуснал доказателства, които могат да изключат обществената опасност на деянието или да смекчат  отговорността, въззивният съд е ограничил правото му на защита. А това съставлява съществено нарушение на процесуалните правила по чл. 348, ал. 3, т. 1 НПК и е отменително основание по чл. 348, ал. 1, т. 2 НПК.

Поради това решението следва да бъде отменено и делото да се върне за ново разглеждане, при което да се осигури възможността на жалбоподателя да даде обяснения по делото, да се съберат относимите доказателства и едва след обективното, всестранно и пълно изясняване на фактическата обстановка да се прецени законосъобразността на наказателното постановление.

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1, пр. посл. ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 АПК Разградският административен съд

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Решение № 316/29.07.2019 г., постановено по АНД № 250/2019 г. по описа на Районен съд – Разград.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на  Разградския районен съд, при което да се съобразят дадените в мотивите на настоящото решение указания.

Решението е окончателно.

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

                                             ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                                                                2./п/