Решение по дело №3557/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 405
Дата: 13 февруари 2020 г.
Съдия: Велизар Славчев Русинов
Дело: 20197180703557
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

   Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 405

 

град Пловдив, 13.02.2020 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

           АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, XXIV състав, в открито заседание на четиринадесети януари, през две хиляди и двадесета година в състав:

               

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИНА МАТЕЕВА

                                                      ЧЛЕНОВЕ: ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ

                                                                                  ВЕЛИЗАР РУСИНОВ

                                                        

при секретаря К.Р.и участието на прокурора РОСЕН КАМЕНОВ, като разгледа докладваното от член-съдия Велизар Русинов КНАХД № 3557 по описа за 2019 година, за да произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Делото е образувано по касационна жалба на Н.П.П. с ЕГН **********, срещу Решение № 142 от 09.10.2019  година, постановено по АНД № 561  от 2019 година по описа на Районен съд Асеновград, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ №19-0239-000361 от 29.03.2019г. на Началник на РУ, към ОДМВР Пловдив, РУ Асеновград, с което на Н.П.П., за нарушение на чл.174, ал.3 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ на осн. чл.174, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени административни наказания - глоба в размер на 2000 /две хиляди/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 /двадесет и четири/ месеца.

  В жалбата се иска отмяна на решението и отмяна изцяло на НП.

  В съдебното заседаниe – Н.П.П., редовно призован не се явява, не се представлява.

Ответникът – РУ на МВР гр. Асеновград не се представлява.

Прокурор от Окръжна прокуратура – Пловдив, в свое заключение, намира жалбата за неоснователна и недоказана.

Административен съд Пловдив, след служебна проверка за допустимостта, валидността и съответствието на решението с материалния закон по реда на чл. 218 ал. 2 от АПК, приема касационната жалба за процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, а по същество за неоснователна.

Първостепенния съд е изложил прецизно фактическата обстановка, при която спрямо Н.П.П. са наложените посочените по-горе административни наказания за конкретните нарушения.

На 02.03.2019г. около 03,15 часа, в гр.Асеновград, на бул.“България“, срещу №78, в посока центъра, ***ят Г.Б.спрял за проверка движещ се лек автомобил „Порше Кайен“ с рег. № ***. В хода на проверката, бил установен водачът на лекия автомобил – Н.П.П., който миришел на алкохол. Бързински поискал да тества П. за концентрация на алкохол в издишания въздух с техническо средство „Алкотест Дрегер“ 7510 с фабр. № ARDM-0252 и доказателствен анализатор, но той отказал, отказал и да бъде тестван с техническо средство в сградата на РУ на МВР- Асеновград. Издаден му бил талон за медицинско изследване на кръвта, с № 0010190, в който бил оформен отказ да бъде изпълнен, с вписване на Д.Г.И.като свидетел на отказа. Н.П. бил тестван и за наркотици, но тестът бил отрицателен. За отказът да бъде тестван за наличие на алкохол с техническо средство и доказателствен анализатор, му бил съставен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, въз основа на който било издадено и обжалваното НП.

Съдът е приел, че в конкретния случай административно- наказателната отговорност на П. е била ангажира за това, че на посочените в АУАН дата и място същия е отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство „Алкотест Дрегер“ 7510 с фабр. № ARDM-0252 и доказателствен анализатор за установяване наличие на алкохол в издишания въздух и е отказал да получи талон за медицинско изследване за установяване на наличие на алкохол в кръвта му.

Съдът е приел, че според нормата на чл. 174, ал. 3 ЗДвП, се наказва този водач на МПС, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване за наличие на концентрацията на алкохол в кръвта му.

Съставомерното поведение се изразява в самия отказ на касатора П. да бъде тестван за алкохол/наркотични вещества - поведение, което е бил длъжен да предприеме, след като е бил изрично поканен от надлежен орган (в случая полицейски служител) да извърши това. Съдът е приел, че в случая се установява с категоричност, че П.  изрично е отказал да му бъде извършена проверка за употреба на алкохол и отказал да даде кръв за анализ, а освен това и в издадения талон за медицинско изследване е отразено, че отказва да получи талон, с който да бъде тестван и този отказ е  удостоверен с подпис на свидетел.

Съдът е посочил, че установената по делото фактическа обстановка, обосновава извод за наличие на извършено нарушение, което се подкрепя изцяло от доказателствения материал, а от анализа, който се прави се извежда извод, че изложените в наказателното постановление фактически обстоятелства съответстват на действителното положение, интерпретирани са правилно и са оценени обективно, в съответствие с материалния закон.

Оспореното решение е правилно.

В хода на развилото се производство са установени нарушения и е издадено наказателно постановление, като не се констатира порок на проведения административно-наказателен процес, който да обуславя незаконосъобразност. НП е издадено от компетентно административно наказващо лице, видно от приложената по делото Заповед на Министъра на вътрешните работи, по силата на която началниците на групи в СПП /т.2.11/ са изрично посочени като издатели на НП.

Касаторът не възразява срещу установената фактическа обстановка и в хода на съдебното производство от негова страна не са ангажирани  доказателства, които да опровергаят фактите и обстоятелствата залегнали в АУАН и НП.

По безспорен и категоричен начин са установени обстоятелствата по извършените административни нарушения, което се потвърждава и от показанията на разпитаните като свидетели пред ПРС, *** Г.Б.и Д.И.– ***.

Г.Б.непосредствено е възприел как П. е отказал за му бъде извършена проверка с техническо средство Дрегер Алкотест за установяване на наличие на алкохол в издишания въздух и е отказал да получи талон за медицинско изследване.

 Кредитирайки показанията на Б. и И., ведно с анализа на останалите доказателства, съдът е обосновал решаващите си мотиви и е направил обоснования извод, че именно П. е бил водача на лекия автомобил „Порше Кайен“ с рег. № ***, а след като в качеството му на водач на МПС, е отказал проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол, той е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл.174, ал.3, пр.1 от ЗДвП.

Към 29.03.2019 г. е действаща НАРЕДБА № 1 от 19 юли 2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози, Издадена от министъра на здравеопазването, министъра на вътрешните работи и министъра на правосъдието, обн., ДВ, бр. 61 от 28.07.2017 г., в сила от 29.09.2017 г., изм. и доп., бр. 81 от 2.10.2018 г., в чиято предметна насоченост /чл.1/ изрично е посочено, че урежда редът, по който се установява концентрацията на алкохол в кръвта на водачите на моторни превозни средства (МПС), трамваи или самоходни машини и/или употребата от тези водачи на наркотични вещества или техни аналози. По реда на тази наредба употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози се установява чрез използване на технически средства и медицински изследвания. Техническите средства включват и тестове за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози. За целите на медицинските изследвания се извършват и химически и химико-токсикологични лабораторни изследвания. Според разпоредбата на Чл. 6. Ал. (6) Контролният орган връчва на лицето срещу подпис талона за изследване, като вписва: 1. мястото, където да се извърши установяването; 2. срока на явяването – до 45 минути, когато нарушението е извършено на територията на населеното място, в което се намира мястото за установяване с доказателствен анализатор или за извършване на медицинско изследване и за вземането на кръв и урина за химическо или химико-токсикологично лабораторно изследване, и до 120 минути – в останалите случаи.

Релевантното в случая обстоятелство, с оглед законосъобразното ангажиране на административнонаказателната отговорност, е отказът на П. да получи талон за медицинско изследвани и да даде кръв за изследване, за откриване на концентрацията на алкохол в кръвта, обективиран в Талон за изследване  № 0010190 от 02.03.2019 г.

Съгласно законовата разпоредба на чл.189, ал.2 от ЗДвП редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното, а от страна на касатора не е оборена тази доказателствена сила на акта.

Правилна е преценката на първостепнния съд за неприложимост на чл.28 от ЗАНН. Извършените нарушения сочат на една по-висока степен на обществена опасност, като от конкретните противоправни деяния биха могли да бъдат предизвикани пътно-транспортни произшествия.

  В настоящият случай касационната инстанция намира, че Районният съд не е нарушил закона при неговото приложение, също и не са допуснати съществени нарушения на процесуални правила в хипотезите на чл. 348, ал. 3 от НПК, като следва да бъде оставено в сила атакуваното решение, като правилно и законосъобразно, а касационната жалба отхвърлена.  

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, Административният съд.

                                                     Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 142 от 09.10.2019 г., постановено по АНД № 561  от 2019 година по описа на Районен съд Асеновград.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

      

 

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                               ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                2.