Решение по дело №155/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 юни 2021 г.
Съдия: Галена Петкова Чешмеджиева Дякова
Дело: 20217200700155
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 май 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

                                                                                                                177

гр. Русе, 29.06.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на шестнадесети юни през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

 

ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

при секретаря МАРИЯ СТАНЧЕВА  и с участието на прокурора ДИАНА НЕЕВА                като разгледа докладваното от съдия  ДЯКОВА   КАН дело 155 по описа за 2021 година, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

 

Постъпила е касационна жалба от Областна дирекция (ОД) на МВР - Русе против Решение № 110 от 12.04.2021 г., постановено по АНД № 185/2021 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е отменен Електронен фиш, Серия Г № 0025674, издаден от ОД на МВР - Русе, с който на „АВТО-Н“ ЕООД, със седалище: гр. Русе на основание чл. 638, ал. 4, във връзка с ал. 1, т. 2, във връзка с чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховането КЗ) е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 (две хиляди) лева за нарушение на чл.483, ал. 1, т. 1 от същия кодекс.

В жалбата се навеждат касационни оплаквания за неправилност на съдебното решение поради нарушение на материалния и процесуалния закон.

Жалбоподателят претендира отмяна на първоинстанционното решение и вместо него да се постанови друго, с което да се потвърди електронният фиш.

Ответната в производството страна изразява становище за неоснователност на жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе дава заключение за основателност на жалбата.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е в срок от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд, постановен в производството по Глава Трета, Раздел V на ЗАНН и подлежи на разглеждане.

За да отмени оспорения пред него електронен фиш, въззивният съд е приел, че представените от страна на АНО доказателства не подкрепят приетите от него за осъществили се факти, които да сочат на състава на нарушението по чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането. Същите тези факти от друга страна се опровергавали от представената от въззивния жалбоподател застрахователна полица, съгласно която, според съда, към процесната дата дружеството, в качеството си на собственик на автомобила, е имало сключен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ за превозното средство. Съдът е приел още, че по делото липсвали доказателства този договор да е бил прекратен и че ако е бил прекратен, то дружеството да е било уведомено за това. По тези съображения, първата съдебна инстанция е формирала извод от правна страна, че вмененото на дружеството нарушение е недоказано, а оспореният пред него ЕФ се явява незаконосъобразен и необоснован.

Решението на РС – Русе е неправилно.

В електронния фиш се съдържа точно и пълно описание на обстоятелствата, от които е направен извод за извършено нарушение на чл.483, ал. 1, т. 1 от КЗ, а именно, че дружеството, което притежава МПС - лек автомобил МЕРЦЕДЕС МЛ 400 ЦДИ с рег. № ***, регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, не е сключило договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

Издаването на електронния фиш следва изцяло процедурата по чл. 647, ал. 3, във връзка с чл. 638, ал. 4 от КЗ, в която с АТСС е предвидено установяване на факта на управление на МПС, за което няма сключен и действащ застрахователен договор, и издаване на електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител.

Задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите по Раздел ІІ, буква „А“, т. 10.1 от Приложение № 1 към КЗ е въведена с разпоредбата на чл. 461, т. 1 от КЗ.

От своя страна съгласно даденото в § 1, т. 33 от ДР на КЗ легално определение за понятието „автомобилист“ – това е собственикът, ползвателят, държателят или водачът на моторно превозно средство, който във връзка с притежаването или използването му може да причини вреди на трети лица.

Съгласно материалноправната разпоредба на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е било спряно от движение.

В случая не е налице спор по делото, че „АВТО-Н“ ЕООД е собственик на МПС - лек автомобил МЕРЦЕДЕС МЛ 400 ЦДИ с рег. № ***, което не е спряно от движение.

Спорен е фактът дали към процесната дата /17.01.2021 г./ по отношение на същото превозно средство дружеството е имало сключен и действащ договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

Действително процесното МПС е било застраховано със застрахователна полица № BG/30/120002394456, сключена със застрахователя ЗАД „Далл Богг Живот и Здраве“ АД на 21.08.2020 г. с период на валидност от 12:40 часа на 21.08.2020 г. до 23:59 часа на 21.08.2021 г., включително. Т.е. с действие и по време на извършената инцидентна проверка при заснемането с техническо средство на 17.01.2021 г. Въпреки това обаче от застрахователната полица е видно, че при сключването на застраховката е уговорено плащането на дължимата застрахователна премия да стане на четири вноски. Първата от тях, в размер на 92,71 лева е внесена при самото сключване на застрахователната полица – 21.08.2020 г. А за втората, в размер на 78,28 лева, застрахованият е поел задължението да я заплати до 21.11.2020 г. В полицата изрично е записано също така, че в случай на разсрочено плащане, вноските от застрахователната премия се плащат в срока, уговорен в застрахователния договор, като при неплащане на разсрочена вноска от застрахователната премия, застрахователният договор се прекратява автоматично с изтичане на 15-дневния срок от датата на падежа на разсрочената вноска в съответствие с чл.368, ал. 4, във връзка с ал. 2, т. 3 от КЗ. (л. 4 от делото на РС – Русе)

Подобно разсрочено плащане е изрично предвидено от закона – чл. 368, ал. 1 от КЗ, който гласи, че в случаите на разсрочено плащане вноските от застрахователната премия се плащат в срока, уговорен в застрахователния договор, като при неизправност от страна на застрахования на застрахователя са дадени правата да намали застрахователната сума по договора, да измени условията на договора или да прекрати договора – чл. 368, ал. 2, т. 1, т. 2 и т. 3 от КЗ. Предвидено е, че също така в разпоредбата на чл. 368, ал. 4 от КЗ, че в случаите на задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите и задължителна застраховка „Злополука“ на пътниците в средствата за обществен превоз ал. 2, т. 1 и 2 не се прилагат. Застрахователят може да прекрати договора, но не по-рано от 15 дни от датата, на която застрахованият е получил писмено уведомление от страна на застрахователя. Писменото уведомление се смята връчено и договорът се прекратява автоматично, когато застрахователят е избрал правото по ал. 2, т. 3 и изрично е посочено в полицата, че договорът ще се смята за прекратен след изтичането на определен срок от датата на падежа на разсрочената вноска, който не може да бъде по-кратък от 15 дни. В случаите на изречение трето допълнително изрично писмено изявление от страна на застрахователя до застрахования не е необходимо.

Предвид изложеното явно е, че ако застрахованият не е платил разсрочена вноска в уговорения срок – договорът му е бил прекратен към процесната дата, предвид посочената разпоредба на чл. 368, ал. 4 от КЗ и изричното упоменаване в застрахователната полица, че в случай на разсрочено плащане, вноските от застрахователната премия се плащат в срока, уговорен в застрахователния договор, като при неплащане на разсрочена вноска от застрахователната премия, застрахователният договор се прекратява автоматично с изтичане на 15-дневния срок от датата на падежа на разсрочената вноска в съответствие с чл. 368, ал. 4, във връзка с ал. 2, т. 3 от КЗ. Това фингирано връчване на известие за прекратяване е нормативно установено и е уговорено между страните предвид записаното в полицата.

Въз основа на доказателствата по делото, по несъмнен начин се установява, че ответникът по касация е собственик на процесното МПС, за което няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Касационната инстанция не споделя извода на районния съд, че АНО не е доказал този факт в проведеното производство. Действително по въззивното дело липсва разпечатка от проверка, извършена в Гаранционен фонд за същия автомобил, от която да е видно, че дружеството не е имало валидно сключена и действаща застраховка към датата на заснемането му с техническото средство. Тази информация обаче е публично достъпна на интернет страницата на Гаранционен фонд и при проверка на електронен адрес http://eisoukr.guaranteefund.org/searchpolicy?l=bg. Освен това пред настоящата инстанция касаторът представя справка  за извършена проверка за сключена застраховка „Гражданска отговорност“, от която е видно, че към дата 17.01.2021 г. МПС с номер на рама WDC1631281A407057 не е намерено в активния регистър на превозните средства, предоставен на ГФ от МВР, като от справка по рег. номер на превозното средство е установено, че към процесната дата същото няма активна застраховка „Гражданска отговорност“ (л. л. 7 и 8 от делото). Очевидно е, че административният орган е извършил проверка преди издаване на ЕФ и е установил този факт, като обстоятелството, че не е приложил разпечатка от тази проверка към представената пред въззивния съд административнонаказателна преписка по никакъв начин не опорочава действията му и не води до извод за недоказаност на нарушението.

В настоящия случай е изпълнен съставът на административно нарушение по чл. 438, ал.1, т.1 от КЗ, тъй като МПС, собственост на наказаното дружество, е било управлявано на посочената в електронния фиш дата, без сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Наложеното административно наказание - имуществена санкция в размер 2 000 лева, е съответно на посочената в абсолютен размер санкция в чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ. Ето защо, правилно за извършеното административно нарушение дружеството-ответник по касация е било санкционирано на основанието, посочено в ЕФ.

С оглед гореизложеното и при извършена служебна проверка за съответствие с материалния закон съдът счита, че оспореното решение на Районен съд - Русе следва да бъде отменено и вместо него на основание чл.222, ал. 1 от АПК следва да бъде постановено друго, с което да бъде потвърден издаденият електронен фиш.

Водим от горното, на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 110 от 12.04.2021 г., постановено по АНД № 185/2021 г. по описа на Районен съд – Русе, с което е отменен Електронен фиш, Серия Г № 0025674, издаден от ОД на МВР – Русе и

ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш, Серия Г № 0025674, издаден от ОД на МВР - Русе, с който на „АВТО-Н“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Русе, ул. „Майор Узунов“ № 6а, на основание чл. 638, ал. 4, във връзка с ал. 1, т. 2, във връзка с чл. 461, т. 1 от Кодекса за застраховането е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 (две хиляди) лева за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от същия кодекс.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                       

                                                                                                  2.